هپتان چیست – مزایای استفاده از هپتان

هپتان چیست

هپتان چیست؟ ترکیبی آلی از دسته آلکان‌ها می‌باشد که نوعی هیدروکربن نامحلول در آب می‌باشد. برای مطالعه در زمینه کاربرد هپتان و مزایای استفاده از آن با ادامه این مقاله با دکتر کمیکال همراه باشید…

همچنین می‌توانید از نسبت به خرید و فروش مواد شیمیایی از فروشگاه دکتر کمیکال اقدام کنید. برای اینکار کافی است با شماره زیر در تماس باشید.

 

02166568403

هپتان چیست؟

هپتان نوعی هیدروکربن نامحلول در آب است که از تقطیر جزئی نفت خام بدست می‌آید. یک ماده بی‌رنگ است که بویی مشابه بنزین دارد. همچنین جز هیدروکربن‌های آلیفاتیک خنثی طبقه‌بندی شده است. هپتان آلکانی است که از هفت اتم کربن و 16 اتم هیدروژن تشکیل شده است. یک مایع قابل اشتعال است که در دمای اتاق نیز بخار می‌شود. وزن مولکولی آن برابر است با 100.20 گرم بر مول.

در شکل زیر ساختار مولکولی آن نشان داده شده است:

"<yoastmark

فرمول هپتان چیست؟

فرمول شیمیایی هپتان به صورت C7H16 است. در نه شکل ایزومر وجود دارد که حاوی دو انانتیومر می‌باشد.

ایزومر های هپتان

ایزومر های هپتان عبارتند از: n-هپتان، 2-متیل هگزان، 3-متیل هگزان، 2،3-دی متیل پنتان، 2،4-دی متیل پنتان، 2،2-دی متیل پنتان، 3،3-دی متیل پنتان، 3-اتیل پنتان و 2،2،3-تری متیل بوتان.

این هیدروکربن در ساخت مواد افزودنی رنگ و پوشش، چسب‌ها، درزگیرها، واسطه‌های شیمیایی در فرآیندهای صنعتی استفاده می‌شود. همچنین هپتان یکی از اجزاء اصلی بنزین است.

عوارض هپتان

هپتان یک‌ ترکیب نوروتوکسیک است. یعنی برای سیستم عصبی انسان سمی است. تماس مستقیم انسان با هپتان علائمی مانند تهوع و سرگیجه و همچنین ایجاد توهم را در پی دارد. همه این علائم پس از بهبود‌ در هوای تازه از بین می‌روند. همچنین افرادی که تماس مستقیم با هپتان را تجربه کرده‌اند، مزه مشابه بنزین در دهان خود حس کرده‌اند.

کاربرد هپتان

کاربرد هپتان

مزایای استفاده از هپتان

هپتان به عنوان یک هیدروکربن مایع شفاف و بدون بو، بهترین ترکیب به عنوان نقطه صفر استاندارد برای درجه‌بندی اکتان بنزین است. به طوریکه تقریباً در هر پمپ بنزینی در سراسر جهان دیده می‌شود. وقتی تحت فشار زیادی در یک موتور بنزینی قرار می‌گیرد به راحتی می‌سوزد. البته انتخاب heptane به عنوان سوخت خودرو مناسب نیست! زیرا هپتان به صورت انفجاری می‌سوزد و باعث کوبیدن موتور می‌شود.

این هیدروکربن نسبت به ایزومرهای اکتان سریع‌تر و با ضربات بیشتری می‌سوزد. علاوه بر تنظیم نقطه صفر برای رتبه‌بندی اکتان، heptane اغلب به عنوان حلال آزمایشگاهی به دلیل واکنش‌پذیری کم با سایر مولکول‌ها استفاده می‌شود.

اشتعال پذیری بالای این هیدروکربن به آن خواصی می‌دهد که در بسیاری از صنایع از جمله استفاده به عنوان سوخت ضروری است. همچنین به دلیل ترکیبات شیمیایی هیدروکربنی که در طی احتراق انرژی ایجاد می‌کنند، منبع سوختی عالی برای اجاق‌های سوخت مایع تحت فشار و در فضای باز است. همچنین heptane به عنوان رقیق کننده سیمان لاستیکی کاربرد دارد.

دبیرستان‌ها، کالج‌ها و دانشگاه‌ها به لطف ایزومرهای هپتان که حلال‌های غیرقطبی قابل اعتمادی هستند، همگی به heptane به عنوان یک معرف آزمایشگاهی در دوره‌های شیمی متکی هستند. هپتان در استخراج ترکیبات گوگردی آروماتیک نیز کاربرد دارد.

"<yoastmark

واکنش سوختن هپتان

واکنش هپتان با اکثر مواد شیمیایی دیگر بسیار کم است. موادی که به راحتی در آب حل نمی‌شوند، در heptane حل می‌شوند. نمونه‌ای از تطبیق‌پذیری آن، نقطه آزمایش گریس است که در آن ماده‌ای حاوی گریس، موم یا ماده روغنی غوطه ور شده و به آرامی در محلول هپتان تکان داده می شود.  این امر حضور اولیه مواد آلی را تعیین می کند. سازمان های مختلف از هپتان به عنوان حلال در پردازش اثر انگشت استفاده می کنند. هپتان در فرآیند ولکانیزاسیون لاستیک هم کاربرد دارد. جوهر چاپگر نیز حاوی هپتان است. چون وجود هپتان به ماندگاری و براقیت جوهر کمک می کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.7]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *