6 نکته که باید قبل از مصرف ایزوپروپانول بدانید!

ایزوپروپانول گزینه خوبی برای ضدعفونی است اما 6 نکته وجود دارد که قبل از استفاده از آن باید بدانید.

وقتی صحبت از ضدعفونی موثر و البته ارزان در میان باشد یکی از اولین موادی به به کار می آید ایزوپروپانول است. اگرچه ایزوپروپانول ترکیب موثری برای ضدعفونی و پاکسازی به شمار می آید اما این بدان معنی نیست که استفاده از آن با ریسک همراه نیست. با توجه به قابلیت ایزوپروپانول در از بین بردن میکروب و ویروس آنفلوانزا، می توان گفت که ایزوپروپانول یک ماده ضد عفونی کننده هوشمند است که می تواند در طول زمستان ، به کار بیاید. اما به دلیل خواص شیمیایی ویژه ، استفاده از الکل در خانه نیاز به مراقبت بیشتری دارد.

1.ایزوپروپانول را با وایتکس مخلوط نکنید.

برخی مخلوط های شیمیایی وجود دارد که باید به هر قیمتی از آن اجتناب کرد ، سفید کننده و الکل یکی از آن هاست. ایزوپروپانول  هنگامی که با سفیدکننده مخلوط شود کلروفرم  ایجاد می کند ، که یک ترکیب سمی همراه با بخار سمی و خورنده است. به گفته CDC ، استنشاق کلروفرم علاوه بر تحریک پوست ، ریه ها و چشم ها و ایجاد حالت تهوع و سرگیجه می تواند باعث مشکلات جدی در سیستم عصبی مرکزی ، کبد و کلیه ها شود.

2.ایزوپروپانول را در مجاورت شعله یا سیگار به کار نبرید.

مخلوط الکل و آتش؟ هرگز نباید این ریسک را امتحان کرد! با توجه به محتوای آشکار الکل ، ایزوپروپانول بسیار قابل اشتعال است ، به این معنی که باید از مصرف آن درمجاورت استعمال سیگار یا هرگونه شعله باز در خانه خودداری کنید.

3.ایزوپروپانول را در محیط بسته به کار نبرید.

از آنجا که ایزوپروپیل الکل یک ماده شیمیایی فرار است (به سرعت تبخیر می شود) ، دارای بخارات سمی و خطرناک است. هنگامی که خانه خود را با الکل تمیز می کنید ، حتماً پنجره های خود را باز کنید ، و تا آنجا که ممکن است محیط را با تهویه مناسب نگه دارید.

4.برخی از سطوح را نمی توان با ایزوپروپانول ضدعفونی کرد.

اگرچه ایزوپروپانول یک ماده ضد عفونی کننده قدرتمند برای سطوح مختلف از جمله  پیشخوان ها ، توالت ها ، یا حتی لپ تاپ و تلفن همراه شماست اما بعضی از سطوح وجود دارد که نمی توان آن را با استفاده از ایزوپروپانول ضدعفونی کرد:

  • سطوح پرداخت شده: از آنجا که الکل یک حلال است ، ایزوپروپانول به معنای واقعی کلمه می تواند وارنیش ها تخریب کرده ، و باعث آسیب به مبلمان یا سایر سطوح خانه شود. بنابراین از به کار بردن ایزوپروپانول در سطوح رنگ شده و یا لاک زده از جمله چوب خودداری کنید.
  • انواع خاصی از پارچه: ایزوپروپیل الکل می تواند یک ترکیب عالی برای از بین بردن لکه بر روی پارچه های خاص باشد و لکه های دشوار مانند جوهر ، گریس یا شیره را از بین ببرد. اما به خاطر داشته باشید که برخی از پارچه ها با الکل آسیب می بینند. در مورد پارچه های تشکیل شده از مواد ظریف یا مصنوعی مانند استات ، ریون ، پشم و ابریشم بهتر است که از مصرف الکل خودداری کنید.

هنگامی که از الکل برای ضدعفونی کردن استفاده می کنید ، مهم است که از غلظت مناسب الکل برای این منظور استفاده شود. الکل با غلظت کمتر از 50٪ برای از بین بردن میکروب ها مناسب نیست و غلظت بهینه برای کشتن باکتری ها بین 60 تا 90 درصد است. به خاطر داشته باشید که وقتی از فروشگاه محلول ضدعفونی الکل می خرید ، قبلاً با آب در غلظت مشخص شده در برچسب رقیق شده است (معمولاً 70 درصد یا 91-90 درصد).

ایزو پروپیل الکل Iso propyl alcohol


بشکه 220 لیتری / گالن 20 لیتری
فروش ایزوپروپانول الکل و فرمولاسیون انواع محلول های ضدعفونی کننده مورد نیاز صنایع مختلف، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

5.ایزوپروپانول را برای ضدعفونی کردن پوست زخمی استفاده نکنید.

معمولا پزشکان با توجه به خاصیت ضد عفونی کننده ایزوپروپیل الکل ، از آن برای استریل کردن تجهیزات پزشکی استفاده می کنند ، و حتی ممکن است از آن برای ضد عفونی کردن موچین خود قبل از جدا کردن اسپلینتر یا تمیز کردن برش کوچکی از پوست خود استفاده کنند. اما استفاده از مقادیر زیاد ایزوپروپیل الکل یا پوشاندن قسمت زیادی از پوست می تواند آسیب جدی ایجاد کند. برای تمیز کردن زخم ها یا سایر صدمات جدی تر نمی توان از ایزوپروپانول استفاده کرد ، زیرا می تواند بهبودی را به تاخیر بیاندازد و منجر به سوزش بیشتر پوست شود. همچنین از استفاده از آن در نواحی حساس مانند آفتاب سوختگی و پوست های خشک یا تحریک شده خودداری کنید.

.ایزوپروپانول را نخورید!

بعضی از اجزای کیت کمک های اولیه ، مانند پراکسید هیدروژن ، در مقادیر اندک برای استعمال داخلی مشکلی ندارند. اما در مورد ایزوپروپانول اینگونه نیست. طبق اعلام مرکز ملی سموم ، ایزوپروپانول ، مصرف حتی به مقدار کم ، باعث مسمومیت می شود. مانند هر نوع ماده پاک کننده دیگر ، باید الکل را از دسترس کودکان دور نگه دارید و هرگز آن را در  لیوان یا هر ظرف دیگری که باعث شود با آب اشتباه گرفته شود نریزید.

مقالات مرتبط