کاربردهای وسیع سیلیکون در صنایع مختلف

,
کاربرد سیلیکون

سیلیکون مورداستفاده در محصولات مراقبت شخصی به شکل‌های مختلفی، از جمله ترکیبات پلی سیکلیک، خطی، پلی دی متیل سیسیلوکسان (PDMS) و همچنین رزین‌های الاستومر سیلیکونی کاربرد دارد. این طیف گسترده از مولکول‌ها مزایایی را فراهم می‌کند که عملکرد تقریباً هر نوع محصول زیبایی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، ویژگی‌هایی از قبیل پخش خوب، تشکیل فیلم، مقاومت در برابر شستشو، احساس روی پوست و نفوذپذیری را ارائه می‌دهد.

اولین کاربرد سیلیکون در محصولات مراقبت شخصی به دهه ۵۰ میلادی بازمی‌گردد، زمانی که PDMS در یک فرمول تجاری محافظت از پوست به کار برده شد. از آن زمان به بعد، استفاده از silicon به همراه تکامل دانش مواد در حال افزایش است.

علاوه بر اولین کاربرد موفقیت‌آمیز سیلیکون، در دهه ۱۹۷۰ موفقیت دیگری در زمینه کاربرد سیلیکون در محصولات ضدتعریق حاصل شد. سیکلوسیلوکسان‌‎های با وزن مولکولی کمبه‌عنوانن ترکیبات فرار در محصولات ضد تعریق مورداستفاده قرار گرفتند و به دلیل ایجاد احساس خوشایندی روی پوست و همچنین خاصیت ماندگاری، استقبال مصرف‌کننده محصولات را افزایش داد.

سپس سیلیکون وارد محصولات مراقبت از مو نیز شد. پلیمرهای دارای گروه عاملی آمینو در موس حالت دهنده مو و همچنین نرم‌کننده‌های مو به کار می‌رفتند، درحالی‌که امولسیون PDMS با وزن مولکولی بالا منجر به تولید شامپوهای نرم‌کننده دو در یک گردید.

اخیراً محلول‌های الاستومرهای سیلیکونی به بازار معرفی شده و دریچه تازه‌ای از محصولات مو با ایجاد حس ابریشمی را به روی فرمولاتورها گشوده است. امروزه، سیلیکون‌ها تقریباً در تمامی انواع محصولات مراقبت شخصی، از جمله مراقبت از مو، بهداشت، مراقبت از پوست، محافظت در برابر آفتاب یا مواد آرایشی رنگی، به کار می‌روند.

مطلب مکمل: روغن سیلیکون چیست

انواع سیلیکون ‌های مورد استفاده در محصولات مراقبت شخصی

سیلیکون‌ها کاربرد گسترده‌ای در محصولات مراقبت از زیبایی دارند. این تنوع ناشی از مجموعه منحصربه‌فرد از خصوصیات فیزیکی و شیمیایی PDMS و همچنین انواع پلیمرهای قابل‌استفاده است. سیلیکون‌های موجود در محصولات مراقبت شخصی از نظر وزن مولکولی، ساختار یا گروه‌های متصل به اتم‌های سیلیکون متفاوت هستند.

متداول‌ترین سیلیکون‌ها، PDMS خطی با ویسکوزیته‌های مختلف هستند، از کوتاه‌ترین زنجیر ممکن، یعنی هگزا متیل دی سیلوکسان با ویسکوزیته ۰٫۶۵ cSt ، تا پلیمرهایی که درجه بالایی از پلیمریزاسیون و ویسکوزیته‌ای بالاتر از ۱۰۶ cSt دارند که اغلب سیلیکون گام نامیده می‌شوند. PDMSهای حلقه‌ای با ۴، ۵ یا ۶ واحد دی متیل سیلوکسان نیز به طور گسترده‌ای در فرمولاسیون‌ها استفاده می‌شود.

جایگزینی گروه متیل با گروه‌های دیگر اجازه می‌دهد تا اصلاحات قابل‌توجهی در خواص PDMS و ایجاد سایر مزایا صورت گیرد. از جمله می‌توان به گروه‌های خطی آلکیل، فنیل، پلی اتر یا آمینو آلکیل اشاره کرد.

این جایگزینی منجر به ایجاد واکس‌های سیلیکون (اگر گروه‌های آلکیل با طول کافی بر روی زنجیر اصلی پیوند خورده باشند) ، پلیمرهای پخش شونده در آب و… می‌گردد.

این ترکیبات با استفاده از افزودن مولکول‌های مختلف که دارای یک گروه وینیل روی پلیمر سیلیکونی حاوی SiH هستند، با استفاده از هی دروسی لاسی ون تهیه می‌شوند. مسیر دیگر رسیدن به چنین پلیمرهایی ساخت کلروسیلان‌های خاص برای تولید پلیمرهای کاربردی پس از هیدرولیز است.

سیلیکون در مواد آرایشی

سیلیکون در مواد آرایشی

سیلیکون در مواد آرایشی

یکی از جنبه‌های اساسی محصولات مراقبت از زیبایی عبارت است از “احساس” ارائه شده، یا چگونگی درک محصول بر روی پوست قبل و بعد از استفاده از آن است. سیلیکون‌ها احساس کاملاً متمایزی را به مواد آرایشی منتقل می‌کنند که به‌عنوان صاف، مخملی، غیر چرب و دلپیر توصیف می‌شود. سیلیکون همچنین به کاهش چسبندگی ناشی از سایر مواد اولیه موجود در فرمولاسیون کمک می‌کند.

فرمولاتورها به دلیل خاصیت فیلم‌سازبودن، وام بیشتر، مقاومت در برابر شستشو و محافظت از آن در فرمولاسیون محصولات استفاده می‌کنند. تجربه نشان داده که ترکیبات PDMS باعث ایجاد منافذ پوستی یا آکنه روی پوست نمی‌شوند. همچنین ویژگی‌های ضد کف سیلیکونی به کاهش “اثر صابونی” در این محصولات کمک می‌کند.

محصولات مراقبت از آفتاب باهدف محافظت و کاهش آسیب پوست در برابر اشعه UV تولید می‌شوند. در این صورت، هدف سازنده ایجاد لایه‌ای از مواد محافظ در برابر اشعه ماورای بنفش به‌صورت همگن و مقاوم در برابر آب، حتی پس از شنا است.

سیلیکون‌های با وزن کم مولکولی مانند انواع حلقه‌ای آن در محصولات مراقبت در برابر آفتاب استفاده می‌شوند. به دلیل آب‌گریز بودن آن‌ها، استفاده از PDMS و به‌ویژه پلیمرهای با وزن مولکولی بالا، اثبات شده است. در چنین فرمول‌هایی ماندگاری محصول روی پوست را بهبود می بخشد. این امر به حفظ سطح محافظ در برابر آفتاب کمک می‌کند.

اطلاعات بیشتر راجع به “دیفومر

سیلیکون برای پوست

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که تولیدکنندگان محصولات مراقبت از پوست از سیلیکون در فرمولاسیون خود استفاده می‌کنند، احساس بی‌نظیری است که روی پوست ایجاد می‌کند، و اغلب به‌عنوان نرمی، ابریشمی، لطافت یا لوکس توصیف می‌شود. سیلیکون مجموعه‌ای از خواص (ضریب اصطکاک کم، حفظ فاز مایع در وزن مولکولی بالا، کشش سطحی پایین) را داراست که همگی باعث می‌شوند احساس خوبی به پوست منتقل شود.

حس ایجاد شده روی پوست یک مفهوم پیچیده است که تحت‌تأثیر بسیاری از متغیرها قرار دارد، بنابراین توصیف نظری آن دشوار است. یک روش معمول برای ارزیابی خواص حسی برای یک محصول، انجام آزمایش‌ها پانل حسی است که در آن مجموعه‌ای از پنل شناسان آموزش‌دیده، پارامترهای حسی را ارزیابی و توصیف می‌کنند.

چنین ارزیابی‌هایی تأیید کرد که پارامترهایی مانند چسبندگی، براقیت، ماسیدگی، روغنی، چربی و واکسی تقریباً هرگز توسط پانلیست‌ها که محصولات حاوی پلی دی متیل سیلوکسان‌های با وزن کم مولکولی را ارزیابی می‌کردند، گزارش نشده است.

سیلیکون بهداشتی

سیلیکون بهداشتی چیست؟

در کاربردهای بهداشتی، میزان کف یک پارامتر مهم است، به طور مثال این فاکتور در تولید ژل‌های شستشوی بدن اهمیت ویژه‌ای دارد. به دلیل ماهیت آمفیفیلیک آنها، پلی اترهای سیلیکونی می‌توانند بر ساختار فوم تأثیر بگذارند و باعث افزایش حجم یا تثبیت کف ایجاد شده توسط مواد پاک‌کننده شوند. همچنین مشخص شده است که برخی از این پلیمرها تحریک‌پذیری چشم در اثر تماس با فومی که توسط سورفاکتانت‌های آنیونی تولید می‌شود، را کاهش می‌دهند.

پلی دی متیل سیلوکسان (PDMS) و زیست سازگاری آن

در دستگاه‌های پزشکی و کاربردهای دارویی، از سیلیکون‌ها به دلیل سازگاری زیستی آنها در طیف گسترده‌ای از اشکال فیزیکی استفاده می‌شود. سازگاری زیستی به‌عنوان “توانایی یک ماده برای عملکرد با پاسخ میزبان مناسب در یک موقعیت خاص” تعریف شده است.

به‌طورکلی، سیلیکون گرید پزشکی و به‌ویژه مایعات PDMS یا الاستومرهای PDMS، تمامی استانداردهای لازم را برآورده می‌کنند و به همین دلیل است که به طور گسترده در محصولات مراقبت‌های شخصی و زیبایی استفاده می‌شوند.

خرید مواد اولیه دارویی از دکتر کمیکال با بهترین کیفیت

سابقه طولانی استفاده از سیلیکون در وسایل پزشکی، از جمله ایمپلنت‌های بلندمدت، باعث شده است که Silicon به‌عنوان یک ترکیب زیست سازگار شناخته شود. سیلیکون‌هایی با گروه‌های زنجیره جانبی غیر از متیل کمتر استفاده می‌شوند و اغلب ارجحیت با پلیمرهای PDMS است.

ارتباط بین خواص فیزیکی – شیمیایی و سازگاری زیستی هنوز برای بسیاری از مواد کاملاً درک نشده است. عوامل مختلفی در کاربرد موفقیت‌آمیز از مواد PDMSbase در دستگاه‌های پزشکی یا کاربردهای دارویی دخیل هستند.

به دلیل انعطاف‌پذیری زنجیره اصلی، ترکیبات PDMS تنش سطحی و انرژی سطح پایین‌تری دارند که این موضوع منجر به فعالیت کمتر سطحی و برهم‌کنش کمتر با محیط می‌شود؛ بنابراین مواد PDMS یکی از مطلوب‌ترین ترکیبات از نظر زیست سازگاری هستند. همچنین پلیمرهای PDMS به دلیل پایداری ذاتی خود به تثبیت‌کننده نیاز ندارند.

سیلیکون در پزشکی

سیلیکون در پزشکی

کاربرد سیلیکون در پزشکی

سیلیکون ۶۰ سال است که در صنعت دارو مورداستفاده قرار می‌گیرد. پس از اینکه ترکیبات سیلیکونی به‌صورت تجاری در سال ۱۹۴۶ در دسترس قرار گرفتند، متیل کلروسیلان‌ها در ظروف شیشه‌ای برای جلوگیری از لخته شدن خون مورداستفاده قرار گرفتند. امروزه سیلیکون‌ها در بسیاری از وسایل پزشکی مانند ضربان‌سازها مورداستفاده قرار می‌گیرند. همچنین سیلیکون به‌عنوان ترکیبات دارویی فعال در فرآورده‌هایی مانند فرمولاسیون آنتی اسید و ضد چربی استفاده می‌شود.

کاربرد سیلیکون در تجهیزات پزشکی و داروسازی

جدای از زیست سازگاری بالای سیلیکون، سایر خواص در استفاده از سیلیکون در کاربردهای پزشکی و دارویی نقش دارند:

  • به دلیل تنش سطحی کم به‌راحتی فیلم بر روی بسترهایی مانند پوست شکل می‌گیرد و درعین‌حال خاصیت پخش‌شوندگی خوبی دارند.
  •  به دلیل خواص ویسکوالاستیک، سیلیکون‌های تقویت شده با رزین دارای خواص حساس به فشار هستند. رفتار لاستیکی و نرم آنها، باعث می‌شود چنین سیلیکون‌هایی، مواد بسیار مناسبی برای تماس با بافت‌های بیولوژیکی باشند.
  • به دلیل نفوذپذیری زیاد، سیلیکون‌ها باعث انتشار بسیاری از مواد مانند گازها (یعنی اکسیژن، دی‌اکسیدکربن، بخار آب) و مواد فعال مختلف (یعنی عصاره گیاه، دارو یا حتی پروتئین) می‌شوند. این موضوع کاربرد سیلیکون در محصولات مراقبت شخصی، محصولات موضعی پوست و… را توضیح می‌دهد.

سیلیکون امولشن 60 درصد

فراریت سیلیکون

به دلیل گرمای تبخیر اندک این سیلیکون‌ها، برای تبخیر نیاز به حرارت قابل‌توجهی از پوست ندارند و در نتیجه اثر خنک‌کننده قوی که هنگام استفاده از محصولات فرموله شده با آب یا اتانول ایجاد می‌شود، را نخواهند داشت. این خاصیت به‌ویژه در محصولات ضدتعریق مفید خواهد بود، جایی که سیلیکون‌های با وزن کم مولکولی اثر خشک ویژه‌ای را هنگام استفاده فراهم می‌کنند.

در جدول زیر انواع ترکیبات سیلیکونی و خواص و کاربرد آن‌ها بررسی شده‌اند:

ترکیب سیلیکونی ویژگی های کلیدی کاربرد در صنایع دارویی و پزشکی
مایع
– پلی دی متیل سیلوکسان
– سیلوکسان دارای گروه عاملی آلی
– سیلیکون پلی اتر
– واکس سیلیکون آلکیل
– قابلیت پخش خوب و ایجاد لایه
– رقیق کننده ، دیسپرسنت
– آبگریز
– روان کننده
– امولسیفایر
– ساخت سوزن و سرنگ
– روغن کاری دستگاه پزشکی
– فرمولاسیون ترکیبات خاص
– فرمولاسیون محافظت از پوست
– تحویل دهنده دارو
جامد
-سیلیکا+ پلی دی متیل سیلوکسان
-ضدکف
– رقیق کننده ، دیسپرسنت
-ضدنفخ
ژل(الاستومر اصلاح نشده)
-پلی دی متیل سیلوکسان دارای پیوند های متقابل
– نرمی
– انعطاف پذیری
– چسبندگی
– شفافیت
– اسفنجی
– چسب ملایم برای پوست
– چسب زخم
-بستر مناسب برای رهایش دارو
الاستومر
– پلی دی متیل سیلوکسان با پیوند متقابل
– تقویت شده با سیلیس
– خاصیت لاستیکی
– مقاومت مکانیکی
– مدول قابل تنظیم
– شرایط قابل تنظیم پیوندهای متقابل
– اسفنجی
– شکل گیری لایه در محل
– مواد نرم و انعطاف پذیر برای
دستگاه پزشکی
– سازگاری زیستی شناخته شده برای مصرف انسان (به عنوان مثال ،
ضربان ساز)
– چسب پزشکی (درزگیر)
چسب های حساس به فشار (PSA)
– رزین سیلیکات در پلی دی متیل سیلوکسان
– چسبندگی به پوست و بسترهای مختلف – تشکیل لایه – سیستم انتقال دارو از طریق پوست

فروش روغن سیلیکون با ویسکوزیته 350,1000,12000,60000,80000 مورد نیاز صنایع مختلف برای استعلام قیمت روغن سیلیکون و همچنین خرید مواد شیمیایی با کارشناسان بخش فروش در تماس باشید. همین حالا با ما ارتباط برقرار کند.

[کل: 1 میانگین: 5]