سولفات روی برای چیست

سولفات روی چیست؟

سولفات روی در دمای اتاق، به‌صورت ذرات سفید یا پودری است و دارای همگرایی و بلوری یا کریستالی است. سولفات روی وقتی ۳۰ درجه گرم شود، می‌تواند بخشی از آب کریستال را از دست بدهد، در ۱۰۰ درجه سانتیگراد شش مولکول آب کریستالی را از دست بدهد و در دمای ۲۸۰ درجه هفت مولکول آب کریستالی را از دست می‌دهد.

سولفات روی در دمای ۷۶۷ درجه سانتیگراد به اکسید روی و تری اکسید گوگرد تجزیه می‌شود. در آب محلول و در اتانول و گلیسرول کم‌تر محلول است. این پودر عمدتاً به‌عنوان ماده اولیه برای تولید روی، باریم و سایر نمک روی مورداستفاده قرار می‌گیرد، همچنین از مواد اولیه کمکی مهم برای فیبر ویسکوز و فیبر وینیل استفاده می‌شود، می‌توان از آن در رنگرزی، نگهدارنده چرم و چوب، شفاف‌کننده‌های چسب سموم قارچی و قارچ‌کش‌ها استفاده کرد. سولفات روی می‌تواند در عناصر کمکی کودهای کشاورزی استفاده شود.

خرید سولفات روی کشاورزی

موارد کاربرد سولفات روی

 1. می‌تواند به‌عنوان رنگرزی مصنوعی، نگهدارنده چوب، ماده سفیدکننده کاغذ مورداستفاده قرار گیرد، همچنین می‌توان از آن در پزشکی، الیاف مصنوعی، الکترولیز، آبکاری، سموم دفع آفات و تولید روی و غیره استفاده کرد.
 2. می‌توان از آن برای تهیه داروی روی، قابض و غیره استفاده کرد.
 3. سولفات روی یک مکمل روی رژیم غذایی است، عنصر بسیاری از آنزیم‌ها، پروتئین‌ها، مانند حیوانات شامل ریبوز درگیر در کربوهیدرات و متابولیسم چربی است و می‌تواند پیروات و لاکتات را کاتالیز کند، می‌تواند رشد را تقویت کند. کمبود روی می‌تواند منجر به کراتوز مانع رشد مو و در نتیجه زوال موها شود.
 4. سولفات روی مجاز است در مکمل‌های غذایی روی استفاده شود. چین اجازه می‌دهد تا از آن در نمک استفاده کنند، مقدار مصرف آن mg / kg500 است. در غذاهای کودک و خردسال  118mg / kg است. در محصولات لبنی mg / kg250 است. در دانه‌ها و محصولات آنها 160rag / kg است؛ در نوشیدنی‌های مایع و نوشیدنی شیر 44mg / kg  است.
 5. عمدتاً در مایع منعقدکننده الیاف ساخته شده توسط انسان استفاده می‌شود. در صنعت چاپ و رنگرزی از آن به‌عنوان ماده حاوی قلیایی لامین آبی و نمکی استفاده می‌شود. این ماده اولیه اصلی تولید رنگ‌دانه‌های معدنی (به‌عنوان‌مثال لیتوپون)، سایر نمک روی (به‌عنوان‌مثال استارات روی، کربنات اساسی روی) و کاتالیزور حاوی روی است.
 6. به‌عنوان مواد نگهدارنده چوب و چرم، چسب استخوان و مواد نگهدارنده استفاده می‌شود. در صنعت داروسازی از سولفات روی نیز استفاده می‌شود. همچنین می‌توان از آن برای جلوگیری از بیماری‌ها و نهالستان‌های درختان میوه و تولید کودهای روی و غیره استفاده کرد. این ماده می‌تواند به‌عنوان مکمل‌های غذایی (تقویت‌کننده روی) و موارد مشابه آن در محصول درجه یک غذایی استفاده شود.
 7. می‌تواند به‌عنوان معرف‌های آنالیزی، و در ماتریس فسفر مورداستفاده قرار گیرد.

خواص سولفات روی

روی سولفات

سولفات روی یک ترکیب معدنی است که با فرمول ZnSO4 شناخته می‌شود. این ماده جامد بی‌رنگ، بی بو و کریستالی است. از نظر تاریخی، به‌عنوان سفید vitriol شناخته می‌شد. به‌راحتی در آب حل می‌شود و با اسید در اتانول و گلیسرول محلول است. دارای خاصیت غیر اکسیدکننده، غیر قابل‌اشتعال و غیرقابل‌احتراق است. سولفات روی از لحاظ طبی به‌صورت ریزگرد و درخشنده است و با چهار حالت هیدراتاسیون همراه است. سولفات روی با ترکیب خاکستر روی با اسید سولفوریک آبی به‌صورت مصنوعی تولید می‌شود.

روی (عناصر روی) یک ماده معدنی اساسی برای تغذیه انسان، حیوان و گیاهان است. روی نیز می‌تواند به طور طبیعی در محیط، غذاها و آب یافت شود. این یک عنصر اساسی آنزیم‌های درگیر در واکنش‌های متابولیکی است. علاوه بر این، برای ترمیم DNA و محافظت در برابر استرس اکسیداتیو ضروری است.

روی سولفات در موارد نقص روی به‌عنوان منبع روی مورداستفاده قرار می‌گیرد. به شکل مکمل رژیم غذایی برای درمان کمبود روی در انسان استفاده می‌شود. از این ماده به‌عنوان کود و اسپری‌های کشاورزی برای درمان کمبود روی در محصولات زراعی و بهبود ارزش مواد مغذی خاک استفاده می‌شود.

در خوراک دام برای درمان کمبود روی در حیوانات استفاده می‌شود. علاوه بر کاربرد به‌عنوان مکمل رژیم غذایی، روی سولفات کاربردهای مختلفی در صنایع شیمیایی دارد که از آن به‌عنوان ماده حاوی رنگ‌آمیزی، الکترولیت برای آبکاری روی، منعقدکننده در تولید ریون (فیبر مصنوعی)، پاک‌کننده چسب و به‌عنوان معرف شیمیایی آنالیزی استفاده می‌شود.

همچنین به‌عنوان ماده نگهدارنده یا محافظتی از چرم، چوب و پوست استفاده می‌شود. سولفات روی برای فرایند تصفیه آب، فرایند شناورسازی جداسازی مواد معدنی، کاغذسفید کننده، و جریان الکتریسیته استفاده می‌شود. سولفات روی به‌عنوان ماده اولیه برای تولید محصولات لاتکس، فرایند سولفوریزاسیون و رنگ‌دانه سولفات روی لیتوپون یک علف‌کش است که به طور معمول برای کنترل خزه استفاده می‌شود.

سولفات روی در کشاورزی

این ماده در محصولات زراعی، به‌ویژه میوه‌های برگ‌ریز، بادام‌زمینی، پنبه، ذرت و مرکبات استفاده می‌شود و به خوراک دام، خوک و طیور اضافه می‌شود.

در چند سال گذشته، کود سولفات روی با ماده اولیه اکسی سولفات روی تولید می‌شد که توسط کوره‌های فلزی تولید می‌شد. سولفات روی بیش از اکسید روی (ZnO) به‌عنوان کود ترجیح داده می‌شود؛ زیرا محلول بودن بهتر در آب، هزینه کم و مناسب‌بودن با انواع خاک باعث افزایش بیشتر تقاضای سولفات روی در صنعت کشاورزی می‌شود.

علاوه بر این، سایر زمینه‌های کاربردی مانند صنایع شیمیایی و تصفیه آب تقاضای پایداری برای سولفات روی دارند و انتظار می‌رود این تقاضا باقی بماند. پیش‌بینی می‌شود که مصرف سولفات روی در مناطقی با کمبود روی؛ مانند آفریقا، هند، آمریکای جنوبی و استرالیا افزایش یابد.

فروش مواد تصفیه آب با بهترین قیمت بازار

اگرچه، سولفات روی اگر در دوزهای زیاد مصرف شود، ممکن است سمی باشد و سمیت روی می‌تواند باعث کم‌خونی، تهوع، استفراغ، درد شکم، اسهال، سوزش یا خوردگی دستگاه ابتدایی و در موارد شدید، استفراغ خون شود. استنشاق این ماده از گردوغبار می‌تواند باعث تحریک بینی و گلو شود.

هم کمبود روی و هم قرارگرفتن بیش از حد در اثر مصرف روی با اثرات مضر، همراه است. علاوه بر این، آگاهی ناکافی در مورد سلامتی، کمبود رژیم غذایی، عدم دسترسی زیاد به مواد غذایی، شرایط غیربهداشتی، عفونت‌های مکرر، وضعیت اقتصادی نامناسب، وضعیت سیاسی ناپایدار، تنظیم نادرست اولویت در دستور کار ملی می‌تواند عاملی مهارکننده در بازار جهانی روی سولفات باشد.

تقسیم‌ بندی بازار روی سولفات

بازار جهانی روی سولفات بر اساس نوع، کاربرد و صنعت مصرف‌کننده نهایی تقسیم می‌شود.

 • سولفات روی بدون آب
 • سولفات روی مونو هیدرات
 • سولفات روی هگزا هیدرات (۶ آبه)
 • سولفات روی هپتا هیدرات (۷ آبه)

بر اساس صنعت مصرف‌کننده نهایی، بازار جهانی روی سولفات را می‌توان به چهار تقسیم کرد:

 • غذا و دارو
 • کشاورزی
 • شیمیایی
 • منسوجات

روی سولفات در داروسازی

 • مکمل غذایی
 • قابض است
 • سایر

روی سولفات مواد شیمیایی کشاورزی

 • کود
 • خوراک دام
 • علف‌کش‌ها
 • سایر

روی سولفات در مواد شیمیایی

 • رنگ‌ها و رنگدانه ها
 • کاتالیزور
 • نگهدارنده
 • فرایند شناور شدن
 • الکترولیت
 • سفیدکننده
 • سایر
 • تصفیه آب
 • الیاف مصنوعی

جهت اطلاع از نحوه خرید و فروش عمده مواد شیمیایی با مراجعه به صفحه “تماس با ما” واحد فروش دکتر کمیکال در ارتباط باشید.

[کل: 1 میانگین: 5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *