اسید سولفوریک چیست – کاربردهای متعدد آن

اسید سولفوریک چیست

اسید سولفوریک چیست؟ کاربرد سولفوریک اسید چیست؟ احتمالاً این سوالاتی است که ذهن شما را درگیر کرده است که در این مقاله قصد داریم آن‌ها را به‌طور کامل مورد بررسی قرار دهیم…

برای فروش مواد شیمیایی و فروش مواد شیمیایی کشاورزی با بالاترین کیفیت و قیمتی مناسب می‌توانید از طریق شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیکال ارتباط برقرار کنید.

02166568403

اسید سولفوریک چیست؟

اسید سولفوریک (H2SO4) یک اسید قوی با خاصیت رطوبت سنجی و اکسید کننده است. یک اسید معدنی با فرمول شیمیایی H2SO4 است. اسید سولفوریک به نام اسید ماتلینگ یا روغن ویتریول نیز شناخته می‌شود. ماهیت اسیدی قوی دارد و خورنده است. در غلظت‌های بالاتر، به عنوان یک عامل اکسید کننده و عامل خشک کننده عمل می‌کند. H2SO4 مایعی بی‌بو، بدون رنگ و محلول در آب است و با حل شدن در آب گرما آزاد می‌کند. sulfuric acid به طور گسترده‌ای در تولید کود استفاده می‎‌شود. همچنین در سنتز شیمیایی و فرآیندهای فاضلاب استفاده می‌شود.

این نوع اسید بی آب دارای ثابت دی الکتریک حدود 100 است و یک مایع بسیار قطبی است. شاید مهم‌ترین ماده شیمیایی صنعتی سنگین با کاربردهای وسیع در طیف وسیعی از صنایع سولفوریک اسید باشد. همانطور که گفتیم یک اسید بسیار قوی است و در محلول‌های آبی، به طور کامل یونیزه می‌شود و یون هیدرونیوم (H3O+) و یون سولفات هیدروژن (HSO4-) تشکیل می‌دهد. یون‌های سولفات هیدروژن در محلول‌های بسیار رقیق یونیزه می‌شوند و یون‌های سولفات (SO42-) را به وجود می‌آورد.

اسید سولفوریک را نمی‌توان با آب خنثی کرد، اما می‌توان آن را با آب رقیق کرد. بدین منظور قطرات sulfuric acid را با احتیاط با هم‌زدن مداوم به آب اضافه کنید، زیرا واکنش به شدت گرمازا است. برای خنثی‌سازی این اسید می‌توان از بازهای قوی مانند NaOH استفاده کرد.

اسید سولفوریک در صنعت

اسید سولفوریک در صنعت

اسید سولفوریک صنعتی

اسید سولفوریک صنعتی، یک مایع روغنی بی‌رنگ تا کمی کدر است که در صنایع مختلفی کاربرد دارد. کاربرد اولیه آن در فرآوری کودهای شیمیایی مانند سوپر فسفات آهک و سولفات آمونیوم است. معمولاً در فرآیندهای شیمیایی استفاده می‌شود، به عنوان مثال در ساخت اسید هیدروکلریک، اسید نیتریک، نمک‌های سولفات، شوینده‌های مصنوعی، رنگ‌ها و رنگدانه‌ها، مواد منفجره و داروها نیز کاربرد دارد.

از کاربردهای اسید سولفوریک صنعتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در ساخت کود استفاده می‌شود
  • H2SO4 در تولید فولاد و آهن استفاده می‌شود
  • در صنایع شیمیایی کاربرد دارد
  • H2SO4 در پالایش نفت استفاده می‌شود
  • برای تولید اسید فسفریک استفاده می‌شود
  • به عنوان یک ماده تمیز کننده در صنایع برای زدودن زنگ زدگی فولاد و آهن استفاده می‌شود
  • H2SO4 به عنوان یک کاتالیزور برای تبدیل سیکلوهگزانون اکسیم به کاپرولاکتام مورد استفاده در ساخت نایلون استفاده می‌شود
  • H2SO4 در باتری‌های سرب اسید به عنوان الکترولیت استفاده می‌شود
  • در ساخت سولفات آمونیوم استفاده می‌شود
کاربرد اسید سولفوریک در کشاورزی

کاربرد اسید سولفوریک در کشاورزی

اسید سولفوریک در کشاورزی

کاربردهای مفید بالقوه اسید سولفوریک در کشاورزی عبارتند از:

تصفیه آب آبیاری، کنترل علف‌های هرز و بیماری‌زا ، احیای خاک‌های سرشار از بور (B) و سدیم (Na)، افزایش نفوذ آب در خاک و افزایش دسترسی به مواد مغذی خاک.

حدود نیمی از sulfuric acid جهان در کشاورزی، به ویژه در صنعت کودهای شیمیایی استفاده می‌شود. همچنین به طور خاص برای تولید کودهای فسفاته مانند سوپر فسفات آهک و سولفات آمونیوم استفاده می‌شود.

برای کاهش PH خاک، اسید معمولاً این نوع اسید را می‌توان مستقیماً به خاک اعمال کرد. استفاده از این اسید یک راه سریع و موثر برای کاهش PH است، اما به تجهیزات تخصصی نیاز دارد. گوگرد عنصری (S) توسط باکتری تیوباسیلوس در خاک گرم و مرطوب به sulfuric acid (H2SO4) تبدیل می‌شود. سولفوریک اسید با آهک آزاد (CaCO3) که در آب نامحلول است واکنش می‌دهد. واکنش بین اسید سولفوریک و آهک برای تشکیل گچ چند دقیقه طول می‌کشد. البته استفاده بیش از حد از sulfuric acid اغلب منجر به کاهش PH خاک و افزایش مشکلاتی می‌شود که با کاهش PH ایجاد می‌شود. در واقع با کاهش PH خاک، جذب گوگرد کاهش می‌یابد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *