مواد شیمیایی ضدخوردگی و ضدرسوب بویلر

مواد شیمیایی بویلر

مواد شیمیایی مورد استفاده در بویلرها باعث بهبود عملکرد و کاهش هزینه های مربوط به رسوبات می شود. عملکرد اولیه یک بویلر، بخاطر انتقال گرما از گازهای داغ تولید شده توسط احتراق سوخت به آب است تا زمانیکه داغ شود یا تبدیل به بخار شود. سپس بخار یا آب گرم می تواند در فرایندهای ساختمان یا تسهیلات مورد استفاده قرار گیرد.
بجز تعداد کمی از مدل های تخصصی، دیگ های بخار به طور معمول در یکی از دو دسته مشترک قرار می گیرند: بویلرهای (دیگ بخار) لوله آتشی و بویلرهای لوله آبی. دیگ های لوله آتشی، گازهای احتراق داغ را از طریق لوله های غوطه ور در آب عبور می دهند. از سوی دیگر، دیگ های بخاری لوله آبی، آب داخل لوله ها را در یک مخزن بسته پر از گازهای احتراق گرم گردش می دهند. در هر دو دسته، آب تغذیه دیگ و سوخت اغلب حاوی ناخالصی است که باعث کاهش عملکرد و کارایی دیگ بخار می شود. مواد افزودنی شیمیایی می تواند برای حل مشکلات ناشی از این ناخالصی مورد استفاده قرار گیرد. برای بهبود کیفیت غذا، شرایط سوخت و خلوص بخار، این مواد شیمیایی را می توان به طور مستقیم به آب خوراکی، بخار یا روغن سوخت تزریق کرد.

مزایای استفاده از مواد شیمیایی در بویلرها

• افزایش کارایی دیگ بخار؛
• کاهش هزینه سوخت، هزینه عملیات و تعمیر و نگهداری؛
• کمینه نگهداری و خرابی و
• محافظت تجهیزات از خوردگی و افزایش طول عمر دستگاه

استفاده مواد شیمیایی برای جریان آب لوله های بویلر

آب تغذیه از آب آشامیدنی (معمولا آب شهر خارج از اتاق دیگ بخار / فرایند) و مایع (بخار مایع شده در دیگ بخار) تشکیل شده است. آب خوراکی به طور معمول حاوی ناخالصی است که می تواند باعث رسوب و سایر مشکلات مرتبط در داخل دیگ بخار شود. ناخالصی های معمول در آب عبارتند از قلیا، سیلیس، آهن، اکسیژن محلول و کلسیم و منیزیم (سختی). تخلیه ، فرآیند حذف فاضلاب دوره ای یا پیوسته، برای محدود کردن غلظت ناخالصی ها در آب دیگ بخار و کنترل تولید سطح جامد محلول در دیگ بخار استفاده می شود. تخلیه بویلر علاوه بر استفاده از مواد شیمیایی ضروری است.

مشکلات بویلر

رسوب بویلر

رسوب یکی از رایج ترین مشکلات مربوط در بویلرهاست. رسوب بزرگ شدن مواد جامد از واکنش بین ناخالصی ها در آب و فلز لوله، در سطح لوله دارای آب است. رسوب بعنوان مانعی عمل می کند که انتقال حرارت را کاهش می دهد و باعث کاهش کارایی دیگ بخار و مصرف بیش از حد سوخت می شود. اثرات جدی تر ،خوردگی لوله ها و عدم توانایی لوله (آسیب تجهیزات) می باشد. سوخت مصرف شده ناشی از رسوب ممکن است بسته به ضخامت رسوب تقریبا ۲ تا ۵ درصد باشد.

تشکیل رسوب

حلالیت کربنات کلسیم نسبت معکوس با دمای آب دارد. با گرم شدن آب ، کربنات کلسیم کمتری می تواند در آب حل شود.. در آب با دمای ۲۵ درجه سانتیگراد ۱۶ppm CaCO3 حل می شود ، در حالیکه در آب ۱۰۰ درجه سانتیگراد ۱۱ ppm CaCO3 حل می شود.

هنگامی که کربنات کلسیم در آب رسوب می کند، ابتدا روی سطوح داغ، رسوب ایجاد شود.

پس از تشکیل رسوب روی سطح فلز ، سایر ذرات بار شده را در آب بویلر جذب می کند و رسوب در مدت زمان کوتاهی رشد می کند.
یکی از رایج ترین رسوبات در سیستم های بویلر، تری کلسیم فسفات است. Ca10(OH)2(PO4)6 & Ca3(PO4)2
تری کلسیم فسفات معمولاً نتیجه استفاده نامناسب از فسفات است. تری کلسیم فسفات رسوب را تشکیل می دهد و معمولاً به صورت لایه ای است.
رسوبات آهن ناشی از زنگ زدگی و ساییدگی بیشتر مانع انتقال حرارت از لوله های بویلر به رسوب می شود. رسوبات حاوی آهن و تجمع آهن سخت تر از تشکیل لجن و تجمع کلسیم است. آهن به دلیل مسیرهای کندانس و اکسیژن در آب های تغذیه ای معمولاً در اثر زنگ زدگی و سایش ایجاد می شود. جلوگیری از رسوب آهن در واقع جلوگیری از زنگ زدگی و تجمع است.

افزایش درجه حرارت به دلیل رسوب و تجمع

در بخش هایی از بویلر که درجه حرارت بالا وجود دارد ، اثر عایقی رسوبات باعث می شود سطح فلز نسبت به مقاومت فلز گرمتر شود. آلیاژ به کار رفته در لوله های دیگ بخار از ۴۸۰ درجه سانتیگراد شروع به نرم شدن می کند و این لوله ها نباید در شرایط عملیاتی به دمای بالاتر از ۳۶۰ درجه سانتی گراد برسند. گازهای احتراق به دمای حدود ۱۸۰۰ درجه سانتی گراد می رسند. فقط اثر خنک کننده آب بویلر می تواند از ساختار فلز و آسیب لوله جلوگیری کند. دمای لوله هایی که قادر به انتقال گرما به آب نیستند به تدریج افزایش می یابد. افزایش دما لوله های فولادی با گذشت زمان متورم می شود و در نهایت منفجر می شود. علاوه بر این، درجه حرارت بالا باعث می شود که فولاد سخت شود و شکننده شود. استفاده درست از مواد شیمیایی می تواند دیگ بخار را از رسوب و سایش محافظت کند.

فرسایش

معمولاً سایش با فرسایش مخلوط می شود. سایش یک واکنش شیمیایی است که با تبدیل آن به فرم اکسید فلز باعث از بین رفتن فلز می شود. فرسایش یک اثر مکانیکی است که در اثر حرکت سریع آب در سیستم ایجاد می شود. فرسایش از ردپایی که در امتداد خط مستقیم در جهت جریان آب وجود دارد ، مشهود است. فرسایش را می توان با افزایش لوله حل کرد.

حمله اکسیژن

حمله اکسیژن شایع ترین علل خوردگی داخل دیگ های بخار است. اکسیژن حل شده در مواد غذایی می تواند هنگام خنک شدن و واکنش با سطح داخلی دیگ بخاطر، تشکیل اجسام خوردگی بر روی سطح فلز دهد که بسیار تهاجمی عمل می کند. حمله اکسیژن می تواند باعث آسیب بیشتر به درام های بخار، هدر های دیگ بخار و لوله های کندانسور شود.

حمله اسید

حمله اسید یکی دیگر از علل شایع خوردگی است. حمله اسیدی زمانی اتفاق می افتد که pH آب خوراکی زیر ۵/۵ است. قلیایی بودن کربنات در آب به دلیل گرما و فشار دیگ های بخار به گاز دی اکسید کربن (CO2) تبدیل می شود. CO2 در بخار حمل می شود. هنگامیکه بخار تغلیظ شده CO2 در آب به شکل اسید کربنیک (H2CO3) تشکیل می شود، pH میعانات در دیگ های بخار کاهش می یابد. حمله اسید همچنین ممکن است خط لوله کندانسور را تحت تاثیر قرار دهد.

رسوبات متداول در بویلرها

اقدامات اولیه برای جلوگیری از تشکیل رسوب در بویلر

• استفاده از فسفات
• استفاده از کی لیت ساز ها
• استفاده از مواد آلی

خوردگی در بویلر

مسائل و راه حل های خوردگی

چرا گازهای موجود در آب تغذیه حذف می شوند؟

• جریان اکسیژن در سیستم با آب و درجه حرارت بالا، خوردگی را آغاز می کند.
• دما در آب تغذیه، نیروی محرکه خوردگی است.
• فرآیندهای فیزیکی اکسیژن، اکسیژن را از بین می برند ، اما نه همه تکنیک ها.
• اکسیژن باقی مانده با مواد شیمیایی مناسب از بین می رود و می توان از خوردگی اکسیژن جلوگیری کرد.

تأثیر اکسیژن بر روی سطح فلز در هر ۱۰ درجه سانتیگراد با فاکتور دو افزایش می یابد.
اثر خوردگی اکسیژن در ۱۰۰ درجه سانتیگراد ۵۱۲ برابر بیشتر از ۱۰ درجه سانتی گراد است.
اکسیژن هنگام افزایش دما باید به صورت مکانیکی و شیمیایی از بین برود.
با افزایش دما، خوردگی حفره ای رخ می دهد و اکسیژن موجود خارج نمی شود.
در تماس با هوا ، اکسیژن حل می شود.
با افزایش دما ، میزان اکسیژن حل شده در آب کاهش می یابد.
اگر یک مخزن آب معمولی دیگ بخار در دمای ۸۵ – ۹۰ درجه سانتیگراد کار کند ، اکسیژن به ۲ ppmکاهش می یابد.
کار در دماهای بالاتر تحت فشار اتمسفر به دلیل نزدیک شدن به نقطه اشباع بخار آب و احتمال وجود کاویتاسیون در پمپ تغذیه کاری دشوار است.
برای از بین بردن اکسیژن باید از روش های شیمیایی و فیزیکی استفاده شود. سیستم هوازدایی متداولترین روش فیزیکی است.

هوازدایی مکانیکی

طبقه بندی سیستم های هوازدا یا دی اریتور

هوازدا ها با توجه به میزان اکسیژن موجود در نقطه جوش آب طبقه بندی می شوند:
• پیش گرم کردن آب بویلر (مخزن آب تغذیه اتمسفری)
۹۰- ۹۶ درجه سانتیگراد ( ۰٫۱- ۱ ppm اکسیژن باقی مانده)
• هوازدای اسپری تحت فشار ۰٫۰۳ cc/Lt O2
اکسیژن باقی مانده ۴۴ppb، (Saturation point ±۱,۷ ˚C)
• هوازدای سینی تحت فشار با فشار ۰۰٫۵ cc/Lt O2
اکسیژن باقیمانده ۵- ۷ ppb، (Saturation point ±۱,۷ ˚C)

فاکتورهای موثر در عملکرد هوازدا یا دی اریتور

دما – حذف گازهای حل شده را افزایش می دهد.
توربولانس – برای جداسازی گازها از آب لازم است.
زمان – کارآیی تابعی از زمان است.
فیلم نازک – باعث افزایش سطح آب می شود که به نوبه خود باعث افزایش راندمان می شود.
گذرا – اضافه کردن آب سرد تازه به سیستم و حفظ نقطه جوش در هوازدا برای حفظ کارایی.
تهویه – باید مستقیم اجرا شود.
کارآیی سیستم آب های تغذیه با توانایی آن برای دستیابی مکانیکی آب به دمای بخار اشباع اندازه گیری می شود.
دمای بخار اشباع دمائی است که آب و بخار در آن تعادل دارند. هنگامی که درجه حرارت بخار اشباع در حدود ۱٫۷ درجه سانتی گراد است ، بهره وری از هوازدا یا دی اریتور به حداکثر می رسد.

