کاربردها و فواید ایزوپروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل یا ایزوپروپانول، که بیشتر به عنوان الکل تنظیف شناخته می شود، در صنعت بهداشت کاربردهای زیادی دارد و در اکثر کابینت های داروهای خانگی بعنوان یک ماده اصلی شناخته شده است. طبق گفته دیکشنری پزشكی، نام ” الکل سایشی” ناشی از استفاده از آن در گذشته به عنوان یک داروی ضدعفونی کننده دارو بوده است، هرچند اکنون این یک کاربرد معمولی نیست.

ضد عفونی کننده

ایزوپروپانول یا ایزوپروپیل الکل اغلب به عنوان ضد عفونی کننده به کار می رود و احتمالاً پزشک شما قبل از تزریق برای از بین بردن باکتری های سطحی پوست  از آن استفاده کرده است. این ماده برای تمیز کردن برش ها و ساییدگی های جزئی و از بین بردن هر گونه باکتری موجود به منظور جلوگیری از رشد باکتری ها استفاده می شود. همچنین برای استفاده توسط سازمان غذا و داروی یا FDA به عنوان اسکراب جراحی و ضد عفونی کننده بالینی مورد تأیید قرار گرفته است.

قابض

مواد قابض موادی هستند که می تواند بافت های بدن ازجمله منافذ موجود در پوست را کوچک یا سفت کند. ایزوپروپیل الکل به عنوان قابض عمل می کند و اغلب در تونرهای پوستی و فرمول های سفت کننده به همراه سایر قابض ها استفاده می شود. این کمک می کند تا پوست شما یکنواخت تر جلوه داده شود و منافذ آن کمتر دیده شود. همچنین با سفت شدن مویرگ هایی که در حال از دست دادن خون هستند، به جلوگیری از خونریزی در برش های جزئی و خراش کمک می کند.

لینیمنت برای درد عضلانی

لینیمنت مایعی است که می تواند روی سطح عضلات دردناک یا مفاصل دردناک مالیده شود تا به کاهش درد و تورم کمک کند. مطابق با فرهنگ لغات کلمبیا آنلاین، الکل یک لمینت مؤثر است زیرا به عنوان یک محرک جزئی برای افزایش گردش خون و رساندن خون به ناحیه اسین دیده کمک می کند. این افزایش گردش خون به کاهش درد و التهاب کمک می کند.

ایزو پروپیل الکل Iso propyl alcohol


بشکه 220 لیتری / گالن 20 لیتری
فروش ایزوپروپیل الکل و فرمولاسیون انواع محلول ضدعفونی کننده سطوح، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

ضد عفونی کننده سطحی

ایزو پروپانول یا ایزوپروپیل الکل یکی از ترکیبات فعال بسیاری از محصولات مورد استفاده در ضد عفونی سطوح بیمارستان است. ایزو پروپانول در فهرست محصولات ضد میکروبی مؤثر در برابر مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ، HIV HIV-1 و ویروس هپاتیت B آژانس حفاظت از محیط زیست آمده است. به طور کلی ایزوپروپیل الکل موجود در این محصولات با ماده شیمیایی دیگری ترکیب شده است که به آن کمک می کند تا روی سطح طولانی تر بماند و به سرعت تبخیر نشود. این ماده اضافی برای هر پاک کننده سطحی در خانه مفید است و می تواند باکتری ها ، اسپورها و ویروس های موجود در آن سطوح را نیز از بین ببرد.

عامل تنظیف

یکی از کاربردهای رایج خانگی در استفاده از ایزوپروپیل الکل  به عنوان یک ماده تمیز کننده است. به عنوان مثال بسیاری از محلول های پاک کننده توالت و پاک کننده های پنجره حاوی الکل ایزوپروپیل هستند. برخلاف آب، ایزوپروپیل الکل می تواند  باقیمانده های چسبنده مواد مختلف یا  آدامس چسبیده به سطوح را پاک می کند.  ایزوپروپانول باقیمانده موهای زائد را از آینه ها  پاک می کند. دی وی دی و سی دی هایی که اثر انگشت بر روی آن ها باقی مانده است را می توانید با مقداری ایزوپروپیل الکل و به کمک یک پارچه نرم پاک کنید.

محافظت از گوش شناگران

یکی از مشکلات رایج شناگران  گیرافتادن آب در اعماق کانال گوش است. در بهترین حالت، این موضوع منجر به چند ساعت تلاش آزاردهنده برای از بین بردن آب باقیمانده می شود، همچنین در این مدت شنیدن دشوار است. در بدترین حالت، رطوبت در اعماق گوش، محیطی ایده آل برای عوامل بیماری زای عفونی ایجاد می کند و منجر به عفونت گوش شناگران می شود که می تواند بسیار دردناک باشد. مالیدن ایزوپروپانول در واقع می تواند به شناگران در جلوگیری از عفونت کمک کند. مطابق با داده های ایمنی مواد برای الکل ایزوپروپیل، این ماده شیمیایی دارای فشار بخار 44 میلی متر جیوه در دمای اتاق است، در مقایسه با فشار بخار آب 23.8 میلی متر جیوه. این بدان معنی است که تبخیر ایزوپروپیل الکل  بسیار راحت تر از آب است. هنگامی که ایزوپروپانول یا ایزوپروپیل الکل با آب مخلوط می شود، مخلوط حاصل شده دارای فشار بخار بین ترکیبات اصلی است. این بدان معنی است که ریختن مقدار کمی الکل در گوش برای مخلوط کردن با آب باقی مانده در آنجا پس از شنا، مخلوطی تولید می کند که خیلی سریعتر از آب به خودی خود تبخیر می شود، گوش را خشک می کند و از عفونت جلوگیری می کند.

پادزهر گیاهان سمی

اگر می دانید که در معرض پیچک سمی یا گیاه تحریک کننده دیگری هستید، یک بطری ایزوپروپانول بگیرید. یک پارچه تمیز یا حوله کاغذی را به ایزوپروپیل الکل اغشته کنید و ناحیه آسیب دیده را به آرامی پاک کنید. هنگامی که منطقه کاملاً خشک است، آن را با صابون و آب گرم بشویید.

مقالات مرتبط