بازدارنده های خوردگی و انواع آن

بازدارنده یک ماده شیمیایی است که وقتی با غلظتی کم به یک محیط اضافه می شود، به طور موثر باعث کنترل، کاهش یا واکنش فلز با محیط می شود. بازدارنده های خوردگی به سیستم های بسیاری از جمله سیستم های خنک کننده، سیستم های خنک کننده، واحدهای پالایشگاهی، عملیات شیمیایی، ژنراتور بخار، مخازن بالستیک و واحدهای تولید نفت و گاز، اضافه می شوند. بازدارنده های خوردگی برای محافظت از فلزات از خوردگی، از جمله حفاظت موقت در حین ذخیره یا حمل و نقل و همچنین حفاظت موضعی مورد نیاز است، برای مثال، برای جلوگیری از خوردگی که ممکن است از انباشت مقادیر کم یک مرحله تهاجمی حاصل شود. یک مثال، آب نمک است، در یک فاز غیر تهاجمی، مانند روغن. بازدارنده کارآمد با محیط سازگار است، برای کاربرد مقرون به صرفه است و اثر مناسبی را با غلظت کم ایجاد می کند.

دسته بندی بازدارنده ها

انتخاب بازدارنده ها بر اساس فلز و محیط است. دسته بندی کیفی بازدارنده های خوردگی در شکل زیر ارائه شده است. ضد خوردگی ها را می توان به عنوان تهویه کننده های محیط زیست و مهار کننده های رابط طبقه بندی کرد.

تصفیه کننده های محیط زیست

خوردگی را می توان با حذف گونه های خورنده از محیط کشت کنترل کرد. بازدارنده هایی که با خوردن مواد تهاجمی، خوردگی محیط را کاهش می دهند، تصفیه کننده های محیط زیست یا مواد زداینده هستند. در محلول های نزدیک به خنثی و قلیایی، کاهش اکسیژن یک واکنش کاتدی متداول است. در چنین شرایطی، خوردگی را می توان با کاهش میزان اکسیژن با استفاده از پراکنده ها کنترل کرد.

بازدارنده های رابط خوردگی

بازدارنده های رابط خوردگی را با تشکیل یک فیلم در رابط فلزی / محیط زیست کنترل می کنند. بازدارنده های اینترفیس می توانند به بازدارنده های مایع و بخار تقسیم شوند.

بازدارنده خوردگی فاز مایع

بازدارنده های فاز مایع به عنوان بازدارنده های آندی، کاتدی و یا مخلوط، بسته به اینکه آن ها، واکنش های کاتدی، آندی یا هر دو واکنش الکتروشیمیایی را مهار می کنند. طبقه بندی می شوند.

بازدارنده خوردگی آندی

بازدارنده های آندی اغلب در محلول های نزدیک به خنثی استفاده می شوند که در آن محصولات خورنده¬ ای مانند اکسید، هیدروکسید، یا نمک تشکیل می شوند. آنها تشکیل فیلم های واکنشی را که مانع از واکنش انحلال فلزی آندی می شوند، تشکیل می دهند یا تسهیل می کنند. بازدارنده های آندی اغلب بازدارنده های فدا شونده نامیده می شوند.

بازدارنده های کاتدی

بازدارنده های کاتدی خوردگی را با کاهش فرآیند کاهش (سم کاتدی) و یا انتخاب رسوب در مناطق کاتدی (رسوبات کاتدی) کنترل می کنند. سموم کاتدی مانند سولفید ها و سلنید ها بر روی سطح فلز جذب می شوند؛ در حالی که در محلول های نزدیک به خنثی، آنیون های معدنی مانند فسفات ها، سیلیکات ها و بورات ها، فیلم های محافظتی را ایجاد می کنند که سرعت واکنش کاتدی را کاهش می دهند و اکسیژن را به سطح فلز منتقل می کنند. رسوب دهنده های کاتدی قلیایی شدن را در سایت های کاتدی افزایش می دهد و ترکیبات نامحلول را بر روی سطح فلز رسوب می دهند. شایعترین کاتالیزورهای کاتدی کربنات کلسیم و منیزیم هستند.

بازدارنده های ترکیبی

حدود ۸۰٪ از بازدارنده های خوردگی ترکیبات ارگانیکی هستند که نمی توانند به طور خاص به عنوان آندی یا کاتدی مشخص شوند و به عنوان بازدارنده های ترکیبی شناخته می شوند. اثربخشی بازدارنده های آلی مربوط به میزان جذب و پوشش سطح فلز می باشد. جذب بستگی به ساختار بازدارنده، سطح بار فلز و نوع الکترولیت دارد. بازدارنده های ترکیبی فلز را از طریق سه روش مختلف جذب می کنند: جذب فیزیکی، جذب شیمیایی و تشکیل فیلم. جذب فیزیکی (یا الکترواستاتیک) نتیجه جذب الکترواستاتیک بین بازدارنده خوردگی و سطح فلز است. هنگامی که سطح فلز به طور مثبت شارژ شود، بازدارنده های آنیونی تسهیل می شود. مولکول های با بار مثبت که در ترکیب با یک حدواسط با بار منفی عمل می کنند، می توانند یک فلز با بار مثبت را مهار کنند. آنیون هایی مانند یون های هالید در محلول بر روی سطح فلز مثبت جذب شده و سپس کاتیون های آلی روی دو قطبی جذب می شوند.

بازدارنده های جذب شده فیزیکی به سرعت در حال تعامل هستند، اما آنها نیز به راحتی از سطح حذف می شوند. افزایش دما عموما باعث تخریب مولکول های بازدارنده جذب شده فیزیکی می شود. مؤثرترین بازدارنده ها، جذب شیمیایی (chemisorb) هستند، فرایندی که شامل اشتراک بار یا انتقال بار بین مولکول بازدارنده و سطح فلز می شود. جذب شیمیایی آهسته تر از جذب فیزیکی انجام می شود. با افزایش دما، جذب و بازدارتدگی نیز افزایش می یابد. جذب شیمیایی خاص است و به طور کامل برگشت پذیر نیست.

بازدارنده های فاز بخار

حفاظت موقت در برابر خوردگی جو، بویژه در محیط های نزدیک، با استفاده از بازدارنده های فاز بخار (VPI) به دست می آید. مواد با فشار پایین اما قابل توجهی از بخار با خواص بازدارنده، موثر هستند.

فروش مواد شیمیایی ضدخوردگی

شرکت دکتر کمیکال تامین کننده مواد شیمیایی ضدخوردگی مورد نیاز صنعت می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید مواد شیمیایی و قیمت با کارشناسان بخش فروش در تماس باشید.

اکنون تماس بگیرید

مقالات مرتبط

خوردگی فلزات

بررسی مکانیسم خوردگی فلزات

شرکت مواد شیمیایی دکتر کمیکال تامین کننده مواد شیمیایی ضدخوردگی مورد نیاز صنعت می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید مواد شیمیایی و قیمت با کارشناسان بخش فروش در تماس باشید. 02166568403 تماس فروش تولیل تری آزول فروش بنزو تری آزول…
hedp

اتیدرونیک اسید یا HEDP ماده ای موثر در تصفیه آب

, ,
برای خرید مواد شیمیایی و هیدروکسی اتیل دی فسفونیک اسید در صنایع متعدد می‌توانید با شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیکال در ارتباط باشید. 02166568403 تماس اتیدرونیک اسید چیست؟ فسفونات‌ها ترکیبات شناخته شده‌ای هستند که دارای پیوند اسید لویی…
برج خنک کننده

برج خنک کننده و عیب یابی برج خنک کن

,
خرید انواع ماده‌های شیمیایی برای کنترل قارچ، باکتری، جلبک‌های تشکیل‌دهنده لجن در سیستم خنک کننده، فاضلاب، سیستم استخراج نفت و گاز و دیگر صنایع: خرید ایزوتیازولینون خرید dbnpa فروش hedp برای فروش مواد شیمیایی در صنایع متعدد می‌توانی…
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]