موثرترین روش های از بین بردن جلبک استخر و مخازن آب

,
روش از بین بردن جلبک

آیا می‌دانید علت ایجاد جلبک چیست؟ گاهی مواقع ممکن است حین مواجه با جلبک درون استخر و مخازن آب ندانید آنها را چگونه از بین ببرید و این موارد باعث ایجاد دغدغه برای شما خواهد شد. در این مقاله قصد داریم که انواع‌ راه‌های از بین بردن جلبک استخر و مخازن آب را معرفی کنیم. در صورت نیاز در این زمینه متخصصان شرکت مواد شیمیایی دکتر کمیکال با مشاوره‌های حرفه‌ای به شما کمک‌های بسیاری خواهند کرد.

علت تشکیل جلبک

اگر در استخر جلبک پیدا کردید، توصیه می‌کنیم تا زمانی که جلبک‌ها را حذف نکرده‌اید، از استخر خود استفاده نکنید. علاوه بر اینکه وجود جلبک آب را ناخوشایند می‌کند، می‌تواند نشان‌دهنده این موضوع باشد که آب استخر شما از تعادل خارج شده است، به این معنی که ممکن است کلر کافی در آب وجود نداشته باشد تا بتواند با انواع دیگر باکتری‌هایی را که می‌توانند مضر باشند، مبارزه کند.

اما شاید برای شما هم این سال پیش‌آمده باشد که چه عواملی باعث رشد جلبک در استخر می‌ شود؟

پاسخ به این سال آسان نیست؛ زیرا جلبک می‌تواند در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود. بسیاری از سطوح مانند خاک و گیاهان حاوی جلبک‌ها هستند و این اسپورهای جلبک می‌توانند از حیاط شما به استخر شما سفر کنند. جلبک‌ها همچنین می‌توانند در اثر باد، باران یا ابزارهای استخر آلوده وارد آب شوند.

بسیاری اوقات، رشد جلبک‌ها توسط یک عامل واحد ایجاد نمی‌شود، بلکه عوامل محیطی مختلفی بر رشد جلبک‌ها اثر می‌گذارد. از جمله این عوامل می‌توان به نور، وجود مواد مغذی مانند نیتروژن و فسفر، دمای آب و پایداری آب اشاره کرد که هرکدام از عوامل زیر افزایش یابد رشد جلبک‌ها در محیط هم سرعت می‌گیرد.

از بین بردن جلبک مخزن آب

از بین بردن جلبک مخزن آب

جلبک در تصفیه خانه و مخازن آب و راه های از بین بردن آن

چگونه از رشد جلبک در مخازن آب جلوگیری کنیم؟ این سؤالی است که اغلب مطرح می‌شود. جلبک‌ها به طور طبیعی در تمام آب‌ها وجود دارند. آنها بخش مهمی از هر اکوسیستم هستند. آب راکد، دمای بالا و مواد مغذی به‌شدت رشد جلبک سبز آبی را تحریک می‌کند. مخازن آب اغلب فاقد گردش هستند، بنابراین آب آن‌ها راکد است.

مواد مغذی فراوان، به‌ویژه نیتروژن و فسفر، به جلبک‌ها کمک می‌کند تا هرچه بیشتر رشد کنند. وجود جلبک در مخازن آب، تعادل آن را مختل کرده و کیفیت آب را پایین می‌آورد. راه‌های مختلفی برای مقابله با رشد جلبک واز بین بردن جلبک وجود دارد. از جمله این روش‌ها می‌توان به اولتراسوند، مواد شیمیایی، هوادهی و مخلوط‌کردن اشاره کرد.

به‌طورکلی سه نکته ساده برای جلوگیری از رشد جلبک در مخازن و منابع آب وجود دارد:

نکته اول: همیشه از مخزن کاملاً مات برای ذخیره آب استفاده کنید. چون جلبک‌ها از فتوسنتز برای تولیدمثل استفاده می‌کنند، به عبارت ساده‌تر، جلبک‌ها برای رشد به نور نیاز دارند. بنابراین؛ اگر نور که از طریق سقف یا دیوارهای جانبی وارد مخزن آب نشود، جلبک‌ها نمی‌توانند رشد کنند.

نکته دوم: برای هر گالن آب از یک‌چهارم قاشق چای‌خوری وایتکس استفاده کنید. سفیدکننده از رشد جلبک جلوگیری کرده و آن را می‌کشد. شاید این روش خیلی ساده به نظر برسد؛ اما باور کنید تأثیر بسیار زیادی در کنترل رشد جلبک در مخزن آب شما دارد. پیشنهاد می‌کنیم از سفیدکننده‌ای که حاوی 5 درصد هیپوکلریت است؛ استفاده کنید.

نکته سوم: به ازا هر 1،000،000 قسمت آب، 4 قسمت کلر اضافه کنید. کلر نیز رشد جلبک را متوقف می‌کند. وقتی کلر به این نسبت کوچک به آب اضافه شود، آب هنوز هم برای نوشیدن یا آبیاری ایمن خواهد بود.

نکته مهم: سفیدکننده و کلر را هم‌زمان و با هم استفاده نکنید. یکی از آن‌ها کفایت خواهد کرد. مهم‌ترین چیزی که باید به‌خاطر بسپارید استفاده از این مواد به نسبت گفته شده است. زیرا مقادیر بالاتر می‌تواند مضر و خطرناک باشد.

کنترل جلبک استخر

جلبک یک مشکل رایج است که صاحبان استخر شنا با آن روبرو هستند. جلبک‌ های استخر می‌توانند رنگ‌های مختلفی باشند و باعث می‌شوند آب استخر به رنگ سبز، اشک‌آور، زرد، قهوه‌ای، قرمز یا حتی سیاه ظاهر شود.

وجود این میکروارگانیسم نه‌تنها ناخوشایند است؛ بلکه ممکن است خطر جدی برای سلامتی ایجاد کند. باکتری‌های خطرناکی مانند E.coli، در استخرهای آلوده به جلبک رشد می‌کنند. جلبک‌ها همچنین می‌توانند به استخر آسیب جدی وارد کرده و منجر به تعمیرات گران‌قیمت شوند.

زمانی که احساس می‌کنید آب استخر حالت ابری پیدا کرده احتمالاً استخر شما با مشکل رشد جلبک روبرو است. جلبک‌ها گاهی اوقات روی سطح آب شناور هستند و بعضی اوقات به دیوارهای استخر یا بین ترک‌ها و شکاف‌ها می‌چسبند. اگرچه رشد جلبک به‌سرعت گسترش می‌یابد، اما خوشبختانه، با اقدام به‌موقع و سپس نگهداری درست از استخر می‌توان جلبک را از بین برد و از رشد مجدد آن جلوگیری کرد.

روش‌ های جلوگیری از جلبک زدن استخر

بهترین روش مبارزه با جلبک پیشگیری از رشد آن است. در اینجا چند نکته مفید برای جلوگیری از رشد جلبک در استخر آورده شده است. جلبک‌ها در استخرهای با سطح pH نامتعادل رشد می‌کنند. حداقل هرچند روز یکبار سطح pH خود را بررسی کنید. برای اندازه‌گیری تعادل شیمیایی و pH استخر خود از نوارهای مخصوص این کار استفاده کنید.

اطمینان حاصل کنید که سیستم تصفیه شما به‌درستی کار می‌کند. از عملکرد درست سیستم فیلتر استخر مطمئن شوید و به یاد داشته باشید که سیستم تصفیه خود را مداوم تمیز کنید تا از ایجاد بقایای جمع‌آوری جلبک‌ها جلوگیری کنید.

از استخر خود استفاده کنید. آب فعال آب تمیزتری است. هم زدن آب موجود در استخر به شما کمک می‌کند تا آن را تمیز نگه دارید. این یک روش عالی برای جلوگیری از شکل‌گیری جلبک‌ها در وهله اول است.

سطح استخر خود را آن بپوشانید. یک پوشش ایمنی اتوماتیک استخر شما را از ذرات خاکی که جلبک‌ها را به خود جلب می‌کند، ایمن نگه می‌دارد. بادوباران نیز دارای آلاینده‌هایی است که بر سطح ترکیبات شیمیایی موجود در استخر شما تأثیر می‌گذارد و باعث آلودگی آن به جلبک‌ها می‌شود. به طور مرتب استخر خود را تمیز کنید تا از جمع‌شدن خاک در کف استخر خود جلوگیری کنید.

و در نهایت از مواد شیمیایی ضد جلبک و انواع بایوسایدهایی که در بازار برای مبارزه با جلبک استخر وجود دارد به طور منظم استفاده کنید تا در طول سال استخری تمیز و ایمن داشته باشید.

از بین بردن جلبک استخر

از بین بردن جلبک استخر

موثرترین راه از بین بردن جلبک

برای اینکه مؤثرترین راه از بین‌ بردن جلبک را پیدا کنید ابتدا نیاز دارید نوع جلبک استخر خود را مشخص کنید. جلبک سبز رایج‌ترین نوع است؛ اما جلبک‌های زرد/خردلی، سیاه و صورتی/لجنی نیز اغلب در استخرها یافت می‌شوند.

یک سری دستورالعمل کلی برای ازبین‌بردن جلبک استخر وجود دارد. در وهله اول باید به طور مداوم هرچند وقت یکبار کف استخر و دیواره‌ها برس کشیده شود تا اسپورهای جلبک به طور کامل حذف شوند. همچنین باید از مواد شیمیایی ضد جلبک برای مبارزه با باکتری در استخر استفاده کرد.

یکی از نام‌آشناترین این ترکیبات کلر است که می‌توانید آن را به‌صورت مایع یا قرص کلر و دیگر اشکال از جمله هیپوکلریت کلسیم و هیپوکلریت سدیم از فروشگاه مواد شیمیایی دکتر کمیکال تهیه کنید.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید متعادل نگه‌داشتن pH آب استخر است. اگر استخر شما در حال حاضر به‌شدت درگیر جلبک شده به‌نحوی‌که آب آن کاملاً سبز دیده می‌شود، استفاده از شوک کلر غلیظ برای استخر شما مناسب است.

ضمناً توجه کنید که شوک کلر در شب به بهترین وجه کار می‌کند، بدون اینکه پرتوهای خورشید آن را از بین ببرد. مقدار کلر موردنیاز شما به نوع و میزان جلبک‌های موجود در استخر شما بستگی دارد.

همچنین ازآنجاکه جلبک‌ها در آب راکد بهتر رشد می‌کنند اگر در روز چندساعته یا به طور مداوم پمپ استخر را روشن کنید آب استخر به جریان درآمده و احتمال رشد جلبک را کاهش می‌دهد. نکته مهم دیگر این است که حتماً پس از تمیزکردن استخر خود، فیلتر آن را نیز تمیز کنید.

چگونه از تشکیل رسوب زیستی حاوی باکتری بیماری‌ زا جلوگیری کنیم؟

همان‌طور که گفتیم تشکیل رسوبات زیستی از جمله تشکیل جلبک می‌تواند شرایط رشد باکتری‌های بیماری‌زا و بسیار خطرناک را فراهم کند. ازاین‌رو باید از تشکیل زیست‌توده در آب جلوگیری کرد. همان‌طور که در ابتدای مقاله هم اشاره شد روش‌های مختلفی برای این منظور وجود دارد؛ اما یکی از مؤثرترین آن‌ها استفاده از مواد شیمیایی موسوم به بایوساید یا ضدجلبک است.

البته پیش از استفاده از بایوساید باید در نظر گرفت که کارایی این مواد شیمیایی به عوامل مختلفی از جمله غلظت بایوساید، دمای آب، pH، و مدت‌زمان تماس با آب بستگی دارد. ازاین‌رو باید از تناسب نوع بایوساید که استفاده می‌کنید با سیستمی که مدنظر دارید اطمینان حاصل کنید.

متخصصان ما در گروه دکتر کمیکال آماده پاسخگویی به سؤالات شما در زمینه تهیه بایوساید مناسب سیستم شما هستند. لازم به ذکر است که این گروه علاوه بر تأمین انواع ترکیبات ضد جلبک رایج در بازار با کیفیت و قیمت مناسب، موفق به تولید چهار نوع بایوساید تخصصی برای سیستم‌های مختلف شده است.

می‌توانید انواع بایوسایدهای موجود دکتر کمیکال را در صفحه خرید بایوساید مشاهده کنید. همچنین با مراجعه به صفحه تولید بایوساید می‌توانید با کاربردهای وسیع آن‌ها بیشتر آشنا شوید.

[کل: 6 میانگین: 5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *