ضد خوردگی برج خنک کننده + پیشنهاد راه حل

برج خنک کننده

شرکت دکتر کمیکال با بررسی آنالیز از برج خنک‌ کننده و در نظر گرفتن ظرفیت آب برج، محصولات ضد خوردگی برج خنک کننده را برای انواع برج خنک کننده پیشنهاد می‌کند.

محصولات ضد خوردگی دکتر کمیکال بر پایه فسفونات‌های آلی است این ترکیبات آلی کارایی مناسبی در ممانعت از خوردگی دارند. پلی کربوکسیلیک اسید مثالی از یک ضدخوردگی مؤثر فسفوناتی ست.

ترکیبات ضد خوردگی بنزو تری آزول و تولیل تری آزول از جمله مواد ضد خوردگی برای کولینگ تاور هستند که با نقش مؤثر خود به عنوان کیلیت‌کننده‌های اکسیدهای فلزی، از خوردگی فلزات بکار رفته بخصوص در برج‌های خنک‌ کننده می‌شوند.

همچنین انواع بایوسایدهای دکتر کمیکال که توسط متخصصان این گروه فرموله و تولید می‌شود برای جلوگیری از خوردگی میکروبی در برج خنک‌کننده بسیار مؤثر است.

گروه متخصصان دکتر کمیکال در توسعه و ارائه مواد شیمیایی مؤثر در کنترل خوردگی برج خنک‌ کننده پیشرو است. برای کسب اطلاعات بیشتر‌ در‌ رابطه با خرید و فروش مواد شیمیایی برج خنک کننده با ما در تماس باشید.

 

02166568403

برج خنک کننده چیست؟

برج خنک کننده (cooling tower) یا برج خنک کن نوعی از مبدل‌های حرارتی هستند که به آب‌وهوا مجوز می‌دهند تا با همدیگر در ارتباط باشند و درجه حرارت آب گرم را پایین بیاورند.

کار تمام کولینگ تاور بر مبنای ایجاد سطح تماس بیشتر بین جریان آب گرم و هوای سرد و در نتیجه تبادل حرارتی بین این دو می‌باشد. بنابراین لازم است جهت بهترین راندمان همیشه سطح تماس هوا و آب (میزان عبور هوا و آب از پکینگ‌های برج) در بالاترین حد ممکن باشد. که جهت انجام این کار لازم است تدابیری اندیشیده شود.

همه تدابير به كار گرفته شده در این مورد در راستای تصفيه آب ورودی به برج‌های خنک کننده جهت جلوگیری از ۴ پیامد زیر است:

 1. خوردگی (CORROSION) و فرسايش
 2. تشكيل رسوب (SCALE)
 3. مشكلات ناشي از تشكيل ميكروارگانيزم‌ها
 4. تجمع لجن ها (FOULING)

انواع برجهای خنک کننده

 • جریان طبیعی
 • جریان مکانیکی
 • جریان اجباری
 • جریان القایی
 • جریان مرکب

عملکرد برج خنک کننده

خوردگی

سیستم برج‌ خنک کننده محیطی ایده‌آل برای برگشت به حالت اکسیداسیون فلز را مهیا می‌کند که این حالت را خوردگی می‌نامند. خوردگی یک فرایند الکتروشیمیایی می‌باشد که در آن یک فلز به حالت طبیعی خود برگشت می‌کند.

مثلاً فولاد معمولی فلزی است که در سیستم برج‌های خنک کننده بطور معمول استفاده می‌شود و نسبت به خوردگی بسیار حساس و در صورت بروز این امر به حالت اکسید آهن بر می‌گردد.

عموماً فلزاتی همچون آلومینیوم و مس نسبت به آهن کمتر در معرض خوردگی قرار می‌گیرند. گرچه در بعضی از انواع آب‌ها این فلزات ممکن است در معرض خوردگی موضعی یا حفره‌ای نیز قرار بگیرند.

رشد ذرات میکروسکوپی، تشکیل پیل‌های خوردگی را تشدید می‌کند. به‌علاوه محصولات فرعی و ناخواسته مانند سولفید هیدروژن که تعدادی از ارگانیسم‌ها متشکله از باکتری‌های خورنده غیر هوازی هستند نیز خورنده هستند. عمل خوردگی در کولینگ تاور باعث خوردگی در خط انتقال آب و به خصوص در مبدل‌ها ‌می‌شود.

سختی

براي جلوگيری از اين پيامدها و مشكلات به خصوص خوردگي و رسوب‌دهی بايد تا حد ممكن از سختي آب مورد استفاده در برج‌ خنک كننده و ساير قسمت‌ها كاسته شود.

اما به دلیل صددرصد نبودن عملکرد دستگاه‌ها در کنترل کیفیت آب و نیز تغلیظ بالای این برج‌ها باز هم وجود سختی بالا در داخل آب برج‌های خنک کننده امری طبیعی است، اما لازم است این سختی نیز کنترل شود؛ زیرا سختی كه شامل سختي بی كربنات می‌باشد كه در اثر درجه حرارت از آب جدا شده و به صورت رسوب بر روي جداره ميی‌نشيند.

بیشتر بخوانید: تشکیل رسوب در بویلر

تاثیر میکروارگانیسم های موجود در آب سیستم برج های خنک کننده

تاثیر میکروارگانیسم های موجود در آب سیستم برج های خنک کننده

رشد ميكروارگانيسم‌ ها در سيستم کولینگ تاور

 1. آب برج دارای حرارت مطلوب جهت رشد ميكروارگانيسم‌ها وموجودات آبزی است و مناسب‌ترين درجه حرارت برای رشد اين موجودات می‌باشد.
  برج‌های خنک كن در مقابل نور خورشيد، هوا و آب قرار گرفته است كه اين عوامل را مثلث تكثير می‌گويند. همچنین جنس محيط كاملا جهت رشد و نمو آن‌ها آماده است.

خسارت های حاصل از جلبک ها و لجن های حاصله در برج خنک کن

باعث مسدود شدن سوراخ‌های آب پخش‎‌كن بستر فوقانی برج شده و مانع ريزش آب به صورت اسپری روی بند و بست‌های چوبی می‌شود و راندمان برج را از نظر خنک كردن آب كم می‌كند.

 1. جلبک‌ها قادرند به ديواره و پکینگ‌ها چسبنده و شيارهای آن را مسدود كنند كه در اثر آن مسير آب و مسير هوا در برج تغيير می‌كند.
 2. جلبک‌ها به وسيله آب كند شده، وارد مسير می‌گردند و گرفتگی صافی‌ها و توری‌های بستر تحتانی برج را سبب شده و كار آبدهی را مختل می‌نمايند.
 3. جلبک‌ها قادرند وارد لوله‌های مبدل‌ها حرارتی شده و با مواد معلق محصولات، خوردگی لايه‌ای در داخل لوله ايجاد می‌نمايند كه تبادل حرارتی را كم كرده و در نتيجه راندمان سيستم HATE EXCHANGER را كاهش می‌دهد و اگر اين سيستم كندانسور باشد افت خلاء را سبب می‌شود.
 4. جلبک‌های مرده ممكن است در داخل مبدل‌های حرارتي جمع شده و منبع تغذيه ساير ميكروارگانيزم‌ها را فراهم كنند و ازاين گذشته با رسوبات و محصولات خوردگی توام شده و سطح داخلی لوازم را بپوشاند و لذا باعث اختلاف در ميزان اكسيژن درآن قمست شده و تشكيل پيل غلظتی در آن ناحيه را می‌دهد در نتيجه خوردگی حفره‌ای را موجب می‌شود.
 5. جلبک‌ها با عمل فتوسنتزی كه انجام می‌دهند می‌توانند باعث خوردگی در سيستم گردند.

همچنین کنترل pH در برج‌های خنک کننده امری ضروری است؛ زیرا کاهش pH به کمتر از حدود مجاز موجب خوردگی و نیز افزایش PH به بیشتر از حدود مجاز موجب رسوب نشینی در برج‌ها می‌شود.

عیب یابی برج خنک کننده

عیب یابی برج خنک کننده

رفع مشکلات برج های خنک کننده

حال به منظور جلوگیری از خسارات ناشی از تشکیل رسوب همچون هزینه بالای تعمیرات و مصرف انرژی لازم است در این برج‌ها از مواد شیمیایی استفاده شود که بتواند:

 1. با کنترل pH از تشکیل جلبک و رشد میکرواورگانیزها و همچنین خوردگی جلوگیری کند.
 2. با معلق کردن رسوبات و جامدات سبب جلوگیری از ته‌نشینی آن‌ها و چسبیدن آن‌ها در پکینگ‌ها شود (این مواد و رسوبات معلق را می‌توان از طریق زیر آب از برج خارج کرد)
 3. بتواند تاثیر خوردگی را با توجه به حذف این عوامل به حداقل برساند.

کنترل خوردگی در کولینگ تاور

 • معلومات مربوط به اجزاء فلزی در برج خنک کننده
 • شناخت استعداد فلز از جهت خوراکی
 • آشنایی با محدودیت‌های مربوط به کاربرد مواد شیمیایی ضد خوراکی نیاز است

بیشتر بخوانید: روش کنترل خوردگی

شناخت از سیستم برج خنک کننده و فرایند در آن برای مهندسی که روی برنامه تیمار آب کار می‌کند، ضروری است. خوردگی فرایندی الکتروشیمیایی است و طی آن فلزات به وضع اولیه شان برمی‌گردند. مثلاً آهن به اکسید آهن تبدیل می‌شود.

همین قضیه در مورد آلیاژهای مس، روی و آلومینیم مصداق دارد. خوردگی فلزات در برج خنک کننده خسارت بار است و موجب شکست ابز ارگران قیمت می‌شود و تجمع رسوب را هم سبب می‌گردد و اسباب زمان خاموشی طولانی این برج را فراهم می‌آورد که خالی از ضرر تولید نیست.
خسارت خوردگی به سه صورت مشهود است: خوردگی کلی، موضعی و حذف لعاب گالوانیزه.

خوردگی یعنی خورده شدن یکنواخت فلز در سرتاسر سطح آن اکسید آهن حاصل از خوردگی کلی حجم رسوب غیرشیمیایی را افزایش می‌دهد که مشکل آفرین می‌باشد. در واقع خوردگی موضعی در نقاطی از فلز ظهور پیدا می‌کند. خوردگی موضعی خطرناک است، چون در سطح کوچکی متمرکز می‌باشد و می‌تواند در فاصله زمانی کوتاهی فلز را مشبک نماید.

ویژگی های آب برج خنک کننده

برخی از ویژگی های آب برج خنک کننده روی مقدار و نرخ خوردگی تاثیر می گذارند که عمده آن‌ها عبارتند از:

 • وجود اکسیژن
 • وجود ذرات جامد محلول یا شناور
 • قلیائی یا اسیدی بودن محیط
 • سرعت آب
 • دما
 • رشد میکرو ارگانیسم‌ها

وجود اکسیژن محلول برای عمل کاتدی لازم است. ذرات جامد شناور می‌توانند خاصیت هدایت الکتریکی آب را افزایش دهند. هر چه ذرات شناور بیشتر باشند، هدایت آب بیشتر است و خوردگی شدیدتر. کلرورها و سولفات‌های محلول نیز خورنده هستند.

ذرات جامد شناور با رسوب‌شان خوردگی حفره‌ای را سبب می‌گردند. محیط اسیدی و قلیایی ضعیف نرخ محلول شدن فلز پایه را افزایش می‌دهند و لایه نازک رسوب اکسید روی سطوح فلز تشکیل می‌شود و این عمل خورندگی را توسعه می‌دهد. PH خنثی (۷) و کمی قلیائی (۷٫۵) هم خورنده هستند.

جریان آب خوردگی را افزایش می‌دهد چون اکسیژن می‌رساند و اکسید سطح خورده را می‌شوید. جریان سریع اثر فرسایشی روی سطرح فلز دارد و حفاظ روی فلز را می‌کند. وقتی سرعت آب کم باشد، رسوب‌گذاری شدت پیدا می‌کند که خلاق خوردگی موضعی می‌تواند باشد.

دما به ازای هر ۵۰-۲۵ درجه تا F160 (C71) نرخ خوردگی را دو برابر می‌کند (دمای بالاتر از F160 (روی نرخ خوردگی اثر کمتری دارد. دما و حالت اسیدی یا قلیایی آب برج خنک کن (cooling tower)، هر دو روی فلزات تاثیرگذارند. رشد میکروارکانیسم‌ها نیز به پیشرفت خوردگی کمک می‌کند و بازمانده‌های این موجودات هم خورنده هستند.

انتخاب یکی از تکنیک‌های کنترل خوردگی از بین روش‌های مساعد، به هزینه کار بستگی دارد. تیمار شیمیایی کنترل خورندگی در سیستم آب برج خنک کننده می‌تواند با اضافه کردن ppm50 ماده شیمیایی مانع یا بازدارنده خورندگی به آب، کافی باشد چون آب گردش دارد و ماده شیمیایی هم با آن می‌چرخد و حفاظت مورد نظر را تامین خواهد کرد و این روش از نظر هزینه تیمار، حداقل می‌باشد.

به چند طریق می توان خوردگی را در برج خنک کن پیشگیری یا حداقل نمود که عمده آن ها عبارتند از:

 • استفاده از فلزات مقاوم به خوردگی برای حداقل ساختن اثر محیط خورنده
 • کاربرد تکنیک حفاظت کاتدی
 • کاربرد اندودهای حفاظ (رنگ یا اپاکسی)
 • استفاده از لایه نازک حفاظ توسط مواد شیمیایی بازدارنده (به آب برج خنک کننده اضافه می‌شود تا به کاتد فلزی حمل شود)

مشکلات برج خنک کننده

با توجه به مشکلاتی که در مورد پوسیدگی این برج‌ها وجود دارد بهتر قطعات برج خنک کننده از بهترین نوع خود تهیه شوند.

مواد ضدخورندگی از طریق وارد شدن در مکانیسم خوردگی، آن را متوقف می‌کنند یا کاهش می‌دهند. عملاً ضدخوردگی روی آند سلول خوردگی یا روی کاتد آن تاثیر می‌گذارند. مانع شونده‌های خوراکی آندی درواکنشی آندی دخالت می کنند، پس می‌توانند مفید و یا مضر واقع شوند.

اگر مقدار مانع شونده‌ها ناکافی باشد خوردگی با تمام پتانسیل خود در نقاط بدون حفاظ رخ می دهد و خوردگی موضعی شدت می‌یابد بازدارنده‌های کاتدی که وارد واکنش کاتدی می‌گردند، به نسبت سطح کاتدی بدون حفاظ نرخ خوردگی واکنش می‌دهند به همین خاطر این دسته از بازدارنده‎‌ها را بی خطر می‌نامند. برخی از مواد شیمیایی و برخی از پلیمرها که کلاً بازدارنده خوردگی هستند، هم سطوح آندی و هم سطوح کاتدی را حفظ می کنند.

نمک کرومات بهترین بازدارنده آندی است ولی اگر ناکافی مصرف شود خورندگی موضعی را تشدید می‌کند چون در PH 5 تا ۱۰ موثر می‌باشد. کرومات‌ها از آهن و آلیاژهای مس و آلومینیم حفاظت می‌کنند و معمولا برای تاثیرگذاری بهتر با بازدارنده‌های دیگر بصورت همزمان مصرف می‌گردند. ناظران محیط زیست مصرف کرومات‌ها را برای حفظ محیط زیست صلاح نمی‌دانند، قریبا مانع مصرف آن‌ها خواهند شد.

ارتوفسفات‌ها بازدارنده آندی خوبی هستند و پایداری بالایی دارند. اما برای تاثیرگذاری زیاد مصرف می‌شوند و ممکن است باکلسیم رسوب شیمیایی را تشدید و با آهن رسوب غیر شیمیایی را افزایشی دهند.

بازدارنده خوردگی برج های خنک کننده

بازدارنده خوردگی برج های خنک کننده

ضد خوردگی برج خنک کننده

خوردگی را می‌توان به‌عنوان تخریب یک فلز در اثر واکنش شیمیایی یا الکتروشیمیایی با محیط آن تعریف کرد. در سیستم برج خنک‌ کننده، خوردگی دو مشکل اساسی ایجاد می‌کند.

 1. اولین و بارزترین مشکل، خرابی تجهیزات و در نتیجه هزینه جایگزینی و توقف سیستم است.
 2. دوم کاهش راندمان فرایند انتقال حرارت و درنتیجه ایجاد رسوب در مبدل حرارتی ناشی از تجمع ترکیبات حاصل از خوردگی است.

کنترل خوردگی به تغییر در فلز یا محیط نیاز دارد. اولین رویکرد، یعنی تغییر فلز، هزینه بالایی دارد. همچنین آلیاژهایی که در برابر خوردگی عمومی بسیار مقاوم هستند، با مکانیسم‌های خوردگی موضعی، بیشتر مستعد شکستن و ترک برداشتن هستند.

رویکرد دوم کنترل خوردگی، یعنی تغییر محیط، روشی کاربردی و معقول برای جلوگیری از خوردگی است. در سیستم‌های آبی سه‌راه برای ایجاد تغییر در محیط برای جلوگیری از خوردگی وجود دارد:

 1. تغییر pH آب و ایجاد یک‌لایه محافظ از کربنات کلسیم بر روی سطح فلز
 2. کاهش سطح اکسیژن آب، چه با هوازدایی مکانیکی و یا استفاده از اکسیژن زدای شیمیایی.
 3. افزودن مواد شیمیایی ضدخوردگی به آب برج خنک‌کننده

بازدارنده خوردگی به هر ماده‌ای گفته می‌شود که با افزودن به محیط، سرعت خوردگی را به طور مؤثر کاهش می‌دهد. مواد شیمیایی ضد خوردگی را می‌توان باتوجه‌به مکانیسم عملکرد آن طبقه‌بندی کرد:

 • حذف‌کننده ماده خورنده
 • غیرفعال کننده آند
 • رسوب‌دهنده

برای مثال مواد شیمیایی اکسیژن زدا با حذف ماده خورنده یعنی اکسیژن را سرعت خوردگی برج خنک‌کننده را کاهش می‌دهد.

مواد شیمیایی ضدخوردگی غیرفعال کننده (آندی)، یک‌لایه اکسید محافظ روی سطح فلز تشکیل می‌دهند.

این نوع بازدارنده خوردگی یکی ‌از بهترین بازدارنده‌ها هستند؛ زیرا می‌توانند در غلظت‌های مقرون‌به‌صرفه استفاده شوند و لایه محافظی که تشکیل می‌دهند به‌سرعت قابل ترمیم‌ است.

بازدارنده‌های خوردگی رسوب‌دهنده (کاتدی)، مواد شیمیایی هستند که رسوبات نامحلول تشکیل می‌دهند که می‌تواند به‌عنوان لایه محافظ از سطح در برابر خوردگی محافظت کند. این لایه‌های محافظ در صورت آسیب نسبت به مورد قبل به زمان بیشتری برای ترمیم نیاز دارند.

مواد شیمیایی برج خنک کننده

در این قسمت از مقاله به این موضوع می‌پردازیم که انتخاب صحیح مواد شیمیایی برج خنک‌ کننده تا چه حد می‌تواند اهمیت داشته باشد. تصفیه آب برج‌ های خنک‌ کننده باعث کاهش هزینه‌های عملیاتی و افزایش راندمان عملیاتی می‌شود. در غیر این صورت برج خنک‌کننده با مشکلاتی مانند خوردگی، رسوب، و تجمع زیست‌توده مواجه می‌شود.

اما موضوع فقط تصفیه آب نیست؛ بلکه اگر مواد شیمیایی اشتباهی برای این موضوع انتخاب شود حتی ممکن است مشکلات برج خنک‌کننده را بیش‌ازپیش تشدید کند.

وجود چنین مشکلاتی در برج خنک‌کننده می‌تواند منجر به آسیب و بالارفتن زمان توقف تعمیرات شود، همچنین می‌توانند با تأثیر بر انتقال حرارت، کارایی عملیاتی برج خنک‌کننده را کاهش دهد.

اگر رسوب، مواد حاصل از خوردگی یا تجمع زیست‌توده سطوح انتقال حرارت شما را بپوشاند، توانایی خنک‌کنندگی آب برج مختل می‌شود، به این معنی که باید هزینه‌های عملیاتی و انرژی را افزایش دهید؛ بنابراین اجرای یک برنامه منظم تصفیه آب برج خنک‌ کننده برای حفظ عملیات ایمن و قابل‌اعتماد ضروری است. اطمینان از انتخاب مواد شیمیایی تصفیه آب خنک‌کننده مناسب به شما کمک می‌کند:

 • حفظ راندمان آب بالا را در سطح مناسب
 • کاهش خوردگی و رسوب
 • افزایش عملکرد برج خنک‌کننده
 • افزایش طول عمر سیستم
تصفیه آب برج خنک کننده

تصفیه آب برج خنک کننده

کنترل pH آب برج خنک‌ کننده

کنترل pH در برج خنک‌کننده برای جلوگیری از خوردگی امری حیاتی است؛ زیرا سطوح pH پایین خوردگی را تشدید می‌کند. برای این منظور از تنظیم‌کننده‌های قلیایی یا تنظیم‌کننده pH استفاده می‌شود. تعادل pH ضعیف می‌تواند منجر به آسیب جدی سیستم شما شود.

اما چرا تعادل pH آب برج خنک‌ کننده به هم می‌ خورد؟

چون آب خالص نیست و به جز اکسیژن و هیدروژن، حاوی مقادیر قابل‌توجهی از مواد معدنی حل شده است که تمایل به تغییر pH آب برج خنک‌کننده دارند. این مواد معدنی عامل تشکیل رسوبات در برج خنک‌کننده هستند.

یکی از عوامل اصلی تغییر pH آب برج خنک‌کننده ماده معدنی کربنات کلسیم است. این ترکیب در نتیجه واکنش با کلسیم، گرما و بی‌کربنات تشکیل می‌شود. کربنات کلسیم pH آب را افزایش می‌دهد. از اسیدهایی مانند اسید آسکوربیک، اسید هیدروکلریک و اسید سولفوریک می‌توان برای مقابله با افزایش pH استفاده کرد.

مقدار pH ایده‌آل به فلزی بستگی دارد که برج خنک‌کننده از آن ساخته شده است، زیرا حلالیت در محدوده pH مشخص شده برای فلزات مختلف متفاوت است. pH بهینه PH گالوانیزه از 6.5 تا 9 متغیر است، اما فولاد ضدزنگ نوع 316 دارای دامنه pH گسترده‌تر، از 6.5 تا 9.5 است.

در بسیاری از موارد توصیه می‌شود pH برج خنک‌کننده در حدود 10 نگه داشته شود. البته pH بین 6.5 و 7.5 به‌طورکلی دامنه ایدئال برای کاهش شکل‌گیری رسوب در نظر گرفته می‌شود. به‌طورکلی اینکه pH می‌تواند تا چه حدی بالا رود بستگی به مواد شیمیایی که دارد که شما از آن‌ها برای تصفیه آب برج خنک‌کننده خود استفاده می‌کنید.

هنگامی که pH از محدوده مجاز منحرف می‌شود، ممکن است چندین اثر نامطلوب رخ دهد:

زنگ‌زدگی سفید: اگر pH بالاتر از 8.3 افزایش یابد و آب حاوی غلظت بالایی از یون‌های کربنات باشد، برج‌های خنک‌کننده ساخته شده از فولاد گالوانیزه می‌توانند زنگ‌زدگی سفید ایجاد کنند.

خوردگی آلومینیوم: با مقادیر pH بالاتر از 8، احتمال خوردگی آلومینیوم در یک برج خنک‌کننده افزایش می‌یابد. احتمال خوردگی در مقادیر pH بالاتر از 8.4 حتی بیشتر است.

خوردگی آهن: با مقادیر pH بین 7.5 تا 8، برای آلیاژهای آهن و آهن در برج خنک‌کننده می‌تواند خوردگی ایجاد کند.

خوردگی ناشی از آلاینده‌ها: برج‌های باز در مناطق شهری مشکل خاصی با خوردگی دارند. آب موجود در برج با همان گازهایی که باعث باران اسیدی می‌شوند در تماس هستند. این گازها pH آب را کاهش داده و آن را خورنده‌تر می‌کند. در نتیجه متعادل‌کردن pH آب می‌تواند اثرات داشتن یک برج خنک‌کننده باز را در یک منطقه مستعد آلودگی کاهش دهد.

درحالی‌که این مشکلات چالش‌هایی را برای تأسیسات شما ایجاد می‌کند، می‌توان با استفاده از مواد شیمیایی مناسب pH آب برج خنک‌کننده را در سطح بهینه حفظ کرد به‌طوری‌که هم عامل رسوب گاری و هم عامل ایجاد خوردگی نیز کنترل شوند.

استعلام قیمت ضد جلبک دکتر کمیکال

کنترل زیست توده در برج خنک کننده

رشد میکروارگانیسم‌ها منجر به تشکیل یک زیست‌توده در برج خنک‌کننده می‌شود. این زیست‌توده می‌تواند باعث محدودشدن جریان آب، کاهش ظرفیت سیستم و اختلال در انتقال حرارت و در نهایت کاهش راندمان عملیات شود. انواع مختلفی از میکروارگانیسم‌ها در سیستم‌های آب صنعتی وجود دارند و شامل باکتری‌ها، جلبک، قارچ‌ها و تک‌یاخته‌های سلولی هستند.

برخی از این میکروارگانیسم‌ها به سطوح فلزی حمله کرده و باعث ایجاد خوردگی نیز می‌شوند. سایر مشکلات ایجاد شده توسط میکروارگانیسم‌ها شامل خراب‌شدن چوب در برج‌های خنک‌کننده و آلودگی محصولاتی مانند محصولات کارخانه کاغذ است.

سیستم‌های آب خنک‌کننده به‌شدت مستعد ایجاد رسوب بیولوژیکی یا همان زیست‌توده هستند؛ زیرا شرایط آن برای رشد میکروارگانیسم‌ها ایده‌آل است. دمای آب به‌اندازه کافی گرم است تا رشد این میکروارگانیسم‌ها را تحریک کند، اما به‌اندازه کافی گرم نیست که برای کشتن آنها مناسب باشد. برای کنترل زیست‌ توده در برج خنک‌ کننده از مواد شیمیایی موسوم به بایوساید یا جلبک‌کش استفاده می‌شود.

گروه متخصصان دکتر کمیکال انواع بایوساید با ویژگی‌های متناسب با شرایط مختلف صنعت است. این بایوسایدها به طور تخصصی فرموله شده‌اند تا با کمترین غلظت بیشترین کارایی را داشته باشند و از ضررهای احتمالی ناشی از فعالیت انواع میکروارگانیسم در برج خنک‌کننده جلوگیری کنند.

کنترل شیمیایی آب برج خنک‌ کننده

تصفیه آب برج خنک‌ کننده معمولاً روش‌های مختلفی از فیلتراسیون مکانیکی و روش‌های تصفیه جانبی گرفته تا کنترل شیمیایی آب برج خنک‌کننده را در برمی‌گیرد. اما عملکرد و تأثیر تصفیه آب برج خنک‌ کننده اغلب به مواد شیمیایی که استفاده می‌کنید بستگی دارد.

کنترل شیمیایی آب برج خنک‌ کننده به تعادل خواص شیمیایی آب کمک می‌کند و آن را در وضعیت مناسب برای سایر روش‌های تصفیه قرار می‌دهد. مواد شیمیایی اصلی که اغلب در تصفیه آب برج خنک‌کننده استفاده می‌شوند عبارت‌اند از:

 • بازدارنده‌های خوردگی و رسوب
 • جلبک‌کش‌ها و بایوسایدها
 • تنظیم‌کننده‌های pH

به عنوان توضیه آخر مقاله “از بین بردن جلبک سبز” را مطالعه کنید.

[کل: 7 میانگین: 5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *