کلر چیست و چه کاربردی دارد؟

کلر چیست

اگر شرکتی هستید که به دنبال تولید مواد شیمیایی یا فراوری شیمیایی محصول صنعتی خود هستید، شرکت دکتر کمیکال با تخصص در زمینه مواد شیمیایی صنعتی برای ارائه مشاوره تخصصی در این زمینه در کنار شماست. همچنین می‌توانید برای فروش مواد اولیه شیمیایی با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

02166568403

مواد شیمایی چیست؟

امروزه علم شیمی و مواد شیمیایی نه‌تنها با صنعت بلکه با زندگی روزمره ما انسان‌ها پیوند خورده است. پیوند مواد شیمیایی با صنعت گستره وسیعی از کاربردها از صنعت مواد غذایی، داروسازی و کشاورزی گرفته تا صنعت نساجی، کاغذسازی، نفت و گاز، تصفیه آب، حفاری معادن و غیره.

فروش مواد تصفیه آب

فروش مواد شیمیایی کاغذسازی

فروش مواد اولیه نساجی

خرید مواد اولیه صنایع غذایی

خرید مواد اولیه دارویی

فروش مواد شیمیایی نفت و گاز

با استفاده از مواد شیمیایی متنوع و علم شیمی مواد غذایی می‌توانیم بفهمیم که چگونه مواد غذایی را بدون فاسد شدن فراوری و نگهداری کنیم. این روش‌ها شامل تصفیه، ترانس استریفیکاسیون، مخلوط کردن و امولسیون کردن روغن‌ها و چربی‌ها با مواد دیگر است که همگی با استفاده از مواد شیمیایی صورت می‌گیرد. همچنین از مواد شیمیایی برای ساخت ویتامین‌ها، رنگ‌های غذایی و طعم‌دهنده استفاده می‌شود.

کاربردهای صنعتی مواد شیمیایی

یکی دیگر از کاربردهای صنعتی شیمی، ساخت صابون‌ها و پاک‌کننده‌ها است که در همه‌جا یافت می‌شوند. صابون‌ها از چربی‌های طبیعی حیوانی و روغن‌های گیاهی ساخته می‌شوند طی فرایندی به نام صابون‌سازی تولید می‌شوند. صابون تنها یک از پاک‌کننده‌هایی است که در زندگی ما نقش اساسی دارند، پاک‌کننده‌هایی که تولید همه آن‌ها با وجود مواد شیمیایی اولیه مناسب امکان‌پذیر خواهد بود. بدون مواد شیمیایی موجود در ساخت صابون‌ها و پاک‌کننده‌های خاص، ما محصولاتی مانند ژل‌های بدن، نرم‌کننده‌های پارچه، شوینده‌های لباسشویی، محلول‌های کاشی حمام، یا محلول‌های پاک‌کننده همه‌منظوره را نخواهیم داشت.

کشاورزی نیز یک از مصادیق کاربردهای صنعتی عظیم علم شیمی و مواد شیمیایی است. بدون کودهای مصنوعی و سایر مواد شیمیایی مفید کشاورزی، برای ما سخت خواهد بود. کشاورزی در مقیاس صنعتی از انواع آفت‌کش‌ها و کودها استفاده می‌کند. تکنیک‌های فعلی کشاورزی به طیف گسترده‌ای از مواد شیمیایی برای تغذیه جهان بستگی دارد.

رنگ‌دانه‌ها ترکیبات نامحلولی هستند که در رنگ‌ها و صنایعی مانند نساجی و سرامیک کاربرد دارند. رنگ‌ها و رنگ‌دانه‌های که بیشتر در کاربردهای صنعتی استفاده می‌شوند از مواد معدنی یا نفت به دست می‌آیند. در تمام صنایعی که از رنگ و رنگ‌دانه استفاده می‌شود بخصوص صنایع پوششی، علم شیمی به کمک دانشمندان مواد شیمیایی و پلیمری می‌آید تا برای اهداف و منظور خاص رنگ و رنگ‌دانه‌های با تکنولوژی خاص تولید کنند.

گاز کلر چیست

گاز کلر چیست

گاز کلر چیست؟

امروزه گاز کلر به‌صورت تجاری از طریق الکترولیز کلرید سدیم حاصل از آب دریا یا آب‌نمک حاصل از معادن نمک تولید می‌شود. محصولات جانبی فرایند تولید کلر، هیدروژن است که به‌عنوان منبع انرژی در صنایع مختلف تولیدی استفاده می‌شود. محصول جانبی دیگر این واکنش هیدروکسید سدیم است که یک محصول همه‌کاره است که برای تولید بسیاری از محصولات مصرفی و صنعتی استفاده می‌شود.

ترکیبات حاوی کلر به نوبه خود برای تولید طیف وسیعی از محصولات از جمله رنگ‌ها، داروها، ضدعفونی‌کننده‌ها، حشره‌کش‌ها، سفیدکننده‌های خانگی، فرآورده‌های نفتی، رنگ‌ها و اقلام پلاستیکی استفاده می‌شوند. به‌طورکلی مهم‌ترین کاربردهای کلر در صنعت را می‌توان شامل موارد زیر دانست:

 برای ازبین‌بردن بوی پوسیدگی استفاده می‌شود

به‌عنوان ضدعفونی‌کننده استفاده می‌شود

در تصفیه آب آشامیدنی برای ازبین‌بردن باکتری‌ها استفاده می‌شود

 برای تمیزکردن استخرها از کلر استفاده می‌شود

 کلر در تولید کاغذ و محصولات کاغذی کاربرد دارد

کلر در داروسازی نیز کاربرد دارد.

بیشتر بخوانید: ضد عفونی کننده های شیمیایی

کلر چیست؟

یکی از مواد شیمیایی که می‌توان گفت تقریباً در هر صنعتی کاربرد دارد و بدون وجود این عنصر تصور زندگی دشوار خواهد بود، کلر است. کلر یکی از پرمصرف‌ترین مواد شیمیایی صنعتی و یکی از مواد اولیه اصلی در تولید صنعتی است. امروزه حدود ۱۵۰۰۰ ترکیب حاوی کلر در صنعت مورداستفاده قرار می‌گیرد. این ماده علاوه بر استفاده در سراسر جهان برای تأمین آب آشامیدنی سالم برای میلیاردها نفر، به‌عنوان یک عامل سفیدکننده قوی نیز در صنعت کاغذ و خمیر چوب استفاده می‌شود. بااین‌حال می‌توان گفت مهم‌ترین کاربرد کلر برای ساخت مجموعه‌ای از ترکیبات و مواد شیمیایی مفید مانند کلرات‌ها و ترکیبات آلی مانند کلروفرم، تترا کلرید کربن، لاستیک مصنوعی و پلی‌وینیل‌کلراید (PVC) است که یک پلاستیک فوق‌العاده، همه‌کاره و بادوام است.

کاربردهای کلر

کاربردهای کلر

کاربرد کلر چیست؟

کلر، دومین عنصر از هالوژن‌ها. بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کنید با زندگی روزمره ما مرتبط است. از کلرید سدیم یا همان نمک خوراکی به‌عنوان طعم‌دهنده غذا گرفته تا رایانه‌ها و کارت‌های اعتباری، از اسباب‌بازی‌ها تا لوله‌ها، از رنگ دیوار تا لوله‌های لوله‌کشی، از کف‌پوش تا سقف، در هر قسمت از خانه و اطراف ما Chlorine وجود دارد و حتی در داخل بدن ما، خون ما به شکل یون‌های کلرید است که به حفظ تعادل صحیح الکترولیت‌های ضروری برای عملکرد صحیح سلول‌ها و اندام‌ها کمک می‌کند.

در آبی که می‌نوشیم، داروهایی که مصرف می‌کنیم، مبلمانی که روی آن می‌نشینیم، روش‌های حمل‌ونقلی که استفاده می‌کنیم، تلفن‌های همراهی که استفاده می‌کنیم، شیمی کلر نقش بسزایی دارد، ما را ایمن و سالم نگه می‌دارد و زندگی ما را لذت‌بخش و راحت‌تر می‌کند. کلر سالانه جان میلیون‌ها نفر را نجات می‌دهد. فقط کافی است تصور کنیم که حدود یک قرن پیش، قبل از اینکه کلرزنی آب آشامیدنی برای ازبین‌بردن باکتری‌ها و ویروس‌ها انجام شود، بیماری‌هایی مانند تب حصبه، وبا، اسهال خونی و هپاتیت A جان چند انسان را گرفته است.

عوارض کلر

عوارض کلر

مضرات کلر

کلر شبیه به فردی است که دارای شخصیت دو وجهی است. چرا که عنصر کلر یک جنبه خوب و همچنین یک جنبه مضر دارد. کلر ازیک‌طرف، به طرز شگفت‌انگیزی مفید است و نیازهای بسیاری از انسان را برآورده می‌کند. اما، از سوی دیگر، بسیار خطرناک است. استنشاق گاز کلر حتی برای مدت کوتاه می‌تواند نتایج فاجعه باری داشته باشد. Chlorine محرک سیستم تنفسی است. همچنین پوست، چشم‌ها، بینی و گلو را تحریک می‌کند و می‌تواند باعث سوختگی و زخم شود. حتی اثرات سمی گاز کلر باعث شد که برای مدت کوتاهی از آن به‌عنوان یک سلاح شیمیایی در طول جنگ جهانی اول استفاده شود.

قرص کلر یکی از ضد عفونی کننده‌های فوق‌العاده‌ای است که می‌توانید برای تصفیه آب آشامیدنی، استخر و… از آن استفاده کنید. پس اگر نیاز به خرید قرص کلر برای نابودی ویروس و باکتری‌های موجود در آب دارید، از دکتر کمیکال نسبت به خرید آن اقدام کنید.

[کل: 1 میانگین: 5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *