HPAA و کاربردهای آن

HPAA  یا هیدروکسی فسفونو استیک اسید به صورت محلول آبی در چین تولید شده و در بازار بفروش می رسد. HPAA یک محلول قهوه ای تیره چسبناک و 50 درصد فعال است که در آب، اتیلن، متانول و سود سوزآور 50 درصد محلول است.

HPAA به عنوان یک بازدارنده خوردگی فولاد در نظر گرفته شده است و عمدتاً در صنعت تصفیه آب استفاده می شود. کنترل خوردگی اجزای تبادل حرارتی فولاد کربنی با افزایش هزینه های انرژی و تقاضا برای مواد شیمیایی سازگار با محیط زیست در خط مقدم فناوری آب اهمیت بیشتری پیدا می کند. سال‌هاست که از فلزات برای به حداقل رساندن خوردگی فولاد کربنی استفاده می‌شود. ترکیبات معدنی مانند کرومات، روی و مولیبدات که اغلب با فسفات یا پلی فسفات ترکیب می‌شوند، به سیستم‌های آبی اضافه می‌شوند تا از خوردگی فولاد کربنی محافظت کنند. با استفاده از این بازدارنده های آندی و کاتدی، جلوگیری از اتلاف گران قیمت فلز در اثر خوردگی و حفره عمومی انجام می شود. فسفونات ها نیز دسته دیگری از بازدارنده های خوردگی هستند که نقش بسزایی در تصفیه آب ایفا می کنند. هیدروکسی فسفونو استیک اسید  یا HPAA عملکرد بهتری را در تمام فرمولاسیون هایضدخوردگی نسبت به فسفونات های رایج نشان می دهد. هیدروکسی فسفونو استیک اسید  در فرمولاسیون های خاصی می تواند جایگزین مولیبدات یا مشتقات آن شود.

ترکیبات کروم شش ظرفیتی به عنوان مواد سرطان‌زای شناخته شده برای انسان در نظر گرفته می‌شوند و تجزیه‌ناپذیری کلی فلزات نامطلوب است زیرا تمایل به تجمع در محیط دارند. مولیبدات به دلیل پاسخ منفی آشکار گاوهای شیرده به سطوح بالای مولیبدن مورد بررسی قرار گرفته است. فسفات می‌تواند شکوفه‌های جلبکی را تشکیل دهد که اکسیژن موجود در دریاچه‌ها و نهرها را از رواناب کشاورزی و سایر وسایلی که باعث مرگ آبزیان می‌شود، محدود می‌کند. اگرچه این مواد برای جلوگیری از خوردگی گران قیمت فولاد کربنی به خوبی عمل کرده اند، اما روز به روز کمتر در دسترس هستند یا مقدار قابل استفاده برای این منظور به میزان قابل توجهی محدود شده است. بنابراین استفاده از فسفونات های آلی برای تصفیه آب گزینه مناسبی در نظر گرفته می شود.  این بازدارنده های آلی اغلب بر پایه پلیمرهای با وزن مولکولی کم، فسفونات ها و آمینو فسفونات ها هستند. برخی از این مولکول‌های آلی ثابت کرده‌اند که بازدارنده‌های خوردگی فولاد کربنی موفقی هستند. اگرچه آنها مقبولیت زیست محیطی بهبود یافته ای را نشان می دهند، اما ممکن است نگرانی های فنی نیز داشته باشند. به عنوان مثال، مولکول‌های آلی ممکن است نسبت به مولکول‌های معدنی نسبت به بایوساید های اکسیدکننده حساس‌تر باشند. بسیاری از بازدارنده‌های خوردگی مس مبتنی بر آزول در معرض تخریب با اکسید کردن بایوساید ها هستند. HPAA حساسیت به کلر را حتی در سطوح پایین نشان داده است. هیدروکسی فسفونو استیک اسید (HPAA) یک بازدارنده فسفونات است که یک لایه محافظ عمومی را در هر دو مکان آندی و کاتدی روی فولاد کربنی رسوب می دهد.

مشخصات HPAA

  • شکل ظاهری: مایع قهوه ای تیره
  • درصد محتوای جامد: 50 درصد
  • چگالی در 20 درجه سانتیگراد: 3 g/cm3
  • pH (محلول 1٪): 1-3
  • فرمول مولکولی: C2H5O6P
  • وزن مولکولی: 156

HPAA رسوب آهن را کاهش می دهد که در نتیجه این عمل راندمان انتقال حرارت را بهبود می بخشد و هزینه نگهداری سیستم را کاهش می دهد.. زیست تخریب پذیری خوب HPAA آن را در مناطقی که نرخ تخلیه مولیبدن در سطوح بسیار پایین تنظیم می شود، مناسب می کند.  HPAA را می توان به راحتی توسط یک کیت تست ارگانوفسفونات استاندارد کنترل کرد. HPAA  یک بازدارنده خوردگی قابل قبول برای محیط زیست برای فولاد کربنی در سیستم های آب خنک کننده است. HPAA  هنگام استفاده همراه با روی یا سایر فسفونات ها، محافظت در برابر خوردگی بهتری برای فولاد کربنی ایجاد می کند.

تولید HPAA

محلول اسید فسفر با گلیوکسیلیک در دمای 100-110 درجه سانتیگراد به مدت 4-10 ساعت واکنش می دهد. و سپس آب را برای تهیه محلول آبی HPAA وارد می کنند.  این واکنش می تواند 1 گام به جلو باشد و از هیدرولیز PCl3 شروع می شود. برخی تحقیقات در حال مطالعه برای استفاده از تابش مایکروویو برای جایگزینی فرآیند گرمایش برای کاهش مصرف انرژی و زمان واکنش هستند.

فروش HPAA

هیدروکسی فسفونو استیک اسید - فروش HPAA


بشکه 200 کیلویی
فروش انواع ضدخوردگی واحدهای تصفیه آب و فاضلاب، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

موارد استفاده از HPAA

HPAA در روش تهیه سیستم کلوئیدی پلیمری مقاوم به کلسیم منیزیم مقاوم به نمک و کاربرد آن در جابجایی روغن مخزن نفت استفاده می شود. HPAA به طور گسترده در صنایع فولاد، پتروشیمی، برق، داروسازی و سایر صنایع از سیستم آب خنک کننده در گردش، ضد خوردگی، کنترل خوردگی، مناسب برای کیفیت آب با سختی کم در جنوب چین استفاده می شود. HPAA را می توان به طور گسترده در بازدارنده های خوردگی سیستم آب خنک کننده در گردش در پزشکی استفاده کرد و سایر صنایع به طور کلی با نمک روی ترکیب می شوند تا بازدارنده خوردگی را تشکیل دهند که برای کیفیت آب با سختی کم مناسب است. بنابراین کاربرد اصلی HPAA به صورت زیر است:

  • سیستم های آب خنک کننده / تصفیه آب صنعتی
  • اصلاح سطح فلز به عنوان بازدارنده خوردگی برای فولاد
  1. HPAA به عنوان بازدارنده خوردگی استفاده می شود. دارای عملکرد عالی در مهار خوردگی است، به ویژه در سختی کم، قلیاییت کم و آب خورنده قوی، اثر بازدارندگی بسیار قوی از خوردگی را نشان می دهد. HPAA کی لیت کننده خوبی برای یون های دو ظرفیتی است. HPAA را می توان به عنوان یک تثبیت کننده یون فلزی برای تثبیت موثر پلاسمای  Fe2+، Fe3+، Mn2+، Al3+  در آب برای کاهش خوردگی و پوسته پوسته شدن استفاده کرد. HPAA می تواند رسوب کربنات کلسیم و سیلیس را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. HPAA عملکرد بازدارنده خوردگی خوب دارد، اما عملکرد بازداری رسوب آن نسبت به رسوب سولفات کلسیم کم است.

برای جلوگیری از تجزیه HPAA توسط باکتری‌کش اکسیدکننده، می‌توان از یک عامل محافظ استفاده کرد، اما کلر باقی‌مانده (0.5-1.0 میلی‌گرم در لیتر) در سیستم آب خنک‌کننده کلرزنی متناوب کمتر تحت تأثیر کلر باقی‌مانده قرار می‌گیرد.

استفاده ترکیبی از HPAA و نمک روی دارای اثر هم افزایی آشکار مهار خوردگی است. HPAA می تواند حلالیت روی را بهبود بخشد. غلظت توصیه شده به طور کلی 5 تا 30 میلی گرم در لیتر است. تجهیزات دوزینگ باید در برابر خوردگی اسیدی مقاوم باشند.

  1. HPAA عمدتا به عنوان یک بازدارنده خوردگی کاتد فلزی استفاده می شود.

HPAA به طور گسترده ای در جلوگیری از خوردگی و رسوب سیستم های آب خنک کننده در گردش در صنایع فولاد، پتروشیمی، نیروگاه ها ، پزشکی و سایر صنایع استفاده می شود.  HPAA برای استفاده به عنوان یک بازدارنده خوردگی برای سختی کم و کیفیت آب به راحتی قابل خوردگی مناسب است. اثر ترکیبی HPAA با نمک روی بهتر است. بازدارنده های آلی خوردگی و رسوب متشکل از پلیمرهای با وزن مولکولی کم عملکرد عالی دارند.

از مزایای HPAA پایداری شیمیایی آن است که به سختی هیدرولیز می شود و  به سختی توسط اسید یا قلیایی از بین می رود. استفاده از HPAA بی خطر است و این ماده بدون سمیت و بدون آلودگی است. توانایی ضد خوردگی HPAA 5-8 برابر بهتر از HEDP و EDTMP است. هنگامی که با پلیمرهای مولکولی کم ساخته می شود، اثر بازدارندگی خوردگی آن حتی بیشتر هم می شود.

مقالات مرتبط

تشکیل رسوب در بویلر

تشکیل رسوب در بویلر و مبدل های حرارتی

تشکیل رسوب در بویلر موضوع این مقاله است که در ادامه به موضوع چگونگی تشکیل رسوب در آن می‌پردازیم. آب‌هایی که به بویلر ورود می‌کنند دارای متغیری از ناخالصی‌ها می‌باشد که به مرور زمان می‌توانند لایه‌ای از رسوب را روی سطوح لوله و دیگر سطوح بویلرها به …
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]