حذف اکسیژن در آب تغذیه – روش های شیمیایی

1. Sodium Sulfite
2. Hydrazine
3. Hydroquinone
4. Carbohydrazide
5. DEHA
6. Erythorbic Acid
7. Tanin

سدیم سولفیت

سولفیت سدیم شیمیایی با اکسیژن محلول واکنش می دهد و سولفات سدیم تولید می کند.

سولفیت باید به مخزن آب تغذیه بویلر یا هوازدا به طور مداوم ۱۵ سانتی متر پائین تر از سطح آب اضافه شود.
کنترل باقیمانده شیمیایی مبتنی بر نگهداری مقدار اضافی مشخصی از سولفیت سدیم در آب دیگ است.
دامنه بهینه pH برای واکنش سولفات سدیم جهت تشکیل سولفات سدیم ۹٫۰ – ۱۰٫۰ است.
حداکثر و حداقل محدودیت برای کنترل سولفیت سدیم در بویلر مشخص شده است. شما می توانید در صورت لزوم خوراک ماده شیمیایی را افزایش یا کاهش داده تا غلظت سولفیت بین حد تعیین شده قرار بگیرد.

سولفیت را می توان با کبالت کاتالیز کرد اما از آنجا که کبالت در مقادیر pH بالا رسوب می کند باید به طور جداگانه ای از مواد شیمیایی قلیایی بویلر اضافه شود.
در صورت کم شدن دمای آب تغذیه بویلر، نیاز سولفیت افزایش می یابد.
از آنجا که سولفیت با اکسیژن موجود در هوا واکنش نشان می دهد ، مخازن دوز نباید باز بوده و در تماس با هوا باشند و محلول نباید زیاد مخلوط شود. محتوای محصول ممکن است با اکسیژن موجود در هوا کاهش یابد.

هیدرازین

هیدرازین در سیستم های فشار قوی با اکسیژن واکنش نشان می دهد.

هیدرازین مواد جامد را به بویلر وارد نمی کند.
هیدرازین ماده ای سرطان زا به شمار می رود.
هیدرازین به عنوان یک مایع ۳۵٪ است و به طور مستقیم از ظرف داخل سیستم آب خوراک ، با سرعت ۰٫۰۵ – ۰٫۱۰ در دقیقه تغذیه می شود. افزودن هیدروکینون به هیدرازین میزان واکنش هیدرازین را از ۱۰ – ۱۰۰ برابر افزایش می دهد.
واکنش هیدرازین یکی از آهسته ترین اکسیژن زداهاست که کاتالیز نمی شود و دمای آب زیر ۱۵۰ درجه سانتیگراد است.
در دمای بالاتر از ۲۰۵ °C هیدرازین شروع به تجزیه به آمونیاک می کند که برای فلزات زرد باعث خوردگی می شود.

هیدروکینون

هیدروکینون به عنوان یک کاتالیزور برای هیدرازین ، DEHA و کربوهیدرازید استفاده می شود. این ماده همچنین به تنهایی بعنوان یک اکسیژن زدا است.
هیدروکینون حتی در آب نسبتاً سرد، سرعت واکنش بسیار سریعی دارد. این توانایی باعث افزایش عملکرد محصولاتی که از آن به عنوان کاتالیزور استفاده می شود، می شود و به آن اجازه می دهد تا در سیستم های کم فشار کار کند.
هیدروکینون ها سمی هستند. “سموم آبی”
هنگام استفاده از دستگاه ضدعفونی کننده مخلوط ، واکنش سریع کاهش این محصول باعث سیاه شدن رزین می شود. این می تواند در حین بازسازی جایی ایجاد شود که توانایی دیدن بصری جداسازی رزین از اهمیت بالایی برخوردار باشد.
هیدروکینون در دمای ۳۰۰ درجه سانتی گراد شروع به تجزیه می کند و به دی اکسید کربن تبدیل می شود.

کربوهیدرازید

به جای هیدرازین استفاده می شود اما سرطان زا نیست. کربوهیدرازید به دو طریق با اکسیژن واکنش نشان می دهد.

کربوهیدرازید مواد جامد اضافی را به آب بویلر اضافه نمی کند. ۰٫۱ ppm کربوهیدازید ۰٫۷ ppm دی اکسید کربن اضافی را به سیستم اضافه می کند که هنگام استفاده از آمین خنثی باید در نظر گرفته شود.
این ماده به صورت تجاری به عنوان یک محلول ۶٫۵٪ در دسترس است و به آب خوراک دیگ اضافه می شود تا هیدرازین بین ۰٫۰۵- ۰٫۳ ppm فراهم شود.
کربوهیدرازید در دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد شروع به تجزیه می کند و به آمونیاک تبدیل می شود.

DEHA

DEHA یک اکسیژن زدای فرار است که به عنوان محلول ۸۵٪ یا ۲۵٪ فروخته می شود. سطوح فلزی و لاین های برگشتی را در بویلر، با ترک بویلر توسط بخار ، غیر فعال می کند.
DEHA با اکسیژن به شرح زیر واکنش نشان می دهد.

DEHA ابتدا به اسید استیک و استات و سپس به دی اکسید کربن تبدیل می شود. این تبدیل را باید هنگام استفاده از آمین های خنثی کننده در نظر گرفت. DEHA در دمای ۲۸۰ درجه سانتیگراد به آمونیاک تجزیه می شود.
ویژگی کاهش DEHA می تواند هماتیت (Fe2O3) را به مگنتیت (Fe3O4) تبدیل کند.
برای تجزیه و تحلیل DEHA از آهن استفاده می شود. به همین دلیل ، وقتی تعادل توسط DEHA تجزیه و تحلیل می شود، روش تحلیلی باید در مداخله گنجانده شود که باعث می شود آهن از قبل موجود در آب باشد.

اریتوربیک اسید (Erythorbic Acid)

EA C یک اسید آلی است یک ایزومر ویتامین A است. به همین دلیل برای استفاده در سیستم های تولید بخار در تماس با غذا مناسب است.
EA را می توان با فلزات انتقال (مس ، آهن) مانند سولفید کاتالیز کرد. حتی ۱ ppb آهن در آب تغذیه بویلر بعنوان یک کاتالیزور عمل می کند. مس موثرترین کاتالیزور است.
EA به خوبی آهن را غیرفعال می کند. هنگامی که EA خرد می شود ، رسوب هایی که به مگنتیت تبدیل می شوند، ایجاد می شوند.

مواد شیمیایی مورد استفاده در بویلرها

سختی گیری آب

آهک سریع یا آهک (معمولا هیدروکسید کلسیم) به آب سخت اضافه می شود تا رسوب کلسیم، منیزیم و تا حدودی سیلیس در آب ایجاد شود. خاکستر سودا به سختی غیر بیکربنات اضافه می شود. فرآیندی که معمولا در یک کلریفایر وجود دارد به دنبال آن یک تبادل کاتدی هیدروژنی و یک تبادل آنیونی هیدروکسید انجام می گیرد.

فسفات

مونو، دی، تری سدیم فسفات و پلی فسفات سدیم می تواند به تغذیه آب بویلر اضافه شود. فسفات آب را به منظور به حداقل رساندن نوسان pH بافری می کند. همچنین کلسیم یا منیزیم را به جای یک رسوب سخت به یک رسوب نرم تبدیل می کند. علاوه بر این، به ارتقاء لایه محافظ روی سطوح فلز دیگ کمک می کند. با این حال، فسفات وقتی با سختی واکنش می دهد بعنوان لجن ایجاد می شود. تخلیه و یا سایر روش ها باید برای حذف لجن طی خاموش شدن معمولی دیگ بخار، انجام شود.

کی لیت ها

نیتریلوتری استیک اسید (NTA) و اتیلن دی آمین تترا استیک اسید (EDTA) شایعترین ترکیبات مورد استفاده هستند. کی لیت ها با سختی در آب ترکیب می شوند تا ترکیبات محلول را تشکیل دهند. سپس ترکیبات می توانند با تخلیه حذف شوند. محل تغذیه ترجیح داده شده برای کی لیت ها در پایین پمپ آب تغذیه است. تزریق فولاد ضدزنگ مورد نیاز است. با این حال، استفاده از کی لیت ها برای آب تغیه با غلظت سختی بالا توصیه نمی شود

پلیمرها

اکثر پلیمرهای مورد استفاده در فاضلاب، مصنوعی هستند. آنها مانند کی لیت ها عمل می کنند، اما به اندازه آن ها موثر نیستند. بعضی از پلیمرها در کنترل رسوبات سختی موثر هستند، در حالیکه برخی دیگر در کنترل ذخایر آهن مفید هستند. پلیمرها اغلب با کی لیت جهت تاثیر بیشتر ترکیب می شوند.

اکسیژن زدا

یک هوازدا تمام اکسیژن را از آب تغذیه حذف می کند اگر چه پس از حذف اکسیژن هنوز مقدار بسیار کمی از آن باقی مانده که متعاقبا باعث مشکلات خوردگی می شود. اکسیژن زداها به آب های تغذیه اضافه شده و ترجیحاً در مخزن ذخیره آب خوراک اضافه می شوند تا اکسیژن باقی مانده از هوازدا را از بین ببرند . متداول ترین اکسیژن زدا سولفیت سدیم است. سولفیت سدیم ارزان ، مؤثر است و به راحتی در آب قابل اندازه گیری است.

آمین های خنثی کننده

آمین های خنثی کننده، مواد شیمیایی با pH بالا هستند که می توانند مستقیماً به آب خوراک یا هدر بخار اضافه شوند تا اسید کربنیک تشکیل شده در میعانات (حمله اسید) خنثی شود. سه آمین خنثی کننده معمولا مورفولین، دی اتیل آمینو اتانال (DEAE) و سیکلوهگزیل آمین هستند. آمین های خنثی کننده نمی توانند در برابر حمله اکسیژن محافظت کنند؛ اما با حفظ pH قلیایی، واکنش پذیری اکسیژن را کاهش می دهند.

آمین های محافظ

آمین های محافظ مواد شیمیایی مختلفی هستند که باعث تشکیل یک لایه محافظ روی سطح لوله ها شده و لوله ها را از حمله اسید و اکسیژن محافظت می کنند. آمین های محافظ باید به طور مداوم به هدر بخار اضافه شوند. دو آمین متداول محافظی اکتادسیل آمین (ODA) و آمین سویا اتوکسیله (ESA) هستند. ترکیب آمین های خنثی ساز و محافظ یک جایگزین موفق برای محافظت در برابر هر دو حمله اسیدی و اکسیژن است.
سیستم دیگ بخار نشان داده شده در زیر، نقاط افزودنی مواد شیمیایی برای تصفیه آب دیگ بخار را نشان می دهد.

مواد شیمیایی برای بویلرهای لوله آتشی

برنامه کامل بهره وری دیگ بخار نه تنها باید روی کیفیت آب بلکه در احتراق کارآمد و کامل سوخت ها نیز متمرکز شود. سوخت هایی که معمولاً برای ایجاد گرما در دیگهای بخار مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از: ذوب هسته ای ، برق ، ضایعات فرآیندهای خاص ، گاز طبیعی ، زغال سنگ ، چوب و روغن های سوخت. روغن های سوختی ترکیبی پیچیده از ترکیبات شیمیایی هستند – عمدتا هیدروکربنهای اشباع و اشباع نشده. هر دو خاصیت فیزیکی و شیمیایی سوخت ها مانند نقطه فلش ، ویسکوزیته و گوگرد از عوامل مهم در تعیین کیفیت سوخت ها و تأثیر آن بر عملکرد دیگ بخار هستند.

رسوب بویلر لوله آتشی

لجن از واکنش های بین هیدروکربن های سنگین ، آب و اسید تشکیل می شود. با گذشت زمان مصالح لجن سخت شده و در نهایت محکم به دیوارهای جامد می چسبد. لجن اغلب در بخش های کمتر آشفته دیگهای بخار یافت می شود. لجن جدید تشکیل شده بزرگترین نگرانی است زیرا می تواند به راحتی از مخزن شسته شده و به خط مکش سیستم دیگ بخار کشیده شود.
خوردگی به طور کلی با مقدار گوگرد موجود در سوخت مرتبط است. گوگرد نامطلوب ترین ناخالصی روغن سوخت است. نه تنها انتشار آلاینده مضر دارد ، بلکه ترکیبات گوگرد نیز می توانند با آب ترکیب شوند و اسید سولفوریک رقیق را تشکیل می دهند. مشکلات خوردگی همچنین هنگامی که اسید سولفوریک و گوگرد به دلیل دمای محلی زیر نقطه شبنم متراکم می شوند در قسمت سردتر سیستم دیگ بخار مانند دودکش ، بخاری هوا و اکونومایزر می تواند رخ دهد.
دوده ماده ای سیاه نرم است که می تواند روی سطح لوله آتشی دیگ بخار ایجاد شود. دوده همانند رسوب در لوله آبی ، می تواند مانع از انتقال گرما شود ، از این رو باعث کاهش راندمان دیگ می شود. یک لایه از دوده با ۱/۸ اینچ ضخامت می تواند کارایی دیگ بخار را تقریباً ۸٫۵ درصد کاهش دهد. دوده در اثر احتراق نادرست و ناقص ایجاد می شود. علل عمده احتراق ناقص عبارتند از: نقص مکانیکی ، نسبت نامناسب سوخت به هوا ، آماده سازی نامناسب سوخت ، محفظه های احتراق طراحی شده نادرست ، ویسکوزیته متغیر روغن ، مانده های کربن و غیره.

افزودنی های شیمیایی

مواد افزودنی روغن سوخت معمولاً مواد مایع هستند ، و اغلب آنالیز شیمیایی توسط سازنده ارائه نمی شود. افزودنی شیمیایی مناسب با شکستن ناخالصی های موجود در حالت مطلوب از تشکیل لجن جلوگیری می کند. بعضی از مواد شیمیایی لجن موجود را به سوخت قابل سوختن تبدیل می کنند. این ماده شیمیایی باید بتواند اسیدها را خنثی کرده و یک فیلم تک مولکولی را در سطح فلز تشکیل دهد تا از خوردگی و تشکیل زنگ جلوگیری کند. علاوه بر این ، افزودنی شیمیایی باید ویسکوزیته را تثبیت کرده و جریان یکنواخت روغن سوخت را به بهترین وجه احتراق برساند. برخی از محصولات موجود در بازار حتی می توانند با به حداقل رساندن میزان تخلیه هیدروکربن های سوخته ، آلودگی هوا را کاهش دهند.

ملاحظات

برای انتخاب یک افزودنی مناسب شیمیایی برای سوخت ، اپراتور و مهندس باید اصول مهم زیر را در نظر بگیرند:
• جهت انتخاب مواد افزودنی مناسب ، یک تولیدکننده معتبر از مواد شیمیایی را انتخاب کنید.
• باید قبل از انتخاب یک افزودنی، مشکلات مشکوک در مورد روغن سوخت مورد استفاده تعیین شود.
• ویژگی های فیزیکی و شیمیایی معتبر در مورد چگونگی افزودنی های شیمیایی باید توضیح داده شوند.
• روغن های سوختی با درجه پایین باعث رسوب جدی تر در لوله های آتشی می شوند.
• استفاده از سوخت گاز طبیعی احتمال حریق را کاهش می دهد. با این حال ، دیگ های بخار گاز طبیعی باید لوله های خود را حداقل سالی یکبار مورد بازرسی قرار دهند.
• تمیز کردن دوره ای سطح انتقال حرارت لوله دیگ بخار می تواند هزینه سوخت را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

مقالات مرتبط

تشکیل رسوب در بویلر

تشکیل رسوب در بویلر و مبدل های حرارتی

تشکیل رسوب در بویلر موضوع این مقاله است که در ادامه به موضوع چگونگی تشکیل رسوب در آن می‌پردازیم. آب‌هایی که به بویلر ورود می‌کنند دارای متغیری از ناخالصی‌ها می‌باشد که به مرور زمان می‌توانند لایه‌ای از رسوب را روی سطوح لوله و دیگر سطوح بویلرها به …
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]