بنزالکونیوم کلریدها(BACs) ، همچنین به عنوان آلکیل دی متیل بنزیل آمونیوم کلریدها، آلکیل دی متیل (فنیل متیل) آمونیوم کواترنری کلریدها، آلکیل آلکیل دی متیل (فنیل متیل) کلریدها یا آمونیوم آلکیل دی متیل بنزیل کلریدها شناخته می شوند. آنها معمولاً به عنوان ترکیبی از ساختارها برای زنجیره آلکیلی با طول های مختلف، اعم از C8 تا C18 ، با فعالیت بایوسایدی بالاتر برای مشتقات C12 و C14 به صورت تجاری وجود دارند.

بنزالکونیوم کلراید بسته به خلوص، از بی رنگ تا زرد کم رنگ (ناخالصی) متغیر است. بنزالکونیوم کلراید به راحتی در اتانول و استون قابل حل است. انحلال در آب کند است. محلول های آبی باید خنثی تا کمی قلیایی باشند. محلول ها هنگام لرزش کف می کنند. محلول های غلیظ دارای طعمی تلخ و بوی کم رنگ مانند بادام هستند.
کنسانتره های استاندارد بنزالکونیوم کلراید به عنوان محلول های ۵۰٪ و ۸۰٪ w / w ساخته می شوند و تحت نام های تجاری مانند BC 50 ، BC 80 ، BAC 50، BAC 80 و غیره فروخته می شوند. محلول ۵۰ درصد کاملا آبی اسست و برای غلظت های بالاتر الکل ها، پلی اتیلن گلیکول ها و غیره برای جلوگیری از افزایش ویسکوزیته یا تشکیل ژل در شرایط دمای پایین استفاده می شوند.

ویژگی های بنزالکونیوم کلراید

بنزالکونیوم کلراید برای اولین بار در سال ۱۹۳۵ توسط Gerhard Domagk گزارش شد و به عنوان ضدعفونی كننده برترو برتر و ضد عفونی كننده های موثر به بازار عرضه شد. در سال ۱۹۴۷ اولین محصول حاوی بنزالکونیوم کلراید در ایالات متحده ثبت شد. از آن زمان، بنزالکونیوم کلرایدها در طیف گسترده ای از محصولات، چه نسخه ای و چه بدون نسخه استفاده می شوند. برنامه های کاربردی شامل موارد کشاورزی، صنعتی و بالینی است. کاربردهای دیگر شامل نرم کننده های پارچه ای، بهداشت شخصی و محصولات آرایشی مانند شامپو، خوشبوکننده ها، و لوسیون بدن و همچنین محلول ها و داروهایی که برای استفاده در موارد استنشاقی و داروهای چشم پزشکی استفاده می کنند است. بنزالکونیوم کلراید همچنین از رایج ترین مواد فعال در ضد عفونی کننده ها است که در محیط های مسکونی، صنعتی، کشاورزی و کلینیکی مورد استفاده قرار می گیرد. موارد اضافی ثبت شده برای بنزالکونیوم کلراید در ایالات متحده شامل مواردی در سطوح داخلی و خارجی (دیوارها، کف ها، توالت ها و غیره)، ابزار و وسایل کشاورزی، مرطوب کننده ها، مخازن ذخیره آب، محصولات مورد استفاده در استخرهای مسکونی و تجاری، استخرهای تزئینی، خطوط آب و سیستم ها، خمیر کاغذ و محصولات کاغذی، و نگهداری چوب است.
به استثنای کشورهایی که مقررات سختگیرانه تری در مورد استفاده از بنزالکونیوم کلراید ها اتخاذ کرده اند، احتمال استفاده از بنزالکونیوم کلرایدها ها به احتمال زیاد رو به افزایش است. پیش بینی می شود بازار جهانی مواد ضد عفونی کننده بنزالکونیوم کلراید به تنهایی، بیش از ۶ درصد از سال ۲۰۱۶ رشد کند و تا سال ۲۰۲۱ به بیش از ۸ بیلیون دلار برسد.
در اروپا، کمیسیون اروپا (EC) در تنظیم بنزالکونیوم کلرایدها نقش دارد. قوانین اخیر در بازار اروپا شامل تغییر در حداکثر میزان باقیمانده بنزالکونیوم کلراید های مجاز در محصولات غذایی از ۰٫۵ میلی گرم در کیلوگرم به ۰٫۱ میلی گرم در کیلوگرم، مقادیری است که تحت بررسی مجدد قرار می گیرند.
از بین تمام آزمایش های انجام گرفته توسط گروه های تحقیقاتی مختلف، بنزآلکونیوم کلرایدها، به طور عمده C12 ، C14 و C16 ، در غلظت های بالاتر در مقایسه با سایر مشتقات یافت شدند. شیوع بالای بنزالکونیوم کلرایدها را می توان حداقل تا حدودی به محبوبیت آنها در کاربردهای مختلف، از محصولات مصرفی مانند قطره چشم، شامپو، حشره کش ها، گرفته تا ضد عفونی کننده ها و گندزدا ها، که در بیمارستان ها و صنایع غذایی استفاده می شود، نسبت داد. اینکه استفاده گسترده از این ترکیبات، عدم دفع مناسب یا ترکیبی از هر دو در محیط به گندزدایی کمک می کند، ناشناخته است. ما تخمین زده شده است که دفع بنزالکونیوم کلراید در محیط زیست، به ویژه در کشورهایی که دارای قوانین محدود کننده کمتری مانند ایالات متحده هستند، هنوز قابل توجه است. با این وجود، تحقیقات عمیق تری برای ایجاد سطح فعلی بنزالکونیوم کلراید در محیط و همچنین پیوندهای بالقوه برای توسعه سویه های میکروبی مقاوم، لازم است.
استفاده از بنزالکونیوم کلراید برای کاربردهای متعدد، که بسیاری از آنها به طور اجتناب ناپذیری منجر به تولید و رها شدن بایوساید مانده باقیمانده می شوند، می تواند منجر به وجود محیط هایی شود که در آنها فشار انتخاب بر میکروب ها وجود دارد تا مقاومت در برابر چنین مواد شیمیایی را تحریک کند. ظرفیت باکتری ها برای زنده ماندن و پیشرفت در بنزالکونیوم کلراید با ردیابی شیوع بیماری ها، معمولاً همراه با عدم استفاده یا رقیق سازی نادرست و ذخیره سازی مواد ضد عفونی کننده و راه حل های ضد عفونی کننده نشان داده شده است. در حقیقت، شیوع چندگانه در طی چهار دهه با بنزالکونیوم کلراید همراه بود، و یکسری توصیه ها را برای قطع استفاده از آن به عنوان یک ضد عفونی کننده ایجاد می کند.
یک مطالعه اخیر استفاده از محلول های آبی بنزالکونیوم کلراید را برای تعیین فعالیت آن در برابر میکروارگانیسم ها مورد تردید قرار داده است، نشان می دهد که بنزالکونیوم کلراید ها در فرمولاسیون های مصرف واقعی (با استفاده از سورفکتانت ها و مواد شلات کننده) برای کنترل رشد میکروب ها مؤثر هستند. با وجود این یافته، سویه هایی با کاهش حساسیت به بنزالکونیوم کلراید ها نه تنها می توانند در شرایط آزمایشگاهی کنترل شده توسعه یابند و انتخاب شوند بلکه مستقیماً از موارد واقعی جدا شده اند، محیطهایی که بنزالکونیوم کلرایدها به طور مکرر از آن به عنوان زیست توده استفاده می شوند.

کاربرد های بنزالکونیوم کلرید

بنزالکونیوم کلرید همچنین دارای خواص سورفاکتانت، حل شدن فاز لیپیدی فیلم پارگی و افزایش نفوذ دارو ، آن را به عنوان یک ماده مفید تحریک کننده، اما در معرض خطر ایجاد آسیب به سطح چشم قرار می دهد. از این رو در تولید مواد شوینده، لباسشویی و نرم کننده پارچه کاربرد دارد.

بنزالکونیوم کلراید به ویژه به دلیل فعالیت ضد میکروبی خود، یک ماده فعال در بسیاری از محصولات مصرفی است:
1. محصولات دارویی مانند قطره های چشم، گوش و بینی یا اسپری ها به عنوان ماده نگهدارنده
2. محصولات مراقبت شخصی مانند ضد عفونی کننده دست، دستمال مرطوب، شامپو، صابون، دئودورانت و مواد آرایشی
3. ضد عفونی کننده های پوستی و اسپری های شستشوی زخم ها مانند باکتین، لوزه های گلو و دهانشویه ها، به عنوان زیست توده
4. کرم های درمان سوختگی و زخم
5. ضد عفونی کننده های اسپری برای ضد عفونی سطح سخت
6. پاک کننده های کف و سطوح سخت به عنوان ضد عفونی کننده ، مانند اسپری ضد باکتریایی لیزول و دتتول و مرطوب کننده ها.
7. برای پاکسازی جلبک ها، خزه ها، گلسنگ ها از مسیرها، کاشی های سقفی، استخرهای شنا، سنگ تراشی و غیره

بنزالکونیوم کلراید همچنین در بسیاری از فرایندها و محصولات غیر مصرفی، از جمله به عنوان یک ماده فعال در ضد عفونی جراحی مورد استفاده قرار می گیرد. لیست کاملی از کاربردها شامل کاربردهای صنعتی است. یک مزیت بنزالکونیوم کلراید، که توسط آنتی سپتیک های مبتنی بر اتانول یا آنتی بیوتیک هیدروژن پراکسید هیدروژن مشترک نیست، این است که هنگام اعمال بر روی پوست آسیب دیده باعث ایجاد سوزش نمی شود.

صنعت نفت و گاز

خوردگی زیستی خطرات عمده عملیاتی را برای صنایع تولید نفت و گاز ایجاد می کند. بنزالکونیوم کلرید (BAC 50 و BAC 80) برای کنترل فعالیت باکتری های کاهش دهنده سولفات (SRB) در آب های غنی از سولفات و تجزیه رسوب سولفید آهن استفاده می شود که  به نوبه خود می تواند باعث ایجاد حفره در تجهیزات فولادی و خطوط لوله می شود. SRB همچنین علت ترشی نفت است و عامل آزادسازی گاز سمی H2S است. دیگر کاربردهای بنزالکونیوم کلرید شامل استخراج روغن از طریق شکستن امولسیون های پیچیده ی موجود در لجن است.

تولید مواد شوینده و ضد عفونی کننده

با توجه به ویژگی های غیر سمی بودن ، غیر خورنده بودن ، بیرنگ بودن بنزالکونیوم کلرید ، یکی از اصلی ترین کاربردهای آن در فرمولاسیون مواد شوینده و ضد عفونی کننده های ضد باکتریایی برای مراقبت های بهداشتی ، بهداشت شخصی ، بخش عمومی و مسایل مربوط به بخش کشاورزی و صنایع غذایی است. BAC 50 و BAC 80 باعث تضمین گیفیت مواد ضدعفونی کننده سطوح می شوند.

صنایع دارویی و آرایشی

ضریب ایمنی بنزالکونیوم کلرید امکان استفاده از آن در طیف گسترده ای از ضد عفونی کننده های پوستی و دستمال مرطوب بهداشتی را فراهم می کند. BAC 50 به عنوان ماده نگهدارنده در تولید داروهای چشمی ، بینی و حسی و همچنین بهینه سازی حساسیت و قدرت در فرمولاسیون مورد استفاده قرار می گیرد.

تصفیه آب و فاضلاب

از بنزالکونیوم کلرید در فرمولاسیون های مربوط به استخرهای آب و تصفیه آب و جلبک ها استفاده می شود.

پرورش آبزیان

بنزالکونیوم کلرید با بهبود سطح بهداشت ، نیاز به آنتی بیوتیک را در صنعت پرورش آبزیان کاهش می دهد. BAC برای تصفیه آب ، از بین بردن انگل ماهی ، ضد عفونی محل و پیشگیری از بیماری های عفونی در ماهی ها و صدف ها استفاده می شود.

محافظت از چوب

نگرانی های زیست محیطی جهانی منجر به افزایش جایگزینی بایوساید های حاوی کلر که در محیط زیست باقی می مانند با بنزالکونیوم کلرید زیست تخریب پذیر و بی خطرتر در حفاظت از چوب شده است. BAC خاصیت ضد قارچی و ضد جلبک بسیار عالی دارد و درکنار سایر ترکیبات در فرمولاسیون های ترکیبی بسیار مؤثر است.

صنعت کاغذسازی و پالپ

بنزالکونیوم کلرید به عنوان یک میکروب کش عمومی برای کنترل خمیر و مدیریت بو در کارخانجات پالپ استفاده می شود. استفاده از بنزالکونیوم کلرید  کیفیت دستمال کاغذی را بهبود می بخشد و استحکام و خاصیت ضد الکتریسیته را به محصولات کاغذی می بخشد.

صنعت نساجی

بنزالکونیوم کلرید برای محافظت از الیاف طبیعی در برابر جلبک و قارچ و به عنوان دافع حشرات استفاده می شود. همچنین در رنگ آمیزی الیاف اکریلیک با رنگ های کاتیونی به عنوان یک نگهدارنده ثابت عمل می کند.

صنعت چرم

بنزالکونیوم کلرید مانع از رشد جلبک و کپک در چرم و تسهیل فرآیند نرم کردن ، مرطوب کردن و رنگرزی چرم می شود.

خانه داری و باغداری

بنزالکونیوم کلرید در برابر کپک ، خزه ، قارچ و جلبک بسیار مؤثر است و برای تمیز کردن  انواع سطوح از جمله گلخانه ها ، سقف ، مسیرها ، عرشه های چوبی و… استفاده می شود.

مواد شیمیایی

ترکیبات آمونیوم چهارتایی با توجه به قابلیت تجمع در سیستم های نفتی / آب ،  هوا / آب ، امولسیفایر / دی امولسیفایر و … کاربردهای متنوعی در صنعت مواد شیمیایی به عنوان رسوب دهنده ، کاتالیزور انتقال فاز دارند.

صنعت پوشش های پلیمری

ترکیبات آمونیوم چهارتایی به طور گسترده ای به عنوان ضد الکتریسیته ساکن ، امولسیفایر و نگهدارنده در صنعت پوشش (رنگ ، نگهداری چوب و الکترونیک) مورد استفاده قرار می گیرند.

مقالات مرتبط

نقش بایوساید در صنعت

نقش بایوساید در صنعت

,
نقش بایوساید در صنعت موضوع این مقاله است که به‌طور کامل قرار است آن را مورد بررسی قرار دهیم. پس تا آخر با دکتر کمیکال همراه باشید. 02166568403 تماس بایوسایدهای مصرفی در صنعت پالپ بایوسایدها در صنعت پالپ و کاغذسازی (تامین مواد اولیه کاغذ سازی) …

ویژگی های عملکردی ایزوتیازولین 1.5%

,
خرید بایوساید ایزوتیازولین ایزوتیازولین % 1.5یک ترکیب فعال از کلرومتیل ایزوتیازولین/متیل ایزوتیازولین برای حفظ رنگ ها، پراکندگی بایندر و سایر محصولات فنی است. در طول سال های گذشته در اروپا افزایش قابل توجهی در استفاده از ایزوتیازولین ها به عنوان ی…
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]