ضد عفونی کننده های شیمیایی

بهترین راه برای تعیین مناسب بودن مواد ضد عفونی کننده در برابر یک آلودگی، برهمکنش آن عامل با مواد ضد عفونی کننده در غلظت توصیه شده تولیدکننده است. شرح مختصری از نحوه عملکرد هر دسته از مواد ضد عفونی کننده شیمیایی در زیر آورده شده است.
اگرچه روش های فیزیکی اغلب نسبت به ضدعفونی کردن/ استریلیزه کردن شیمیایی برتری دارند، اما اتوکلاو یا قرار دادن بسیاری از موارد در معرض گرما زیاد عملی نیست، به خصوص اگر موارد از طریق قرار گرفتن در معرض مکرر حرارت، آسیب ببیند. با استفاده از مواد ضد عفونی کننده، می توان سطوح بی اثر و مواد حسگر گرما را ضد عفونی کرد، مشروط بر اینکه عوامل زیر در نظر گرفته شود:
• نوع و سطح آلودگی میکروبی
• غلظت ماده فعال
• مدت زمان تماس بین ضد عفونی کننده و موردی که باید ضدعفونی شود
• pH
• درجه حرارت
• رطوبت
• وجود ماده آلی یا خاک

اثر متقابل این عوامل میزان موفقیت در انجام ضد عفونی یا استریلیزاسیون را تعیین می کند. در همه شرایط، توصیه های سازنده را برای تهیه و استفاده صحیح از آن بررسی کنید. سعی نکنید از یک ماده ضد عفونی کننده شیمیایی برای هدفی که برای آن طراحی نشده استفاده کنید.

گروه های ضد عفونی کننده شیمیایی

آلدهیدها: (فرمالدهید، پارافرمالدهید، گلوتارآلدهید)

فرمالدهید – و شکل پلیمریزاسیون آن پارافرمالدهید طیف گسترده ای از فعالیت بایوسایدی دارند و هر دو برای ضد عفونی سطح و فضا موثر هستند. به عنوان یک مایع (غلظت ۵٪) ، فرمالدهید یک ماده ضد عفونی کننده مایع مؤثر است. عملكرد زيستي آن از طريق آلكيلاسيون گروه هاي كربوكسيل، هيدروكسيل و سولف هيدريل بر روي پروتئين ها و اتم هاي نيتروژن حلقه پايه هاي پورين است. مضرات فرمالدهید کاهش کارآیی در دمای یخچال و فریزر، بو و سوزش آن و چندین نگرانی درباره ایمنی است. براساس گزارش چندین آژانس نظارتی، فرمالدهید در حال حاضر یک عامل سرطان زا یا یک عامل مشکوک به سرطان محسوب می شود. حد مجاز از نظر OSHA، ۰٫۷۵ ppm در هر ۸ ساعت است.
پارافرمالدهید – یک پلیمر جامد از فرمالدئید است. پارافرمالدهید هنگامی که با حرارت دادن به ۲۳۲ تا ۲۴۶ درجه سانتیگراد (۴۵۰ تا ۴۷۵ درجه فارنهایت) می رسد دپلیمره شده و گاز فرمالدهید تولید می کند. ماده دپلیمر شده با رطوبت موجود در هوا واکنش نشان می دهد و گاز فرمالدهید را تشکیل می دهد. این فرآیند برای ضد عفونی کابینت های ایمنی بیولوژیکی با فواصل بزرگ و لمینار که در هنگام کار تعمیر و نگهداری یا تغییرات فیلتر نیاز به دسترسی به قسمت بسته شده کابینت دارند استفاده می شود. مرحله خنثی سازی، گرم کردن کربنات آمونیوم، قبل از تهویه فضای مورد نیاز است. گاز فرمالدهید می تواند واکنش شدید یا انفجاری داشته باشد (۷٫۰ – ۷۳٪ حجمی/حجمی در هوا). بنابراین ، فقط افرادی که دارای آموزش خاص هستند و مورد تأیید اداره کل بهداشت محیط و ایمنی هستند مجاز به استفاده از این موارد هستند.
گلوتارآلدهید – یک مایع بی رنگ است و بوی تیز و تیز معمولی مانند همه آلدهیدها دارد و آستانه بو آنppm 0.04 است. برای استریلیزه کردن بیشتر مواقع نیاز به ساعت های طولانی نور نیاز است. دو درصد محلول گلوتارآلدئید در برابر باکتریهای رویشی، اسپور و ویروس فعالیت بسیار خوبی دارند. گلوتارآلدهید ده برابر موثرتر از فرمالدهید است و سمیت کمتری دارد. اما به دلیل خاصیت سمی و خطرات آن باید محدود و کنترل شود. مهم است که از تماس پوست با گلوتارآلدئید جلوگیری کنید، زیرا این امر مستلزم ایجاد حساسیت پوستی است. گلوتارآلدئید نیز یک خطر جهت استنشاق است. مقدار حد آستانه NIOSH سقف ۰٫۲ ppm است.

فروش گلوتارالدهید

خرید گلوتارآلدئید - Glutaraldehyde


گالن 10، 20 لیتری / بشکه
فروش بایوساید مورد نیاز صنایع مختلف، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

بایوسایدهای مبتنی بر هالوژن: (ترکیبات کلر و یدوفورها)

ترکیبات کلر

ترکیبات کلر ضد عفونی کننده های خوبی برای سطوح تمیز هستند، اما به سرعت توسط ماده آلی غیرفعال می شوند و در نتیجه فعالیت بایوسایدی آن ها کاهش می یابد. آنها طیف گسترده ای از فعالیت ضد میکروبی دارند و عملکردی ارزان و سریع دارند. هیپوکلریت ها، که بیشترین کاربرد آن در ضد عفونی کننده های کلر است، به صورت مایع (به عنوان مثال هیپوکلریت سدیم)، سفید کننده خانگی و جامد موجود است (به عنوان مثال کلسیم هیپوکلریت، دی کلروایزوسیانورات سدیم). در سفید کننده خانگی میزان کلر ۵٫۲۵٪ یاppm 52.500 می باشد. به دلیل قدرت اکسید کننده، قدرت خود را به سرعت از دست می دهد و باید تازه تهیه شود و در همان روز تهیه شده مورد استفاده قرار گیرد. میزان کلر موجود در محلولهای هیپوکلریت موجود در هر دو ظروف پلی اتیلنی باز و بسته شده در مدت زمان یک ماه در دمای اتاق به ۴۰٪ تا ۵۰٪ از غلظت اصلی کاهش می یابد.
هنگام استفاده از محلول های هیپوکلریت، دو خطر احتمالی وجود دارد. اولین مورد، تولید بیس کلرومتیل اتر سرطان زا در هنگام تماس با محلول های هیپوکلریت با فرمالدهید است. دوم تولید سریع گاز کلر در هنگام آمیختن محلول های هیپوکلریت با یک اسید است. در استفاده از مواد ضد عفونی كننده كلر كه می تواند باعث آسیب خوردگی یا آسیب رساندن به فلز، لاستیک و سایر سطوح حساس شود نیز باید مراقب باشید. مواد سفید شده بدون اینکه سفید کننده را با تیوزولفات سدیم یا بی سولفات سدیم کاهش دهید هرگز نباید اتوکلاو شوند.
کلرامین T که از هیپوکلریت سدیم و پارا تولوئن سولفون آمید تهیه شده است، یک فرم پایدار، بی بو و خورنده تر از کلر است اما فعالیت بایوسایدی را در مقایسه با سفید کننده کاهش داده است.

یدوفور ها

یدوفورها به عنوان ضد عفونی کننده و استریلیزه کننده استفاده می شوند. یدوفور ترکیبی از ید و ماده یا عامل حل کننده آن است. کمپلکس حاصل یک منبع آزاد از ید فراهم می کند و مقادیر کمی ید آزاد را در محلول آبی آزاد می کند. یدوفورهای ضد عفونی کننده به عنوان ضد عفونی کننده های سطح سخت مناسب نیستند زیرا حاوی ید کمتری نسبت به آنهایی که به عنوان ضد عفونی کننده تشکیل می شوند وجود دارد.

وسکودین، بتادین، پوویدون-ید و سایر یدوفورها ضد عفونی کننده های مبتنی بر ید هستند که کنترل خوبی در هنگام رعایت دستورالعمل های سازنده برای فرمولاسیون و کاربرد دارند. برای جلوگیری از تخریب مواد ضد عفونی کننده، باید سفیدکننده و یدوفور هر دو در آب سرد ساخته شوند.

ترکیبات آمونیوم کواترنر

ترکیبات آمونیوم کواترنر عموماً بی بو، بی رنگ، غیر تحریک کننده و دفع کننده هستند. آنها همچنین به عنوان مواد شوینده عمل کرده و ضد عفونی کننده خوبی هستند. با این حال، فعالیت برخی از ترکیبات آمونیوم کواترنر با حضور برخی از صابون ها یا بقایای صابون، مواد شوینده، اسیدها و مواد سنگین آلی کاهش می یابد. آنها به طور کلی در برابر ویروس ها، اسپورها و مایکوباکتریوم توبرکلوزیس بی اثر هستند.
نحوه عملکرد این ترکیبات از طریق غیرفعال کردن آنزیم های تولید کننده انرژی، دناتوره شدن پروتئین های سلول های اساسی و اختلال در غشای سلولی است. بسیاری از این ترکیبات در حمام های آب، انکوباتورها و سایر کاربردها در مواردی که هالید یا باقی مانده های فنلی مورد نظر نیستند، بهتر مورد استفاده قرار می گیرند.

فنل: (ترکیبات پایه O- فنوفنوات)

فنلیک ها مشتقات فنل (اسید کربولیک) هستند. این بایوسایدها از طریق آسیب غشایی عمل می کنند و در برابر ویروس های پاکت دار، اسپور ، قارچ ها و باکتری های رویشی مؤثر هستند. آنها همچنین در حضور مواد آلی نسبت به سایر مواد ضد عفونی کننده فعالیت بیشتری را حفظ می کنند. کرسول ها، هگزاکلروفن ، و مشتقات آلکیل کلر و دی فنیل ها فعال تر از خود فنل هستند. محصولات تجاری موجود عبارتند از Lysol ، Pine-Sol ، Amphyl، O-syl، Tergisyl، Vesphene، L- Phase و Expos.

اسیدها / قلیاها

اسیدهای معدنی قوی و قلیاها دارای خواص ضد عفونی کننده متناسب با میزان تفکیک آنها در محلول هستند. برخی از هیدروکسیدها نسبت به مقادیر آنها مؤثرتر هستند. به طور کلی، اسیدها بهتر از قلیاهای ضد عفونی کننده هستند. نحوه عمل، به افزایش گونه های H و OH- در محلول هایی که با عملکردهای میکروبی خاصی تداخل دارند، نسبت داده می شود، اما اثر کل فقط به pH وابسته نیست. اسیدهای آلی ضعیف با وجود میزان تفکیک کم در محلول از اسیدهای معدنی قوی تر هستند. عملکرد، به اختلال در ترکیب ۲ و ۳ درجه آنزیم ها و پروتئین های ساختاری نسبت داده می شود.

فلزات سنگین

نمک های محلول جیوه، لاکتات نقره، و کلرید جیوه عوامل ضد باکتریایی کارآمد هستند. نیترات نقره و کلرید جیوه معمولاً به عنوان محلول های آبی ۱: ۱۰۰۰ استفاده می شوند. عملکرد آن ها از طریق حمله به گروه های سولف هیدریل پروتئین و اختلال در عملکرد آنزیم است. ماده آلی می تواند خاصیت ضد عفونی کننده جیوه ها را معکوس کند.
توجه: لطفاً قبل از استفاده از فلزات سنگین با گروه مواد خطرناک EH&S مشورت کنید زیرا بسیاری از این مواد باید به عنوان زباله خطرناک دفع شوند. به طور خاص ، دفع جیوه مقدماتی و نمک جیوه بسیار هزینه بر است.

الکل

الکل ها از طریق ایجاد اختلال در غشای سلولی، حل شدن لیپیدها و دفع پروتئین با عملکرد مستقیم در گروه های عاملی S-H کار می کنند.اتانول و ایزوپروپیل الکل دو الکلی است که به دلیل فعالیت بایوسایدی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این الکل ها در برابر ویروس های حاوی چربی و طیف گسترده ای از گونه های باکتریایی مؤثر هستند، اما در برابر باکتری های سازنده اسپور مؤثر نیستند. آنها به سرعت تبخیر می شوند، و این باعث می شود تا زمان تماس طولانی مدت دشوار باشد، مگر اینکه موارد غوطه ور شود.
غلظت بهینه ضد باکتریایی برای اتانول و ایزوپروپانول در دامنه ۶۰ تا ۹۰ درصد از نظر حجمی است. فعالیت رده سمی آنها هنگام رقیق شدن زیر ۵۰٪ به شدت کاهش می یابد. الکل مطلق نیز بسیار مؤثر نیست. آنها برای تمیز کردن وسایل و پاک کردن فضای داخلی کابینت ها و بطری های ایمنی بیولوژیکی مورد استفاده قرار می گیرند تا در کابینت های ایمنی بیولوژیکی قرار گیرند. به طور کلی الکل ها فاسد نشده تلقی می شوند.

مقالات مرتبط

درباره هیپوکلریت سدیم

جواب به سوالاتی درباره هیپوکلریت سدیم

, , ,
درباره هیپوکلریت سدیم سوالاتی وجود دارد که سعی داریم در این مقاله به این سوالات پاسخ کامل دهیم. پس تا آخر ما را همراهی کنید... برای خرید مواد شیمیایی در صنایع متعدد و همچنین خرید هیپوکلریت کلسیم می‌توانید با شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دک…
هیپوکلریت چیست

هیپوکلریت سدیم چیست (ماده‌ای موثر در تصفیه آب)

, , ,
هیپوکلریت سدیم چیست؟ ترکیبی است که می‌تواند به طور موثری برای تصفیه آب (فروش مواد شیمیایی تصفیه آب) مورد استفاده قرار‌ گیرد. آب ژاول در مقیاس گسترده‌ای برای تمیزی سطوح و به‌عنوان سفید کننده، از بین بردن بو و ضد عفونی کننده آب استفاده می‌شود…
ایزوپروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل یا ایزوپروپانول

در این مطلب قصد داریم درباره ایزوپروپانول و 6 نکته مهم و کلیدی برای استفاده ایزوپروپیل الکل را به شما بگوییم تا بیشتر با این محلول کاربردی آشنا شوید. برای خرید مواد شیمیایی مختلف در صنایع متعدد یا خرید ایزوپروپیل الکل می‌توانید با شماره زیر با کارش…
قرص کلر چیست

آشنایی با قرص کلر و کاربردهای آن

,
قرص کلر یک ضدعفونی‌کننده آب است که به طور گسترده استفاده می‌شود و بیشتر ویروس‌ها و باکتری‌های موجود در آب را از بین می‌برد. در ادامه ما را همراهی کنید تا درباره این قرص ضد عفونی کننده اطلاعات بیشتری کسب کنید... برای خرید و فروش مواد شیمیایی د…
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]