DMF (دی متیل فرمامید) مایعی شفاف ، بی رنگ با ساختار   HCON(CH3)2  با  بوی کمی آمین است. خواص حلال DMF به دلیل ثابت زیاد دی الکتریک ، ماهیت غیر عادی حلال ، دامنه مایع گسترده و فرار کم آن از جذابیت خاصی برخوردار است. حلال DMF غالباً برای واکنش های شیمیایی و سایر کاربردها ، که به قدرت حلالیت بالا نیاز دارند ، استفاده می شود. حلال DMF به عنوان یک حلال جهانی شناخته می شود.

DMF نقطه اشتعال 136 درجه فارنهایت دارد و کمی متراکم تر از آب است. DMF بخارات سنگین تر از هوا دارد. با استنشاق یا جذب پوست سمی است و ممکن است چشم ها را تحریک کند.

حلالیت بالای پلی اکریلونیتریل در DMF ، همراه با اختلاط خوب DMF در آب ، DMF را به حلال ارجح برای تولید الیاف اکریلیک تبدیل می کند. همچنین چرخش الاستومرهای مبتنی بر پلی اورتان از محلول های مبتنی بر DMF انجام می شود.

کاربرد قابل توجه دیگر استفاده از DMF به عنوان حلال برای پوشش های پایه پلی اورتان بر روی پارچه های چرمی و چرم مصنوعی است.

پلیمرهایی مانند پلی وینیل کلراید ، کوپلیمرهای وینیل کلرید- وینیل استات و برخی از پلی آمیدها نیز به راحتی در DMF حل می شوند. DMF همچنین در فرمولاسیون های مبتنی بر اپوکسی استفاده می شود.

صنعت داروسازی از DMF ، به عنوان یک حلال واکنش و تبلور استفاده می کند.

در صنعت پتروشیمی از DMF برای تصفیه استیلن از اتیلن و بوتادین از جریانهای C4 استفاده می شود. همچنین برای جداسازی مواد معطر ، که می تواند به راحتی توسط DMF از هیدروکربنهای آلیفاتیک حل شود. از این آلیفاتیک ها در روغن ها استفاده می شود.

به دلیل حلالیت بالای SO2 در DMF ، جریان های احتراق اگزوز حاصل از سوخت های حاوی گوگرد بالا را می توان با بازیافت CO2 خالص کرد.

مواد باقیمانده غیر آلی و آلی در DMF بسیار محلول هستند. بنابراین از DMF بعنوان پاک کننده استفاده می شود ، به عنوان مثال برای تمیز کردن قسمتهای گرم کنسرو شده. DMF همچنین به عنوان برش دهنده رنگ صنعتی استفاده می شود.

این حلالیت بالای مواد معدنی همچنین منجر به کاربرد DMF در تولید خازن های فشار قوی می شود.

DMF همچنین به عنوان حامل جوهرها و رنگ ها در کاربردهای مختلف چاپ و رنگ آمیزی الیاف استفاده می شود.

DMF  به طور گسترده ای به عنوان یک حلال ، معرف و کاتالیزور در شیمی آلی مصنوعی استفاده می شود.

کاربردها و مصارف DMF در صنایع

DMF در صنایع زیر کاربرد دارد:

 • فرآوری شیمیایی کشاورزی
 • الیاف
 • HTF – فرآوری دارویی
 • فرآوری نفت یا گاز
 • پردازش پلیمر
 • حلال های فرآیند
 • پالایش
 • منسوجات

فروش DMF

فروش دی متیل فرمامید


بشکه 190 کیلویی
جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

سهم استفاده از DMF در صنایع

 • DMF به عنوان حلال در سنتز مواد شیمیایی ، به عنوان مثال از مواد فعال دارویی (API) و مواد محافظت از محصول (حدود 50 درصد)
 • DMF به عنوان حلال در تولید منسوجات پوشش داده شده با پلی اورتان مانند چرم مصنوعی ، لباس محافظ و باران ، کفش ، روکش تشک طبی ، فیلم های برش دار جراحی و غیره (حدود 25 درصد)
 • DMF به عنوان حلال در تولید الیاف مصنوعی (حدود 10 درصد) ،
 • DMF در کاربردهای دیگر مانند صنایع الکترونیکی ، در فرمولاسیون مخلوط ها ، به عنوان تثبیت کننده گاز در سیلندرهای استیلن ، در تولید دستگاه های پزشکی (به عنوان مثال دستگاه های تشخیصی ، به عنوان حلال تمیز کننده ، به عنوان واسطه ، به عنوان مواد شیمیایی آزمایشگاهی و غیره.

روش تولید DMF

سنتز مستقیم یا یک مرحله ای DMF با مونوکسیدکربن خالص یا جریان گاز حاوی مونوکسیدکربن آغاز می شود. این در یک روند مداوم با N ، N-dimethylamine ، با استفاده از محلول آلک اکسید قلیایی (معمولاً سدیم متوکسید) در متانول به عنوان کاتالیزور ، واکنش داده می شود. فرضیات متیل احتمالاً به عنوان واسطه تشکیل می شود. مخلوط واکنش از طریق یک مبدل حرارتی خارجی عبور می کند تا گرمای اضافی تولید شده را از بین ببرد و از مخلوط شدن کامل اجزا اطمینان حاصل کند. این واکنش بین 0.5 تا 11 مگاپاسکال در دمای 50 تا 200 درجه سانتی گراد انجام می شود. مخلوط واکنش از طریق یک محفظه رفع فشار از راکتور خارج می شود. علاوه بر DMF ، محصول خام حاوی متانول ، مقدار مشخصی از  N-dimethylamine ،N منوکسیدکربن محلول و کاتالیزور باقیمانده است. افزودن اسید یا آب ، هرگونه کاتالیزور موجود را غیرفعال کرده و در نتیجه فرمات سدیم تشکیل می شود. مونوکسیدکربن محلول ، همراه با گازهای بی اثر ، در طی رفع فشار از مخلوط خارج می شود و گازهای خارج شده با احتراق از بین می روند. تقطیر مقدماتی با تقطیر دوم در یک ستون جداگانه انجام می شود. در اینجا ، دی متیل فرمامید از متانول جدا می شود که حاوی آثاری از -dimethylamine ,N  Nاست. تقطیر بیشتر منجر به محصولی با خلوص 99.9٪ می شود..

شرایط نگهداری DMF

پایداری DMF

DMF پایدار است.DMF  رطوبت ساز است و به راحتی آب را جذب می کند و یک جو مرطوب را جذب می کند و بنابراین باید در زیر نیتروژن خشک نگهداری شود. DMF با خلوص بالا ، مورد نیاز الیاف اکریلیک ، بهتر است در مخازن آلومینیوم ذخیره شود. دوز DMF تحت نور یا اکسیژن تغییر نمی کند و خود به خود پلیمری نمی شود. دمای> 350 درجه سانتیگراد ممکن است باعث تجزیه و تشکیل دی متیل آمین و دی اکسید کربن شود ، در حالی که فشار در ظروف بسته ایجاد می شود.

نگهداری DMF

از آنجا که DMF می تواند به فلزات و ترکیبات خاصی مانند مس و آلومینیوم ، پلاستیک ها ، لاستیک ها و پوشش ها حمله کند ، باید در ظروف با فولاد ملایم ذخیره شود. باید در شرایط ضد آتش و به دور از عوامل اکسید کننده ، هالوژن ها ، آلکیل الومینیوم و هیدروکربن های هالوژنه ذخیره شود.

DMF قابل اشتعال است و محدودیت های انفجاری آن 2.2-16٪ v / v است. در دمای بالاتر از 350 درجه سانتیگراد ، تجزیه حرارتی DMF برای تشکیل دی متیل آمین و مونوکسید کربن اتفاق می افتد. شعله های آتش و سیگار کشیدن در مجاورت مجاز نیست.

از پودر ، کف مقاوم در برابر الکل ، اسپری آب و دی اکسید کربن می توان به عنوان عوامل خاموش کننده آتش استفاده کرد. از وسایل خاموش کننده هالوژنه استفاده نکنید.

آتش نشانان باید توجه داشته باشند که سوختن و تجزیه حرارتی DMF ممکن است باعث ایجاد گازهای سمی و بخارهایی مانند دی متیل آمین و مونوکسیدکربن شود.

مقالات مرتبط

درباره هیپوکلریت سدیم

جواب به سوالاتی درباره هیپوکلریت سدیم

, , ,
درباره هیپوکلریت سدیم سوالاتی وجود دارد که سعی داریم در این مقاله به این سوالات پاسخ کامل دهیم. پس تا آخر ما را همراهی کنید... برای خرید مواد شیمیایی در صنایع متعدد و همچنین خرید هیپوکلریت کلسیم می‌توانید با شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دک…
هیپوکلریت چیست

هیپوکلریت سدیم چیست (ماده‌ای موثر در تصفیه آب)

, , ,
هیپوکلریت سدیم چیست؟ ترکیبی است که می‌تواند به طور موثری برای تصفیه آب (فروش مواد شیمیایی تصفیه آب) مورد استفاده قرار‌ گیرد. آب ژاول در مقیاس گسترده‌ای برای تمیزی سطوح و به‌عنوان سفید کننده، از بین بردن بو و ضد عفونی کننده آب استفاده می‌شود…
ضد کف سیلیکونی چیست

ضد کف سیلیکونی چیست و چگونه کار می‌ کند؟

, , ,
ضد کف سیلیکونی چیست؟ دکتر کمیکال آنتی فوم‌های سیلیکونی را به صورت امولسیون عرضه می‌کند و همچنین این مواد از نوع روغن در آب بوده و بنابراین برای پراکندگی ساده در یک محیط آبی مناسب است و به دلیل ویسکوزیته نسبتاً کم، به راحتی توسط پمپ ها پمپ می‌شوند. فروش …
سولفات آهن 7 آبه چیست

سولفات آهن 7 آبه چیست ؟

, , , ,
دکتر کمیکال تامین کننده مواد شیمیایی و فروش مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب و ضدخوردگی می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید مواد شیمیایی و قیمت با کارشناسان بخش فروش در تماس باشید. 02166568403 تماس فروش سولفات آهن 7 آبه سولفات آهن…
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]