سولفات روی در دمای اتاق، به صورت ذرات سفید یا پودری است و دارای همگرایی و بلوری یا کریستالی است. سولفات روی وقتی 30 درجه گرم شود ، می تواند بخشی از آب کریستال را از دست بدهد، در 100 درجه سانتیگراد شش مولکول آب کریستالی را از دست بدهد و در دمای 280 درجه هفت مولکول آب کریستالی را از دست می دهد. س.لفات روی در دمای 767 درجه سانتیگراد به  اکسید روی و تری اکسید گوگرد تجزیه می شود. سولفات روی در آب محلول و در اتانول و گلیسرول کم تر محلول است. سولفات روی عمدتاً به عنوان ماده اولیه برای تولید روی ، باریم و سایر نمک روی مورد استفاده قرار می گیرد ، همچنین از مواد اولیه کمکی مهم برای فیبر ویسکوز و فیبر وینیل استفاده می شود ، می توان از آن در رنگرزی، نگهدارنده چرم و چوب، شفاف کننده های چسب سموم قارچی و قارچ کش ها استفاده کرد. سولفات روی می تواند در عناصر کمکی کودهای کشاورزی استفاده شود.

موارد کاربرد سولفات روی :

(1) سولفات روی می تواند به عنوان رنگرزی مصنوعی ، نگهدارنده چوب ، ماده سفید کننده کاغذ مورد استفاده قرار گیرد ، همچنین می توان از آن در پزشکی ، الیاف مصنوعی ، الکترولیز ، آبکاری ، سموم دفع آفات و تولید روی و غیره استفاده کرد.

(2) می توان از سولفات روی برای تهیه داروی روی ، قابض و غیره استفاده کرد.

(3) سولفات روی می تواند به عنوان ماده نگهدارنده ، نگهدارنده چوب ، صنایع کاغذ سفید کننده مورد استفاده قرار گیرد ، همچنین در پزشکی ، الیاف مصنوعی ، الکترولیز ، آبکاری ، سموم دفع آفات و تولید روی و غیره نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

(4) سولفات روی یک مکمل روی رژیم غذایی است ، عنصر بسیاری از آنزیم ها ، پروتئین ها ، مانند حیوانات شامل ریبوز درگیر در کربوهیدرات و متابولیسم چربی است و می تواند پیروات و لاکتات را کاتالیز کند ، می تواند رشد را تقویت کند. کمبود روی می تواند منجر به کراتوز مانع رشد مو و در نتیجه زوال موها شود.

(5) سولفات روی مجاز است در مکمل های غذایی روی استفاده شود. چین اجازه می دهد تا از آن در نمک استفاده کنند ، مقدار مصرف آن   mg / kg500 است. در غذاهای کودک و خردسال  118mg / kg است. در محصولات لبنی mg / kg250 است. در دانه ها و محصولات آنها  160rag / kg است؛ در نوشیدنی های مایع و نوشیدنی شیر 44mg / kg  است.

(6) سولفات روی عمدتا در مایع منعقد کننده الیاف ساخته شده توسط انسان استفاده می شود. در صنعت چاپ و رنگرزی از آن به عنوان ماده حاوی قلیایی لامین آبی و نمکی استفاده می شود. این ماده اولیه اصلی تولید رنگدانه های معدنی (به عنوان مثال لیتوپون) ، سایر نمک روی (به عنوان مثال استارات روی ، کربنات اساسی روی) و کاتالیزور حاوی روی است. سولفات روی به عنوان مواد نگهدارنده چوب و چرم ، چسب استخوان و مواد نگهدارنده استفاده می شود. در صنعت داروسازی از سولفات روی نیز استفاده می شود. همچنین می توان از آن برای جلوگیری از بیماری ها و نهالستان های درختان میوه و تولید کودهای روی و غیره استفاده کرد. این ماده می تواند به عنوان مکمل های غذایی (تقویت کننده روی) و موارد مشابه آن در محصول درجه یک غذایی استفاده شود.

(7) سولفات روی می تواند به عنوان معرف های آنالیزی ، و در ماتریس فسفر مورد استفاده قرار گیرد.

 

سولفات روی یک ترکیب معدنی است که با فرمول ZnSO4 شناخته می شود. این ماده جامد بی رنگ ، بی بو و کریستالی است. از نظر تاریخی ، به عنوان سفید vitriol شناخته می شد. به راحتی در آب حل می شود و با  اسید  در اتانول و گلیسرول محلول است. سولفات روی دارای خاصیت غیر اکسید کننده ، غیر قابل اشتعال و غیر قابل احتراق است. سولفات روی از لحاظ طبی بصورت ریزگرد و درخشنده است و با چهار حالت هیدراتاسیون همراه است. سولفات روی با ترکیب خاکستر روی با اسید سولفوریک آبی به صورت مصنوعی تولید می شود.

روی (عناصر روی) یک ماده معدنی اساسی برای تغذیه انسان ، حیوان و گیاهان است. روی نیز می تواند به طور طبیعی در محیط ، غذاها و آب یافت شود. این یک عنصر اساسی آنزیم های درگیر در واکنش های متابولیکی است. علاوه بر این ، برای ترمیم DNA و محافظت در برابر استرس اکسیداتیو ضروری است. سولفات روی در موارد نقص روی به عنوان منبع روی مورد استفاده قرار می گیرد. سولفات روی به شکل مکمل رژیم غذایی برای درمان کمبود روی در انسان استفاده می شود. از سولفات روی به عنوان کود و اسپری های کشاورزی برای درمان کمبود روی در محصولات زراعی و بهبود ارزش مواد مغذی خاک استفاده می شود. سولفات روی در خوراک دام برای درمان کمبود روی در حیوانات استفاده می شود. علاوه بر کاربرد به عنوان مکمل رژیم غذایی ، سولفات روی کاربردهای مختلفی در صنایع شیمیایی دارد که از آن بعنوان ماده حاوی رنگ آمیزی ، الکترولیت برای آبکاری روی ، منعقد کننده در تولید ریون (فیبر مصنوعی) ، پاک کننده چسب و به عنوان معرف شیمیایی آنالیزی استفاده می شود. سولفات روی همچنین به عنوان ماده نگهدارنده یا محافظتی از چرم ، چوب و پوست استفاده می شود. سولفات روی برای فرآیند تصفیه آب ، فرآیند شناورسازی جداسازی مواد معدنی ، کاغذ سفید کننده ، و جریان الکتریسیته استفاده می شود. سولفات روی به عنوان ماده اولیه برای تولید محصولات لاتکس ، فرآیند سولفوریزاسیون و رنگدانه سولفات روی لیتوپون یک علف کش است که به طور معمول برای کنترل خزه استفاده می شود.

سولفات روی در کشاورزی

سولفات روی، رشد جدی در کاربردهای شیمیایی برای کودها و مکمل های خوراک دام را به خود اختصاص داده است. این ماده در محصولات زراعی ، به ویژه  میوه های برگریز ، بادام زمینی ، پنبه ، ذرت و مرکبات استفاده می شود و به خوراک دام ، خوک و طیور اضافه می شود. در چند سال گذشته ، کود سولفات روی با ماده اولیه اکسی سولفات روی تولید میشد که توسط کوره های فلزی تولید میشد. سولفات روی بیش از اکسید روی (ZnO) به عنوان کود ترجیح داده می شود زیرا محلول بودن بهتر در آب ، هزینه کم و مناسب بودن با انواع خاک باعث افزایش بیشتر تقاضای سولفات روی در صنعت کشاورزی می شود. علاوه بر این ، سایر زمینه های کاربردی مانند صنایع شیمیایی و تصفیه آب تقاضای پایداری برای سولفات روی دارند و انتظار می رود این تقاضا باقی بماند. پیش بینی می شود که مصرف سولفات روی در مناطقی با کمبود روی مانند آفریقا ، هند ، آمریکای جنوبی و استرالیا افزایش یابد.

اگرچه ، سولفات روی اگر در دوزهای زیاد مصرف شود ، ممکن است سمی باشد و سمیت روی می تواند باعث کم خونی ، تهوع ، استفراغ ، درد شکم ، اسهال ، سوزش یا خوردگی دستگاه ابتدایی و در موارد شدید ، استفراغ خون شود. استنشاق سولفات روی از گرد و غبار می تواند باعث تحریک بینی و گلو شود. هم کمبود روی و هم قرار گرفتن بیش از حد در اثر مصرف روی با اثرات مضر، همراه است. علاوه بر این ، آگاهی ناکافی در مورد سلامتی ، کمبود رژیم غذایی ، عدم دسترسی زیاد به مواد غذایی ، شرایط غیر بهداشتی ، عفونت های مکرر ، وضعیت  اقتصادی نامناسب ، وضعیت سیاسی ناپایدار ، تنظیم نادرست اولویت در دستور کار ملی می تواند عاملی مهار کننده در بازار جهانی سولفات روی باشد.

تقسیم بندی بازار سولفات روی

بازار جهانی سولفات روی بر اساس نوع ، کاربرد و صنعت مصرف کننده نهایی تقسیم می شود.

براساس نوع ، بازار جهانی سولفات روی را می توان به این صورت دسته بندی کرد:

 • سولفات روی بدون آب
 • سولفات روی مونوهیدرات
 • سولفات روی هگزاهیدرات (6 آبه)
 • سولفات روی هپتا هیدرات (7 آبه)

بر اساس صنعت مصرف کننده نهایی ، بازار جهانی سولفات روی را می توان به چهار تقسیم کرد:

 • غذا و دارو
 • کشاورزی
 • شیمیایی
 • منسوجات

سولفات روی در داروسازی

 • مکمل غذایی
 • قابض است
 • سایر

سولفات روی مواد شیمیایی کشاورزی

·         کود

·         خوراک دام

·         علف کش ها

·         سایر

سولفات روی Zinc Sulfate


کیسه 25 کیلویی
فروش سولفات روی، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

سولفات روی در مواد شیمیایی

·         رنگ ها و رنگدانه ها

·         کاتالیزور

·         نگهدارنده

·         فرآیند شناور شدن

·         الکترولیت

·         سفید کننده

·         سایر

·         تصفیه آب

·         الیاف مصنوعی

مقالات مرتبط

کمک منعقد کننده ها

منعقد کننده و کمک منعقد کننده ها

,
کمک منعقد کننده یک ماده شیمیایی که برای کمک یا اصلاح انعقاد استفاده می‌شود. در ادامه این مقاله به شرح این موضوع می‌پردازیم... برای خرید مواد شیمیایی می‌توانید از طریق شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیکال ارتباط برقرار کنید. 02166568403 ت…
پلی الکترولیت کاتیونی

پلی الکترولیت کاتیونی – کاربردهای آن

, ,
پلی الکترولیت کاتیونی، پلیمرهای محلول در آب هستند که گروه‌های یونی مثبت را در امتداد زنجیره اصلی یا در زنجیره‌های جانبی تحمل می‌کنند. این پلیمر با پلیمریزاسیون رادیکال‌های آزاد آکریل آمید و مشتقات آن‌ها با روش کوپلیمریزاسیون که شامل تکنیک‌های محل…
پلی الکترولیت تصفیه فاضلاب

کاربرد پلی الکترولیت در تصفیه فاضلاب

, ,
برای خرید مواد شیمیایی می‌توانید از طریق شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیکال ارتباط برقرار کنید. 02166568403 تماس همچنین شما می‌توانید انواع پلی الکترولیت‌ها را با کلیک بر روی گزینه‌های زیر خریداری کنید. خرید پلی الکترولیت خرید پلی الکترولیت کا…
کاربرد پلی الکترولیت در تصفیه آب

کاربرد پلی الکترولیت در تصفیه آب

, ,
کاربرد پلی الکترولیت در تصفیه آب: پلی الکترولیت‌ها نوعی ترکیبات پلیمری می‌باشند که به عنوان لخته‌کننده آلاینده و آلودگی‌های موجود در تصفیه آب به‌کار می‌روند. برای خرید مواد شیمیایی می‌توانید از طریق شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیکا…
پلی آلومینیوم کلراید چیست

کاربردهای پلی آلومینیوم کلراید در صنعت

, ,
پلی آلومینیوم کلراید نوعی ترکیب پلمیری است که در صنایع تصفیه آب و پساب‌ها برای کاغذسازی و به عنوان منعقدکننده‌ها استفاده می‌شود. برای خرید مواد شیمیایی در صنایع متعدد و همچنین خرید پلی آلومینیوم کلراید می‌توانید با شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیک…
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]