کربن فعال چیست و چه کاربردی دارد؟ [خرید]

زغال اکتیو چیست

کربن اکتیو چیست؟ کربن اکتیو دنیای مدرن را فراگرفته و به یک جز اساسی در طیف عظیمی از صنایع، از جمله کاربردهای پزشکی، آرایشی و کشاورزی تبدیل شده است. کربن اکتیو چند منظوره همچنین یک جزء اساسی برای بهترین سیستم‌های تصفیه آب است.

اما چه چیزی زغال اکتیو را بسیار مؤثر می‌کند؟ بیایید ویژگی‌های منحصربه‌فرد این کربن را بشناسیم همراه با اینکه چرا بهترین انتخاب برای فیلتراسیون آب است.

کربن اکتیو چیست؟

کربن اکتیو نیز زغال اکتیو نامیده می‌شود. نوعی کربن است که پردازش شده است تا دارای یک سطح فوق‌العاده بزرگ باشد. منافذ کوچک و کم‌حجم، سطحی را برای جذب یا واکنش‌های شیمیایی زغال اکتیو فراهم می‌کنند.

یک گرم زغال فعال بیش از 32000 فوت مربع (3000 مترمربع) مساحت دارد و یک قاشق‌چای‌خوری زغال فعال تقریباً به مساحت یک زمین فوتبال است. این ناحیه عظیم به‌تنهایی باعث می‌شود که این ماده برای طیف گسترده‌ای از کاربردها بسیار مفید باشد، اما کربن اکتیو می‌تواند تحت فرایندهای شیمیایی بیشتری قرار گیرد تا خواص جذب آن افزایش یابد.

کربن فعال از یک ماده منبع کربنی مشتق شده است. به‌عنوان‌مثال می‌توان به چوب، بامبو، خاک‌اره، زغال‌سنگ نارس بید، پوسته نارگیل، و انواع زغال‌سنگ اشاره کرد. اما کربن معمولی همان کربن فعال نیست. برای تشکیل میلیون‌ها منافذ کوچک در سطح آن، ابتدا باید زغال اکتیو شود.

زغال فعال با داشتن ساختار منحصربه‌فرد، متخلخل و سطح وسیع، همراه با نیروهای جاذبه، انواع مختلف مواد را روی سطح خود جذب و نگه می‌دارد.

این ماده انواع مختلفی دارد. با فراوری یک ماده کربنی، غالباً زغال‌سنگ، چوب یا پوسته نارگیل، در محیطی با درجه حرارت بالا مانند کوره دوار به‌منظور “فعال‌سازی” کربن و ایجاد ساختار سطحی بسیار متخلخل تولید می‌شود.

اشکال مختلفی از این کربن وجود دارد که هرکدام ویژگی‌های متفاوتی از مواد را ارائه می‌دهند که کربن فعال را برای کاربردهای خاص مناسب می‌کند. به همین ترتیب، تولیدکنندگان، مجموعه گسترده‌ای از محصولات زغال اکتیو را ارائه می‌دهند.

زغال اکتیو بسته به نوع کاربرد، ممکن است به‌صورت پودر، گرانول، اکسترود شده یا حتی مایع استفاده شود. زغال اکتیو ممکن است به‌تنهایی استفاده شود، یا با فناوری‌های مختلف مانند ضدعفونی‌کننده UV همراه باشد.

سیستم‌های تصفیه آب معمولاً از کربن اکتیو گرانولی یا پودری استفاده می‌کنند، کربن اکتیو گرانولی (GAC) از زغال‌سنگ غیرمعمول‌ترین شکل مورداستفاده است:

زغال اکتیو با یکی از دو روش زیر تولید می‌شود: اکتیو سازی حرارتی یا شیمیایی

فعال‌سازی سازی حرارتی

در فعال‌سازی حرارتی، ماده منبع با استفاده از گازهای گرم به کربن فعال تبدیل می‌شود. پس از قرارگرفتن در معرض گرما، بخار معمولاً برای کمک به باز شدن منافذ وارد می‌شود. فعال‌سازی حرارتی معمولاً از طریق فرایندی شامل کاهش رطوبت، کاهش مواد فرار، کربن شدن و تصفیه بخار انجام می‌شود. این فرایند در جو بی‌اثر با استفاده از گازهایی مانند دی‌اکسیدکربن، نیتروژن یا آرگون انجام می‌شود.

فعال‌سازی شیمیایی

در فعال‌سازی شیمیایی، مواد شیمیایی قبل از فرایند کربن شدن به مواد خام اضافه می‌شوند. به طور معمول، ماده شیمیایی مورداستفاده یک‌پایه، اسید یا نمک قوی است. سپس مواد در معرض گرما قرار می‌گیرند و به‌سرعت فعال می‌شوند.

انواع زغال کربن فعال

انواع زغال کربن فعال

طبقه‌بندی کربن فعال

کربن فعال پیچیده و متنوع به‌طورکلی از نظر اندازه، روش تهیه و کاربردهای صنعتی طبقه‌بندی می‌شود.

تولیدکنندگان حدود 150 نوع مختلف کربن اکتیو تولید کرده‌اند، اما ما هفت نوع متداول را در زیر ذکر کرده‌ایم:

زغال اکتیو گرانولی

ذرات کربن فعال گرانول بزرگ هستند، اما سطح خارجی آنها کوچک‌تر از انواع دیگر کربن فعال است. ذرات زغال اکتیو گرانولی برای جذب بخار و گازها به‌خوبی مناسب هستند؛ زیرا به‌سرعت منتشر می‌شوند و اغلب از آنها در تصفیه آب استفاده می‌شود.

خرید و فروش مواد شیمیایی تصفیه آب به قیمت روز

زغال اکتیو پودری

کربن اکتیو پودر شده دارای ذرات بسیار ریز ساخته شده از کربن خرد شده یا خرد شده است. به‌طورکلی، ذرات کربن فعال پودری مستقیماً به سایر واحدهای فرایندی از جمله حوضه‌های مخلوط سریع، آب‌های خام و صاف‌کننده‌ها اضافه می‌شوند. زغال اکتیو پودری ذرات انتخابی برای فیلترهای بلوک کربن هستند.

زغال اکتیو اکسترود شده

ذرات کربن اکتیو اکسترود شده را با یک ماده اتصال ذوب می‌کنند و یک‌ذره سخت، استوانه‌ای یا کروی تولید می‌کنند. به دلیل افت فشار کم، مقدار گردوغبار کم و مقاومت مکانیکی خوب، زغال اکتیو در درجه اول در کاربرد فاز گاز استفاده می‌شود. از ذرات کربن فعال اکسترود در فیلترهای CTO استفاده می‌شود که کلر ، طعم و بو را از بین می‌برد.

کربن آغشته

این ذرات متخلخل کربن حاوی انواع مختلفی از ترکیبات غیرآلی اشباع شده؛ مانند نقره و ید است. کربن اکتیو بارگذاری شده با نقره اغلب به‌عنوان جاذب در تصفیه آب استفاده می‌شود و ممکن است از رشد میکروب‌ها جلوگیری کند.

زغال اکتیو کروی

کربن اکتیو کروی از سطح نفت تشکیل می‌شود. مشابه ذرات کربن اکتیو اکسترود، زغال فعال کروی به دلیل کم‌بودن گردوغبار و مقاومت مکانیکی آن ارزیابی می‌شود. شکل کروی آن را برای کاربردهایی مانند تصفیه آب ایده‌آل می‌کند.

کربن پشمی

کربن اکتیو را می‌توان در الیاف مصنوعی ریون بافته و پارچه‌ای با کربن فعال ایجاد کرد. ماده نهایی دارای ویژگی‌های فیلتر کربن است و در بسیاری از برنامه‌ها مانند جذب بو و دفاع از آن استفاده می‌شود.

کربن اکتیو پلیمر

با کربن اکتیو پلیمر، ذرات کربن متخلخل با یک پلیمر سازگار با مواد شیمیایی پوشش داده می‌شوند. این به کربن اکتیو، پوسته بیرونی صاف و قابل‌نفوذ می‌دهد که منافذ آن را مسدود نمی‌کند. از کربن اکتیو پلیمری تا حد زیادی در همو پرفیوژن، نوعی درمان پزشکی استفاده می‌شود.

در تصفیه آب، این نوع کربن از طریق فرایند شیمیایی جذب، ناخالصی‌ها و آلودگی‌ها را از بین می‌برد. اما در طیف وسیعی از برنامه‌ها علاوه بر فیلتراسیون آب استفاده می‌شود. در حقیقت، کربن اکتیو در بسیاری از صنایع مختلف یک جزء اساسی است.

زغال فعال یک ماده شیمیایی مهم در تاسیسات تصفیه آب

اگرچه آشکار نیست، آبی که ما هر روز استفاده می‌کنیم چه برای استحمام، نوشیدن، شنا، یا غیر آن اغلب به‌صورت تصفیه شده مجاز با کربن فعال برای مصرف منتقل می‌شود.

زغال فعال یک جاذب قدرتمند است که در تصفیه آب برای ازبین‌بردن آلاینده‌ها و اجزای نامطلوب به طور گسترده استفاده می‌شود. درحالی‌که از کربن فعال می‌توان در طیف وسیعی از کاربردهای تصفیه آب استفاده کرد، کربن اکتیو ابزاری اساسی است که در کل تأسیسات تصفیه آب شهری و صنعتی برای تصفیه آب آشامیدنی، فاضلاب و آب شهری در فرایندها استفاده می‌شود.

در سیستم‌های تصفیه آب آشامیدنی، کربن فعال کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که آب آشامیدنی نه‌تنها بو و طعم رضایت‌بخشی دارد، بلکه برای مصرف نیز بی‌خطر است. تصفیه آب آشامیدنی بر روی موارد زیر تمرکز دارد:

کربن فعال در حذف آلاینده‌ ها

رغال فعال کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که آب مقصد برای مصرف آلاینده‌های مضر مانند آفت‌کش‌ها و محصولات دارویی تصفیه شود.

کربن اکتیو در کنترل طعم و بو

کربن فعال همچنین در کاهش اجزایی که باعث ایجاد طعم و بوی نامطلوب می‌شوند، استفاده می‌شود.

در محصولات جانبی ضدعفونی‌کننده

اخیراً در تصفیه محصولات جانبی ضدعفونی‌کننده یا در تأسیسات تصفیه آب آشامیدنی مورداستفاده قرار گرفته است. محصولات جانبی ضدعفونی‌کننده هنگامی تشکیل می‌شوند که مواد ضد عفونی‌ کننده برای تصفیه آب با مواد آلی طبیعی موجود در آب ترکیب شده و مواد فرعی مضر ایجاد کنند. کربن اکتیو ثابت کرده است که رویکرد مؤثری در حذف پیش‌سازهای محصولات جانبی ضدعفونی‌کننده دارد.

زغال فعال در تصفیه فاضلاب

کربن اکتیو نیز در تأسیسات تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی استفاده می‌شود. پساب تخلیه شده به‌عنوان فاضلاب شهری یا تخلیه حاصل از یک فرایند صنعتی می‌تواند شامل اجزای مختلفی باشد که باید قبل از تخلیه در آبراه‌ها یا استفاده مجدد از آنها توسط کربن اکتیو حذف شود. در این فرایندها، کربن فعال به محافظت از مجاری آب در برابر آلودگی‌هایی مانند سموم دفع آفات، سوخت‌ها و حلال‌های مختلف کمک می‌کند. کربن فعال اجزای آلاینده موردنظر را برای حذف تصرف می‌کند و آب را برای تخلیه یا استفاده مجدد موردنظر کافی می‌کند.

برای مطالعه بیشتر: تصفیه فاضلاب صنعتی

کربن اکتیو در آب فرایندی

علاوه بر تأسیسات اختصاصی تصفیه آب، بسیاری از تأسیسات صنعتی ممکن است میزبان عملیات منطقه‌ای خود برای تصفیه آب ورودی شهری برای استفاده در فرایند صنعتی خاص خود باشند. آب فرایندی که در تولید نوشیدنی‌ها، محصولات دارویی و مانند آن استفاده می‌شود، معمولاً باید شرایط بسیار سختگیرانه‌ای داشته باشد تا به تجهیزات آسیب نرساند و منجر به تولید کالایی نازل نشود.

برنامه‌های کاربردی آب فرایندی معمولاً به زغال اکتیو متکی هستند تا اطمینان حاصل شود که کیفیت آب از الزامات مطلوب، استفاده می‌کند. برای همه این برنامه‌های تصفیه آب، می‌توان از چندین روش از کربن فعال استفاده کرد. در هر تنظیم، کربن اکتیو ممکن است به‌تنهایی یا در ترکیب با سایر روش‌های کنترلی مانند ضدعفونی UV و یا سیستم‌های تصفیه ذرات استفاده شود.

کربن فعال در برنامه‌های مضاعف تصفیه آب

شایان‌ذکر است که گرچه کربن اکتیو یکی از مؤلفه‌های اصلی در تأسیسات تصفیه آب در مقیاس صنعتی است، اما همچنین می‌تواند به برنامه‌های کاربردی در مقیاس‌های کوچک و خانگی، مانند موارد ذکر شده در زیر استفاده شود:

  • زغال فعال در فیلتر آکواریوم / حوضچه
  • کمک می‌کند تا محیط‌های آبی از آلودگی‌هایی که مضر هستند، عاری بمانند.
  • در فیلترهای داخلی
  • در انواع فیلترهای آب خانگی مانند آنهایی که در یخچال‌ها یافت می‌شوند و یا می‌توانند روی شیر آب چسبانده شوند، استفاده می‌شوند.
نقش کربن فعال در تصفیه آب

نقش کربن فعال در تصفیه آب

مزایای زغال فعال برای سیستم‌ های تصفیه آب

ایالات متحده تعدادی از مزایای استفاده از کربن اکتیو گرانولی در تصفیه فاضلاب را معرفی کرده که همه این موارد را می‌توان در تأسیسات تصفیه آب آشامیدنی و فراوری نیز استفاده کرد. EPA انواع مختلفی از اجزای آلی و غیرآلی را لیست می‌کند که می‌توانند از طریق کربن اکتیو گرانولی از آب جذب شوند:

دسته بندی مواد مثال ها
حلال‌های آروماتیک بنزن ، تولوئن ، زایلن
آروماتیک های چند مرکزی نفتالین ، بای فنیل
آروماتیک های کلردار کلرو بنزن ، اندرین، توکسافن ، PCB ، DDT
فنول ها فنول ، کرسول ، رزورسینول ، نیتروفنول ها ، کلرو فنل ، آلکیل فنول ها
آمین های آروماتیک ، آمین های آلیفاتیک با وزن مولکولی بالا آنیلین ، تولوئن دی آمین
سورفاکتانت ها آلکیل بنزن سولفونات ها
رنگ های آلی محلول متیلن بلو ، رنگ ها ، مواد نساجی
سوخت ها گازوئیل ، نفت سفید ، روغن
حلال های کلردار شده تترا کلرید کربن ، پر کلرو اتیلن
اسیدهای آروماتیک و آلیفاتیک تار اسید ها ، بنزوئیک اسید ها
حشره کش ها / قارچ کش ها آترازین ، سیمازین ، آلدیکارب ، آلاکلور ، کربوفوران

ادغام آسان کربن اکتیو

یک سیستم کربن اکتیو گرانولی به‌راحتی در زیرساخت‌های تأسیسات موجود گنجانده می‌شود. سیستم‌های کربن فعال گرانولی فقط به یک محیط کوچک احتیاج دارند، به همین دلیل آنها گزینه ویژه‌ای برای امکانات با فضای محدود هستند. EPA سیستم‌های کربن اکتیو گرانولی را به‌عنوان یک روش اثبات شده و قابل‌اعتماد برای ازبین‌بردن مواد آلی محلول در تنظیمات با حجم زیاد تشخیص می‌دهد.

بسته به مکان و ظرفیت موردنیاز یک مرکز کنترلی، بازیافت کربن فعال در محل ممکن است منافع اقتصادی داشته باشد. عملیات از راه دور یا ایزوله ممکن است که هزینه حمل‌ونقل موردنیاز برای حمل کربن مصرفی به یک مرکز بازیافت کربن اکتیو تجاری بیشتر از هزینه بازیافت در محل را داشته باشد. بسیاری از سازمان‌های نظارتی استفاده از کربن فعال گرانولی را برای تصفیه فاضلاب صنعتی تأیید کرده‌اند.

آب باارزش‌ترین منبع جهان است. با افزایش جمعیت جهان، تصفیه کارآمد منابع آب موجود نیز از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد شد. زغال اکتیو یک راه‌حل مؤثر در بسیاری از تأسیسات تصفیه آب، چه برای اطمینان از سالم‌بودن آب آشامیدنی، برای محافظت از آبراهه‌ها در برابر تخلیه پساب احتمالی مضر، و یا کمک به ایجاد محصولات باکیفیت عالی ارائه می‌دهد.

کاربردهای دیگر کربن فعال

از کربن اکتیو در طیف وسیعی از کاربردها از تصفیه طلا تا تصفیه فاضلاب استفاده می‌شود. برخی از موارد معمول استفاده از کربن اکتیو شامل تصفیه هوا، ذخیره‌سازی هیدروژن و متان، استخراج فلز، سفیدشدن دندان و سایر محصولات آرایشی و بهداشتی و فیلترهای هوا در دستگاه‌های تنفس و ماسک‌های گاز است.

کربن فعال در کاربردهای پزشکی

زغال اکتیو به طور گسترده‌ای در جامعه پزشکی برای درمان مصرف بیش از حد و مسمومیت استفاده می‌شود. علاوه بر این، می‌توان کپسول یا قرص کربن اکتیو را در سراسر جهان خریداری کرد تا مشکلاتی مانند سوءهاضمه و اسهال را کاهش دهد.

کربن فعال در برنامه‌های کاربردی صنعتی

کربن اکتیو در طیف وسیعی از زمینه‌های صنعتی و تولیدی استفاده می‌شود. یکی از کاربردهای رایج صنعتی در استخراج فلز است. کربن فعال عامل اصلی تصفیه برای ازبین‌بردن ناخالصی‌ها از فلزات مانند نیکل است.

زغال فعال در کاربردهای شیمی آنالیزی

به دلیل جذب زیاد، از کربن فعال اغلب برای تصفیه محلول‌های مولکول‌های آلی و مواد شیمیایی استفاده می‌شود. این ماده هنگامی که با خاک دیاتومه ترکیب می‌شود، به‌عنوان یک مرحله ثابت در جداسازی فشار کم کربوهیدرات‌ها عمل می‌کند.

زغال اکتیو در کشاورزی

کربن فعال محبوبیت بیشتری نزد کشاورزان ارگانیک و باغداران دارد. در تولیدات دامی، به‌عنوان ماده افزودنی خوراک دام، سموم دفع آفات طبیعی، کمک فراوری و ضدعفونی‌کننده نقش دارد. برای نوشیدنی‌ها، این یک عامل فراوری است که بوی و رنگ‌دانه‌های رنگی نامطلوب را جذب می‌کند.

زغال فعال در کاربرد‌های محیطی

کربن اکتیو به دلیل سطح زیاد و پتانسیل جذب، طیف وسیعی از کاربردهای محیطی را در اختیار شما قرار می‌دهد. در تصفیه آب زیرزمینی و پاک‌سازی نشت فاضلابی نیز مفید است.

کربن فعال در کاربرد‌های آرایشی

کربن فعال اکنون یکی از عناصر محبوب در شامپوها، خمیردندان‌ها و ماسک‌های صورت است. همین خصوصیات است که کربن اکتیو را به یک فیلتر شگفت‌انگیز تبدیل می‌کند و آن را در زمینه‌های آرایشی بسیار عالی می‌کند. این ماده سموم و آلاینده‌ها را به دام می‌اندازد تا بتوان آنها را شست.

زغال فعال در تصفیه نوشیدنی‌ها

در تولید دلستر و آبجو، گاهی اوقات از فیلترهای کربن اکتیو برای حذف ناخالصی‌های آلی نوشیدنی استفاده می‌شود. کربن فعال ناخالصی‌هایی را که بر طعم، رنگ و بو تأثیر می‌گذارد فیلتر می‌کند.

زغال اکتیو در تصفیه هوا و گاز

زغال اکتیو با به دام انداختن مولکول‌های گاز و حذف مؤثر آنها گردش، بوها، آلاینده‌ها و ترکیبات آلی فرار (VOC) را از هوا فیلتر می‌کند. همچنین، از کربن اکتیو می‌توان برای شناسایی و جذب رادون در هوا استفاده کرد. در تصفیه گاز، فیلترهای کربن اکتیو بوها، هیدروکربن‌ها و بخارات روغن را از هوا پاک می‌کنند.

کربن اکتیو در حذف جیوه

جیوه انتشار رایج و خطرناکی از نیروگاه‌ها یا صنایع با زغال‌سنگ است. وقتی کربن فعال با هالوژن یا گوگرد تزریق می‌شود، کربن اکتیو گاز جیوه را به دام می‌اندازد و آن را از هوا خارج می‌کند.

زغال اکتیو در ذخیره گاز

سطح متخلخل کربن فعال برای بسیاری از انواع گازها مانند اسفنج عمل می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که کربن اکتیو می‌تواند گازهای سوخت را به طور کارآمد در محیط‌های کم جرم، کم‌حجم و فشار پایین ذخیره کند.

کربن اکتیو در فناوری فضایی

این کربن جزء اساسی در سیستم‌های لباس‌های فضایی است. فیلتر کربن اکتیو، آلودگی‌های کمیاب را از جریان اکسیژن به فضانورد از جمله بوی بدن از بین می‌برد.

فیلترهای کربن اکتیو

فیلترهای کربن اکتیو

فیلترهای کربن اکتیو چگونه کار می‌ کنند؟

اثربخشی کربن فعال عمدتاً مربوط به سطح باورنکردنی آن است. جذب فیزیکی اصلی‌ترین راهی است که در آن زغال اکتیو یک ماده معین را فیلتر می‌کند. با تماس مایع یا هوا با کربن اکتیو، نیروهای بین‌مولکولی مولکول‌ها را به میلیون‌ها حفره و جیب روی سطح زغال اکتیو می‌کشند. فراتر از جذب فیزیکی، زغال فعال همچنین واکنش‌های شیمیایی را تسهیل می‌کند. یک مثال معمول شامل مولکول‌های کلر است. وقتی کلر با کربن اکتیو تماس پیدا می‌کند، هر دو مولکول واکنش داده و یون‌های کلرید را تشکیل می‌دهند و به طور مؤثر کلر را از آب خارج می‌کنند.

میزان آلودگی که از طریق کربن فعال از هوا یا آب از بین می‌رود به عوامل مختلفی از جمله نوع و میزان آلودگی، اسیدیته و دمای آب یا هوا و مدت زمانی که آب یا هوا در تماس با کربن اکتیو می‌گذرد بستگی دارد.

نوع خاص کربن فعال نیز سطح فیلتراسیون ارائه شده را تعیین می‌کند. مولکول‌های کربن اکتیو با حفره‌های بزرگ، مولکول‌های بزرگ و سنگین مانند آنهایی که در مواد شیمیایی آلی یافت می‌شوند را به دام می‌اندازند. منافذ کوچک کربن فعال آلودگی‌های کوچک‌تر و سبک‌تری را به خود اختصاص می‌دهند.

تولیدکنندگان کربن اکتیو اغلب بر اساس پتانسیل جذب محصولات خود را برچسب‌گذاری می‌کنند. در حالیکه زغال فعال از نظر بلعیدن بی‌خطر است، پس از تصفیه صحیح و کامل اثری از کربن در آب آشامیدنی باقی نمی‌ماند.

انواع فیلترهای زغال فعال

در حال حاضر، از دو نوع کربن اغلب برای فیلتراسیون آب استفاده می‌شود: کربن اکتیو پودری و کربن اکتیو گرانولی.

کربن اکتیو پودری دارای اندازه ذرات کوچک‌تری نسبت به زغال اکتیو گرانولی است و به طور معمول در حذف طیف وسیعی از ناخالصی‌ها از آب کارآمدتر است. در بیشتر فیلترها، زغال اکتیو با یک عنصر ثانویه یا یک رسانا مانند نقره ترکیب می‌شود. اجزای اضافه شده به فیلتر خصوصیات باکتریواستاتیک اضافی می‌دهند.

فیلترهای کربن اکتیو گرانولی

فیلترهای زغال اکتیو گرانولی همچنین به‌عنوان “فیلترهای کربن بستر ثابت” شناخته می‌شوند، ظروف استوانه‌ای هستند که ذرات کربن اکتیو گرانولی را در خود نگه می‌دارند. آب به ظرف اضافه می‌شود و با عبور آب از سیستم، ذرات کربن سست ناخالصی‌ها را فیلتر می‌کنند.

بااین‌حال، کانال‌سازی یک مشکل رایج در فیلترهای کربن فعال گرانولی است. با ورود آب به محفظه، به طور خودکار از طریق ظرفی عبور می‌کند که مسیری با کمترین مقاومت را دارد. این به این معنی است که ذرات کربن اکتیو که توسط آب عبور می‌کنند، کم استفاده می‌شوند و باعث کاهش کارایی کلی سیستم فیلتر می‌شوند.

فیلترهای کربن اکتیو گرانولی به دلیل رشد باکتری‌ها نیز شناخته می‌شوند. همان‌طور که آب از طریق کربن فعال به طور مکرر کانال‌های پیموده شده پایین می‌رود، کربن و آب ساکن در پشت می‌مانند. این مناطق با آب نسبتاً راکد و آلوده تنظیمات ایده‌آل برای رشد باکتری‌ها هستند.

فیلترهای بلوک کربن

فیلترهای بلوک کربن جامد بلوک‌های متراکم ذرات زغال اکتیو پودری و کربن اکتیو گرانولی در اندازه‌های مختلف هستند. آب از طریق منافذ بلوک کربن اکتیو وارد می‌شود و هنگامی که از فیلتر عبور می‌کند، ذرات ریز کربن فعال طیف وسیعی از آلودگی‌ها را از بین می‌برد.

مزیت اصلی فیلترهای بلوک نسبت به فیلترهای کربن اکتیو گرانولی ازبین‌بردن کانال است. با فیلترهای کربن بلوک، ذرات کربن ثابت هستند و از هر ذره برای حداکثر اثربخشی استفاده می‌شود. طیف وسیعی از آلاینده‌ها از آب خارج می‌شوند آلاینده‌های كوچک توسط كربن اکتیو جذب می‌شوند، در حالی‌كه ناخالصی‌های بزرگتر برای عبور از منافذ بلوک خیلی بزرگ هستند و از آن جا می‌مانند.

فیلترهای بلوک کربن با کارایی بیشتر از فیلترهای کربن اکتیو گرانولی، یک اشکال دارند عبور آب از فیلترهای بلوک جامد بیشتر از فیلترهای بستر کربن طول می‌کشد، این بدان معناست که برای شرایطی که به مقدار زیادی فیلتر نیاز دارید، عملی نیست. بااین‌حال، برای بسیاری از خانوارها، یک فیلتر بلوک کربن آبی بیش از مقدار کافی آب آشامیدنی فیلتر شده هر روز فراهم می‌کند.

کربن فعال یک فیلتر عالی است و تعداد زیادی از ناخالصی‌های ناشی از آب آشامیدنی را کاهش می‌دهد. اما چه آلودگی‌های خاصی توسط فیلترهای کربن فعال از بین می‌رود؟

به‌طورکلی، فیلترهای کربن فعال حداقل ۸۱ ماده شیمیایی را از بین می‌برند و در کاهش ۵۲ ماده دیگر مؤثر هستند. طبق EPA، کربن اکتیو تنها ماده فیلتر کننده است که تمام ۱۲ علف‌کش شناسایی شده و ۱۴ سموم دفع آفات را به همراه همه ۳۲ آلاینده آلی شناسایی شده از بین می‌برد.

کربن فعال همچنین مواد شیمیایی مانند کلر را که بر کیفیت زیبایی آب آشامیدنی شما تأثیر می‌گذارد، از بین می‌برد. بیشتر سیستم‌های آب عمومی در ایالات متحده حاوی کلر به‌عنوان ضدعفونی‌کننده هستند. بااین‌حال، کلر می‌تواند منجر به ایجاد طعم و بوی نامطبوع در آب لوله‌کشی و همچنین تولید محصولات جانبی بالقوه سرطان‌زا شود. کربن اکتیو محصولات فرعی کلر و VOCها را فیلتر می‌کند تا آب تمیز تولید کند.

توجه داشته باشید که کربن فعال به‌خودی‌خود هر آلودگی را از بین نمی‌برد. برخی مواد معدنی، نمکی و فلزی می‌توانند از فیلتر عبور کنند. بااین‌حال، بیشتر این موارد فقط برای فیلترهای زغال فعال گرانولی صادق است. فیلترهای بلوک کربن قادر به حذف بسیاری از آلاینده‌ها از جمله فلزات مانند سرب هستند.

فیلترهای بلوک زغال  اکتیو همچنین آلودگی‌های میکروبی را از آب آشامیدنی، از جمله عوامل بیماری‌زا در آب، پاک می‌کنند. بهترین فیلترهای بلوک کربن اکتیو باعث کاهش آلاینده‌هایی مانند آرسنیک، آزبست، جیوه و رادون می‌شود.

در حالی که هیچ فیلتری قادر به حذف هر آلودگی از آب نیست، فیلترهای بلوک کربن اکتیو استفاده می‌شوند. علاوه بر این، سیستم‌های فیلتراسیون کربن بدون ازبین‌بردن آب از ترکیبات مفید مانند مواد معدنی، آلودگی را هدف قرار می‌دهند و باعث می‌شود آب شما تا آنجا که ممکن است سالم باشد.

جهت اطلاع از نحوه فروش عمده مواد شیمیایی در دکتر کمیکال و همچنین استعلام قیمت زغال فعال تصفیه آب با واحد فروش در ارتباط باشید.

[کل: 2 میانگین: 5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *