سدیم تری پلی فسفات: خواص شیمیایی و کاربردها

سدیم تری پلی فسفات نوعی بسیار کارآمد از مواد افزودنی شوینده است. سدیم تری پلی فسفات نقش های متفاوتی در عملکرد شوینده ها و از بین بردن آلودگی ها ایفا می کند.

اثرکی لیت سدیم تری پلی فسفات یون فلزات سنگین: یون های فلزات سنگین در فرآیند شستشو آب، می توانند مولکول های مواد شوینده را تشکیل دهند تا نمک فلز نامحلول را تشکیل دهند، توانایی شستشو را کاهش می دهند تا عملکردشوینده کاملا از بین رود. بنابراین ، لازم است ماده کی لیت کننده اضافه شود، که می تواند آب حاوی یون های فلزات سنگین را به مواد بی ضرر در مواد شوینده تبدیل کند. سدیم تری پلی فسفات برای یون های فلزات سنگین،  قلیاییت قوی دارد و آنها را آب بندی می کند و اثرات سوء بر شستشو را از بین می برد. علاوه بر این، می تواند در فرآیند شستشو، حاوی فلزات مختلفی باشد که نقش زداینده کثیفی را بازی می کند، در تولید صابون مورد استفاده قرار می گیرد و از رسوب صابون و بهم ریختن بافت آن جلوگیری می کند.

سدیم تری پلی فسفات دارای محلول شستشوی قلیایی بافر بزرگتر است، مقدار pH در حدود 9.4 حفظ می شود که این امر باعث از بین بردن کثیفی اسیدی می شود.

سدیم تری پلی فسفات Sodium tripolyphosphate (STPP)


کیسه 25 کیلویی
فروش سدیم تری پلی فسفات (STPP)، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

خواص شیمیایی سدیم تری پلی فسفات

سدیم تری پلی فسفات (STPP) یک پودر سفید محلول در آب است، محلول آب آن قلیایی است. سدیم تری پلی فسفات یک نمک معدنی کریستالی است که می تواند در دو شکل کریستالی بدون آب (فاز I و فاز II) یا یک فرم هیدروژن (Na5P3O10. 6H2O) وجود داشته باشد. STPP در طیف گسترده ای از محصولات پاک کننده خانگی ، عمدتاً به عنوان سازنده ، بلکه در مواد غذایی انسان ، خوراک دام ، فرآیندهای نظافت صنعتی و ساخت سرامیک استفاده می شود.

کاربردهای سدیم تری پلی فسفات

1. سدیم تری پلی فسفات برای فرآوری گوشت ، فرمولاسیون مواد شوینده مصنوعی ، رنگرزی نساجی ، همچنین به عنوان ماده پراکنده ساز، حلال و غیره استفاده می شود.

2. از سدیم تری پلی فسفات به عنوان نرم کننده آب استفاده می شود ، همچنین در صنعت شیرینی سازی استفاده می شود.

3. از سدیم تری پلی فسفات در ایستگاه های برق ، لوکوموتیو ، دیگ بخار و تصفیه آب خنک کننده تاسیسات، کود ، نرم کننده آب استفاده می شود. این توانایی اتصال قوی با یون کلسیم ، در هر 100 گرم تا 19.5 گرم کمپلکس کلسیم ایجاد می شود، از تشکیل رسوب کلسیم فسفات جلوگیری می کند. مقدار مصرف 5/0 میلی گرم در لیتر است ، از این که سرعت رسوب گذاری تا 100 ~ 95 باشد جلوگیری می کند.

4. سدیم تری پلی فسفات به عنوان اصلاح کننده؛ امولسیفایر؛ بافر؛ عامل کی لیت کننده؛ تثبیت کننده عمدتا برای ژامبون کنسرو؛ کنسرو لوبیا استفاده می شود. همچنین می تواند به عنوان آب نرم ، تنظیم کننده pH و ماده ویسکوزکننده استفاده شود.

5. از سدیم تری پلی فسفات برای هم افزایی صابون و جلوگیری از ریزش چربی صابون استفاده می شود. سدیم تری پلی فسفات دارای توانایی امولسیون کنندگی قوی روغن و چربی است. می توان از سدیم تری پلی فسفات  برای تنظیم مقدار pH صابون مایع بافر ، نرم کننده آب صنعتی و عامل برنزه کردن کمکی های رنگرزی، در تهیه سوسپانسیون های پراکنده ساز حفاری و دیسپرسنت های گل حفاری استفاده کرد. این ماده در صنعت کاغذ به عنوان مواد ضد روغنی استفاده می شود.

6. سدیم تری پلی فسفات در مواد شوینده استفاده می شود. به عنوان مواد افزودنی ، هم افزایی صابون و جلوگیری از تبلور صابون، نرم کننده آب صنعتی ، دباغی کردن ، کمکی های رنگرزی ، حفر چاه، عامل کنترل گل ، رنگ ، کائولن ، اکسید منیزیم ، کربنات کلسیم و غیره به عنوان پراکنده ساز است. در صنایع غذایی سدیم تری پلی فسفات به عنوان انواع فرآورده های گوشتی ، ضد عفونی کننده مواد غذایی ، شفاف سازی مواد افزودنی نوشیدنی استفاده می شود.

7. سدیم تری پلی فسفات در بهبود کیفیت برای بهبود یون های فلزی مواد غذایی ، مقدار pH ، افزایش قدرت یونی ، در نتیجه بهبود تمرکز مواد غذایی و ظرفیت نگهداری آب استفاده می شود. سدیم تری پلی فسفات می تواند برای لبنیات ، محصولات ماهی ، محصولات طیور ، بستنی و رشته فرنگی فوری مورد استفاده قرار گیرد ، حداکثر دوز آن در کنسروها ، نوشیدنی های آب میوه (طعم دار) 5.0 گرم در کیلوگرم است.

روش تولید سدیم تری پلی فسفات (STPP)

تبلور مجدد

سدیم تری پلی فسفات سدیم صنعتی در 60 ~ 70 درجه سانتیگراد حل شده و محلول آبی از 17 تا 22 درصد تهیه می شود ، و برای حذف ناخالصی های نامحلول فیلتر می شود. و سپس با استفاده از خلاء ، تبلور ، جداسازی و خشک کردن محصول ایجاد می شود.

اسید فسفریک داغ در دو مرحله

در مخزن خنثی سازی با مصرف خاکستر سودا و اسید فسفریک فود گرید50 تا 60 درصد ، مایع خنثی شده به داخل مخزن ذخیره سازی میانی ارسال شده ، و  به برج خشک کن اسپری برای خشک کردن پمپ می شود. . پودر ارسال شده به کوره پلیمریزاسیون دوار ، به دمای 540 تا 580 درجه سانتیگراد رسیده  و آب زدایی می شود و پس از خنک سازی با هوا پودر شکل می گیرد.

مقالات مرتبط