آمین چیست – انواع آمین ها

آمین ها در شیمی

آمین چیست؟ آمین به طور کلی یک گروه عاملی با یک اتم نیتروژن دارای یک جفت تنها است. در ادامه به شرح کامل انواع آمین ها می‌پردازیم…

آمین یعنی چه؟

آمین‌ها مشتقاتی از آمونیاک هستند که در آن‌ها یک یا چند اتم هیدروژن با یک گروه آلکیل یا آریل جایگزین شده است. بنابراین به ترتیب به عنوان آلکیلامین و آریل آمین شناخته می‌شوند. به عبارت دیگر آمین‌ها از نظر ساختاری شبیه آمونیاک هستند که در آن نیتروژن می‌تواند تا 3 اتم هیدروژن را پیوند دهد. ترکیبات نیتروژن متصل به یک گروه کربونیل آمید نامیده می‌شوند و دارای ساختار R–CO–NR′R″ هستند و از نظر خواص با آمین‌ها متفاوت هستند.

فرمول ساختاری امین ها

فرمول ساختاری امین ها

مشابه آمونیاک، آمین‌های اولیه و ثانویه دارای هیدروژن پروتیک هستند و بنابراین درجه‌ای از اسیدیته را نشان می‌دهند. در حالی که آمین‌های نوع سوم هیچ هیدروژن پروتیکی ندارند و بنابراین دارای درجه‌ای از اسیدیته نیستند. مقدار pKa برای آمین‌‎های نوع اول و دوم حدود 38 است که آن‌ها را به یک اسید ضعیف تبدیل می‌کند. در حالی که اگر pKb را بگیریم حدود 4 می‌شود. این امر باعث می‌شود آمین‌ها بیشتر بازی باشند. بنابراین، محلول آبی یک آمین به شدت قلیایی است.

Amen یکی از مهم‌ترین دسته‌های ترکیبات آلی هستند. آمین‌ها را می‌توان در بسیاری از ماتریس‌ها، از نمونه‌های محیطی گرفته تا مواد خام صنعتی، فاضلاب و پسماندها یافت. شناسایی آمین‌ها یک کار چالش برانگیز است و معمولا از تکنیک‌های کروماتوگرافی بدین منظور استفاده می‌شود. برای آمین های فرار، کروماتوگرافی گازی یک روش مناسب است. برای جداسازی و تشخیص، Amen ابتدا آن را به مشتقات آمین تبدیل می‌کنند. روش میکرواستخراج فاز جامد نیز به طور فزاینده‌ای برای شناسایی آمین‌های فرار کاربرد دارد.

کاربرد آمین

آمین‌ها کاربرد گسترده‌ای در زندگی روزمره ما دارند که از جمله آن می‌توان به تصفیه آب (فروش مواد اولیه تصفیه آب)، تولید دارو (خرید مواد اولیه دارویی) و توسعه حشره کش‌ها و آفت‌کش‌ها اشاره کرد. آمین در تولید اسیدهای آمینه که بلوک ساختمانی پروتئین در موجودات زنده هستند، نقش دارد. بسیاری از انواع ویتامین‌ها نیز توسط آمین‌ها ساخته می‌شوند.

سروتونین یک آمین مهم است که به عنوان یکی از انتقال دهنده‌های عصبی اولیه عمل می‌کند. این آمین در بدن احساس گرسنگی را کنترل می‌کند و برای سرعت عملکرد مغز بسیار مهم است. داروهای تسکین دهنده درد مانند مورفین و دمرول که به عنوان مسکن نیز شناخته می‌شوند از آمین‌ها ساخته می‌شوند.

انواع آمین

انواع آمین

انواع آمین ها

بر اساس نحوه جایگزینی اتم‌های هیدروژن با مولکول آمونیاک، انواع آمین‌ ها را می‌توان به چهار دسته زیر تقسیم کرد:

  • آمین نوع اول

در آمین نوع اول یکی از اتم‌های هیدروژن مولکول آمونیاک با یک گروه آلکیل یا آریل جایگزین شود. از جمله آن می‌توان به ترکیبات متیلامین (CH3NH2) و آنیلین (C6H5NH2) اشاره کرد.

  • آمین نوع دوم

در آمین نوع دوم دو گروه عاملی آلی جایگزین اتم‌های هیدروژن مولکول آمونیاک می‌شوند. به عنوان مثال ترکیبات دی متیل آمین ((CH3)2NH) و دی فنیلامین ((C6H5)2NH) جز این Amen هستند.

  • آمین سوم

در آمین نوع سوم هر 3 اتم هیدروژن با گروه عاملی آلی جایگزین می‌شود که این گروه عاملی جایگزین می‌تواند یک گروه آریل یا آروماتیک باشد. ترکیبات تری متیل آمین (N(CH3)3) و اتیلن دی آمین تترا استیک اسید (EDTA) از این نوع Amen هستند.

  • آمین های حلقوی

آمین‌های حلقوی در واقع همان نوع دوم یا نوع سوم در ساختار حلقه‌ای آروماتیک هستند. به عنوان مثال ترکیبات پیپریدین ((CH2)5NH) و آزیریدین (C2H5N) آمین حلقوی هستند.

امین نوع اول چیست

امین نوع اول چیست

آمین نوع اول

آمین نوع اول یا آمین درجه یک آمینی است که در آن گروه آمینه مستقیماً به یک کربن که نمی‌تواند کربن گروه کربونیل باشد پیوند می‌خورد. فرمول کلی آمین‌های اولیه R-NH2 است (برای آمین‌های اولیه آروماتیک گاهی اوقات از فرمول Ar-NH2 استفاده می‌شود)

آمین‌های آروماتیک نوع اول به عنوان ماده اولیه برای ساخت رنگ‌های آزو استفاده می‌شود. با اسید نیتروژن واکنش داده و نمک دیازونیوم را تشکیل می‌دهد که می‌تواند تحت واکنش جفت شدن قرار گیرد و یک ترکیب آزو تشکیل دهد. از آنجایی که ترکیبات آزو بسیار رنگی هستند، به طور گسترده‌ای در صنایع رنگرزی استفاده می‌شوند، که از جمله این ترکیبات می‌توان به متیل اورانژ اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: شیرین سازی گاز با آمین

آمین نوع دوم چیست

آمین نوع دوم چیست

آمین نوع دوم

آمین نوع دوم یا آمین درجه دو آمینی است که در آن گروه آمینه مستقیماً به دو کربن پیوند می‌خورد. این کربن‌ها نمی‌تواند کربن‌های گروه کربونیل باشند. ترکیبات دی متیل آمین و دی فنیل آمین نمونه‌ای از آمین‌های آروماتیک درجه دو هستند. آمین نوع دوم نسبت به آمین نوع سوم خاصیت بازی بیشتری دارد. چون آمین نوع سوم، اگرچه دارای سه گروه آلکیل است که می‌توانند الکترون به اتم نیتروژن اهدا کنند، اما وجود سه گروه عاملی باعث ازدحام و ایجاد مانع فضایی در اطراف نیتروژن می‌شود.

این ازدحام فضایی جلوی پروتونه شدن اتم نیتروژن را می‌گیرد و خاصیت قلیایی آمین نوع سوم را کاهش می‌دهد. البته در فاز گازی، آمین‌های نوع سوم از آمین‌های نوع دوم خصلت بازی بیشتری دارند. آمین‌های ثانویه معرف‌های مهمی برای تشکیل پیوند کربن-نیتروژن هستند که در سنتز آلی و شیمی دارویی کاربرد فراوانی دارد.

امین نوع سوم چیست

امین نوع سوم چیست

آمین نوع سوم

آمین نوع سوم یا درجه سه آمینی است که در آن اتم نیتروژن مستقیماً به سه کربن به جز کربن گروه کربونیل پیوند میخو‌رد. ازجمله آن می‌توان به تری متیل آمین و EDTA اشاره کرد. از جمله کاربردهای آمین‌های درجه سوم که شامل مشتقات چهارتایی، اکسیدهای آمین و بتائین‌‌ها است می‌توان به پاک کننده‌ها و ضدعفونی کننده‌های خانگی، صنعتی و سازمانی، تصفیه چوب، محصولات مراقبت شخصی، میادین نفتی و تصفیه آب اشاره کرد.

همچنین به طور مستقیم به عنوان واسطه در تولید مواد شیمیایی مختلف مانند روغن‌های سوختی، مواد آرایشی، اسید سیتریک (فروش سیتریک اسید ) و سورفکتانت‌ها و برای ساخت عوامل استخراج فلز، نگهدارنده ها و قارچ کش ها استفاده می‌شوند.

 

در هر صورت اگر سوالی دربراه آمین و انواع آمین ها داشتید می‌توانید در قسمت کامنت ها زیر همین مقاله آن را مطرح کنید. همچنین برای فروش مواد شیمیایی  و استعلام قیمت نیز می‌توانید با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیکال ارتباط برقرار کنید.

 

[کل: 3 میانگین: 5]