کوپلیمر چیست و چه کاربردی دارد؟

کوپلیمر

کوپلیمر پلیمری است که از 2 یا بیشتر جزء تشکیل شده است. هدف کوپلیمر کردن، بهبود کیفیت محصول نهایی می‌باشد.

برای خرید مواد شمیایی مختلف یا کوپلیمر AA/AMPS می‌توانید با شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیکال در ارتباط باشید.

 

02166568403

کاربرد کوپلیمر

آب تمیز لزوماً همان آب خالص نیست. حتی آب تمیز حاوی یون‌ها و موادمعدنی است که در شرایط مناسب می‌توانند باعث خوردگی شوند و از محلول رسوب کنند و منجر به تجمع رسوب شوند. در مواد شوینده، یون‌های آب سخت، سورفکتانت‌های آنیونی را غیرفعال می‌کنند و آن‌ها را در حل‌شدن کثیفی بی‌فایده می‌سازند. تجمع نمک‌ها در رسوب می‌تواند جریان آرام سیستم‌های تصفیه آب را مختل کند و منجر به سایش و پارگی غیرضروری در لوله‌ها شود.

در تصفیه خانه‌های فاضلاب، copolymer در درجه اول برای کمک به مدیریت فرآیند خشک‌کردن و تجمیع لجن استفاده می‌شوند. لجن ایجاد شده در فرآیند تصفیه فاضلاب معمولاً مخلوطی از 5-10٪ مواد زاید و 90-95٪ آب است. همچنین کاربردهای رایج کوپلیمرهای بلوک در چسب‌ها، سورفکتانت‌ها، غشاها، فوم‌ها و لوازم آرایشی (فروش مواد اولیه آرایشی بهداشتی) است. علاوه بر این، پلیمری که از بلوک‌های گروه‌بندی شده بزرگ از هر یک از مونومرها تشکیل شده است نیز یک کوپلیمر بلوکی در نظر گرفته می‌شود.

آکریلات‌ها در ساخت کوپلیمرها برای پوشش‌ها و رنگ‌ها، درزگیرها، چسب‌ها، الیاف نساجی، جوهرهای چاپ کاربرد پیدا کرده‌اند. این پلیمر بسیار سوپرجاذب است و بنابراین در پوشک استفاده می‌شود. کوپلیمرهای آکریلات ترموپلاستیک، در زیست پزشکی و انواع کاربردهای پیشرفته دیگر استفاده می‌شوند. کوپلیمرهای محلول در آب مانند رزین فنولیک سولفونه (SPF)، کوپلیمر آکریلات/سولفونات محلول در آب و استون فرمالدئید سولفوناته (SAF) نیز با موفقیت در بتن استفاده شده‌اند.

کوپلیمر مالئیک و اکریلیک اسید در برج‌های خنک‌کننده، دیگ‌های فشار متوسط یا پایین‌تر و سیستم تقطیر که معمولاً در آن دمای بالا وجود دارد استفاده می‌شود. کوپلیمر مالئیک و اکریلیک اسید را می‌توان به تنهایی یا همراه با سایر فسفات‌های آلی استفاده کرد. هنگام استفاده با هم، دوز 2-10 میلی گرم در لیتر ترجیح داده می‌شود. دوز استفاده به عنوان بافته‌شده و رنگرزی و شوینده جانبی باید با آزمایش تعیین شود.

در صورت داشتن علاقه می‌توانید مشکلات برج خنک کننده را مطالعه کنید.

کوپلیمرهای محلول در آب در بسیاری از زمینه‌ها از جمله فرآوری مواد معدنی و سرامیکی، تصفیه آب و پوشش‌ها استفاده شده است. یکی دیگر از حوزه‌های کاربردی مهم در صنعت ساخت‌وساز بوده است. به این پلیمرها کاهنده آب با برد بالا یا فوق روان‌کننده می‌گویند. افزودن تنها مقدار کمی از یکی از آن‌ها می‌تواند به‌طور قابل توجهی کارایی، مقاومت مکانیکی و سایر خواص بتن را بهبود بخشد. یک copolymer جدید بنام متاکریلات/2-اکریلامیدو-2-متیل پروپان سولفونات محلول در آب (PMAMP) به عنوان عامل پراکندگی ذرات سیمان استفاده شده است.

انواع کوپلیمر

copolymer پلیمری است که از دو یا چند گونه مونومر تشکیل شده است. بسیاری از پلیمرهای مهم تجاری، کوپلیمر هستند. به‎‌عنوان مثال می‌توان به پلی اتیلن-وینیل استات (PEVA)، لاستیک نیتریل و اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS) اشاره کرد. فرآیندی که در آن یک copolymer از چندین گونه مونومر تشکیل می‌شود به عنوان کوپلیمریزاسیون شناخته می‌شود. اغلب برای بهبود یا اصلاح خواص خاصی از پلاستیک استفاده می‌شود.

تفاوت هموپلیمر و کوپلیمر

تفاوت هموپلیمر و کوپلیمر

تفاوت هموپلیمر و کوپلیمر

هموپلیمر پلیمری است که تنها از یک نوع واحد مونومر ساخته شده است. تفاوت در ساختار یک کوپلیمر و یک هموپلیمر در زیر نشان داده شده است.

طبقه بندی کوپلیمرها

انواع کوپلیمرهای خطی

آن‌ها را می‌توان بیشتر به چند دسته مانند کوپلیمرهای متناوب و آماری طبقه‌بندی کرد. این طبقه‌بندی براساس آرایش مونومرها بر روی زنجیره اصلی انجام می‌شود.

کوپلیمرهای بلوکی

هنگامی که بیش از یک واحد هموپلیمر از طریق پیوندهای کووالانسی به یکدیگر متصل شوند، ماکرومولکول تک زنجیره‌ای حاصل را کوپلیمر بلوکی می‌نامند.

بلوک اتصال یک واحد میانی است که در آن دو زنجیره هموپلیمر به هم متصل می‌شوند.

یک copolymer دو بلوک شامل دو بلوک هموپلیمر است در حالی که یک کوپلیمر سه بلوکی شامل سه بلوک مجزا از هموپلیمرها است.

نمونه‌ای از چنین پلیمری اکریلونیتریل بوتادین استایرن است که معمولاً به عنوان لاستیک SBS شناخته می‌شود.

تصویری که ساختار یک کوپلیمر بلوکی را که از مونومرهای “A” و “B” تشکیل شده است، در زیر توضیح می‌دهد.

ساختار کوپلیمر بلوکی

ساختار کوپلیمر بلوکی

کوپلیمر آماری

پلیمرهایی هستند که در آن‌ها دو یا چند مونومر به ترتیبی مرتب شده‌اند که از برخی قوانین آماری پیروی می‌کند.

اگر کسر مولی یک مونومر برابر با احتمال یافتن باقیمانده آن مونومر در هر نقطه از زنجیره باشد، کل پلیمر به عنوان یک پلیمر تصادفی شناخته می‌شود.

این پلیمرها عموماً از طریق روش پلیمریزاسیون رادیکال آزاد سنتز می‌شوند.

نمونه‌ای از پلیمرهای آماری لاستیک ساخته شده از کوپلیمرهای استایرن و بوتادین است.

تصویری که ساختار یک کوپلیمر آماری را توضیح می‌دهد در زیر ارائه شده است.

ساختار کوپلیمر آماری

ساختار کوپلیمر آماری

کوپلیمرهای متناوب

حاوی یک زنجیره اصلی با مونومرهای متناوب هستند.

فرمول یک کوپلیمر متناوب ساخته شده از مونومرهای A و B را می توان به (-A-B-)n تعمیم داد.

نایلون 6،6 نمونه‌ای از یک کوپلیمر متناوب است که از واحدهای متناوب هگزا متیلن دی آمین و اسید آدیپیک تشکیل شده است.

تصویری که ساختار کلی این پلیمرها را توضیح می‌دهد در زیر ارائه شده است.

ساختار کوپلیمر متناوب

ساختار کوپلیمر متناوب

کوپلیمرهای دوره ای

این پلیمرها دارای یک توالی تکرار شونده هستند که در آن مونومرها در یک زنجیره منفرد مرتب شده‌اند. تصویری از ساختار یک کوپلیمر تناوبی که از مونومرهای A و B تشکیل شده است در زیر ارائه شده است.

ساختار کوپلیمر دوره ای

ساختار کوپلیمر دوره ای

کوپلیمرهای گرادیان و استریوبلاک

کوپلیمرهای تک زنجیره‌ای که در آن‌ها ترکیب مونومرها به تدریج در طول زنجیره اصلی تغییر می‌کند، کوپلیمرهای گرادیان نامیده می‌شوند. اگر تاکتیک مونومرها با بلوک‌ها یا واحدهای مختلف در پلیمر متفاوت باشد، ماکرومولکول به عنوان کوپلیم استریوبلاک شناخته می‌شود.

کوپلیمر شاخه ای چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، پلیمری است که در آن مونومرها یک ساختار منشعب را تشکیل می‌دهند. برخی از انواع مهم آن‌ها عبارتند از: کوپلیمرهای ستاره ای، شانه ای، پیوندی و برس. یک کوپلیمر ستاره‌ای شامل چندین زنجیره پلیمری است که به یک هسته مرکزی متصل هستند.

کوپلیمر شاخه ای

کوپلیمر شاخه ای

 

[کل: 2 میانگین: 5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *