آب ژاول یک ضد عفونی کننده قوی و موثر است. ماده فعال آب ژاول، هیپوکلریت سدیم است که می تواند پروتئین موجود در میکرو ارگانیسم ها را از بین ببرد،  بنابراین آب ژاول در از بین بردن باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها موثر است. آب ژاول خانگی به سرعت عمل می کند و با هزینه کم به طور گسترده در دسترس است. بنابراین آب ژاول خانگی رقیق شده برای ضد عفونی وسایل توصیه می شود.

از آنجا که آب ژاول باعث تحریک غشاهای مخاطی ، پوستی و مجاری هوایی می شود، تحت گرما یا نور تجزیه می شود و به راحتی با سایر مواد شیمیایی واکنش نشان می دهد، در استفاده از آب ژاول باید احتیاط کرد. استفاده نادرست از آب ژاول ممکن است اثر آن را در ضد عفونی کاهش دهد و همچنین منجر به حوادثی شود که می تواند برای سلامتی مضر باشد. استفاده بیش از حد از آب ژاول  یا استفاده از محلول سفید کننده که بیش از حد غلیظ است ، منجر به تولید مواد سمی می شود که باعث آلودگی محیط و تعادل اکولوژیکی می شوند.

نکته جالب در مورد آب ژاول ، خاصیت تطبیق پذیری آن است. آب ژاول همراه با اثربخشی گسترده در برابر عوامل بیماری زا ، می تواند در موارد بسیاری نیز مورد استفاده قرار گیرد. می توانید از آب ژاول در سطحی مانند پیشخوان و توالت یا روی اجسام جامد مانند ظروف و اسباب بازی های کودکان استفاده کنید. آب ژاول همچنین می تواند به شما کمک کند تا وسایل خانگی خود را مانند ماشین ظرفشویی تمیز کنید. آب ژاول یکی دیگر از موارد معمول استفاده در سفید کننده لباس های سفید است.

محلول آب ژاول که برای گندزدایی استفاده می شود باید برای مدت زمان کافی روی سطح، مرطوب بمانند تا موثر واقع شوند. زمان ماندگاری آب ژاول اغلب به عنوان زمان تماس یا زمان ساکن نامیده می شود و بسته به رقت و نوع میکروارگانیزمی که می خواهید از بین ببرید ، متفاوت است. پس از زمان تماس کافی با آب ژاول ، سطح باید با آب تمیز شسته شود تا باقی مانده آب ژاول از بین برود. این امر به حداقل رساندن آسیب سطح کمک می کند و به ویژه هنگام استفاده از آب ژاول برای ضد عفونی کردن اسباب بازی ها یا سطوح تماس با غذا بسیار مهم است.

در حالیکه آب ژاول می تواند یک ضد عفونی کننده موثر باشد ، اما پاک کننده ضعیفی است و در حضور خاک آلی به سرعت فعالیت خود را از دست می دهد. از آنجا که مخلوط آب ژاول و آب فقط قابلیت ضدعفونی کننده را فراهم می کند ، فرایند دو مرحله ای مورد نیاز است ، که قبل از ضد عفونی، تمیز کردن انجام شود. آب ژاول همچنین ماده واکنشگری است و در صورت مخلوط شدن با سایر مواد شیمیایی تمیز کننده مانند آمونیاک می تواند ترکیبات سمی ایجاد کند یا اثر خود را از دست بدهد.

بنابراین ، مخلوط کردن آب ژاول با یک پاک کننده در تلاش برای تولید ضد عفونی کننده یک مرحله ای پاک کننده توصیه نمی شود. روشی بهتر است که بگذارید قبل از استفاده از محلول آب ژاول ، هر پاک کننده ای که استفاده می کنید کاملاً خشک شود. این به شما کمک می کند تا احتمال قرار گرفتن در معرض محصولات واکنش سمی بالقوه یا رقت اضافی احتمالی که غلظت آب ژاول شما را کاهش می دهد ، به حداقل برسد.

آب ژاول یا سفید کننده نام ماده شیمیایی است که در صنعت برای از بین بردن رنگ از پارچه یا الیاف یا تمیز کردن یا از بین بردن لکه ها در فرآیندی به نام بلیچینگ استفاده می شود. اغلب اوقات ، به طور خاص ، به محلول رقیق هیپوکلریت سدیم ، که “آب ژاول مایع” نیز نامیده می شود ، اشاره دارد.

آب ژاول با درصدهای مختلف دارای طیف گسترده ای از خواص ضد باکتری هستند ، که این ویژگی باعث می شود آب ژاول  برای ضد عفونی ضدعفونی کردن مفید باشد. از آب ژاول در بهداشت استخرهای شنا برای کنترل باکتری ها ، ویروس ها و جلبک ها و در بسیاری از مکان هایی که شرایط استریل لازم است، استفاده می شود. محلول های آب ژاول همچنین در بسیاری از فرآیندهای صنعتی ، به ویژه در سفید شدن خمیر چوب ، استفاده می شوند. آب ژاول همچنین در کاربردهای جزئی دیگری مانند از بین بردن کپک ، از بین بردن علف های هرز و افزایش طول عمر گل های شاخه بریده استفاده می شوند.

آب ژاول در واکنش با بسیاری از ترکیبات آلی رنگی مانند رنگدانه های طبیعی و تبدیل آنها به ترکیبات بی رنگ عمل می کند. در حالیکه محلول های آب ژاول عوامل اکسیدکننده هستند (مواد شیمیایی که می توانند الکترون ها را از سایر مولکول ها حذف کنند) ، برخی عوامل احیا کننده هستند که الکترون ها را اهدا می کنند.

کلر ، یک اکسید کننده قوی ، عامل فعال بسیاری از سفیدکننده های خانگی است. از آنجا که کلر خالص یک گاز خورنده سمی است ، این محصولات معمولاً حاوی هیپوکلریت هستند که در صورت لزوم کلر آزاد می کند. “پودر سفید کننده” معمولاً به معنی فرمولاسیون حاوی هیپوکلریت کلسیم است.

عوامل سفید کننده اکسید کننده که فاقد کلر هستند معمولاً بر پایه پراکسیدهایی مانند پراکسید هیدروژن ، پرکربنات سدیم و پربورات سدیم است. این سفید کننده ها “سفید کننده غیر کلر” ، “سفید کننده اکسیژن” یا “سفید کننده بدون رنگ” نامیده می شوند.

سفید کننده های کاهنده از کاربردهای خاصی برخوردار هستند ، مانند دی اکسید گوگرد که برای سفید کردن پشم استفاده می شود ، یا به عنوان گاز یا از محلول های سدیم دی تیونیت ؛ و سدیم بوروهیدرید ایجاد شده است.

آب ژاول به طور کلی علاوه بر رنگدانه های رنگی مورد نظر ، با بسیاری از مواد آلی دیگر نیز واکنش نشان می دهد ، بنابراین می تواند مواد طبیعی مانند الیاف ، پارچه و چرم را تضعیف کرده یا به آنها آسیب برساند ، و به رنگ هایی که عمداً مانند نیل جین استفاده می شود ، آسیب می رساند. به همین دلیل ، مصرف محصولات ، تنفس بخارها یا تماس با پوست یا چشم می تواند به سلامتی آسیب برساند.

اثربخشی آب ژاول به دلیل واکنش های شیمیایی مهارکننده یا سمی آنتی بیوتیک ها به دلیل واکنش شیمیایی عمومی آنها در برابر ترکیبات آلی است. آب ژاول به طور غیرقابل برگشت بسیاری از پروتئین های باکتری را از بین می برد.

آب ژاول در غلظت کم نیز با تداخل در پروتئین ها و  شوک حرارتی بر دیواره های آنها ، به باکتری ها حمله می کند. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی در سال 2013 ،  با استفاده از آب ژاول ، به طور قابل توجهی کارایی میکروب کش لباسشویی حتی در دمای پایین (30-40 درجه سانتیگراد) افزایش می یابد ، که از بین بردن ویروس ها ، باکتری ها. و قارچ ها از انواع لباس ها در محیط خانه، امکان پذیر است.

آب ژاول در بسیاری از محصولات “سفید کننده” خانگی و همچنین در محصولات تخصصی بیمارستان ها ، بهداشت عمومی ، کلرزنی آب و فرآیندهای صنعتی یافت می شود.

درجه سفید کنندگی آب ژاول اغلب به صورت درصد کلر فعال بیان می شود. یک گرم آب ژاول 100٪ کلر فعال همان قدرت سفید کنندگی یک گرم کلر اصلی را دارد.

رایج ترین سفید کننده های پایه کلر عبارتند از:

هیپوکلریت سدیم (NaClO) ، معمولاً به عنوان محلول در آب ، معمولاً “آب ژاول” یا فقط “سفید کننده” نامیده می شود. آب ژاول در بسیاری از منازل برای سفید کردن لباس های شسته شده ، ضد عفونی سطوح سخت آشپزخانه و حمام ، تصفیه آب برای آشامیدن و نگهداری استخرها از عوامل عفونی استفاده می شود.

پودر سفید کننده (که قبلاً به آن “آهک کلر دار” می گفتند) ، معمولاً مخلوطی از هیپوکلریت کلسیم (Ca (ClO) 2) ، هیدروکسید کلسیم (آهک ، کلسیم (OH) 2)Ca و کلرید کلسیم (CaCl2) در مقادیر متغیر است. به صورت پودر سفید یا قرص فروخته می شود ، در بسیاری از موارد مشابه هیپوکلریت سدیم استفاده می شود ، اما پایدارتر است و حاوی کلر بیشتری است.

گاز کلر (Cl2). به عنوان ضد عفونی کننده در تصفیه آب بخصوص برای ساختن آب آشامیدنی و استخرهای بزرگ شنای عمومی مورد استفاده قرار می گیرد. برای سفید کردن خمیر چوب به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفت ، اما به دلیل نگرانی های زیست محیطی این کاربرد به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

دی اکسید کلر (ClO2). این گاز ناپایدار به صورت محلول تولید می شود یا به عنوان محلول های آبی رقیق ذخیره می شود. این برنامه کاربردهای گسترده ای را برای سفید کردن خمیر چوب ، چربی ها و روغن ها ، سلولز ، آرد ، منسوجات ، موم ، پوست و صنایع مختلف پیدا می کند.

نمونه های دیگر سفید کننده های پایه کلر ، که بیشتر به عنوان ضد عفونی کننده استفاده می شوند ، مونوکلرآمین و سدیم دی کلروایزوسیانورات هستند.

فروش آب ژاول


بشکه 300 کیلویی / گالن 20 کیلویی
فروش آب ژاول، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

استفاده از آب ژاول در فضای باز

از ضدعفونی کننده آب ژاول می توان در وسایل و تجهیزات باغبانی استفاده نمود. وسایل باغبانی را در محلول یک قسمت آب ژاول تا چهار قسمت آب خیس کنید تا ضد عفونی شود. آب ژاول ، خطر شیوع بیماری های گیاهی را کاهش می دهد. قبل از استفاده مجدد از گلدان ها ، از همان محلول آب ژاول روی گلدان های گیاهی برای از بین بردن بیماری های گیاه استفاده کنید.

پله های سنگی ، پیاده روهای سنگ تراشی ، پیاده روهای بتونی و مسیرهای آجری در هنگام رشد خزه و جلبک ها شکل ناخوشایندی گرفته و آسیب می بینند. پاسیو و پیاده روهای خود را با محلول 1 قسمت آب ژاول سفید کننده با 1 گالن آب ضدعفونی کنید. محلول آب ژاول را اسپری کرده و اجازه دهید مقداری روی جلبک ها بماند و سپس آن ها را از بین ببرید.

مهم است که ضدعفونی کننده آب ژاول، به دور از بچه ها و حیوانات ، با خیال راحت نگهداری شود. مهم است که بدانید محصولات آب ژاول مختلف ممکن است غلظت های مختلفی از هیپوکلریت داشته باشند و این غلظت با گذشت زمان با نگهداری ، به ویژه در دمای بالا ، تخریب می شود اگر محلول آب ژاول و آب درست می کنید (مثلاً در بطری اسپری) ، به خاطر داشته باشید که به دلیل زمان ، نور و دما به مرور زمان خراب می شود ، بنابراین باید به طور منظم و ایده آل هر چند روز یکبار تعویض شود. دکتر کمیکال توصیه می کند در هر زمان مقدار کمتری محلول آب ژاول تهیه کنید تا هدر نرود.

کاربرد آب ژاول در تصفیه آب و فاضلاب

در سیستم های آب آشامیدنی ، استخرها و غیره ، از آب ژاول به طور گسترده ای برای کلرزنی استفاده می شود. آب ژاول جایگزینی برای گاز کلر است که در بسیاری از زمینه ها به سختی کنترل می شود. همچنین ، حوادث ناشی از گاز کلر از حوادث ناشی از آب ژاول جدی تر است. کلرزنی معمولاً مقادیر اندکی از محصولات جانبی مضر را تولید می کند. آب ژاول از این نظر شباهت زیادی به گاز کلر دارد.

از محلول های آب ژاول برای تصفیه فاضلاب رقیق سیانور مانند ضایعات آبکاری استفاده شده است. در عملیات تصفیه دسته ای ، از آب ژاول برای تصفیه ضایعات سیانور غلیظ مانند محلول های آبکاری سیانور نقره استفاده شده است. سیانید سمی به سیانات (CNO-) اکسید می شود که سمی نیست ، به صورت زیر ایده آل می شود:

آب ژاول معمولاً به عنوان بایوساید در کاربردهای صنعتی برای کنترل تشکیل لجن و باکتری در سیستم های آبی مورد استفاده در نیروگاه ها ، کارخانه های تولید کاغذ و پالپ و غیره در محلول هایی با اکتیویته 14-15 % استفاده می شود.

مراحل استفاده از آب ژاول

برای تمیز کردن سطوح کثیف از آب و صابون استفاده کنید. آب ژاول یک ماده ضدعفونی کننده است و فقط در مواردی که برای از بین بردن باکتری ها ، قارچ ها یا ویروس ها لازم باشد باید از آب ژاول استفاده شود.

همیشه دستورالعمل های سازنده را برای استفاده ایمن از آب ژاول یا هر محصول تمیزکننده دنبال کنید. دستورالعمل ها روی برچسب و / یا در برگه اطلاعات ایمنی (SDS) وجود دارد.

همیشه ظروف را به روشنی برچسب بزنید. اگر برچسبی نیست یا نمی توانید برچسب را بخوانید ، از آن استفاده نکنید.

بدانید چه موقع و چگونه محصول را به درستی رقیق کنید (به عنوان مثال ، همیشه کنسانتره / اسید را در آب بریزید نه برعکس.

هرگز آب ژاول را با سایر محصولات به ویژه سایر پاک کننده های حاوی آمونیاک مخلوط نکنید. مخلوط آب ژاول با دیگر ترکیبات شیمیایی می تواند گازهای سمی تولید کندکه بسیار تحریک کننده یا خورنده چشم و ریه هستند.

در هنگام استفاده از آب ژاول اطمینان حاصل کنید که ناحیه ای که در آن کار می کنید تهویه خوبی داشته باشد. بخارات حاصل از آب ژاول برای چشم و سیستم تنفسی تحریک کننده است. از پنکه ها یا پنجره ها و درهای باز استفاده کنید.

هنگام استفاده از آب ژاول از عینک یا محافظ صورت استفاده کنید تا از چشمان و صورت در برابر پاشیدگی محافظت کند.

دستکش مانند دستکش لاستیکی خانگی یا نئوپرن (یا انواع دیگر که توسط سازنده توصیه شده است) استفاده کنید. توجه داشته باشید که همه دستکش ها تحت هر شرایطی از شما محافظت نمی کنند بنابراین دستورالعمل ها یا SDS را برای توصیه سازنده با دقت بخوانید.

لباسی بپوشید که در صورت ریختن پوست شما را بپوشاند ، از جمله پیراهن آستین بلند ، شلوار ، جوراب و کفش با انگشت بسته. پیش بندها یا کت و شلوارهای محافظ شیمیایی محافظت بیشتری می کنند.

در صورت استفاده از آب ژاول در محل کار ، اطمینان حاصل کنید که کارگران از نحوه استفاده و نگهداری آب ژاول و واکنش در شرایط اضطراری مطلع هستند.

آب ژاول را در یک مکان امن و خنک و خشک نگهداری کنید. از تابش مستقیم نور خورشید و گرما خودداری کنید. درپوش را پس از هر بار استفاده محکم ببندید. اگر در خانه استفاده می کنید ، از دسترس کودکان دور نگه داشته شود.

هنگام استفاده از محصول از خوردن ، نوشیدن یا سیگار کشیدن خودداری کنید. پس از استفاده از محصول ، دستان خود را با آب و صابون بشویید.

آب ژاول را با سایر محصولات مانند پاک کننده های کاسه توالت ، مواد پاک کننده زنگ زدگی ، اسیدها (از جمله سرکه) و محصولات حاوی آمونیاک استفاده نکنید.

برای داشتن بیشترین اثربخشی ، محلول آب ژاول را روزانه تازه ترجیحاً قبل از استفاده تهیه کنید.

وسایل / تجهیزات الکتریکی یا باتری را در محلول آب ژاول غوطه ور نکنید. پاک کردن قسمت بیرونی این اشیا را با یک پارچه یکبار مصرف آغشته به محلول کرده و اجازه دهید خشک بماند.

ابزار و تجهیزات استفاده از آب ژاول

قبل از تمیز کردن، تمام وسایل و تجهیزات لازم را آماده کنید. ابزار تمیز کردن ، پاک کننده ها / ضد عفونی کننده ها ، ابزار اندازه گیری و وسایل محافظتی برای تمیز کردن با آب ژاول مورد نیاز است.

ابزار تمیز کردن:

برس ، حوله ، قوطی اسپری و سطل.

پاک کننده ها / ضدعفونی کننده ها:

آب ژاول و آب.

محافظ:

برای استفاده از آب ژاول استفاده از ماسک ، دستکش لاستیکی ، پیش بند پلاستیکی و عینک توصیه می شود.

ملاحظات استفاده از آب ژاول

محلول های آب ژاول می توانند برای چشم ، پوست و دستگاه تنفسی خورنده یا تحریک کننده باشند. همیشه قبل از استفاده ، MSDS را از تأمین کننده آب ژاول خود تقاضا کرده و اقدامات حفاظتی مناسب را انجام دهید. در صورت داشتن هر گونه سوال یا نگرانی در مورد سلامتی ، با متخصص یا ناظر ایمنی تاسیسات خود مشورت کنید.

مخلوط کردن آب ژاول با آب سرد به جای آب گرم، ممکن است استنشاق مواد موجود در هوا را به حداقل برساند در حالی که به حفظ اثربخشی کمک می کند. آب ژاول همچنین ممکن است به سطوح و تغییر رنگ مواد آسیب برساند ، بنابراین بهتر است ابتدا آب ژاول را در یک مکان نامحسوس استفاده کنید ، یا اگر مطمئن نیستید که باید آب ژاول باشد با سازنده سطحی که می خواهید ضد عفونی کنید (مانند تجهیزات پزشکی) مشورت کنید.

از آب ژاول روی فلزات ، پشم ، نایلون ، ابریشم ، پارچه رنگ شده و سطوح رنگ شده خودداری کنید.

از دست زدن به چشم خودداری کنید. در صورت ورود آب ژاول به چشم ، بلافاصله چشم خود را حداقل 15 دقیقه با آب بشویید و با پزشک مشورت کنید.

آب ژاول را نباید با هم یا با مواد شوینده خانگی دیگر مخلوط کرد زیرا این باعث کاهش اثر آب ژاول در ضد عفونی و ایجاد واکنش های شیمیایی می شود. به عنوان مثال ، هنگامی که آب ژاول با مواد شوینده اسیدی مانند مواد پاک کننده توالت استفاده می شود، گاز سمی تولید می شود. این می تواند منجر به حوادث و جراحات شود. در صورت لزوم ، ابتدا از مواد شوینده استفاده کنید و قبل از استفاده از آب ژاول برای ضد عفونی ، کاملاً با آب بشویید.

از آنجا که ماده آب ژاول رقیق نشده در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید گاز سمی آزاد می کند ، باید در مکانی خنک و سایه، دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

آب ژاول با گذشت زمان تجزیه می شود. برای اطمینان از اثربخشی آب ژاول ، توصیه می شود آب ژاولی را که اخیراً تولید شده خریداری کنید و از ذخیره بیش از حد آن جلوگیری کنید.

برای ضدعفونی موثر ، باید از سفید کننده رقیق شده در طی 24 ساعت پس از آماده سازی استفاده شود زیرا با گذشت زمان تجزیه افزایش می یابد.

مقالات مرتبط

درباره هیپوکلریت سدیم

جواب به سوالاتی درباره هیپوکلریت سدیم

, , ,
درباره هیپوکلریت سدیم سوالاتی وجود دارد که سعی داریم در این مقاله به این سوالات پاسخ کامل دهیم. پس تا آخر ما را همراهی کنید... برای خرید مواد شیمیایی در صنایع متعدد و همچنین خرید هیپوکلریت کلسیم می‌توانید با شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دک…
هیپوکلریت چیست

هیپوکلریت سدیم چیست (ماده‌ای موثر در تصفیه آب)

, , ,
هیپوکلریت سدیم چیست؟ ترکیبی است که می‌تواند به طور موثری برای تصفیه آب (فروش مواد شیمیایی تصفیه آب) مورد استفاده قرار‌ گیرد. آب ژاول در مقیاس گسترده‌ای برای تمیزی سطوح و به‌عنوان سفید کننده، از بین بردن بو و ضد عفونی کننده آب استفاده می‌شود…
ایزوپروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل یا ایزوپروپانول

در این مطلب قصد داریم درباره ایزوپروپانول و 6 نکته مهم و کلیدی برای استفاده ایزوپروپیل الکل را به شما بگوییم تا بیشتر با این محلول کاربردی آشنا شوید. برای خرید مواد شیمیایی مختلف در صنایع متعدد یا خرید ایزوپروپیل الکل می‌توانید با شماره زیر با کارش…
قرص کلر چیست

آشنایی با قرص کلر و کاربردهای آن

,
قرص کلر یک ضدعفونی‌کننده آب است که به طور گسترده استفاده می‌شود و بیشتر ویروس‌ها و باکتری‌های موجود در آب را از بین می‌برد. در ادامه ما را همراهی کنید تا درباره این قرص ضد عفونی کننده اطلاعات بیشتری کسب کنید... برای خرید و فروش مواد شیمیایی د…
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]