مورفولین ویژگی ها و کاربرد

مورفولین ، همچنین به عنوان 1 ، 4- اگزازپین و دی اتیلن ایمین اکسید شناخته می شود ، نوعی مایع روغنی قلیایی بی رنگ است. مورفولین بوی آمونیاک می دهد و قابلیت جذب رطوبت دارد. مورفولین می تواند با بخار آب تبخیر شود و با آب مخلوط شود. مورفولین در استون ، بنزن ، اتر ، پنتان ، متانول ، اتانول ، تتراکلرید کربن ، پروپیلن گلیکول و سایر حلال های آلی محلول است. بخار مورفولین می تواند مخلوط انفجاری را با هوا تشکیل دهد و حد انفجار 1.8 to تا 15.2 (کسر حجمی) است. مورفولین یک آمین نوع دو است و در عین حال دارای خاصیت اسید معدنی و اسید آلی است ، به طوری که می تواند نمک و آمید تولید کند.

مورفولین شامل گروه های آمین نوع دو است و تمام خصوصیات واکنش معمول گروه های آمین نوع دو را دارد. مورفولین می تواند با اسید معدنی واکنش داده و نمک تشکیل دهد و همچنین می تواند با اسید آلی واکنش داده و نمک یا آمید تشکیل دهد. مورفولین می تواند واکنش های آلکیله شدن را انجام دهد و همچنین واکنش کتون یا واکنش ویلگرود را با اکسید اتیلن انجام می دهد. مورفولین به دلیل خاصیت شیمیایی منحصر به فرد ، به یکی از مهمترین محصولات پتروشیمی با کاربردهای تجاری مهم تبدیل شده است. می توان از مورفولین برای تولید شتاب دهنده های جوشکاری لاستیکی مانند NOBS ، DTOS و MDS استفاده کرد. مورفولین همچنین برای تولید مواد ضد خوردگی ، ، مواد شوینده ، مواد شوینده ، ضد درد ، بی حس کننده های موضعی ، آرامبخش ها ، محرک های تنفسی و عروقی ، سورفاکتانت ها ، سفید کننده های نوری ، مواد نگهدارنده میوه و مواد کمکی رنگرزی منسوجات استفاده می شود. مورفولین کاربردهای گسترده ای در زمینه لاستیک ، داروها ، سموم دفع آفات ، رنگ ها ، پوشش ها و سایر صنایع دارد. در داروها می توان آن را در تولید مورفولین گوانیدین ، ​​ ایبوپروفن ، سرفه ، ناپروکسن ، دی کلروآنیلین ، سدیم فنیل استات و سایر داروهای مهم استفاده کرد.

ساختار مورفولین

دو روش اصلی تولید مورفولین T روش DEA (روش دی اتانول آمین) و روش DEG (روش دی اتیلن گلیکول) است

قابل ذکر است که مورفولین اکریلیک مونومر پلیمر جدید در سال های اخیر پیشرفت سریعی داشته است. مورفولین اسید اکریلیک می تواند از واکنش بین اسید اکریلیک و مورفولین تولید شود. و مورفولین اسید اکریلیک نوعی مونومر محلول در آب است و پس از پلیمریزاسیون هنوز محلول در آب است. بنابراین می توان از آن برای اصلاح پلیمرهای آبی استفاده کرد. علاوه بر این ، مورفولین اکریلیک به طور گسترده ای به عنوان رقیق کننده واکنشی برای رزین های قابل درمان با اشعه ماورا بنفش استفاده می شود. مورفولین با تعمیق تحقیقات کاربردی ، بسیاری از کاربردهای خاص جدید ایجاد شده و با توسعه سریع ، به مونومر پلیمری تبدیل می شود.

مورفولین مایع روغنی آب رنگ و بی رنگ است و بوی آمونیاک می دهد. این ماده در آب و متانول ، اتانول ، بنزن ، استون ، اتر ، اتیلن گلیکول و سایر حلالهای رایج محلول است.

ویژگی های شیمیایی و فیزیکی مورفولین

 • مورفولین مایعی بی رنگ با آمونیاک ضعیف یا بوی ماهی مانند است. آستانه بو 0.01 ppm است.
 • واکنش شیمیایی مورفولین به عملکرد آمین نوع دو مولکول نسبت داده می شود. میعانات آلی ، آلکیله ها و آریله شدن ها با تشکیل محصولات مورفولین N-جایگزین از تنوع گسترده به راحتی رخ می دهد. اترها از نظر شیمیایی نسبتاً بی اثر هستند ، از این رو اکسیژن نتیجه نسبتاً کمی دارد مگر به عنوان عضوی از حلقه هتروسیکلیک.
 • مورفولین مایعی بی رنگ ، متحرک ، روغنی ، جاذب رطوبت ، قابل اشتعال و بوی ضعیف مانند آمونیاک. به طور تجربی تعیین و تشخیص غلظت آستانه بو به ترتیب 40 میکروگرم در متر مکعب (ppbv 11) و 25 میکروگرم در متر مکعب (70 ppbv) بود در دمای> 35 درجه سانتیگراد بخارهای انفجاری ایجاد می کند.
 • مورفولین کاملاً با آب مخلوط می شود ، در محلول های معمول محلول است و می تواند به عنوان حلال مورد استفاده قرار گیرد. مورفولین حلالیت کمی در محلول های آبی قلیایی دارد. مورفولین یک باز قوی است ، مخلوط 0.01٪ (وزنی / وزنی) pH 9.4 و مخلوط 10٪ (وزنی / وزنی) pH 11.2 ایجاد می کند.

کاربردهای مورفولین

(1) در داروسازی ، از مورفولین به عنوان مواد اولیه شتاب دهنده لاستیک و ماده سفید کننده فلورسنت استفاده می شود.

(2) مورفولین واسطه قارچ کش دی ممتورف و فلومورفولین و حشره کش ارگانوفسفات فسالفوس است.

(3) مورفولین به طور عمده برای تولید شتاب دهنده جوشکاری لاستیک ، بلکه همچنین برای سورفاکتانت ، مواد کمکی نساجی ، داروها ، سنتز آفت کش ها استفاده می شود.

(4) مورفولین همچنین به عنوان یک کاتالیزور برای پلیمریزاسیون بوتادین ، ​​بازدارنده های خوردگی ، سفید کننده نوری ، کالاها رنگ ، رزین ، موم ، چسب اولیه ، کازئین و سایر حلال ها است. در حال حاضر ، کل تولید مورفولین در جهان 3-4 میلیون تن در هر تن است.

(5) نمک های مورفولین نیز به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند. نمک های مورفولین مانند مورفولین هیدروکلراید (10024-89-2) سنتز آلی واسطه ها هستند. نمک اسید چرب مورفولین می تواند به عنوان عامل پوشاننده پوشش پوستی میوه ها یا سبزیجات استفاده شود و می تواند تنفس پایه را مهار کرده و از تبخیر آب و آتروفی اپیدرم جلوگیری کند.

(6) مورفولین اصلی ترین مواد اولیه شتاب دهنده NOBS است. برای معرف های آنالیزی و رزین ها ، موم ، شلاک و سایر حلال ها ، استفاده می شود. مورفولین در ساخت شیشه نیز استفاده می شود. کاغذ. مواد شوینده. صابون رنگ فیبر مصنوعی. دباغی کردن صنایع پزشکی و سرامیک. معرف های آنالیزی ، مانند تعیین نیتروژن ، عامل کم کننده آب از مورفولین استفاده می کنند.

(7) از مورفولین برای آنالیز واکنش دهنده ها و رزین ها ، موم ، کازئین ، شلاک و انواع حلال استفاده می شود.

(8) مورفولین پس از واکنش با اسید معدنی می تواند نمک تولید کند و همچنین می تواند پس از واکنش با اسید آلی نمک یا آمید تولید کند. همچنین می تواند آلکیله شود.

(9) ترکیبات مورفولین که به عنوان بازدارنده های خوردگی ، حشره کش ها ، ضد عفونی کننده ها ، واسطه برای مواد شیمیایی فرآوری لاستیک استفاده می شود. بازدارنده های خوردگی واکس و جلا براق کننده های نوری

(10) مواد افزودنی به آب دیگ بخار ، واکس ها و جلا ها ، ، حفظ کاغذ دیواری ها ، مواد آلی واسطه ای (کاتالیزور ، آنتی اکسیدان ها ، داروها ، باکتری کش ها و غیره).

(11) مورفولین محلول در آب ، اسیدها را در واکنش های گرمازایی خنثی می کند و نمک ها را به همراه آب تشکیل می دهد. مورفولین ممکن است با ایزوسیانات ها ، مواد آلی هالوژنه ، پراکسیدها ، فنل ها (اسیدی) ، اپوکسیدها ، انیدریدها و هالیدهای اسید ناسازگار باشد. هیدروژن گازی قابل اشتعال ممکن است در ترکیب با عوامل احیا کننده قوی مانند هیدریدها تولید شود.

بازدارنده های خوردگی فلز

مورفولین  با اسیدهای غیر آلی و گازهای اسیدی مانند CO2 ، H2S یا HCN واکنش داده و نمک های مورفولین ایجاد می کند. این خاصیت در افزودن مورفولین به عنوان ضد خوردگی در سیستم های دیگ بخار کاربرد دارد. مورفولین می تواند با عوامل اکسید کننده واکنش داده ، تحت کلراسیون مستقیم قرار گیرد و با هالیدهای فلزی کمپلکس تشکیل دهد. مورفولین با اسیدهای کربوکسیلیک ، انیدریدها ، کلریدها و استرها واکنش داده و مورفولید تشکیل می دهد. بخارات مورفولین از نقره و سایر فلزات در برابر خوردگی محافظت می کنند و توسط بخارات اسیدی مانند SO2 و H2S لکه دار می شوند. همچنین با استفاده از سطح پایین مورفولین می توان از خوردگی ظروف و شیرآلات فلزی جلوگیری کرد.

مورفولین به عنوان نوعی بازدارنده خوردگی فلز ، عمدتا برای ضد خوردگی آهن ، مس ، روی ، سرب و سایر فلزات استفاده می شود. بخش قابل توجهی از مورفولین به عنوان نوعی ماده ضد زنگ برای فلز استفاده می شود تا از خوردگی فلز جلوگیری کند، مورفولین به عنوان یک بازدارنده خوردگی گاز مایع فلز ، از مزایای سمیت کم برخوردار است ، بنابراین پیش زمینه ای برای ضد خوردگی موفقیت آمیز است.

شتاب دهنده جوشکاری لاستیک

قبل از دهه 1990 ، در اروپا ، ایالات متحده ، ژاپن و سایر مناطق توسعه یافته ، مصرف شتاب دهنده جوشکاری لاستیک بیش از 50٪ از کل تقاضای مورفولین را تشکیل می داد. در حال حاضر ، بیش از 30 درصد مصرف شتاب دهنده لاستیک ولکانیزاسیون برای NOBS استفاده می شود.

مصارف صنعتی مورفولین

کل مصرف صنعتی مورفولین 11000 تن در سال است. بیشترین کاربرد برای مورفولین (33٪) در صنایع لاستیک به عنوان واسطه ای در تولید شتاب دهنده های تاخیر عمل برای پلیمریزاسیون لاستیک ، به عنوان تثبیت کننده ها در برابر اثرات پیری حرارت ، و به عنوان بازدارنده های شکوفه در جوشاندن لاستیک بوتیل است. بخش دوم بزرگ (25٪) تولید مورفولین به عنوان یک بازدارنده برای مبارزه با خوردگی اسید کربنیک در خطوط برگشت میعانات سیستم های دیگ بخار استفاده می شود. مورفولین واسطه ای در تولید مواد براق کننده نوری است که توسط صنعت صابون و شوینده استفاده می شود. مورفولین با اسیدهای چرب به راحتی واکنش نشان می دهد و صابون هایی را ایجاد می کند که در فرمولاسیون موم ها و جلا های پولیش و در پوشش های صنایع غذایی استفاده می شود. N- متیل مورفولین و TV-اتیل مورفولین به عنوان کاتالیزور در ساخت فوم های پلی اورتان استفاده می شود. از مشتقات مورفولین در مصارف دارویی ، به عنوان باکتری کش ، قارچ کش و علف کش و به عنوان عوامل جدا کننده روغن استفاده می شود. سایر مشتقات در صنعت نساجی و چاپ به عنوان مواد افزودنی ، مواد سفید کننده ، تثبیت کننده ها ، پاک کننده های جوهر و نرم کننده های کاغذ استفاده می شوند.

خطرات و اطلاعات ایمنی مورفولین

 • دسته بندی: مورفولین از مایعات قابل اشتعال است
 • درجه بندی سمیت: مسمومیت.
 • ویژگی خطرناک مواد منفجره: مورفولین وقتی با بخار و هوا مخلوط شود باعث انفجار می شود
 • ویژگی خطرناک اشتعال پذیری: قابل اشتعال ؛ احتراق باعث تولید گاز سمی کلرید می شود
 • خصوصیات حمل و نقل و ذخیره سازی: آن را در دمای پایین ، محیط خشک و تهویه نگهداری کنید. جلوگیری از آتش سوزی ، اصطکاک … و جدا شدن از اکسیدان
 • خاموش کننده: اسپری آب ، پودر شیمیایی خشک ، کف یا دی اکسید کربن
 • در صورت محافظت از رطوبت جو و دی اکسید کربن ، مورفولین می تواند برای مدت نامحدود در ظروف آهن یا استیل ذخیره شود. با این حال ، در حضور مس ، روی و آلیاژهای آنها ناپایدار است و این فلزات نباید در ظروف ذخیره سازی مورفولین استفاده شوند

مقالات مرتبط

خوردگی چیست

خوردگی چیست – عوامل موثر بر خوردگی

خوردگی چیست؟ خوردگی فرایندی کاملاً طبیعی است که از واکنش های فیزیکی شیمیایی ماین فلز و محیط اطراف به وجود می آید... شرکت دکتر کمیکال تامین کننده مواد شیمیایی ضد خوردگی مورد نیاز صنعت می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید مواد…
خوردگی فلزات

بررسی مکانیسم خوردگی فلزات

شرکت مواد شیمیایی دکتر کمیکال تامین کننده مواد شیمیایی ضدخوردگی مورد نیاز صنعت می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید مواد شیمیایی و قیمت با کارشناسان بخش فروش در تماس باشید. 02166568403 تماس فروش تولیل تری آزول فروش بنزو تری آزول…
hedp

اتیدرونیک اسید یا HEDP ماده ای موثر در تصفیه آب

, ,
برای خرید مواد شیمیایی و هیدروکسی اتیل دی فسفونیک اسید در صنایع متعدد می‌توانید با شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیکال در ارتباط باشید. 02166568403 تماس اتیدرونیک اسید چیست؟ فسفونات‌ها ترکیبات شناخته شده‌ای هستند که دارای پیوند اسید لویی…
برج خنک کننده

برج خنک کننده و عیب یابی برج خنک کن

,
خرید انواع ماده‌های شیمیایی برای کنترل قارچ، باکتری، جلبک‌های تشکیل‌دهنده لجن در سیستم خنک کننده، فاضلاب، سیستم استخراج نفت و گاز و دیگر صنایع: خرید ایزوتیازولینون خرید dbnpa فروش hedp برای فروش مواد شیمیایی در صنایع متعدد می‌توانی…
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]