مورفولین چیست؟ (تمام کاربردهای مورفولین)

, , ,
مورفولین چیست

مورفولین، همچنین به‌عنوان ۱، ۴- اگزازپین و دی اتیلن ایمین اکسید شناخته می‌شود، نوعی مایع روغنی قلیایی بی‌رنگ است. Morpholine بوی آمونیاک می‌دهد و قابلیت جذب رطوبت دارد و می‌تواند با بخار آب تبخیر شود و با آب مخلوط شود. در استون، بنزن، اتر، پنتان، متانول، اتانول، تترا کلرید کربن، پروپیلن گلیکول و سایر حلال‌های آلی محلول است. بخار مورفولین می‌تواند مخلوط انفجاری را با هوا تشکیل دهد و حد انفجار ۱٫۸ to تا ۱۵٫۲ (کسر حجمی) است. Morpholine یک آمین نوع دو است و درعین‌حال دارای خاصیت اسید معدنی و اسید آلی است، به‌طوری‌که می‌تواند نمک و آمید تولید کند.

برای خرید مواد شیمیایی از شرکت معتبر و بزرگ مواد شیمیایی دکتر کمیکال می‌توانید از طریق شماره ذکر شده با کارشناسان بخش فروش در ارتباط باشید و از مشاوره حرفه‌ای ما برخوردار شوید.

 

02166568403

مورفولین چیست؟

مورفولین شامل گروه‌های آمین نوع دو است و تمام خصوصیات واکنش معمول گروه‌های آمین نوع دو را دارد. می‌تواند با اسید معدنی واکنش داده و نمک تشکیل دهد و همچنین می‌تواند با اسید آلی واکنش داده و نمک یا آمید تشکیل دهد. می‌تواند واکنش‌های آلکیله شدن را انجام دهد و همچنین واکنش کتون یا واکنش ویلگرود را با اکسید اتیلن انجام می‌دهد.

Morpholine به دلیل خاصیت شیمیایی منحصربه‌فرد، به یکی از مهم‌ترین محصولات پتروشیمی با کاربردهای تجاری مهم تبدیل شده است. می‌توان از آن برای تولید شتاب‌دهنده‌های جوشکاری لاستیکی مانند NOBS ، DTOS و MDS استفاده کرد. این محلول همچنین برای تولید مواد ضد خوردگی، مواد شوینده، مواد شوینده، ضد درد، بی‌حس‌کننده‌های موضعی، آرام‌بخش‌ها، محرک‌های تنفسی و عروقی، سورفاکتانت‌ها، سفیدکننده‌های نوری، مواد نگهدارنده میوه و مواد کمکی رنگرزی منسوجات استفاده می‌شود.

این محلول کاربردهای گسترده‌ای در زمینه لاستیک، داروها، سموم دفع آفات، رنگ‌ها، پوشش‌ها و سایر صنایع دارد. در داروها می‌توان آن را در تولید مورفولین گوانیدین، ​ ایبوپروفن، سرفه، ناپروکسن، دی کلرو آنیلین، سدیم فنیل استات و سایر داروهای مهم استفاده کرد.

ساختار مورفولین

ساختار مورفولین

دو روش اصلی تولید مورفولین T روش DEA (روش دی اتانول آمین) و روش DEG (روش دی اتیلن گلیکول) است

قابل‌ذکر است که مورفولین اکریلیک مونومر پلیمر جدید در سال‌های اخیر پیشرفت سریعی داشته است. مورفولین اسید اکریلیک می‌تواند از واکنش بین اسید اکریلیک و morpholine تولید شود و مورفولین اسید اکریلیک نوعی مونومر محلول در آب است و پس از پلیمریزاسیون هنوز محلول در آب است؛ بنابراین می‌توان از آن برای اصلاح پلیمرهای آبی استفاده کرد.

علاوه بر این، مورفولین اکریلیک به طور گسترده‌ای به‌عنوان رقیق‌کننده واکنشی برای رزین‌های قابل‌درمان با اشعه ماورا بنفش استفاده می‌شود. Morpholine با تعمیق تحقیقات کاربردی، بسیاری از کاربردهای خاص جدید ایجاد شده و با توسعه سریع، به مونومر پلیمری تبدیل می‌شود.

خرید مواد اولیه رزین از شرکت دکتر کمیکال

Morpholine مایع روغنی آبرنگ و بی‌رنگ است و بوی آمونیاک می‌دهد. این ماده در آب و متانول، اتانول، بنزن، استون، اتر، اتیلن گلیکول و سایر حلال‌های رایج محلول است.

ویژگی‌ های شیمیایی و فیزیکی مورفولین

 • مایعی بی‌رنگ با آمونیاک ضعیف یا بوی ماهی مانند است. آستانه بو ۰٫۰۱ ppm است.
 • واکنش شیمیایی آن به عملکرد آمین نوع دو مولکول نسبت داده می‌شود. میعانات آلی، آلکیله‌ها و آریله شدن‌ها با تشکیل محصولات مورفولین N-جایگزین از تنوع گسترده به‌راحتی رخ می‌دهد. اترها از نظر شیمیایی نسبتاً بی‌اثر هستند، ازاین‌رو اکسیژن نتیجه نسبتاً کمی دارد مگر به‌عنوان عضوی از حلقه هتروسیکلیک.
 • مایعی بی‌رنگ، متحرک، روغنی، جاذب رطوبت، قابل اشتعال و بوی ضعیف مانند آمونیاک. به طور تجربی تعیین و تشخیص غلظت آستانه بو به ترتیب ۴۰ میکروگرم در مترمکعب (ppbv 11) و 25 میکروگرم در مترمکعب (70 ppbv) بود در دمای> 35 درجه سانتیگراد بخارهای انفجاری ایجاد می‌کند.
 • کاملاً با آب مخلوط می‌شود، در محلول‌های معمول محلول است و می‌تواند به‌عنوان حلال مورداستفاده قرار گیرد. حلالیت کمی در محلول‌های آبی قلیایی دارد. همچنین یک باز قوی است، مخلوط 0.01٪ (وزنی / وزنی) pH 9.4 و مخلوط 10٪ (وزنی / وزنی) pH 11.2 ایجاد می‌کند.
کاربرد مورفولین

کاربرد مورفولین

کاربردهای مورفولین

 1. در داروسازی، از آن به‌عنوان مواد اولیه شتاب‌دهنده لاستیک و ماده سفیدکننده فلورسنت استفاده می‌شود.
 2. واسطه قارچ‌کش دی ممتورف و فلومورفولین و حشره‌کش ارگانوفسفات فسالفوس است.
 3. به‌طور عمده برای تولید شتاب‌دهنده جوشکاری لاستیک، بلکه همچنین برای سورفاکتانت، مواد کمکی نساجی، داروها، سنتز آفت‌کش‌ها استفاده می‌شود.
 4. همچنین به‌عنوان یک کاتالیزور برای پلیمریزاسیون بوتادین، ​​بازدارنده‌ خوردگی، سفیدکننده نوری، کالاها رنگ، رزین، موم، چسب اولیه، کازئین و سایر حلال‌ها است. در حال حاضر، کل تولید آن در جهان ۳-۴ میلیون تن در هر تن است.
 5. نمک‌های مورفولین نیز به طور گسترده‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرند. نمک‌های مورفولین مانند مورفولین هیدروکلراید (۱۰۰۲۴-۸۹-۲) سنتز آلی واسطه‌ها هستند. نمک اسید چرب آن می‌تواند به‌عنوان عامل پوشاننده پوشش پوستی میوه‌ها یا سبزی‌ها استفاده شود و می‌تواند تنفس پایه را مهار کرده و از تبخیر آب و آتروفی اپیدرم جلوگیری کند.
 6. اصلی‌ترین مواد اولیه شتاب‌دهنده NOBS است. برای معرف‌های آنالیزی و رزین‌ها، موم، شلاک و سایر حلال‌ها، استفاده می‌شود. همچنین در ساخت شیشه نیز استفاده می‌شود. کاغذ. مواد شوینده (فروش مواد اولیه شوینده). صابون رنگ فیبر مصنوعی. دباغی کردن صنایع پزشکی و سرامیک. معرف‌های آنالیزی، مانند تعیین نیتروژن، عامل کم کننده آب از مورفولین استفاده می‌کنند.
 7. از این محلول برای آنالیز واکنش‌دهنده‌ها و رزین‌ها، موم، کازئین، شلاک و انواع حلال استفاده می‌شود.
 8. مورفولین پس از واکنش با اسید معدنی می‌تواند نمک تولید کند و همچنین می‌تواند پس از واکنش با اسید آلی نمک یا آمید تولید کند. همچنین می‌تواند آلکیله شود.
 9. ترکیبات Morpholine که به‌عنوان بازدارنده‌های خوردگی، حشره‌کش‌ها، ضد عفونی‌ کننده‌، واسطه برای مواد شیمیایی فراوری لاستیک استفاده می‌شود. بازدارنده‌های خوردگی واکس و جلا براق‌کننده‌های نوری.
 10. مواد افزودنی به آب دیگ بخار، واکس‌ها و جلاها، حفظ کاغذ دیواری‌ها، مواد آلی واسطه‌ای (کاتالیزور، آنتی‌اکسیدان‌ها، داروها، باکتری‌کش‌ها و غیره).
 11. مورفولین محلول در آب، اسیدها را در واکنش‌های گرمازایی خنثی می‌کند و نمک‌ها را به همراه آب تشکیل می‌دهد. همچنین ممکن است با ایزوسیانات‌ها، مواد آلی هالوژنه، پراکسیدها، فنل‌ها (اسیدی)، اپوکسیدها، انیدریدها و هالیدهای اسید ناسازگار باشد. هیدروژن گازی قابل اشتعال ممکن است در ترکیب با عوامل احیاکننده قوی مانند هیدریدها تولید شود.

خطرات و اطلاعات ایمنی مورفولین

 • دسته‌بندی: مورفولین از مایعات قابل اشتعال است
 • درجه‌بندی سمیت: مسمومیت
 • ویژگی خطرناک مواد منفجره: این محلول وقتی با بخار و هوا مخلوط شود باعث انفجار می‌شود
 • ویژگی خطرناک اشتعال‌پذیری: قابل اشتعال؛ احتراق باعث تولید گاز سمی کلرید می‌شود
 • خصوصیات حمل‌ونقل و ذخیره‌سازی: آن را در دمای پایین، محیط خشک و تهویه نگهداری کنید. جلوگیری از آتش‌سوزی، اصطکاک … و جداشدن از اکسیدان
 • خاموش‌کننده: اسپری آب، پودر شیمیایی خشک، کف یا دی‌اکسیدکربن
 • در صورت محافظت از رطوبت جو و دی‌اکسیدکربن، مورفولین می‌تواند برای مدت نامحدود در ظروف آهن یا استیل ذخیره شود. بااین‌حال، در حضور مس، روی و آلیاژهای آنها ناپایدار است و این فلزات نباید در ظروف ذخیره‌سازی آن‌ها استفاده شوند
مورفولین در صنعت

مورفولین در صنعت

مصارف صنعتی مورفولین

کل مصرف صنعتی مورفولین ۱۱۰۰۰ تن در سال است. بیشترین کاربرد برای آن (33٪) در صنایع لاستیک به‌عنوان واسطه‌ای در تولید شتاب‌دهنده‌های تاخیر عمل برای پلیمریزاسیون لاستیک، به‌عنوان تثبیت‌کننده‌ها در برابر اثرات پیری حرارت، و به‌عنوان بازدارنده‌های شکوفه در جوشاندن لاستیک بوتیل است.

بخش دوم بزرگ (25٪) تولید این محلول به‌عنوان یک بازدارنده برای مبارزه با خوردگی اسید کربنیک در خطوط برگشت میعانات سیستم‌های دیگ بخار استفاده می‌شود. Morpholine واسطه‌ای در تولید مواد براق‌کننده نوری است که توسط صنعت صابون و شوینده استفاده می‌شود.

همچنین با اسیدهای چرب به‌راحتی واکنش نشان می‌دهد و صابون‌هایی را ایجاد می‌کند که در فرمولاسیون موم‌ها و جلاهای پولیش و در پوشش‌های صنایع غذایی استفاده می‌شود. N- متیل مورفولین و TV-اتیل مورفولین به‌عنوان کاتالیزور در ساخت فوم‌های پلی‌اورتان استفاده می‌شود.

از مشتقات آن در مصارف دارویی، به‌عنوان باکتری‌کش، قارچ‌کش و علف‌کش و به‌عنوان عوامل جداکننده روغن استفاده می‌شود. سایر مشتقات در صنعت نساجی (فروش مواد اولیه نساجی) و چاپ به‌عنوان مواد افزودنی، مواد سفیدکننده، تثبیت‌کننده‌ها، پاک‌کننده‌های جوهر و نرم‌کننده‌های کاغذ استفاده می‌شوند.

بازدارنده‌ های خوردگی فلز

Morpholine با اسیدهای غیرآلی و گازهای اسیدی مانند CO2 ، H2S یا HCN واکنش داده و نمک‌های مورفولین ایجاد می‌کند. این خاصیت در افزودن آن به‌عنوان ضدخوردگی در سیستم‌های دیگ بخار کاربرد دارد. Morpholine می‌تواند با عوامل اکسیدکننده واکنش داده، تحت کلراسیون مستقیم قرار گیرد و با هالیدهای فلزی کمپلکس تشکیل دهد.

مورفولین با اسیدهای کربوکسیلیک، انیدریدها، کلریدها و استرها واکنش داده و مورفولید تشکیل می‌دهد. بخارات آن از نقره و سایر فلزات در برابر خوردگی محافظت می‌کنند و توسط بخارات اسیدی مانند SO2 و H2S لکه‌دار می‌شوند. همچنین با استفاده از سطح پایین Morpholine می‌توان از خوردگی ظروف و شیرآلات فلزی جلوگیری کرد.

این محلول به‌عنوان نوعی بازدارنده خوردگی فلز، عمدتاً برای ضدخوردگی آهن، مس، روی، سرب و سایر فلزات استفاده می‌شود. بخش قابل‌توجهی از آن به‌عنوان نوعی ماده ضدزنگ برای فلز استفاده می‌شود تا از خوردگی فلز جلوگیری کند، morpholine به‌عنوان یک بازدارنده خوردگی گاز مایع فلز، از مزایای سمیت کم‌برخوردار است، بنابراین پیش‌زمینه‌ای برای ضدخوردگی موفقیت‌آمیز است.

شتاب‌ دهنده جوشکاری لاستیک

قبل از دهه ۱۹۹۰، در اروپا، ایالات متحده، ژاپن و سایر مناطق توسعه‌یافته، مصرف شتاب‌دهنده جوشکاری لاستیک بیش از 50٪ از کل تقاضای مورفولین را تشکیل می‌داد. در حال حاضر، بیش از ۳۰ درصد مصرف شتاب‌دهنده لاستیک ولکانیزاسیون برای NOBS استفاده می‌شود.

[کل: 1 میانگین: 5]