از نظر شیمی ، اتانول یک الکل است که به آن اتیل الکل نیز گفته می شود. اتانول دارای فرمول شیمیایی C2H5OHC2H5OH است. اتانول می تواند به عنوان سوخت مورد استفاده قرار گیرد زیرا احتراق الکل باعث ایجاد انرژی وگرما می شود.

اتانول یک مایع شفاف و بی رنگ با بوی الکلی است. اتانول در ابتدا به عنوان حلال هنگام تهیه لاک و عطر و به عنوان نگهدارنده برای نمونه های بیولوژیکی مورد استفاده قرار می گرفت. علاوه بر این ، اتانول به عنوان ضدعفونی کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

تولید اتانول

عمدتا اتانول از یکی از دو روش نفت یا زیست توده تولید می شود. اتانول حاصل از نفت در واحدهای شیمیایی بزرگ از طریق فرآیند پتروشیمی بدست می آید. مواد اولیه از طریق تقطیر جز به جز از نفت جدا می شوند. اتان (C2H6C2H6) ، یکی از مواد خام جدا شده ، از طریق فرآیند کرک به اتن (C2H4C2H4) که به آن اتیلن نیز گفته می شود، تبدیل می شود. اتیلن از طریق یک فرآیند هیدراتاسیون به اتانول تبدیل می شود که نیاز به یک کاتالیزور (فسفریک اغلب اسید) دارد به طوریکه واکنش دهنده اتن تحت فشار زیاد در محفظه واکنش است. فشار بالا سرعت واکنش را افزایش می دهد ، به طوری که اتانول بیشتری تولید می شود. این فرآیند هیدراتاسیون یک واکنش شیمیایی گرمازا است و انرژی گرمایی آزاد می کند:

اتانول تولید شده با استفاده از زیست توده به عنوان بیواتانول شناخته می شود.

ویژگی های اتانول

در جدول روبرو برخی از خصوصیات اساسی اتانول آورده شده :

اتانول به عنوان سوخت قابل احتراق استفاده می شود. لازم به ذکر است اتانول برای احتراق به اکسیژن نیاز دارد. واکنش احتراق الکل انرژی گرمایی آزاد می کند و نمونه ای از واکنش گرمازا است. همچنین تغییر آنتالپی (ΔH)  در این واکنش منفی است.

اتانول ترکیب بسیار مفیدی است. اتانول برای کشتن حشرات ، آتش زدن چیزها وخارج کردن اسیدهای نوکلئیک از محلول فوق العاده است. اما هر نوع اتانول برای هر کاری مناسب نیست. برای کمک به شما، در اینجا به بررسی مقادیر اتانول هایی که به طور معمول در زیست شناسی مولکولی استفاده می شوند ، و همچنین برخی از قوانین مهم برای استفاده صحیح از آنها اشاره شده است.

انواع مختلف اتانول

اتانول 95% (95.6%)

این بالاترین غلظت اتانول است که می توانید با استفاده از تقطیر به دست آورید ، زیرا اتانول 95.6٪ یک آزئوتروپ است ، به این معنی که حالت بخار دارای نسبت اتانول به آب یکسان با حالت مایع است.

اتانول خالص (99-100%)

برخی از فرآیندهای حساس به آب نیاز به اتانول خالص نیاز دارند. یک روش معمول برای تولید اتانول با غلظت بالاتر از 95٪ استفاده از افزودنی هایی است که باعث اختلال در ترکیب آئوزروپ شده و اجازه تقطیر بیشتر را می دهد. به همین دلیل ، اتانول خالص گاهی حاوی مقدار کمی از این مواد افزودنی (مانند بنزن) است. اتانول خالص آب را جذب می کند ، بنابراین انتظار نداشته باشید که در صورت عدم استفاده از آن ، اتانول 100٪ باقی بماند.

اتانول دناتوره

اتانول دناتوره (95٪ یا خالص) حاوی مواد افزودنی (مانند متانول و ایزوپروپانول) است که آن را برای نوشیدن سمی می کند و بنابراین از مالیات نوشیدنی معاف است. این باعث می شود ارزانتر از اتانول خالص باشد.

کاربردهای اتانول

اتانول در زیست شناسی مولکولی

اتانول دناتوره (95٪ یا خالص) حاوی مواد افزودنی (مانند متانول و ایزوپروپانول) است که آن را برای نوشیدن سمی می کند و بنابراین از مالیات نوشیدنی معاف است. این باعث می شود ارزانتر از اتانول خالص باشد.


بشکه 220 لیتری / گالن 20 لیتری
فروش اتانول مورد نیاز صنایع مختلف و فرمولاسیون انواع محلول های ضدعفونی کننده، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

اتانول به عنوان ضدعفونی کننده

گذشته از تفاوت های اساسی در هزینه ، مهم نیست که از کدام غلظت اتانول برای ضد عفونی کردن استفاده می کنید ، بنابراین اکثر آزمایشگاه ها از اتانول دناتوره استفاده می کنند. آنچه مهم است غلظت نهایی اتانول است. اتانول یک ماده ضد عفونی کننده موثر در غلظت های 70 تا 90 درصد است. دقیقاً مشخص نیست که چرا اتانول با غلظت بالاتر بعضی از باکتری ها را به همان سرعت اتانول رقیق شده ، از بین نمی برد.

با این حال ، در رقیق کردن اتانول ، دو نکته وجود دارد. یکی این است که اتانول رقیق شده دیگر یک آئزوتروپ نیست ، بنابراین تبخیر باعث کاهش تدریجی غلظت اتانول خواهد شد. افرادی که اتانول 70٪ را روی میز خود نگه می دارند ، نباید تعجب کنند از اینکه پس از مدتی که اتانول کاراییش را از دست بدهد.

نکته دوم که باید مراقب باشید این است که مخلوط اتانول / آب حجم افزودنی ندارد. این بدان معنی است که اگر می خواهید 1 لیتر 70٪ اتانول از اتانول خالص تهیه کنید ، نمی توانید با مخلوط کردن 700 میلی لیتر اتانول و 300 میلی لیتر آب این کار را انجام دهید. روش صحیح این است که 700 میلی لیتر اتانول اندازه گیری شود و سپس آن را به میزان 1 لیتر با آب برسانید. البته ، شما همچنین نباید فراموش کنید که اتانول با هر غلظتی بسیار قابل اشتعال است. 

مقالات مرتبط

درباره هیپوکلریت سدیم

جواب به سوالاتی درباره هیپوکلریت سدیم

, , ,
درباره هیپوکلریت سدیم سوالاتی وجود دارد که سعی داریم در این مقاله به این سوالات پاسخ کامل دهیم. پس تا آخر ما را همراهی کنید... برای خرید مواد شیمیایی در صنایع متعدد و همچنین خرید هیپوکلریت کلسیم می‌توانید با شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دک…
هیپوکلریت چیست

هیپوکلریت سدیم چیست (ماده‌ای موثر در تصفیه آب)

, , ,
هیپوکلریت سدیم چیست؟ ترکیبی است که می‌تواند به طور موثری برای تصفیه آب (فروش مواد شیمیایی تصفیه آب) مورد استفاده قرار‌ گیرد. آب ژاول در مقیاس گسترده‌ای برای تمیزی سطوح و به‌عنوان سفید کننده، از بین بردن بو و ضد عفونی کننده آب استفاده می‌شود…
ایزوپروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل یا ایزوپروپانول

در این مطلب قصد داریم درباره ایزوپروپانول و 6 نکته مهم و کلیدی برای استفاده ایزوپروپیل الکل را به شما بگوییم تا بیشتر با این محلول کاربردی آشنا شوید. برای خرید مواد شیمیایی مختلف در صنایع متعدد یا خرید ایزوپروپیل الکل می‌توانید با شماره زیر با کارش…
قرص کلر چیست

آشنایی با قرص کلر و کاربردهای آن

,
قرص کلر یک ضدعفونی‌کننده آب است که به طور گسترده استفاده می‌شود و بیشتر ویروس‌ها و باکتری‌های موجود در آب را از بین می‌برد. در ادامه ما را همراهی کنید تا درباره این قرص ضد عفونی کننده اطلاعات بیشتری کسب کنید... برای خرید و فروش مواد شیمیایی د…
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]