ایزوپروپیل الکل و 6 نکته مهمی که باید درباره ایزوپروپانول بدانید

ایزوپروپیل الکل

در این مطلب قصد داریم درباره ایزوپروپانول و 6 نکته مهم و کلیدی برای استفاده ایزوپروپیل الکل را به شما بگوییم تا بیشتر با این محلول کاربردی آشنا شوید.

ایزوپروپیل الکل چیست؟

ایزوپروپیل الکل یا ایزوپروپانول، که بیشتر به عنوان الکل تنظیف شناخته می‌شود، در صنعت بهداشت کاربردهای زیادی دارد و در اکثر کابینت‌های داروهای خانگی به‌عنوان یک ماده اصلی شناخته شده است. طبق گفته دیکشنری پزشكی، نام “الکل سایشی” ناشی از استفاده از آن در گذشته به عنوان یک داروی ضدعفونی‌کننده دارو بوده است، هرچند اکنون این یک کاربرد معمولی نیست.

(فروش مواد شیمیایی ضدعفونی کننده)

روش‌های سنتزی شیمیایی در تولید تجاری ایزوپروپانول مورد استفاده در تهیه مواد ضد‌عفونی‌کننده مصرف‌کننده، حلال‌های صنعتی و مواد شیمیایی مخصوص استفاده می‌شوند. به طور خاص، روش‌های غیر مستقیم و مستقیم برای هیدراته شدن پروپیلن مشتق شده از نفت (CH3CH = CH2) دو فرآیند اصلی تجاری برای تولید الکل ایزوپروپانول هستند.

علاوه‌براین، مقادیر کمتری از ایزوپروپانول صنعتی از طریق هیدراته شدن استون [(CH3) 2C = Oانجام می‌شود. روش‌های مختلفی نیز برای تولید تخمیر ایزوپروپانول از منابع کربن، از جمله نشاسته، شکر و سلولز با استفاده از مخمر و باکتری‌های ژنتیکی وجود دارد. با این حال، بسیاری از این روش‌های تخمیر بیولوژیکی محدود به سطح تولید مقیاس آزمایشگاهی هستند و به سمت تولید ایزوپروپانول به عنوان سوخت زیستی هدایت می‌شوند.

ایزوپروپیل الکل دارای خاصیت ضدباکتریایی و ضدعفونی‌کننده است. اگرچه مکانیسم دقیق ضدعفونی‌کردن ایزوپروپانول مشخص نیست، اما ممکن است با دناتوره کردن پروتئین‌های سلولی و DNA، تداخل در متابولیسم سلولی و حل کردن غشای لیپوپروتئین سلولی، ویروس‌ها را از بین ببرد. ایزوپروپانول در محصولات آرایشی بهداشتی به‌عنوان ضدعفونی‌کننده و نگهدارنده استفاده می‌شود.

ایزوپروپیل الکل مایعی فرار و بی‌رنگ با بوی تند است. این الکل در تولید لوازم آرایشی، محصولات پوست و مو، داروسازی، عطرسازی، فرمولاسیون لاک، محلول‌های رنگ، ضد یخ، صابون‌ها و پاک‌کننده‌های پنجره استفاده می‌شود. محلول آبی 70% ایزوپروپانول به‌عنوان الکل مالشی فروخته می‌شود.

ایزوپروپانول

این محلول به عنوان ماده ضدعفونی‌کننده از طریق انحلال غشاهای لیپیدی و دناتوراسیون سریع پروتئین‌ها عمل می‌کند. از آنجا که پروتئین‌ها با حضور آب سریعتر دفع می‌شوند، فعالیت باکتری کشنده افزایش یافته معمولاً برای مخلوط ایزوپروپیل الکل و آب، در مقایسه با ایزوپروپانول غلیظ مشاهده می‌شود، که به عنوان یک عامل کم آبی بدن عمل می‌کند.

این مشاهدات خام پشتیبانی مکانیکی را برای مکانیسم پیشنهادی فراهم می‌کند، که به شدت به توانایی آن را در تغییر پروتئین‌ها وابسته است. این الکل به دلیل این روش عمل قادر به نابودی بسیاری از سلول‌های باکتریایی و ویروسی است. با این حال، در برابر اسپورهای باکتریایی بی‌اثر است! زیرا این ماده قبل از اینکه بتواند به‌طور موثر در غشاء نفوذ کند، تبخیر می‌شود و منجر به دناتوراسیون پروتئین می‌شود.

استفاده از محصولات الکل حاوی ایزوپروپانول در ضدعفونی‌کننده‌ها به عنوان ماده فعال رایج تر است و حاوی مواد افزودنی کمتری نسبت به محصولات مبتنی بر اتانول است. فرآورده‌های الکلی حاوی اتانول براساس قانون موظف هستند، حاوی مقدار مشخصی از مواد مضر برای تهیه محلول ضدعفونی‌کننده غیرقابل مصرف برای مصرف انسان باشند. با این حال، از آنجا که ایزوپروپانول در نوشیدنی‌های الکلی استفاده نمی‌شود، دناتورسانت‌ها در الکل تنظیف کننده مبتنی بر isopropyl alcohol غیر ضروری هستند.

ویژگی های ایزوپروپانول خالص

ایزوپروپانول یک مایع بی‌رنگ، قابل اشتعال با فرمول مولکولی (CH3) 2CHOH است. خلاصه‌ای از خصوصیات شیمیایی و فیزیکی ایزوپروپانول خالص در جدول زیر آورده شده است:

ویژگی های ایزوپروپانول

ویژگی های ایزوپروپانول

ایزوپروپیل الکل برای اهداف مختلف صنعتی و مصرفی استفاده می‌شود، از کاربردهای شیمیایی و حلال گرفته تا کاربردهای پزشکی و مصرفی. کاربردهای عمده ایزوپروپانول به 5 دسته کلی تقسیم شده است: کاربردهای حلال، واسطه شیمیایی در سنتز، محصولات خانگی، آرایشی و بهداشتی، داروسازی و تولید استون. در شکل زیر نمودار هدفمند برای استفاده از ایزوپروپانول در تولید محصولات ارگانیک و همچنین کاربردهای وسیع‌تری ارائه شده است:

کاربرد ایزوپروپانول در صنایع مختلف

کاربرد ایزوپروپانول در صنایع مختلف

کاربرد ایزوپروپیل الکل

ضد عفونی کننده

ایزوپروپانول اغلب به عنوان ضدعفونی‌کننده به‌کار می‌رود و احتمالاً پزشک شما قبل از تزریق برای از بین‌بردن باکتری‌های سطحی پوست از آن استفاده کرده است. این ماده برای تمیز کردن برش‌ها و ساییدگی‌های جزئی و از بین‌بردن هرگونه باکتری موجود به منظور جلوگیری از رشد باکتری‌ها استفاده می‌شود. همچنین برای استفاده توسط سازمان غذا و داروی یا FDA به عنوان اسکراب جراحی و ضدعفونی‌کننده بالینی مورد تایید قرار گرفته است.

قابض

مواد قابض موادی هستند که می‌تواند بافت‌های بدن ازجمله منافذ موجود در پوست را کوچک یا سفت کند. ایزوپروپیل الکل به عنوان قابض عمل می‌کند و اغلب در تونرهای پوستی و فرمول‌های سفت‌کننده به همراه سایر قابض‌ها استفاده می‌شود. این کمک می‌کند تا پوست شما یکنواخت‌تر جلوه داده شود و منافذ آن کمتر دیده شود. همچنین با سفت شدن مویرگ‌هایی که در حال از دست‌دادن خون هستند، به جلوگیری از خونریزی در برش‌های جزئی و خراش کمک می‌کند.

لینیمنت برای درد عضلانی

لینیمنت مایعی است که می‌تواند روی سطح عضلات دردناک یا مفاصل دردناک مالیده شود تا به کاهش درد و تورم کمک کند. مطابق با فرهنگ لغات کلمبیا آنلاین، الکل یک لمینت موثر است، زیرا به عنوان یک محرک جزئی برای افزایش گردش خون و رساندن خون به ناحیه آسیب‌دیده کمک می‌کند. این افزایش گردش خون به کاهش درد و التهاب کمک می‌کند.

ضد عفونی کننده سطحی

ایزوپروپانول یا ایزوپروپیل الکل یکی از ترکیبات فعال بسیاری از محصولات مورد استفاده در ضدعفونی سطوح بیمارستان است. ایزوپروپانول در فهرست محصولات ضدمیکروبی موثر در برابر مایکوباکتریوم توبرکلوزیس، HIV HIV-1 و ویروس هپاتیت B آژانس حفاظت از محیط زیست آمده است.

به‌طور کلی ایزوپروپیل الکل موجود در این محصولات با ماده شیمیایی دیگری ترکیب شده است که به آن کمک می‌کند تا روی سطح طولانی‌تر بماند و به سرعت تبخیر نشود. این ماده اضافی برای هر پاک‌کننده سطحی در خانه مفید است و می‌تواند باکتری‌ها، اسپورها و ویروس‌های موجود در آن سطوح را نیز از بین ببرد.

کاربرد ایزوپروپانول

کاربرد ایزوپروپانول

عامل تنظیف

یکی از کاربردهای رایج خانگی در استفاده از ایزوپروپانول به‌عنوان یک ماده تمیزکننده است. به عنوان مثال بسیاری از محلول‌های پاک‌کننده توالت و پاک کننده‌های پنجره حاوی الکل ایزوپروپیل هستند.

برخلاف آب، این محلول می‌تواند باقیمانده‌های چسبنده مواد مختلف یا آدامس چسبیده به سطوح را پاک می‌کند. ایزوپروپانول باقیمانده موهای زائد را از آینه‌ها پاک می‌کند. دی وی دی و سی دی‌هایی که اثر انگشت بر روی آن‌ها باقیمانده است را می‌توانید با مقداری از این محلول و به کمک یک پارچه نرم پاک کنید.

محافظت از گوش شناگران

یکی از مشکلات رایج شناگران گیرافتادن آب در اعماق کانال گوش است. در بهترین حالت، این موضوع منجر به چند ساعت تلاش آزاردهنده برای از بین‌بردن آب باقیمانده می‌شود، همچنین در این مدت شنیدن دشوار است. در بدترین حالت، رطوبت در اعماق گوش، محیطی ایده‌آل برای عوامل بیماری زای عفونی ایجاد می‌کند و منجر به عفونت گوش شناگران می‌شود که می‌تواند بسیار دردناک باشد.

مالیدن ایزوپروپانول در واقع می‌تواند به شناگران در جلوگیری از عفونت کمک کند. مطابق با داده‌های ایمنی مواد برای الکل ایزوپروپیل، این ماده شیمیایی دارای فشار بخار 44 میلی متر جیوه در دمای اتاق است، در مقایسه با فشار بخار آب 23.8 میلی متر جیوه. این بدان معنی است که تبخیر ایزوپروپانول بسیار راحت‌تر از آب است.

هنگامی که این محلول با آب مخلوط می‌شود، مخلوط حاصل شده دارای فشار بخار بین ترکیبات اصلی است. این بدان معنی است که ریختن مقدار کمی الکل در گوش برای مخلوط کردن با آب باقی مانده در آنجا پس از شنا، مخلوطی تولید می‌کند که خیلی سریعتر از آب به خودی خود تبخیر می‌شود، گوش را خشک می‌کند و از عفونت جلوگیری می‌کند.

پادزهر گیاهان سمی

اگر می‌دانید که در معرض پیچک سمی یا گیاه تحریک‌کننده دیگری هستید، یک بطری ایزوپروپانول بگیرید. یک پارچه تمیز یا حوله کاغذی را به ایزوپروپیل الکل اغشته کنید و ناحیه آسیب دیده را به آرامی پاک کنید. هنگامی که منطقه کاملاً خشک است، آن را با صابون و آب گرم بشویید.

دیگر کاربردهای ایزوپروپانول

ایزوپروپانول به عنوان ماده ضدعفونی‌کننده در تولید محصولات ارگانیک در کشاورزی استفاده می‌شود. در حال حاضر استفاده از ایزوپروپانول به عنوان یک عامل ضد جلبک و ضدعفونی‌کننده در محصولات ارگانیک و دامی مجاز است. با توجه به تولید محصولات زراعی، ایزوپروپانول ممکن است به طور موثری برای ضد عفونی خطوط سیستم‌های آبیاری و همچنین انواع ادوات کشاورزی استفاده شود.

(فروش مواد اولیه کشاورزی)

به عنوان مثال، محصولات حاوی الکل (مثلاً 70 درصد الکل) برای از بین بردن باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها توصیه می‌شود. یک کاربرد خاص شامل استفاده از محلول 35 درصدی ایزوپروپانول برای از بین بردن آثار باقیمانده باکتری‌های آتش‌سوزی از برشی است که برای هرس گیاهان آسیب دیده استفاده می‌شود.

محلول ایزوپروپانول

محلول ایزوپروپانول

بنابراین، تولیدکنندگان دام به طور مرتب از ایزوپروپیل الکل برای ضدعفونی‌کننده داروهای پزشکی و سایر تولیدات استفاده می‌كنند و محصولات ایزوپروپانول تجاری فقط برای استفاده خارجی از آن به عنوان ضد جلبک و ضد قارچ و ضدعفونی‌كننده در گاو، اسب، گوسفند، خوک، سگ و گربه استفاده می‌شود.

ایزوپروپانول علاوه بر کاربردهای ضد میکروبی در کشاورزی، همچنین به‌طور گسترده در محصولات تجاری و خانگی از جمله ضدعفونی‌کننده دست، ضدعفونی‌کننده‌های پزشکی و محصولات سموم دفع آفات کک و پیس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

الکل‌ها، از جمله ایزوپروپانول و اتانول، قادر به ارائه فعالیت ضد میکروبی سریع طیف گسترده ای علیه باکتری های رویشی، ویروس‌ها و قارچ‌ها هستند، اما در برابر اسپورهای باکتریایی فعالیتی ندارند.

در واقع، CDC در برابر استفاده از ایزوپروپانول یا اتانول به عنوان ماده اصلی استریلیزین توصیه می‌شود، زیرا این الکل‌‎ها به اندازه کافی اسپور کش نیستند (از بین بردن اسپور) و نمی‌توانند در مواد غنی از پروتئین نفوذ کنند. علی‌رغم این محدودیت‎‌ها، ایزوپروپانول برای ضدعفونی دماسنج‌ها، پیجرهای بیمارستانی، قیچی و استتوسکوپ مورد استفاده قرار گرفته است.

حوله‌های تجاری و دیگر دستمال‌های اشباع شده با ایزوپروپانول نیز برای ضدعفونی سطوح کوچک در تنظیمات پزشکی استفاده شده‌اند. به عنوان یک ماده ضدعفونی‌کننده عمومی، ایزوپروپیل الکل به‌طور کلی از طریق دستمال مرطوب سطحی، اسپری، جارو برقی، اسفنجی، تمیز کردن یا ریختن، و با غوطه ور شدن استفاده می‌شود.

همچنین برای ضدعفونی سیستم‌های خنک‌کننده تجاری تجاری / صنعتی بسته استفاده می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که ایزوپروپانول تقریبا دو برابر اتانول موثرتر از یک ماده ضدعفونی‌کننده سطح است. حجم زیادی از ایزوپروپانول برای اهداف غیر از ضدعفونی و سایر کاربردهای سموم دفع آفات در مناطق کشاورزی، خانگی و پزشکی استفاده می‌شود.

به عنوان یک حلال، ایزوپروپانول در رزین‌های اکریلیک اسید و اپوکسی، اتیل سلولز، رزین‌های طبیعی، لثه‌ها و همچنین برخی از رنگ‌ها، جوهرها و روغن‌های اساسی استفاده می‌شود. ایزوپروپیل الکل همچنین یک ماده اولیه شیمیایی است که در تولید استون، ایزوپروپیل آمین‌ها، ایزوپروپیل استات ها و تعدادی دیگر از مواد شیمیایی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علاوه‌براین، در تولید مواد پایه آرایشی و حامل سموم دفع آفات و استخراج اسیدهای چرب از روغن‌های گیاهی در دمای متوسط ​​تا پایین استفاده می‌شود. سایر کاربردهای آن نیز به عنوان تقویت‌کننده اکتان، افزودنی ضد یخ کربورتر و متانول به همراه حلال متانول در مخلوط بنزین موتور است.

عوارض ایزوپروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل به‌راحتی از طریق پوست جذب می‌شود، بنابراین ریختن مقادیر زیادی ایزوپروپانول روی پوست ممکن است باعث مسمومیت شود. قرارگرفتن مکرر پوست در معرض ایزوپروپیل می‌تواند باعث خارش، قرمزی، بثورات، خشکی و ترک پوستی شود.

همچنین استنشاق ایزوپروپیل می‌تواند بینی و گلو را تحریک کند. قرارگرفتن مکرر در معرض مقادیر زیاد ایزوپروپانول می‌تواند باعث سردرد، سرگیجه، گیجی، ازدست‌دادن تعادل، بیهوشی و حتی مرگ شود.

دوز کشنده تقریبی ایزوپروپانول برای انسان بالغ تنها 250 میلی‌لیتر یا حدود 8 اونس است. برای اینکه این میزان را بتوانید تصور کنید، یک قوطی کوکاکولا حدوداً 12 اونس است  و خوردن تنها 8 اونس ایزوپروپیل می‌تواند شما را بکشد.

موارد مصرف ایزوپروپیل الکل

موارد مصرف ایزوپروپیل الکل

6 نکته که باید قبل از مصرف ایزوپروپیل الکل بدانید

ایزوپروپانول گزینه خوبی برای ضدعفونی است، اما 6 نکته وجود دارد که قبل از استفاده از آن باید بدانید!

وقتی صحبت از ضدعفونی موثر و البته ارزان در میان باشد یکی از اولین موادی به به کار می‌آید، ایزوپروپیل الکل است. اگرچه ایزوپروپانول ترکیب موثری برای ضدعفونی و پاکسازی به شمار می‌آید، اما این بدان معنی نیست که استفاده از آن با ریسک همراه نیست.

با توجه به قابلیت این محلول در از بین‌بردن میکروب و ویروس آنفلوانزا، می‌توان گفت که این الکل یک ماده ضدعفونی‌کننده هوشمند است که می‌تواند در طول زمستان، به کار بیاید. اما به دلیل خواص شیمیایی ویژه، استفاده از الکل در خانه نیاز به مراقبت بیشتری دارد.

1. ایزوپروپانول را با وایتکس مخلوط نکنید.

برخی مخلوط‌های شیمیایی وجود دارد که باید به هر قیمتی از آن اجتناب کرد ، سفیدکننده و الکل یکی از آن‌هاست. این نوع محلول هنگامی که با سفیدکننده مخلوط شود کلروفرم ایجاد می‌کند، که یک ترکیب سمی همراه با بخار سمی و خورنده است. به گفته CDC، استنشاق کلروفرم علاوه بر تحریک پوست، ریه‌ها و چشم‌ها و ایجاد حالت تهوع و سرگیجه می‌تواند باعث مشکلات جدی در سیستم عصبی مرکزی، کبد و کلیه‌ها شود.

2. ایزوپروپانول را در مجاورت شعله یا سیگار به کار نبرید.

مخلوط الکل و آتش؟ هرگز نباید این ریسک را امتحان کرد! با توجه به محتوای آشکار الکل، ایزوپروپیل الکل بسیار قابل اشتعال است، به این معنی که باید از مصرف آن درمجاورت استعمال سیگار یا هرگونه شعله باز در خانه خودداری کنید.

3. این نوع الکل را در محیط بسته به کار نبرید.

از آنجا که ایزوپروپیل الکل یک ماده شیمیایی فرار است (به سرعت تبخیر می‌شود)، دارای بخارات سمی و خطرناک است. هنگامی که خانه خود را با الکل تمیز می‌کنید، حتماً پنجره‌‎های خود را باز کنید و تا آنجا که ممکن است محیط را با تهویه مناسب نگه دارید.

عوارض خوردن ایزوپروپیل الکل

عوارض خوردن ایزوپروپیل الکل

4. ایزوپروپیل الکل را نخورید.

بعضی از اجزای کیت کمک‌های اولیه، مانند پراکسید هیدروژن، در مقادیر اندک برای استعمال داخلی مشکلی ندارند. اما در مورد ایزوپروپانول اینگونه نیست. طبق اعلام مرکز ملی سموم، Isopropyl Alcohol، مصرف حتی به مقدار کم باعث مسمومیت می‌شود. مانند هر نوع ماده پاک‌کننده دیگر، باید الکل را از دسترس کودکان دور نگه دارید و هرگز آن را در لیوان یا هر ظرف دیگری که باعث شود با آب اشتباه گرفته شود نریزید.

5. برخی از سطوح را نمی توان با ایزوپروپانول ضدعفونی کرد.

اگرچه ایزوپروپانول یک ماده ضدعفونی‌کننده قدرتمند برای سطوح مختلف از جمله پیشخوان‌ها، توالت‌ها، یا حتی لپ تاپ و تلفن همراه شماست. اما بعضی از سطوح وجود دارد که نمی‌توان آن را با استفاده از ایزوپروپیل ضدعفونی کرد:

  • سطوح پرداخت شده: از آنجا که الکل یک حلال است، ایزوپروپانول به معنای واقعی کلمه می‌تواند وارنیش‌ها تخریب کرده و باعث آسیب به مبلمان یا سایر سطوح خانه شود. بنابراین از به کار بردن این مواد در سطوح رنگ‌شده و یا لاک‌زده از جمله چوب خودداری کنید.
  • انواع خاصی از پارچه: ایزوپروپیل الکل می تواند یک ترکیب عالی برای از بین بردن لکه بر روی پارچه‌های خاص باشد و لکه‌های دشوار مانند جوهر، گریس یا شیره را از بین ببرد. اما به خاطر داشته باشید که برخی از پارچه‌ها با الکل آسیب می‌بینند. در مورد پارچه‌های تشکیل شده از مواد ظریف یا مصنوعی مانند استات، ریون، پشم و ابریشم بهتر است که از مصرف الکل خودداری کنید.

هنگامی که از الکل برای ضدعفونی کردن استفاده می‌کنید، مهم است که از غلظت مناسب الکل برای این منظور استفاده شود. الکل با غلظت کمتر از 50٪ برای از بین بردن میکروب‌ها مناسب نیست و غلظت بهینه برای کشتن باکتری‌ها بین 60 تا 90 درصد است. به خاطر داشته باشید که وقتی از فروشگاه محلول ضدعفونی الکل می‌خرید، قبلاً با آب در غلظت مشخص شده در برچسب رقیق شده است. (معمولاً 70 درصد یا 91-90 درصد)

6. آن را برای ضدعفونی کردن پوست زخمی استفاده نکنید.

معمولاً پزشکان با توجه به خاصیت ضدعفونی‌کننده ایزوپروپانول الکل، از آن برای استریل کردن تجهیزات پزشکی استفاده می‌کنند. حتی ممکن است از آن برای ضدعفونی‌کردن موچین خود قبل از جدا کردن اسپلینتر یا تمیز کردن برش کوچکی از پوست خود استفاده کنند. اما استفاده از مقادیر زیاد ایزوپروپیل الکل یا پوشاندن قسمت زیادی از پوست می‌تواند آسیب جدی ایجاد کند.

برای تمیز کردن زخم‌ها یا سایر صدمات جدی‌تر نمی‌توان از ایزوپروپانول استفاده کرد! زیرا می تواند بهبودی را به تاخیر بیاندازد و منجر به سوزش بیشتر پوست شود. همچنین از استفاده از آن در نواحی حساس مانند آفتاب سوختگی و پوست‌های خشک یا تحریک شده خودداری کنید.

فرق ایزوپروپیل الکل با اتانول

فرق ایزوپروپیل الکل با اتانول

تفاوت ایزوپروپیل الکل با اتانول

ایزوپروپیل الکل یک الکل خانگی رایج است و معمولاً به‌عنوان الکل مالشی نیز شناخته می‌شود. ایزوپروپانول الکل شبیه اتانول است که می‌تواند بیشتر ویروس‌ها و باکتری‌ها را از بین ببرد. از بین فرم‌های مختلف الکل، ایزوپروپانول و اتانول (که اتیل الکل نیز نامیده می‌شود) تنها الکل‌های قابل‌قبول برای استفاده در محلول‌های ضدعفونی‌کننده دست، طبق دستورالعمل سازمان‌های FDA، CDC، و WHO هستند.

بااین‌حال، ساختار شیمیایی ایزوپروپیل و اتانول متفاوت است. درحالی‌که اتانول حاوی دو کربن و یک گروه هیدروکسیل (-OH) است، ایزوپروپیل حاوی سه کربن و گروه هیدروکسیل متصل به کربن میانی یا دوم است. هر دو نوع الکل می‌توانند باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر میکروب‌هایی را که می‌توانند شما را بیمار کنند، از بین ببرند.

اتانول در ازبین‌بردن طیف وسیعی از ویروس‌ها مؤثر است، اما این شامل هپاتیت A یا ویروس فلج اطفال نمی‌شود. ایزوپروپیل الکل نیز در برابر دسته‌ای از ویروس‌ها به نام ویروس‌های بدون پوشش مؤثر نیست، اما در کشتن ویروس‌های پوشش‌دار مؤثر است. به طور ممکن ویروسی عامل COVID-19 می‌شود یک ویروس پوششی است که هر دو نوع الکل در ازبین‌بردن آن مؤثر هستند، اما اتانول ممکن است از ایزوپروپانول مؤثرتر باشد.

چرا ۷۰٪ مؤثرترین غلظت ایزوپروپیل الکل برای ضد عفونی است؟

ایزوپروپیل الکل، به ویژه در محلول‌های بین ۶۰ تا ۹۰ درصد الکل با ۱۰ تا ۴۰ درصد آب تصفیه شده، به سرعت باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها را از بین می‌برد. هنگامی که غلظت الکل به کمتر از ۵۰٪ کاهش یابد، خاصیت ضد عفونی به شدت کاهش می‌یابد.

جالب توجه است که غلظت‌های بالاتر الکل باعث بهبود خواص ضد باکتری، ضد ویروس یا قارچ‌کشی نمی‌شود. وجود آب عامل مهمی در از بین بردن یا مهار رشد میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا با الکل ایزوپروپیل است. آب به عنوان یک کاتالیزور عمل می‌کند و در دفع پروتئین غشاهای سلولی میکروارگانیسم‌ها نقش اساسی دارد.

محلول‌های ۷۰٪ IPA به دیواره سلولی کاملاً نفوذ می‌کنند، پروتئین به کلی منعقد شده و در نتیجه میکروارگانیسم از بین می‌رود. محتوای اضافی آب تبخیر را کاهش می‌دهد؛ بنابراین زمان تماس با سطح را افزایش می‌دهد و باعث افزایش کارایی می‌شود. غلظت الکل ایزوپروپیل بیش از ۹۱٪ پروتئین را به سرعت منعقد می‌کند به‌طوری‌که، یک لایه محافظ ایجاد شده و مابقی پروتئین را در برابر انعقاد بیشتر محافظت می کند.

محلول‌های حاوی بیشتر از ۹۱٪ IPA باعث از بین رفتن باکتری‌ها می‌شوند ، اما گاهی اوقات برای ضد عفونی شدن به زمان تماس طولانی تر نیاز است و باعث می‌شود هاگ یا اسپور بدون کشته شدن در حالت خفته قرار گیرد. برای مثال، محلول ایزوپروپیل ۵۰٪، استافیلوکوکوس اورئوس را در کمتر از ۱۰ ثانیه می‌کشد ، اما محلول ۹۰٪ با زمان تماس بیش از دو ساعت بی‌اثر است.

چرا نباید از غلظت های بالاتر ایزوپروپیل (بالای ۹۱%) استفاده کرد؟

ایزوپروپیل الکل ۷۰٪ یکی از ترکیبات مورداستفاده به عنوان یک ضد باکتری در مراکز درمانی و دیگر کاربردهای عمومی است. در محلول‌های ۷۰٪ IPA و ۳۰٪ آب میزان تبخیر و پخش بو کمتر است؛ بنابراین خطرات ناشی ازبخارات سمی یا احتراق در این محلول‌ها کمتر است.

هنگامی که ایزوپروپیل الکل با هوا، نور و اکسیژن واکنش نشان می‌دهد، پراکسیدهای ناپایدار تشکیل می‌دهد که احتمال انفجار را افزایش می‌دهد، به خصوص هنگامی که با آلومینیوم گرم می‌شود. تبخیر IPA با افزایش زمان ذخیره و غلظت الکل افزایش می‌یابد، به ویژه هنگامی که در طی چندین سال در معرض نور قرار بگیرید.

ایزوپروپانول ۷۰٪ نه تنها اشتعال کمتری دارد، بلکه از لحاظ اقتصادی نیز به عنوان ضد عفونی کننده عمومی و برای ضد عفونی کردن سطوح بزرگ مقرون‌به‌صرفه است. به همین ترتیب، الکل‌های با رطوبت بالا‌، کندتر تبخیر می‌شوند و زمان تماس را بدون خشک شدن افزایش می‌دهند.

چه زمانی از ایزوپروپیل الکل ۹۹% استفاده می شود؟

ایزوپروپیل الکل ۹۹٪به عنوان یک حلال یا ماده تمیز کننده برای صنایع تولیدی اقلام حساس به آب ایده آل است ، یعنی در جایی که تبخیر سریع و کاهش میزان آب مطلوب است. تکنسین های رایانه ، سازندگان دستگاه های پزشکی ، تولید کنندگان مدار چاپی و تکنسین های لحیم کاری و دوباره کاری تبخیر فوری را برای کار با دستگاه های حساس مانند آداپتورهای مدار مجتمع ، تراشه های رایانه ای و تخته مدار ترجیح می دهند. IPA 99٪ به خوبی تبخیر می شود و مواد باقیمانده را به حداقل می رساند. تبخیر سریع ، مدت زمان تماس با سطح را کاهش می دهد اما در مقایسه با غلظت ۷۰ درصد در برابر چربی ها ، گریس و آهک تاثیر بهتری دارد.

برای خرید مواد شیمیایی مختلف در صنایع متعدد یا خرید ایزوپروپیل الکل می‌توانید با شماره 02166568403 با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیکال در ارتباط باشید.

[کل: 2 میانگین: 5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *