کربوکسی متیل سلولز ( CMC) یک نوع مهم از  اتر سلولز است، یک محصول پلی آانیون با حلالیت بسیار خوب در آب که  با استفاده از اصلاح شیمیایی از فیبر گیاهی بدست می آید. کربوکسی متیل سلولز به راحتی در آب سرد قابل حل است و دارای پراکندگی است. علاوه بر این، دارای خواص فیزیکی و شیمیایی بسیار مناسب بوده و از لحاظ مضرات فیزیولوژیکی بی خطر می باشد.

کربوکسی متیل سلولز دارای خواص فیزیکی و شیمیایی بسیار غیرمعمول و ارزشمندی از قبیل پراکندگی امولسیون و خاصیت پراکندگی جامد است. این ماده شیمیایی یک مشتق پلیمر طبیعی با کاربردی گسترده است. کربوکسی متیل سلولز دارای خواص بسیار خوبی مانند ویسکوز شدن، پراکندگی، تعلیق، چسب، محافظت از کلوئید و حفظ آب است که به طور گسترده در صنایع غذایی، پزشکی و خمیر دندان مورد استفاده قرار می گیرد. CMC نوعی ماده شیمیایی ماکرومولکولی است و می تواند آب را جذب کرده و باعث تورم شود.  هنگامی که در آب متورم می شود، می تواند یک محلول ویسکوز شفاف تشکیل دهد. از نظر pH خنثی است.

کربوکسی متیل سلولز پودر فیبری سفید یا کمی زرد مایل به زرد یا از نظر پودر سفید است. بی بو، بی مزه، غیر سمی است، به راحتی در آب سرد یا گرم قابل حل استو باعث تشکیل کلوئید می شود و محلول آن خنثی یا کمی قلیایی است. با این حال، در محلول های آلی مانند اتانول، دی اتیل اتر، ایزوپروپانول و استون نامحلول است اما در محلول های اتانول یا استون حاوی 60٪ آب قابل حل است. علاوه بر این، دارای ریزسنجی و پایداری در برابر نور و گرما است. ویسکوزیته با افزایش دما کاهش می یابد. در مقدار pH 2-10 ، محلول پایدار است. وقتی مقدار pH کمتر از 2 باشد، مواد جامد را از هم جدا می کنند. اگر مقدار pH بالاتر از 10 باشد، ویسکوزیته کاهش می یابد. درجه حرارت کرومیک 227 درجه سانتیگراد و دمای کربنی شدن 252  درجه سانتیگراد است. تنش سطح 2٪ محلول آبی mn / n 71 است.

شاخص های اصلی فیزیکی و شیمیایی سدیم کربوکسی متیل سلولز ویسکوزیته ، DS (درجه جایگزینی) ، مقدار pH ، خلوص و فلزات سنگین هستند.

کربوکسی متیل سلولز سدیم علاوه بر مواردی که در ایجاد پایداری استفاده می شود، کاربردهای بسیاری دیگری نیز دارد. ممکن است در محصولاتی مانند خمیر دندان، ملین ها یا قرص های رژیمی نیز استفاده شود.  محصولات دیگر شامل بستنی، رنگ های مبتنی بر آب، مواد شوینده و انواع محصولات کاغذی هستند که نام آنها را ذکر می کنند اما چند مورد. خصوصیات مفید آنها عبارتند از: ویسکوزیته بالا در غلظت های پایین، توانایی جلوگیری از بازیابی، سورفاکتانت و توانایی های حجیم.کربوکسی متیل سلولز سمی نبوده و باعث ایجاد واکنش های آلرژیک در انسان نمی شود.

این پلیمرهای سلولزی را می توان در گریدهای مختلف از ذرات درشت تا ریز و گرانروی های مختلف خریداری کرد.

ساده ترین راه برای تهیه محلولی از هر یک از MC یا کربوکسی متیل سلولز. با وزن کردن مقدار معینی از پودر کربوکسی متیل سلولز و استفاده از مقدار مناسب از آب دیونیزه یا مقطر  انجام می شود. همزن را با کمترین سرعت روشن می کنیم و پودر را در یک جریان ثابت درون محلول می ریزیم. به محض اینکه همه پودرها در آب قرار گرفتند، همزن را خاموش کنید. ترکیب بیش از حد می تواند باعث از بین رفتن ویسکوزیته شود. هیچ مواد نگهدارنده ای لازم نیست تا زمانی که از آب تصفیه شده استفاده شود و مخزن انبار شده محکم باشد. پس از مخلوط کردن ، بهتر است حداقل یک ساعت قبل از استفاده ، محلول را رها کنید.

CMC ها در درجه اول به عنوان چسب استفاده می شوند. در حقیقت خواهیم دید که آنها کاربردهای بسیاری دارند اما کاربردهای چسبنده آن ها حائز اهمیت است. در ابتدا ممکن است سی ام سی  به تنهایی بسیار قدرتمند باشد و در هنگام مواجهه با فشار زیادی روی پیوند، مانند تعمیرات پارگی یا لولا، به عنوان چسب مورد استفاده قرار می گیرد.

کربوکسی متیل سلولز (Carboxymethyl cellulose (CMC


کیسه 20 کیلوگرمی
فروش کربوکسی متیل سلولز مورد نیاز صنایع کاغذسازی، صنایع غذایی، صنایع آرایشی بهداشتی، شوینده و … ، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

MC همچنین نباید بعنوان پایه استفاده شود زیرا این چسب خیلی قطبی نیست و به همین ترتیب بر پیوند بسیار خوب بین صفحات، بخصوص اوراق با سطح صاف تأثیر نمی گذارد. متیل سلولز گهگاه برای تهیه “لغزش” با خمیر نشاسته گندم مخلوط می شود و در واقع این مخلوط شامل بیشتر خمیرهای کاغذ دیواری است. از طرف دیگر کربوکسی متیل سلولز  یک چسب بسیار قطبی است و به همین ترتیب پیوند بسیار خوبی بین ورق های کاغذ ایجاد می کند و برای پشتوانه های کلی که تنش روی پیوند یک مشکل واقعی نیست، مفید است. همچنین می توان آنرا با خمیر نشاسته گندم مخلوط کرد تا “لغزش” فراهم شود. با استفاده از CMC بیش از خمیر نشاسته، پشتوانه خشک می تواند انجام شود وقتی که اثر کاغذ حساس به آب تشکیل شده است که از نظر ابعادی ناپایدار است. دلیل این است که یک محلول 2.5٪ از کربوکسی متیل سلولز  بسیار چسبناک است اما بسیار مرطوب نیست.

یک روش بسیار مفید برای پر کردن سریع سوراخ ها یا خسارات کوچک در کاغذ با مخلوط کردن وودمن سلولز پودر CF11 با MC انجام می شود. CMC پودر سلولزی که به فروش می رسد بسیار سفید است، اما درجه بندی قهوه ای را می توان با پختن پودر خشک در یک تابه تفلون روی یک صفحه داغ انجام داد. از ماسک گرد و غبار استفاده کنید زیرا پودر در صورت استنشاق می تواند تحریک کننده باشد. همچنین مراقب باشید که پودر را هم نزنید. سپس پودر پخته شده را می توان با افزودن سایه های روشن تر یا تیره تر از پودر، به رنگ اصلی، با کاغذ اصلی مطابقت داد. سپس به اندازه کافی 3٪ MC یا 2.5٪ کربوکسی متیل سلولز CMC برای ایجاد خمیر سفت اضافه می شود. سپس با استفاده از میکروسپاتول، نوک تیغه پوست سر و غیره می توان آن را روی سوراخ یا از بین برد. اگر در وهله اول رنگ پودر را به خوبی تطبیق داده باشید، روتوش به ندرت لازم است. در صورت نیاز به سطح صاف تر، قبل از افزودن چسب می توان مقادیر کمی از کربنات کلسیم به پودر اضافه کرد. با اضافه کردن چند قطره آب و دوباره کار کردن در خمیر، مجدداً خشک می شود و بعداً برای استفاده بیشتر دوباره جوان سازی می شود.

این پلیمرهای سلولز همچنین به عنوان عوامل ضد جوش عمل می کنند زیرا باعث می شوند ذرات مانند الیاف در حالت تعلیق باقی بمانند و به هم نرسند و از محلول جدا شوند. این مزیت می تواند در به کارگیری پرکننده خمیر خیس در یک کاربرد بسیار مفید باشد، به خصوص هنگام استفاده از پیپت برای توزیع پالپ از دوغاب. نسبت ها در حدود 3:1 ، 5٪ کربوکسی متیل سلولز هستند

کربوکسی متیل سلولز در غلظت های کم مانند 0.5٪ ، این پلیمرها می توانند به خوبی به عنوان اندازه عمل کنند و در واقع در صنعت کاغذ به اندازه اندازه داخلی و سطح زیادی مورد استفاده قرار می گیرند. در حفظ کاغذ، استفاده از ماده اندازه گیری می تواند دو نقش را داشته باشد: دفع روغن و / یا گریس و تقویت پیوند فیبر به فیبر که باعث می شود کاغذ قوی تر و بادوام تر شود.

حلالیت کربوکسی متیل سلولز (CMC)

کربوکسی متیل سلولز یک ماده آبدوست طبیعی است و وقتی ذرات کربوکسی متیل سلولز سدیم در آب پراکنده می شوند، بلافاصله متورم می شوند و سپس حل می شوند.

  1. تحت شرایط همزن، اضافه کردن کربوکسی متیل سلولز به آرامی به تسریع در انحلال کمک می کند.
  2. در شرایط گرمایش، اضافه کردن کربوکسی متیل سلولز پراکنده می تواند سرعت انحلال را افزایش دهد، اما دمای گرمایش نمی تواند خیلی زیاد باشد و در دمای 50-60 درجه سانتیگراد مناسب است.
  3. اگر با مخلوط کردن با مواد دیگر استفاده می شود ابتدا مواد جامد را با هم مخلوط کرده و سپس حل کنید و در این روش می توان سرعت انحلال را نیز افزایش داد.

4- نوعی حلال ارگانیک را اضافه کنید که با کربوکسی متیل سلولز غیر محلول باشند اما با آب مانند اتانول و گلیسیرین محلول بوده و سپس حل می شوند، بنابراین به این روش سرعت محلول می تواند خیلی سریع باشد.

جنبه های تعیین زمان مورد نیاز برای تجزیه کامل کربوکسی متیل سلولز

  1. کربوکسی متیل سلولز کاملاً می تواند با آب ترکیب شود و پدیده جداسازی مایع جامد بین این دو وجود ندارد.
  2. کلوئید ویسکوز مخلوط در حالت یکنواخت و سطح صاف است.
  3. کلوئیدویسکوز مخلوط تقریباً بی رنگ و شفاف است و ذره ای در آن نیست.

از لحظه ای که کربوکسی متیل سلولز در مخزن قرار می گیرد و با آب مخلوط می شود تا زمانی که سدیم سانتی متر به طور کامل حل شود، ممکن است 10-20 ساعت طول بکشد.

کربوکسی متیل سلولز سدیم (CMC) یک نمک محلول در آب است که در مقادیر زیادی از نظر تجاری  خام و بدون هیچ گونه تصفیه برای استفاده در مواد شوینده، مایعات حفاری و صنعت کاغذ تولید می شود. در درجه خلوص بالاتر، CMC به عنوان یک افزودنی غذایی استفاده می شود.

با توجه به خاصیت آبدوستی، خواص شکل گیری خوب فیلم، ویسکوزیته بالا و عملکرد چسب از دیگر ویژگی های کربوکسی متیل سلولز است. CMC کاربردهای متنوعی دارد که در زیر ذکر شده است.

کاربرد های کربوکسی متیل سلولز (CMC)

CMC در صنعت ساخت و ساز

CMC در بیشتر ترکیبات سیمان و مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد زیرا به عنوان یک عامل تثبیت کننده و آبگریز عمل می کند. باعث افزایش پراکندگی ماسه در سیمان می شود و عمل چسبندگی آن را شدت می بخشد. همچنین از این ماده به عنوان چسب در اسباب و لوازم داخلی استفاده می شود.

CMC در صنعت مواد شوینده

صنایع شوینده بزرگترین مصرف کننده کربوکسی متیل سلولز هستند. ترکیبات CMC درجه فنی بیشتر در صابون ها و مواد شوینده مورد استفاده قرار می گیرند. CMC پس از برداشتن مواد شوینده ، بعنوان مهار کننده بازتولید گریس در پارچه عمل می کند.

CMC در صنعت کاغذ

پوشش کربوکسی متیل سلولز باعث کاهش مصرف موم در کاغذهای موم شده و مقوا می شود و از نفوذ کمتر موم به کاغذ اطمینان می یابد. به همین ترتیب، در نتیجه درخشش سطحی که می دهد، میزان مصرف جوهر چاپ کاهش می یابد. علاوه بر این، به دلیل اینکه سطح را صاف می کند، کربوکسی متیل سلولز  باعث می شود که کاغذ نسبت به گریس مقاوم تر شود و ارتباط بین الیاف را بهبود بخشد و از این طریق رنگ کاغذ را بهبود بخشد. همچنین از آن به عنوان یک ماده پراکندگی در اکستروژن الیاف از پالپ و جلوگیری از لخته شدن آنها استفاده می شود.

CMC در صنعت کشاورزی

در سموم دفع آفات و اسپری های مبتنی بر آب، CMC به عنوان یک عامل تعلیق عمل می کند. همچنین به عنوان چسب عمل می کند تا بعد از کاربرد حشره کش را به برگهای گیاهان بچسباند. بعضی اوقات ، از CMC به عنوان یك كمك در زوال برخی کودهای كه بسیار آلاینده هستند استفاده می شود.

CMC در صنعت چسب

CMC به ترکیبات مختلف چسب اضافه شده است که تقریباً برای هر ماده استفاده می شود. این ماده در صنعت چرم بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. چسب هایی که به چوب به چوب های دیگر می پیوندند با ترکیب CMC با نشاسته و فنل فرمالدئید به طور موثری ساخته شده اند.

CMC در صنعت آرایشی بهداشتی

کربوکسی متیل سلولز  در مواد دندانپزشکی و در خمیر دندان و ژل ها استفاده می شود. این اتر محلول در آب به عنوان یک ضخیم کننده، تثبیت کننده ، ماده تعلیق کننده و سابق فیلم ها در کرم ها، لوسیون ها یا شامپوها استفاده می شود و در محصولات مراقبت از مو بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

CMC در صنعت رنگ

کربوکسی متیل سلولز  (CMC) در رنگ ها و لاک های روغنی استفاده می شود. به عنوان یک ویسکوز کننده عمل می کند و رنگدانه را در مایعات معلق می کند.

CMC در صنعت نفت و حفاری

کربوکسی متیل سلولز  (CMC) خام یا خالص در لجن حفاری به عنوان ویکوز کننده کلوئید استفاده می شود و هنگام جدا کردن مته از سوراخ برای جلوگیری از رسوبات استفاده می شود.

CMC در صنعت پلاستیک

اصلی ترین کاربرد کربوکسی متیل سلولز در صنعت پلاستیک کمک به افزایش چسبندگی پلاستیک مانند لاتکس است.

CMC در صنعت سرامیک سازی

اکثر اترهای محلول در آب برای پیوستن به قطعات چینی استفاده می شوند. آنها دارای خواص پخت خوبی هستند و محلول های کربوکسی متیل سلولز خاکستر بسیار کمی ایجاد می کنند.

CMC در صنعت نساجی

کربوکسی متیل سلولز  خام به عنوان ماده اندازه پارچه استفاده می شود. CMC همچنین در ترکیبات با نشاسته در کارهای لباسشویی استفاده می شود. برای به پایان رساندن بهتر پارچه ها در فرایند تولید، پارچه با CMC آغشته شده و سپس با اسید و گرما آغشته می شود. همچنین در چاپ پارچه و به عنوان ماده ویسکوز کننده در رنگ ها و لاک های نساجی بسیار مؤثر است.

CMC در صنعت داروسازی و پزشکی

از کربوکسی متیل سلولز  برای پوشش قرص هایی با درجه خلوص بالا و گرانروی کم استفاده می شود. CMC در محیط اسیدی معده نامحلول است اما در محیط اصلی روده محلول است. همچنین از آن برای ژل های فرم، برای انتقال دارو، جدا شدن قرص ها و همچنین به عنوان تثبیت کننده تعلیق، امولسیون، اسپری ها و قرص های چسب زیستی که به طور داخلی به مخاط یک قسمت بدن وصل می شوند، استفاده می شود.

خلاقانه ترین کاربردهای کربوکسی متیل سلولز  در حوزه پزشکی است. از محلول های CMC برای تشکیل ژل هایی استفاده می شود که در جراحی قلب، سینه و قرنیه مورد استفاده قرار می گیرد. در عملیات قفسه سینه، ریه ها بهم ریخته می شوند و سپس با محلول کربوکسی متیل سلولز  پوشیده می شوند تا از نشت هوا و ورود مایعات جلوگیری شود. در زمینه ارتوپدی، از محلول های CMC در روغن کاری مفاصل استخوان ها، بیشتر در مچ دست، زانو و باسن استفاده می شود. مایع برای جلوگیری از فرسایش، تورم و از بین رفتن احتمالی غضروف های متصل به استخوان ها در این مفاصل تزریق می شود.

کربوکسی متیل سلولز  همچنین در ساخت پوشک و محصولات بهداشتی از این نوع استفاده می شود. از آنجا که آبدوست است، CMC به ژلاتینه شدن مایع کمک می کند و احتباس را تقویت می کند.

CMC در صنایع غذایی

کربوکسی متیل سلولز  (CMC) در مواد غذایی به عنوان یک ماده کمکی در چاشنی بستنی، کرم و لبنیات به عنوان کمکی برای تشکیل ژل در ژلاتین ها و پودینگ ها و همچنین به عنوان یک ضخیم کننده در سس سالاد و فیله ها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین به عنوان ماده معلق کننده در آب میوه ها، به عنوان یک کلوئید محافظ در امولسیون ها و سس مایونز، به عنوان یک ماده محافظ برای پوشش سطح میوه ها و به عنوان یک تثبیت کننده در محصولات پخت آماده استفاده می شود. از آنجا که کربوکسی متیل سلولز  توسط بدن انسان متابولیزه نمی شود، برای استفاده در غذاهایی که کالری کم دارند تأیید شده است.

مقالات مرتبط

پلی آلومینیوم کلراید چیست

کاربردهای پلی آلومینیوم کلراید در صنعت

, ,
پلی آلومینیوم کلراید نوعی ترکیب پلمیری است که در صنایع تصفیه آب و پساب‌ها برای کاغذسازی و به عنوان منعقدکننده‌ها استفاده می‌شود. برای خرید مواد شیمیایی در صنایع متعدد و همچنین خرید پلی آلومینیوم کلراید می‌توانید با شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیک…
ضد کف سیلیکونی چیست

ضد کف سیلیکونی چیست و چگونه کار می‌ کند؟

, , ,
ضد کف سیلیکونی چیست؟ دکتر کمیکال آنتی فوم‌های سیلیکونی را به صورت امولسیون عرضه می‌کند و همچنین این مواد از نوع روغن در آب بوده و بنابراین برای پراکندگی ساده در یک محیط آبی مناسب است و به دلیل ویسکوزیته نسبتاً کم، به راحتی توسط پمپ ها پمپ می‌شوند. فروش …
نقش بایوساید در صنعت

نقش بایوساید در صنعت

,
نقش بایوساید در صنعت موضوع این مقاله است که به‌طور کامل قرار است آن را مورد بررسی قرار دهیم. پس تا آخر با دکتر کمیکال همراه باشید. 02166568403 تماس بایوسایدهای مصرفی در صنعت پالپ بایوسایدها در صنعت پالپ و کاغذسازی (تامین مواد اولیه کاغذ سازی) …
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]