چگونه آب استخر را با استانداردترین و بهترین روش ضدعفونی کنیم؟

,
ضد عفونی كردن اب استخر

ضدعفونی‌ آب استخر

طیف گسترده‌ای از میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا مانند ویروس‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها می‌توانند آب استخرهای شنا را آلوده کنند. این آلودگی‌ها از طریق شناگران و سایر منابع بالقوه آلودگی عبارت‌اند از لوله‌کشی معیوب و برای استخرهای روباز، فضولات پرندگان، گردوغبار و حشرات وارد آب استخر می‌شوند.

ضدعفونی و فیلتراسیون به طور مؤثر این آلاینده‌ها را غیرفعال می‌کند و سلامت شناگران را تضمین می‌کند. برای ضد عفونی‌ کردن آب استخر و کنترل مؤثر میکروارگانیسم‌های عامل بیماری در استخر شنا، شناخت منابع احتمالی آلودگی، انواع ارگانیسم‌های بیماری‌زا و مکانیسم‌های ضدعفونی مهم است.

علاوه بر این، آشنایی با مواد شیمیایی ضد عفونی‌ کننده مورداستفاده و دانستن اینکه چگونه می‌تواند بر محیط شنا تأثیر منفی بگذارد که به نوبه خود می‌تواند بر راحتی و سلامت شناگران تأثیر بگذارد، ضروری است.

کلر زنی آب استخر

باقیمانده کلر رایج‌ترین راه برای محافظت در برابر آلودگی‌های آب استخر است. برای این منظور از انواع مختلف مواد شیمیایی حاوی کلر می‌توان استفاده کرد. از بین این مواد شیمیایی ضدعفونی‌کننده، گاز کلر، محلول هیپوکلریت سدیم و هیپوکلریت کلسیم بیشترین استفاده را دارند، اما گاهی اوقات دی‌اکسید کلر نیز انتخاب می‌شود، درحالی‌که برخی از استخرها به‌جای آن از ترکیبی از نمک‌های کلر و برمید استفاده می‌کنند.

گاز کلر و هیپوکلریت‌ها در آب حل می‌شوند و ترکیب هیپوکلرو اسید (HOCl) تولید می‌کنند. HOCl با آنیون خود یعنی هیپوکلریت در تعادل است. از طریق آزمایش DPD (دی اتیل -p-فنیلن دی آمین) باقیمانده کلر آزاد هم به شکل HOCl و هم به شکل یون هیپوکلریت اندازه‌گیری می‌شود.

نحوه کلرزنی آب استخر

pH آب استخر

HOCl نسبت به یون هیپوکلریت، یک ضدعفونی‌کننده بسیار مؤثرتر برای استخرها است. اثر باکتری‌کشی باقیمانده کلر آزاد ممکن است تقریباً به طور کامل بر حسب غلظت اسید هیپوکلرو در نظر گرفته شود. البته تأثیر کنترل pH در گندزدایی مؤثر با کلر باقی‌مانده را نباید فراموش کرد.

برای مطالعه بیشتر: ساده ترین روش گندزدایی آب

pH استخر باید در سطح کافی پایین نگه داشته شود تا اطمینان حاصل شود که بیشتر کلر آزاد به شکل HOCl است. البته PH نباید به‌اندازه‌ای پایین باشد که باعث ناراحتی شناگران یا افزایش احتمال خوردگی شود. یک سیستم خودکار به طور ایده‌آل باید سطح pH را در محدوده توصیه شده ۷٫۲ تا ۷٫۴ کنترل کند تا PH ثابت در استخر را همیشه حفظ کند.

فروش عمده قرص کلر برای تصفیه آب استخر

کلر با تعدادی از آلاینده‌های رایج استخرهای شنا واکنش می‌دهد و طیفی از محصولات جانبی ضدعفونی (DBP) تولید می‌کند. اینها شامل مونو کلرامین، دی کلرامین، تری کلرید نیتروژن و تری‌هالومتان‌ها (THM) تری کلرومتان، تری برومومت آن، دی بروموکلرومتان و دی کلروبرومتان هستند.

برخی از این ترکیبات، مانند تری‌هالومتان‌ها و تری کلرید نیتروژن، خطرات بالقوه‌ای برای سلامتی به همراه دارند، همچنین کلرامین‌ها ممکن است با ایجاد سوزش چشم بر راحتی شناگران تأثیر منفی بگذارند.

روش های ضد عفونی كردن اب استخر

فیلتراسیون و سایر روش‌ های ضد عفونی کردن آب استخر

فیلتراسیون کافی و صحیح برای سیستم ضدعفونی استخر بسیار مهم است. بدون حذف مداوم مواد معلق از استخر، حفظ ضدعفونی در سطح مناسب، صرف‌نظر از فرایند مورداستفاده، غیرممکن خواهد بود.

فیلترها باید متناسب با ظرفیت و بار استخر اندازه‌گیری شوند، همچنین در کنار فیلتراسیون باید از مواد کمک منعقد کننده مناسب مطابق با دستورالعمل تأمین‌کنندگان استفاده شود.

فیلتراسیون مناسب همراه با فرایند انعقاد می‌تواند بیشتر آلودگی‌ها را از آب استخر حذف کند و در نتیجه سطوح موجودات زنده کمتر، تقاضای کلر کمتر و DBPs کمتری را به دنبال داشته باشد. روش‌های دیگر برای حفظ سطوح پایین آلودگی و DBP شامل استفاده از ازن، UV و کربن فعال است.

استفاده از ازن همراه با کلرزنی برای بهبود محیط برای شناگران استفاده می‌شود. استفاده از ازن با فیلتر کربن فعال عملکرد را بهبود می‌بخشد و از ورود ازن به محوطه استخر جلوگیری می‌کند.

 

جهت دریافت مشاوره در زمینه مواد شیمیایی صنعتی و اطلاع از نحوه خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی دکتر کمیکال با شماره 02166568403 در ارتباط باشید.

[کل: 2 میانگین: 5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *