HEDP در صنعت

HEDP مایعی شفاف، بی رنگ تا زرد کم رنگ است.

HEDP به طور گسترده به عنوان یک عامل جذب کننده، کی لیت و کنترل رسوب استفاده می شود و به عنوان یک عامل اصلاح کننده کریستال قوی و بازدارنده رسوب ، رسوب یون کلسیم و سایر نمک های فلزی (از جمله آهن و منگنز) را کنترل می کند.

HEDP یک محلول آبی 60 درصد فعال است و بخشی از گروه بیس فسفونیک اسید است.

HEDP در شرایط سخت بسیار محلول در آب و پایدار است که آن را برای تصفیه آب ایده آل می کند.

کاربردهای اصلی HEDP در صنعت تصفیه آب عبارتند از فرمولاسیون اسمز معکوس، تصفیه آب خنک کننده، تصفیه آب دیگ بخار، استخرهای شنا، رسوب و بازدارنده خوردگی.

اسید 1-هیدروکسی اتیلیدن-1،1-دی فسفونیک اسید (HEDP) یک بازدارنده رسوب مقرون به صرفه است که در کاربردهای صنعتی مختلف مانند تصفیه آب صنعتی و مواد شوینده استفاده می شود.

بعلاوه 1-هیدروکسی اتیلیدن-1،1-دی فسفونیک اسید (HEDP) پایداری خوبی در حضور کلر و همچنین خواص بازدارندگی خوردگی در حضور روی و سایر فسفات ها نشان می دهد و همچنین می تواند به عنوان عامل کی لیت در صنعت نساجی استفاده شود.

ساختار HEDP

HEDP دارای فرمول شیمیایی C2H8O7P2 است و به خانواده فسفونات ها تعلق دارد که می تواند بیشتر به عوامل کی لیت ساز، بازدارنده های رسوب، تثبیت کننده ها و بازدارنده های خوردگی طبقه بندی شود.

فسفونات ها نمک ها و ترکیبات آلی اسیدهای فسفریک هستند.

به عنوان نمک، فسفونات ها می توانند در هر دو شکل اولیه (M’H2PO3) و ثانویه M’2HPO3) وجود داشته باشند. فسفونات ها دارای ساختار کلی 2R-PO(OH) هستند. فسفونات ها استرهای اسیدهای فسفریک با داشتن پیوند مستقیم بین اتم فسفر و کربن متفاوت هستند. این بدان معنی است که فسفونات ها می توانند راحت تر هیدرولیز شوند و در بیشتر مواقع در آب محلول هستند.

HEDP یک مایع بی رنگ با بوی مشخص است. علاوه بر شکل مایع، HEDP به عنوان گرانول جامد بدون گرد و غبار نیز در چین عرضه می شود. این ماده دارای نقطه جوش حدود 100 درجه سانتیگراد است و قابل انفجار نیست.

HEDP به طور کامل در آب محلول است و به عنوان یک بازدارنده بسیار خوب رسوب آهک، تثبیت کننده سختی آب و عامل کی لیت ساز، به ویژه برای یون های فلزی سه ظرفیتی (مانند یون های آهن،Fe +3) و یون های فلزی ساده (مانند آهن، روی و مس) در نظر گرفته می شود.

کاربرد HEDP

 • سیستم های آب خنک کننده / تصفیه آب صنعتی
 • شوینده های صنعتی
 • استخرهای شنا
 • تصحیح سطح فلز به عنوان یک بازدارنده خوردگی برای فولاد
 • تثبیت کننده در محلول های آب اکسیژنه
 • عامل جداسازی در لوازم جانبی نساجی

فسفونات HEDP (همچنین به عنوان اتیدرونیک اسید شناخته می شود) یک تثبیت کننده سختی آب و عامل کی لیت ساز عالی است که هم در کاربردهای خانگی و هم در صنعتی یافت می شود. این خواص به HEDP اجازه می دهد تا نتایج استثنایی در تولید مواد شوینده و تصفیه آب خنک کننده ایجاد کند.

HEDP به عنوان عامل کی لیت کننده (به ویژه برای یون های فلزی مانند آهن، مس و روی)، بازدارنده خوردگی و عامل تثبیت کننده (سختی آب، پراکسیدها) در صنایع شوینده، تصفیه آب، متالورژی و صنایع رنگرزی استفاده می شود.

HEDP در صنعت شوینده

HEDP (اتیدرونیک اسید) برای مدت طولانی به عنوان یک افزودنی در تولید صنعتی شوینده استفاده شده است. دلیل اصلی این است که HEDP می تواند به عنوان یک عامل کیلیت، بازدارنده رسوب و پخش کننده عمل کند و دارای پایداری هیدرولیتیک و حرارتی عالی است. بنابراین فسفونات یک عنصر ضروری در بسیاری از مواد شوینده است. این ماده شیمیایی علاوه بر توانایی تثبیت سختی آب و تسهیل پراکندگی ذرات کثیفی، قادر به از بین بردن لکه ها و دارای خواص ضد میکروبی و سفید کننده است. بنابراین HEDP قادر به انجام عملکردهای متعدد در مواد شوینده است و جایگزین EDTA بسیار بحث برانگیز شده است، یک ماده شیمیایی که به دلیل تأثیرات زیست محیطی آن شهرت بدی دارد.

HEDP در تصفیه آب

HEDP همچنین معمولاً در تصفیه آب صنعتی استفاده می شود.

HEDP از تشکیل رسوبات نامحلول سولفات و کربنات جلوگیری می کند. این امر HEDP را به یک ماده شیمیایی ایده‌آل برای کاهش لکه‌های روی پارچه تبدیل می‌کند، به همین دلیل است که تولیدکنندگان عموماً دوست دارند از HEDP به عنوان یک عامل کی لیت کننده در مواد شوینده استفاده کنند. HEDP به دلیل خواص پراکندگی استثنایی در برابر آلاینده ها نیز موثر است.

HEDP یک بازدارنده رسوب آهک و خوردگی ایده آل است و به ویژه در محلولی که حاوی بازدارنده های دیگر است موثر است. به دلیل این ویژگی ها، HEDP اغلب به عنوان یک ماده شیمیایی تصفیه به سیستم های آب خنک کننده، سیستم های آب کربنی، بویلرهای صنعتی و کارخانه های نمک زدایی اضافه می شود.

هیدروکسی اتیلیدین دی فسفونیک اسید HEDP


بشکه 200 کیلویی / گالن 20 کیلویی
فروشHEDP مورد نیاز تصفیه خانه، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

سایر کاربردهای HEDP

HEDP نیز کاربردهای بسیاری در صنعت مصالح ساختمانی دارد. جدا از توانایی آن در مایع کردن برخی مواد، تغییر رئولوژی آنها و به تاخیر انداختن فرآیند پخت، HEDP همچنین یک افزودنی است که می تواند خوردگی را از سطوح فلزی حذف کرده و از تشکیل زنگ بعدی جلوگیری کند.

علاوه بر این، صنایع کاغذ و نساجی از HEDP به عنوان یک عامل کی لیت ساز برای اتصال فلزات سنگین و همچنین برای دمینرالیزاسیون و به عنوان تثبیت کننده در کاربردهای سفید کننده استفاده می کنند.

در صنعت آرایشی و بهداشتی، HEDP را می توان در رنگ مو و سفید کننده به عنوان یک عامل تثبیت کننده یافت.

HEDP همچنین تأثیر قابل توجهی بر اثرات پاک کنندگی صابون، شامپو و شستشوی بدن دارد. علاوه بر این، برای بهبود پراکندگی رنگدانه های سفید به کرم های ضد آفتاب اضافه می شود.

به دلیل سازگاری منحصر به فرد خود با سایر مواد شیمیایی، HEDP بسیار متنوع است و نقش مهمی در صنعت و زندگی روزمره ما دارد.

HEDP به عنوان عضوی از خانواده داروهای معروف به بیس فسفونات ها است، اتیدرونات با پیروفسفات درون زا از نظر مقاومت در برابر هیدرولیز آنزیمی متفاوت است. این عامل به سلول های هیدروکسی آپاتیت جذب می شود و تعداد استئوکلاست ها را کاهش می دهد و در نتیجه از جذب غیر طبیعی استخوان جلوگیری می کند. اتیدرونات همچنین ممکن است مستقیماً تشکیل استخوان توسط استئوبلاست ها را تحریک کند..  HEDP از تشکیل، رشد و انحلال کریستال های هیدروکسی آپاتیت به سطوح کلسیم فسفات از طریق جذب شیمیایی جلوگیری می کند. HEDP به عنوان یک عامل حفظ تراکم استخوان، یک کی لیتور و یک عامل ضد نئوپلاستیک نقش دارد. اتیدرونیک اسید یک بیس فسفونات نسل اول مشابه [کلودرونیک اسید] و [تیلودرونیک اسید] است. این داروها برای تقلید از عمل پیروفسفات، تنظیم کننده کلسیفیکاسیون و کلسیفیکاسیون ساخته شده اند.

استفاده از اتیدرونات در طول سال ها به نفع نسل سوم، یعنی نیتروژن حاوی بیس فسفونات [زولدرونیک اسید]، [ایباندرونیک اسید]، [مینودرونیک اسید] و [ریزدرونیک اسید] کاهش یافته است. اتیدرونیک اسید در 1 سپتامبر 1977 تاییدیه FDA را دریافت کرد.

کاربردهای صنعتی HEDP

 • بازدارنده های خوردگی و مواد ضد رسوب
 • عوامل تکمیل کننده
 • واسطه ها
 • عوامل آبکاری و عوامل تصفیه سطح
 • کمک های پردازش، که در فهرست دیگری ذکر نشده اند
 • حلال ها (برای تمیز کردن و چربی زدایی)
 • عوامل فعال سطحی
 • در تولید مواد شوینده استفاده می شود

کاربردهای مصرفی HEDP

 • محصولات مراقبت از خودرو
 • مصالح ساختمانی/ساختمانی – چوب و محصولات چوبی مهندسی شده
 • تمیز کردن و تجهیز محصولات مراقبتی
 • محصولات پارچه، نساجی و چرمی که در جای دیگری پوشش داده نشده اند
 • روان کننده ها و گریس ها
 • محصولات فلزی که در جای دیگر پوشش داده نشده اند
 • محصولات تصفیه آب
 • محصولات خانگی
 • محصولات خودرو
 • داخل خانه
 • مراقبت شخصی
 • نگهداری از حیوانات خانگی

فرایند تولید HEDP

اسید فسفر با اسید استیک از قبل مخلوط می شود تا محلول 50 درصد وزنی اسید فسفر محلول در اسید استیک تشکیل شود. اسیدها بر اساس مولی 1.36: 1، اسید استیک با اسید فسفر مخلوط می شوند، و این بر اساس درصد مول به 57.6٪ اسید استیک و 42.4٪ اسید فسفر مطابقت دارد. انیدرید استیک به طور مداوم در جریان مخلوط اسید فسفر اسید استیک اندازه گیری می شود تا محلول واکنش تشکیل شود. انیدرید استیک در مخلوط اسید با نسبت مول 1.33 مول انیدرید استیک در هر مول اسید فسفر اندازه گیری می شود. نرخ اندازه گیری 18.5 پوند در ساعت از محلول پیش مخلوط اسید فسفر / اسید استیک و 15.1 پوند در ساعت انیدرید استیک بود. محلول واکنش به طور مداوم از یک مبدل حرارتی عبور داده می شود و در آنجا تا 190 درجه فارنهایت گرم می شود و سپس به طور مداوم به یک منطقه واکنش مخلوط دو مرحله ای وارد می شود که در آن به دلیل گرمای واکنش دما به 275 درجه فارنهایت افزایش می یابد.  منطقه واکنش شامل دو راکتور پس اختلاط است که هر یک ظرفیت 7.5 پوند از محلول واکنش را دارند. جریانی از محلول واکنش به طور پیوسته از راکتور دوم کشیده می شود و به طور مداوم با جریان آب که با سرعت 2 پوند در ساعت اندازه گیری می شود مخلوط می گردد. این مقدار آب با 18 درصد مازاد بر مقدار نظری لازم برای هیدرولیز تمام ترکیبات حاوی استیل در محلول واکنش به اسیدهای آزاد مطابقت دارد. محلول هیدرولیز شده به طور مداوم از یک مبدل حرارتی عبور داده می شود و تا دمای اتاق خنک می شود و پس از آن محلول به طور مداوم به یک کریستالایزر منتقل می شود که در آنجا، با هم زدن، اتان-1-هیدروکسی-1،1-دی فسفونیک اسید متبلور می شود. سپس دوغاب فیلتر می شود و کریستال ها بازیابی و خشک می گردند. تجزیه و تحلیل محصول نشان داد که نرخ تبدیل اسید فسفر به اتان-1-هیدروکسی-1،1-دی فسفونیک اسید 86 درصد است.

مسائل محیط زیستی HEDP

انتشار HEDP در محیط زیست می تواند از مصارف صنعتی ایجاد شود: در تولید اجناس و کمک های پردازش در سایت های صنعتی. انتشار دیگر اHEDP در محیط ممکن است از مواردی مانند: استفاده در محیط داخلی (مانند مایعات / شوینده های ماشین لباسشویی، محصولات مراقبت از خودرو، رنگ ها و پوشش ها یا چسب ها، عطرها و خوشبو کننده های هوا)، استفاده در فضای باز که منجر به گنجاندن داخل یا روی مواد می شود، رخ دهد. (به عنوان مثال عامل اتصال در رنگ ها و پوشش ها یا چسب ها) و استفاده در فضای داخلی در مواد با عمر طولانی با سرعت انتشار کم (مانند کفپوش، مبلمان، اسباب بازی، مصالح ساختمانی، پرده، پوشاک، محصولات چرمی، محصولات کاغذ و مقوا، تجهیزات الکترونیکی ). HEDP در محصولات پیچیده زیادی وجود دارد که به محیط زیست انشار نمی یابد مانند: ماشین‌آلات، لوازم مکانیکی و محصولات الکتریکی/الکترونیکی (مانند رایانه‌ها، دوربین‌ها، لامپ‌ها، یخچال‌ها، ماشین‌های لباسشویی) و وسایل نقلیه. HEDP را می توان در محصولاتی با مواد بر پایه: سنگ، گچ، سیمان، شیشه یا سرامیک (مانند ظروف، قابلمه/تابه، ظروف نگهداری مواد غذایی، مواد ساختمانی و جداسازی)، فلز (مانند کارد و چنگال، گلدان، اسباب بازی، جواهرات) یافت. ، چوب (مانند کفپوش، مبلمان، اسباب بازی)، پارچه، منسوجات و پوشاک (مانند لباس، تشک، پرده یا فرش، اسباب بازی های پارچه ای) و کاغذ (مانند دستمال کاغذی، محصولات بهداشتی زنانه، پوشک، کتاب، مجلات، کاغذ دیواری).

مقالات مرتبط