کربن اکتیو

کربن اکتیو دنیای مدرن را فرا گرفته و به یک جز اساسی در طیف عظیمی از صنایع ، از جمله کاربردهای پزشکی ، آرایشی و کشاورزی تبدیل شده است. کربن اکتیو چند منظوره همچنین یک جزء اساسی برای بهترین سیستم های تصفیه آب است.

اما چه چیزی کربن اکتیو را بسیار موثر می کند؟ بیایید ویژگی های منحصر به فرد کربن اکتیو را بشناسیم همراه با اینکه چرا بهترین انتخاب برای فیلتراسیون آب است.

کربن اکتیو چیست؟

کربن اکتیو نیز ذغال اکتیو نامیده می شود. کربن اکتیو نوعی کربن است که پردازش شده است تا دارای یک سطح فوق العاده بزرگ باشد. منافذ کوچک و کم حجم ، سطحی را برای جذب یا واکنشهای شیمیایی کربن اکتیو فراهم می کنند.

یک گرم کربن اکتیو بیش از 32000 فوت مربع (3000 متر مربع) مساحت دارد – و یک قاشق چای خوری مربن اکتیو تقریباً به مساحت یک زمین فوتبال است. این ناحیه عظیم به تنهایی باعث می شود که کربن اکتیو برای طیف گسترده ای از کاربردها بسیار مفید باشد ، اما کربن اکتیو می تواند تحت فرآیند های شیمیایی بیشتری قرار گیرد تا خواص جذب آن افزایش یابد.

کربن اکتیو از یک ماده منبع کربنی مشتق شده است. به عنوان مثال می توان به چوب ، بامبو ، خاک اره ، ذغال سنگ نارس بید ، پوسته نارگیل ، و انواع زغال سنگ اشاره کرد. اما کربن معمولی همان کربن اکتیو نیست. برای تشکیل میلیون ها منافذ کوچک در سطح آن ، ابتدا باید کربن اکتیو شود.

کربن اکتیو با داشتن ساختار منحصر به فرد ، متخلخل و سطح وسیع، همراه با نیروهای جاذبه ، انواع مختلف مواد را روی سطح خود جذب و نگه می دارد.

کربن اکتیو انواع مختلفی دارد. کربن اکتیو با فرآوری یک ماده کربنی ، غالباً ذغال سنگ ، چوب یا پوسته نارگیل ، در محیطی با درجه حرارت بالا مانند کوره دوار به منظور “فعال سازی” کربن و ایجاد ساختار سطحی بسیار متخلخل تولید می شود.

اشکال مختلفی از کربن اکتیو وجود دارد که هرکدام ویژگی های متفاوتی از مواد را ارائه می دهند که کربن اکتیو را برای کاربردهای خاص مناسب می کند. به همین ترتیب ، تولیدکنندگان ، مجموعه گسترده ای از محصولات کربن اکتیو را ارائه می دهند.

کربن اکتیو بسته به نوع کاربرد ، ممکن است به صورت پودر ، گرانول ، اکسترود شده یا حتی مایع استفاده شود. کربن اکتیو ممکن است به تنهایی استفاده شود ، یا با فناوری های مختلف مانند ضد عفونی کننده UV همراه باشد.

سیستم های تصفیه آب معمولاً از کربن اکتیو گرانولی یا پودری استفاده می کنند ، کربن اکتیو گرانولی (GAC) از زغال سنگ قیر معمول ترین شکل مورد استفاده است.

کربن اکتیو با یکی از دو روش زیر  تولید می شود: اکتیو سازی سازی حرارتی یا شیمیایی.

  1. فعال سازی حرارتی

در فعال سازی حرارتی ، ماده منبع با استفاده از گازهای گرم به کربن فعال تبدیل می شود. پس از قرار گرفتن در معرض گرما ، بخار معمولاً برای کمک به باز شدن منافذ وارد می شود. فعال سازی حرارتی معمولاً از طریق فرایندی شامل کاهش رطوبت ، کاهش مواد فرار ، کربن شدن و تصفیه بخار انجام می شود. این فرآیند در جو بی اثر با استفاده از گازهایی مانند دی اکسید کربن ، نیتروژن یا آرگون انجام می شود.

  1. فعال سازی شیمیایی

در فعال سازی شیمیایی ، مواد شیمیایی قبل از فرآیند کربن شدن به مواد خام اضافه می شوند. به طور معمول ، ماده شیمیایی مورد استفاده یک پایه ، اسید یا نمک قوی است. سپس مواد در معرض گرما قرار می گیرند و به سرعت فعال می شوند.

طبقه بندی کربن اکتیو

کربن اکتیو پیچیده و متنوع به طور کلی از نظر اندازه ، روش تهیه و کاربردهای صنعتی طبقه بندی می شود. تولیدکنندگان حدود 150 نوع مختلف کربن اکتیو تولید کرده اند ، اما ما هفت نوع متداول را در زیر ذکر کرده ایم:

کربن اکتیو گرانولی – ذرات کربن اکتیو گرانول بزرگ هستند ، اما سطح خارجی آنها کوچکتر از انواع دیگر کربن اکتیو است. ذرات کربن اکتیو گرانولی برای جذب بخار و گازها به خوبی مناسب هستند زیرا به سرعت منتشر می شوند و اغلب از آنها در تصفیه آب استفاده می شود.

کربن اکتیو پودری  – کربن اکتیو پودر شده دارای ذرات بسیار ریز ساخته شده از کربن خرد شده یا خرد شده است. به طور کلی ، ذرات کربن اکتیو پودری مستقیماً به سایر واحدهای فرآیندی از جمله حوضه های مخلوط سریع ، آبهای خام و صاف کننده ها اضافه می شوند. کربن اکتیو پودری ذرات انتخابی برای فیلترهای بلوک کربن هستند.

کربن اکتیو اکسترود شده – ذرات کربن اکتیو اکسترود شده را با یک ماده اتصال ذوب می کنند و یک ذره سخت ، استوانه ای یا کروی تولید می کنند. به دلیل افت فشار کم ، مقدار گرد و غبار کم و مقاومت مکانیکی خوب ، کربن اکتیو در درجه اول در کاربرد فاز گاز استفاده می شود. از ذرات کربن اکتیو اکسترود در فیلترهای CTO استفاده می شود که کلر ، طعم و بو را از بین می برد.

کربن آغشته – این ذرات متخلخل کربن حاوی انواع مختلفی از ترکیبات غیر آلی اشباع شده مانند نقره و ید است. کربن اکتیو بارگذاری شده با نقره اغلب به عنوان جاذب در تصفیه آب استفاده می شود و ممکن است از رشد میکروب ها جلوگیری کند.

کربن اکتیو کروی- کربن اکتیو کروی از سطح نفت تشکیل می شود. مشابه ذرات کربن اکتیو اکسترود، کربن اکتیو کروی به دلیل کم بودن گرد و غبار و مقاومت مکانیکی آن ارزیابی می شود. شکل کروی آن را برای کاربردهایی مانند تصفیه آب ایده آل می کند.

کربن پشمی – کربن اکتیو را می توان در الیاف مصنوعی ریون بافته و پارچه ای با کربن اکتیو ایجاد کرد. ماده نهایی دارای ویژگی های فیلتر کربن است و در بسیاری از برنامه ها مانند جذب بو و دفاع از آن استفاده می شود.

کربن اکتیو پلیمر – با کربن اکتیو پلیمر ، ذرات کربن متخلخل با یک پلیمر سازگار با مواد شیمیایی پوشش داده می شوند. این به کربن اکتیو  ، پوسته بیرونی صاف و قابل نفوذ می دهد که منافذ آن را مسدود نمی کند. از کربن اکتیو پلیمری تا حد زیادی در هموپرفیوژن ، نوعی درمان پزشکی استفاده می شود.

در تصفیه آب ، کربن اکتیو از طریق فرآیند شیمیایی جذب ، ناخالصی ها و آلودگی ها را از بین می برد. اما در طیف وسیعی از برنامه ها علاوه بر فیلتراسیون آب استفاده می شود. در حقیقت ، کربن اکتیو در بسیاری از صنایع مختلف یک جزء اساسی است.

کربن اکتیو : یک ماده شمیایی مهم در تأسیسات تصفیه آب

اگرچه آشکار نیست ، آبی که ما هر روز استفاده می کنیم – چه برای استحمام ، نوشیدن ، شنا ، یا غیر آن – اغلب به صورت تصفیه شده مجاز با کربن اکتیو برای مصرف منتقل می شود.

کربن اکتیو یک جاذب قدرتمند است که در تصفیه آب برای از بین بردن آلاینده ها و اجزای نامطلوب به طور گسترده استفاده می شود. در حالیکه از کربن اکتیو می توان در طیف وسیعی از کاربردهای تصفیه آب استفاده کرد ، کربن اکتیو ابزاری اساسی است که در کل تأسیسات تصفیه آب شهری و صنعتی برای تصفیه آب آشامیدنی ، فاضلاب و آب شهری در فرآیندها استفاده می شود.

در سیستم های تصفیه آب آشامیدنی ، کربن اکتیو کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که آب آشامیدنی نه تنها بو و طعم رضایت بخشی دارد ، بلکه برای مصرف نیز بی خطر است. تصفیه آب آشامیدنی بر روی موارد زیر تمرکز دارد:

کربن اکتیو در حذف آلاینده ها

کربن اکتیو کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که آب مقصد برای مصرف آلاینده های مضر مانند آفت کش ها و محصولات دارویی تصفیه شود.

کربن اکتیو درکنترل طعم و بو

کربن اکتیو همچنین در کاهش اجزایی که باعث ایجاد طعم و بوی نامطلوب می شوند ، استفاده می شود.

کربن اکتیو در محصولات جانبی ضد عفونی کننده

کربن اکتیو نیز اخیراً در تصفیه محصولات جانبی ضد عفونی کننده یا در تأسیسات تصفیه آب آشامیدنی مورد استفاده قرار گرفته است. محصولات جانبی ضدعفونی کننده هنگامی تشکیل می شوند که مواد ضد عفونی کننده برای تصفیه آب با مواد آلی طبیعی  موجود در آب ترکیب شده و مواد فرعی مضر ایجاد کنند. کربن اکتیو ثابت کرده است که رویکرد موثری در حذف پیش سازهای محصولات جانبی ضد عفونی کننده دارد.

کربن اکتیو در تصفیه فاضلاب

کربن اکتیو نیز در تأسیسات تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی استفاده می شود. پساب تخلیه شده به عنوان فاضلاب شهری یا تخلیه حاصل از یک فرآیند صنعتی می تواند شامل اجزای مختلفی باشد که باید قبل از تخلیه در آبراه ها یا استفاده مجدد از آنها توسط کربن اکتیو حذف شود. در این فرآیندها ، کربن اکتیو به محافظت از مجاری آب در برابر آلودگی هایی مانند سموم دفع آفات ، سوخت ها و حلال های مختلف کمک می کند. کربن اکتیو اجزای آلاینده مورد نظر را برای حذف تصرف می کند و آب را برای تخلیه یا استفاده مجدد مورد نظر کافی می کند.

کربن اکتیو در آب فرآیندی

علاوه بر تاسیسات اختصاصی تصفیه آب ، بسیاری از تأسیسات صنعتی ممکن است میزبان عملیات منطقه ای خود برای تصفیه آب ورودی شهری برای استفاده در فرآیند صنعتی خاص خود باشند. آب فرایندی که در تولید نوشیدنی ها ، محصولات دارویی و مانند آن استفاده می شود ، معمولاً باید شرایط بسیار سختگیرانه ای داشته باشد تا به تجهیزات آسیب نرساند و منجر به تولید کالایی نازل نشود. برنامه های کاربردی آب فرآیندی معمولاً به کربن اکتیو متکی هستند تا اطمینان حاصل شود که کیفیت آب از الزامات مطلوب، استفاده می کند. برای همه این برنامه های تصفیه آب ، می توان از چندین روش از کربن اکتیو استفاده کرد. در هر تنظیم ، کربن اکتیو ممکن است به تنهایی یا در ترکیب با سایر روش های کنترلی مانند ضد عفونی UV و یا سیستم های تصفیه ذرات استفاده شود.

کربن اکتیو در برنامه های مضاعف تصفیه آب

شایان ذکر است که گرچه کربن اکتیو یکی از مولفه های اصلی در تأسیسات تصفیه آب در مقیاس صنعتی است ، اما همچنین می تواند به برنامه های کاربردی در مقیاس های کوچک و خانگی ، مانند موارد ذکر شده در زیر استفاده شود.

کربن اکتیو در فیلتر آکواریوم / حوضچه

کربن اکتیو کمک می کند تا محیط های آبی از آلودگی هایی که مضر هستند ، عاری بمانند.

کربن اکتیو در فیلترهای داخلی

کربن اکتیو در انواع فیلترهای آب خانگی مانند آنهایی که در یخچال ها یافت می شوند و یا می توانند روی شیر آب چسبانده شوند، استفاده می شوند.

مزایای کربن اکتیو برای سیستم های تصفیه آب

ایالات متحده تعدادی از مزایای استفاده از کربن اکتیو گرانولی در تصفیه فاضلاب را معرفی کرده ، که همه این موارد را می توان در تأسیسات تصفیه آب آشامیدنی و فرآوری نیز استفاده کرد. EPA انواع مختلفی از اجزای آلی و غیر آلی را لیست می کند که می توانند از طریق کربن اکتیو گرانولی از آب جذب شوند:

دسته بندی مواد مثال ها
حلال های آروماتیک بنزن ، تولوئن ، زایلن
آروماتیک های چند مرکزی نفتالین ، بای فنیل
آروماتیک های کلردار کلرو بنزن ، اندرین، توکسافن ، PCB ، DDT
فنول ها فنول ، کرسول ، رزورسینول ، نیتروفنول ها ، کلرو فنل ، آلکیل فنول ها
آمین های آروماتیک ، آمین های آلیفاتیک با وزن مولکولی بالا آنیلین ، تولوئن دی آمین
سورفاکتانت ها آلکیل بنزن سولفونات ها
رنگ های آلی محلول متیلن بلو ، رنگ ها ، مواد نساجی
سوخت ها گازوئیل ، نفت سفید ، روغن
حلال های کلردار شده تترا کلرید کربن ، پر کلرو اتیلن
اسیدهای آروماتیک و آلیفاتیک تار اسید ها ، بنزوئیک اسید ها
حشره کش ها / قارچ کش ها آترازین ، سیمازین ، آلدیکارب ، آلاکلور ، کربوفوران

ادغام آسان کربن اکتیو

یک سیستم کربن اکتیو گرانولی به راحتی در زیرساخت های تأسیسات موجود گنجانده می شود. سیستم های کربن اکتیو گرانولی فقط به یک محیط کوچک احتیاج دارند ، به همین دلیل آنها گزینه ویژه ای برای امکانات با فضای محدود هستند. EPA سیستم های کربن اکتیو گرانولی را به عنوان یک روش اثبات شده و قابل اعتماد برای از بین بردن مواد آلی محلول در تنظیمات با حجم زیاد تشخیص می دهد.

بسته به مکان و ظرفیت مورد نیاز یک مرکز کنترلی ، بازیافت کربن اکتیو در محل ممکن است منافع اقتصادی داشته باشد. عملیات از راه دور یا ایزوله ممکن است که هزینه حمل و نقل مورد نیاز برای حمل کربن مصرفی به یک مرکز بازیافت کربن اکتیو تجاری بیشتر از هزینه بازیافت در محل را داشته باشد. بسیاری از سازمان های نظارتی استفاده از کربن اکتیو گرانولی را برای تصفیه فاضلاب صنعتی تایید کرده اند.

آب با ارزش ترین منبع جهان است. با افزایش جمعیت جهان ، تصفیه کارآمد منابع آب موجود نیز از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد شد. کربن اکتیو یک راه حل موثر در بسیاری از تأسیسات تصفیه آب ، چه برای اطمینان از سالم بودن آب آشامیدنی ، برای محافظت از آبراهه ها در برابر تخلیه پساب احتمالی مضر ، و یا کمک به ایجاد محصولات با کیفیت عالی ارائه می دهد.

کاربردهای دیگر کربن اکتیو

از کربن اکتیو در طیف وسیعی از کاربردها از تصفیه طلا تا تصفیه فاضلاب استفاده می شود. برخی از موارد معمول استفاده از کربن اکتیو شامل تصفیه هوا ، ذخیره سازی هیدروژن و متان ، استخراج فلز ، سفید شدن دندان و سایر محصولات آرایشی و بهداشتی و فیلترهای هوا در دستگاه های تنفس و ماسک های گاز است.

کربن اکتیو در کاربردهای پزشکی

کربن اکتیو به طور گسترده ای در جامعه پزشکی برای درمان مصرف بیش از حد و مسمومیت استفاده می شود. علاوه بر این ، می توان کپسول یا قرص کربن اکتیو را در سراسر جهان خریداری کرد تا مشکلاتی مانند سوء هاضمه و اسهال را کاهش دهد.

کربن اکتیو در برنامه های کاربردی صنعتی

کربن اکتیو در طیف وسیعی از زمینه های صنعتی و تولیدی استفاده می شود. یکی از کاربردهای رایج صنعتی در استخراج فلز است. کربن اکتیو عامل اصلی تصفیه برای از بین بردن ناخالصی ها از فلزات مانند نیکل است.

کربن اکتیو در کاربردهای شیمی آنالیزی

به دلیل جذب زیاد ، از کربن اکتیو اغلب برای تصفیه محلول های مولکول های آلی و مواد شیمیایی استفاده می شود. کربن اکتیو هنگامی که با خاک دیاتومه ترکیب می شود ، به عنوان یک مرحله ثابت در جداسازی فشار کم کربوهیدرات ها عمل می کند.

کربن اکتیو در کشاورزی

کربن اکتیو محبوبیت بیشتری نزد کشاورزان ارگانیک و باغداران دارد. در تولیدات دامی ، کربن اکتیو بعنوان ماده افزودنی خوراک دام ، سموم دفع آفات طبیعی ، کمک فرآوری و ضد عفونی کننده نقش دارد. برای نوشیدنی ها ، این یک عامل فرآوری است که بوی و رنگدانه های رنگی نامطلوب را جذب می کند.

کربن اکتیو درکاربردهای محیطی

کربن اکتیو به دلیل سطح زیاد و پتانسیل جذب ، طیف وسیعی از کاربردهای محیطی را در اختیار شما قرار می دهد. کربن اکتیو در تصفیه آب زیرزمینی و پاکسازی نشت فاضلابی مفید است.

کربن اکتیو درکاربردهای آرایشی

کربن اکتیو اکنون یکی از عناصر محبوب در شامپوها ، خمیردندان ها و ماسک های صورت است. همین خصوصیات است که کربن اکتیو را به یک فیلتر شگفت انگیز تبدیل می کند و آن را در زمینه های آرایشی بسیار عالی می کند. کربن اکتیو سموم و آلاینده ها را به دام می اندازد تا بتوان آنها را شست.

کربن اکتیو در تصفیه نوشیدنی ها

در تولید دلستر و آبجو ، گاهی اوقات از فیلترهای کربن اکتیو برای حذف ناخالصی های آلی نوشیدنی استفاده می شود. کربن اکتیو  ناخالصی هایی را که بر طعم ، رنگ و بو تأثیر می گذارد فیلتر می کند.

کربن اکتیو در تصفیه هوا و گاز

کربن اکتیو با به دام انداختن مولکول های گاز و حذف موثر آنها گردش ، بوها ، آلاینده ها و ترکیبات آلی فرار (VOC) را از هوا فیلتر می کند. همچنین ، از کربن اکتیو می توان برای شناسایی و جذب رادون در هوا استفاده کرد. در تصفیه گاز ، فیلترهای کربن اکتیو بوها ، هیدروکربن ها و بخارات روغن را از هوا پاک می کنند.

کربن اکتیو درحذف جیوه

جیوه انتشار رایج و خطرناکی از نیروگاه ها یا صنایع با زغال سنگ است. وقتی کربن اکتیو با هالوژن یا گوگرد تزریق می شود ، کربن اکتیو گاز جیوه را به دام می اندازد و آن را از هوا خارج می کند.

کربن اکتیو در ذخیره گاز

سطح متخلخل کربن اکتیو برای بسیاری از انواع گازها مانند اسفنج عمل می کند. تحقیقات نشان می دهد که کربن اکتیو می تواند گازهای سوخت را به طور کارآمد در محیط های کم جرم ، کم حجم و فشار پایین ذخیره کند.

کربن اکتیو در فناوری فضایی

کربن اکتیو جزء اساسی در سیستم های لباس های فضایی است. فیلتر کربن اکتیو ، آلودگی های کمیاب را از جریان اکسیژن به فضانورد از جمله بوی بدن از بین می برد.

کربن اکتیو در فیلترها

فیلترهای کربن اکتیو چگونه کار می کنند؟

اثر بخشی کربن اکتیو عمدتا مربوط به سطح باورنکردنی آن است. جذب فیزیکی اصلی ترین راهی است که در آن کربن اکتیو یک ماده معین را فیلتر می کند. با تماس مایع یا هوا با کربن اکتیو ، نیروهای بین مولکولی مولکول ها را به میلیون ها حفره و جیب روی سطح کربن اکتیو می کشند. فراتر از جذب فیزیکی ، کربن اکتیو همچنین واکنش های شیمیایی را تسهیل می کند. یک مثال معمول شامل مولکول های کلر است. وقتی کلر با کربن اکتیو تماس پیدا می کند ، هر دو مولکول واکنش داده و یون های کلرید را تشکیل می دهند و به طور موثر کلر را از آب خارج می کنند.

میزان آلودگی که از طریق کربن اکتیو از هوا یا آب از بین می رود به عوامل مختلفی از جمله نوع و میزان آلودگی ، اسیدیته و دمای آب یا هوا و مدت زمانی که آب یا هوا در تماس با کربن اکتیو می گذرد بستگی دارد.

نوع خاص کربن اکتیو نیز سطح فیلتراسیون ارائه شده را تعیین می کند. مولکول های کربن اکتیو با حفره های بزرگ ، مولکول های بزرگ و سنگین مانند آنهایی که در مواد شیمیایی آلی یافت می شوند را به دام می اندازند. منافذ کوچک کربن اکتیو آلودگی های کوچکتر و سبک تری را به خود اختصاص می دهند. تولیدکنندگان کربن اکتیو اغلب بر اساس پتانسیل جذب محصولات خود را برچسب گذاری می کنند. در حالیکه کربن اکتیو از نظر بلعیدن بی خطر است ، پس از تصفیه صحیح و کامل اثری از کربن در آب آشامیدنی باقی نمی ماند.

انواع فیلترهای کربن اکتیو

در حال حاضر ، از دو نوع کربن اغلب برای فیلتراسیون آب استفاده می شود: کربن اکتیو پودری و کربن اکتیو گرانولی . کربن اکتیو پودری دارای اندازه ذرات کوچکتری نسبت به کربن اکتیو گرانولی است و به طور معمول در حذف طیف وسیعی از ناخالصی ها از آب کارآمدتر است. در بیشتر فیلترها ، کربن اکتیو با یک عنصر ثانویه یا یک رسانا مانند نقره ترکیب می شود. اجزای اضافه شده به فیلتر خصوصیات باکتریواستاتیک اضافی می دهند.

فیلترهای کربن اکتیو گرانولی

فیلترهای کربن اکتیو گرانولی همچنین به عنوان “فیلترهای کربن بستر ثابت” شناخته می شوند ، ظروف استوانه ای هستند که ذرات کربن اکتیو گرانولی را در خود نگه می دارند. آب به ظرف اضافه می شود و با عبور آب از سیستم ، ذرات کربن سست ناخالصی ها را فیلتر می کنند.

با این حال ، کانال سازی یک مشکل رایج در فیلترهای کربن اکتیو گرانولی است. با ورود آب به محفظه ، به طور خودکار از طریق ظرفی عبور می کند که مسیری با کمترین مقاومت را دارد. این به این معنی است که ذرات کربن اکتیو که توسط آب عبور می کنند ، کم استفاده می شوند و باعث کاهش کارایی کلی سیستم فیلتر می شوند.

فیلترهای کربن اکتیو گرانولی به دلیل رشد باکتری ها نیز شناخته می شوند. همانطور که آب از طریق کربن فعال به طور مکرر “کانال” های پیموده شده پایین می رود ، کربن و آب ساکن در پشت می مانند. این مناطق با آب نسبتاً راکد و آلوده تنظیمات ایده آل برای رشد باکتریها هستند.

فیلترهای بلوک کربن

فیلترهای بلوک کربن جامد بلوک های متراکم ذرات کربن اکتیو پودری و کربن اکتیو گرانولی در اندازه های مختلف هستند. آب از طریق منافذ بلوک کربن اکتیو وارد می شود و هنگامی که از فیلتر عبور می کند ، ذرات ریز کربن اکتیو طیف وسیعی از آلودگی ها را از بین می برد.

مزیت اصلی فیلترهای بلوک نسبت به فیلترهای کربن اکتیو گرانولی از بین بردن کانال است. با فیلترهای کربن بلوک ، ذرات کربن ثابت هستند و از هر ذره برای حداکثر اثربخشی استفاده می شود. طیف وسیعی از آلاینده ها از آب خارج می شوند – آلاینده های كوچك توسط كربن اکتیو جذب می شوند ، در حالیكه ناخالصی های بزرگتر برای عبور از منافذ بلوك خیلی بزرگ هستند و از آن جا می مانند.

فیلترهای بلوک کربن با کارآیی و کارآیی بیشتر از فیلترهای کربن اکتیو گرانولی ، یک اشکال دارند – عبور آب از فیلترهای بلوک جامد بیشتر از فیلترهای بستر کربن طول می کشد ، این بدان معناست که برای شرایطی که به مقدار زیادی فیلتر نیاز دارید ، عملی نیست. با این حال ، برای بسیاری از خانوارها ، یک فیلتر بلوک کربن آبی بیش از مقدار کافی آب آشامیدنی فیلتر شده هر روز فراهم می کند.

کربن اکتیو یک فیلتر عالی است و تعداد زیادی از ناخالصی های ناشی از آب آشامیدنی را کاهش می دهد. اما چه آلودگی های خاصی توسط فیلترهای کربن فعال از بین می رود؟

به طور کلی ، فیلترهای کربن اکتیو حداقل 81 ماده شیمیایی را از بین می برند و در کاهش 52 ماده دیگر موثر هستند. طبق EPA ، کربن اکتیو تنها ماده فیلتر کننده است که تمام 12 علف کش شناسایی شده و 14 سموم دفع آفات را به همراه همه 32 آلاینده آلی شناسایی شده از بین می برد.

کربن اکتیو همچنین مواد شیمیایی مانند کلر را که بر کیفیت زیبایی آب آشامیدنی شما تأثیر می گذارد ، از بین می برد. بیشتر سیستم های آب عمومی در ایالات متحده حاوی کلر به عنوان ضد عفونی کننده هستند. با این حال ، کلر می تواند منجر به ایجاد طعم و بوی نامطبوع در آب لوله کشی و همچنین تولید محصولات جانبی بالقوه سرطان زا شود. کربن اکتیو محصولات فرعی کلر و VOC ها را فیلتر می کند تا آب تمیز تولید کند.

توجه داشته باشید که کربن اکتیو به خودی خود هر آلودگی را از بین نمی برد. برخی مواد معدنی ، نمکی و فلزی می توانند از فیلتر عبور کنند. با این حال ، بیشتر این موارد فقط برای فیلترهای کربن اکتیو گرانولی صادق است. فیلترهای بلوک کربن قادر به حذف بسیاری از آلاینده ها از جمله فلزات مانند سرب هستند. فیلترهای بلوک کربن اکتیو همچنین آلودگی های میکروبی را از آب آشامیدنی ، از جمله عوامل بیماری زا در آب ، پاک می کنند. بهترین فیلترهای بلوک کربن اکتیو باعث کاهش آلاینده هایی مانند آرسنیک ، آزبست ، جیوه و رادون می شود.

در حالیکه هیچ فیلتری قادر به حذف هر آلودگی از آب نیست ، فیلترهای بلوک کربن اکتیو استفاده می شوند. علاوه بر این ، سیستم های فیلتراسیون کربن بدون از بین بردن آب از ترکیبات مفید مانند مواد معدنی ، آلودگی را هدف قرار می دهند و باعث می شود آب شما تا آنجا که ممکن است سالم باشد.

مقالات مرتبط

hedp

اتیدرونیک اسید یا HEDP ماده ای موثر در تصفیه آب

, ,
برای خرید مواد شیمیایی و هیدروکسی اتیل دی فسفونیک اسید در صنایع متعدد می‌توانید با شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیکال در ارتباط باشید. 02166568403 تماس اتیدرونیک اسید چیست؟ فسفونات‌ها ترکیبات شناخته شده‌ای هستند که دارای پیوند اسید لویی…
کمک منعقد کننده ها

منعقد کننده و کمک منعقد کننده ها

,
کمک منعقد کننده یک ماده شیمیایی که برای کمک یا اصلاح انعقاد استفاده می‌شود. در ادامه این مقاله به شرح این موضوع می‌پردازیم... برای خرید مواد شیمیایی می‌توانید از طریق شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیکال ارتباط برقرار کنید. 02166568403 ت…
پلی الکترولیت کاتیونی

پلی الکترولیت کاتیونی – کاربردهای آن

, ,
پلی الکترولیت کاتیونی، پلیمرهای محلول در آب هستند که گروه‌های یونی مثبت را در امتداد زنجیره اصلی یا در زنجیره‌های جانبی تحمل می‌کنند. این پلیمر با پلیمریزاسیون رادیکال‌های آزاد آکریل آمید و مشتقات آن‌ها با روش کوپلیمریزاسیون که شامل تکنیک‌های محل…
پلی الکترولیت تصفیه فاضلاب

کاربرد پلی الکترولیت در تصفیه فاضلاب

, ,
برای خرید مواد شیمیایی می‌توانید از طریق شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیکال ارتباط برقرار کنید. 02166568403 تماس همچنین شما می‌توانید انواع پلی الکترولیت‌ها را با کلیک بر روی گزینه‌های زیر خریداری کنید. خرید پلی الکترولیت خرید پلی الکترولیت کا…
کاربرد پلی الکترولیت در تصفیه آب

کاربرد پلی الکترولیت در تصفیه آب

, ,
کاربرد پلی الکترولیت در تصفیه آب: پلی الکترولیت‌ها نوعی ترکیبات پلیمری می‌باشند که به عنوان لخته‌کننده آلاینده و آلودگی‌های موجود در تصفیه آب به‌کار می‌روند. برای خرید مواد شیمیایی می‌توانید از طریق شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیکا…
درباره هیپوکلریت سدیم

جواب به سوالاتی درباره هیپوکلریت سدیم

, , ,
درباره هیپوکلریت سدیم سوالاتی وجود دارد که سعی داریم در این مقاله به این سوالات پاسخ کامل دهیم. پس تا آخر ما را همراهی کنید... برای خرید مواد شیمیایی در صنایع متعدد و همچنین خرید هیپوکلریت کلسیم می‌توانید با شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دک…
هیپوکلریت چیست

هیپوکلریت سدیم چیست (ماده‌ای موثر در تصفیه آب)

, , ,
هیپوکلریت سدیم چیست؟ ترکیبی است که می‌تواند به طور موثری برای تصفیه آب (فروش مواد شیمیایی تصفیه آب) مورد استفاده قرار‌ گیرد. آب ژاول در مقیاس گسترده‌ای برای تمیزی سطوح و به‌عنوان سفید کننده، از بین بردن بو و ضد عفونی کننده آب استفاده می‌شود…
پلی آلومینیوم کلراید چیست

کاربردهای پلی آلومینیوم کلراید در صنعت

, ,
پلی آلومینیوم کلراید نوعی ترکیب پلمیری است که در صنایع تصفیه آب و پساب‌ها برای کاغذسازی و به عنوان منعقدکننده‌ها استفاده می‌شود. برای خرید مواد شیمیایی در صنایع متعدد و همچنین خرید پلی آلومینیوم کلراید می‌توانید با شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیک…
کوپلیمر

بررسی کلی کوپلیمر

کوپلیمر پلیمری است که از 2 یا بیشتر جزء تشکیل شده است. هدف کوپلیمر کردن، بهبود کیفیت محصول نهایی می‌باشد. برای خرید مواد شمیایی مختلف یا کوپلیمر AA/AMPS می‌توانید با شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیکال در ارتباط باشید. 02166568403 …
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]