بنزالکونیوم کلراید چیست

بنزالکونیوم کلراید چیست؟

بنزالکونیوم کلریدها (BACs)، همچنین به‌عنوان آلکیل دی متیل بنزیل آمونیوم کلریدها، آلکیل دی متیل (فنیل متیل) آمونیوم کواترنری کلریدها، آلکیل آلکیل دی متیل (فنیل متیل) کلریدها یا آمونیوم آلکیل دی متیل بنزیل کلریدها شناخته می‌شوند. آنها معمولاً به‌عنوان ترکیبی از ساختارها برای زنجیره آلکیلی با طول‌های مختلف، اعم از C8 تا C18 ، با فعالیت بایوسایدی بالاتر برای مشتقات C12 و C14 به‌صورت تجاری وجود دارند.

بنزالکونیوم کلراید بسته به خلوص، از بی‌رنگ تا زردکم رنگ (ناخالصی) متغیر است. این محلول به‌راحتی در اتانول و استون قابل‌حل است. انحلال در آب کند است. محلول‌های آبی باید خنثی تا کمی قلیایی باشند. محلول‌ها هنگام لرزش کف می‌کنند. محلول‌های غلیظ دارای طعمی تلخ و بوی کم‌رنگ مانند بادام هستند.

کنسانتره‌های استاندارد بنزالکونیوم کلراید به‌عنوان محلول‌های ۵۰٪ و ۸۰٪ w / w ساخته می‌شوند و تحت نام‌های تجاری مانند BC 50 ، BC 80 ، BAC 50، BAC 80 و غیره فروخته می‌شوند. محلول ۵۰ درصد کاملاً آبی است و برای غلظت‌های بالاتر الکل‌ها، پلی‌اتیلن گلیکول‌ها و غیره برای جلوگیری از افزایش ویسکوزیته یا تشکیل ژل در شرایط دمای پایین استفاده می‌شوند.

فرمول بنزالکونیوم کلراید

ویژگی‌ های بنزالکونیوم کلراید

ویژگی های بنزالکونیوم کلراید

بنزالکونیوم کلراید برای اولین‌بار در سال ۱۹۳۵ توسط Gerhard Domagk گزارش شد و به‌عنوان ضدعفونی‌کننده برتر و ضدعفونی‌کننده‌های مؤثر به بازار عرضه شد.

در سال ۱۹۴۷ اولین محصول حاوی بنزالکونیوم کلراید در ایالات متحده ثبت شد. از آن زمان، BACs در طیف گسترده‌ای از محصولات، چه نسخه‌ای و چه بدون نسخه استفاده می‌شوند.

برنامه‌های کاربردی شامل موارد کشاورزی، صنعتی و بالینی است. کاربردهای دیگر شامل نرم‌کننده‌های پارچه‌ای، بهداشت شخصی و محصولات آرایشی مانند شامپو، خوشبوکننده‌ها، و لوسیون بدن و همچنین محلول‌ها و داروهایی که برای استفاده در موارد استنشاقی و داروهای چشم‌پزشکی استفاده می‌کنند، است.

همچنین از رایج‌ترین مواد فعال در ضدعفونی‌کننده‌ها است که در محیط‌های مسکونی، صنعتی، کشاورزی و کلینیکی مورداستفاده قرار می‌گیرد. موارد اضافی ثبت شده برای بنزالکونیوم کلراید در ایالات متحده شامل مواردی در سطوح داخلی و خارجی (دیوارها، کف‌ها، توالت‌ها و غیره)، ابزار و وسایل کشاورزی، مرطوب‌کننده‌ها، مخازن ذخیره آب، محصولات مورداستفاده در استخرهای مسکونی و تجاری، استخرهای تزئینی، خطوط آب و سیستم‌ها، خمیر کاغذ و محصولات کاغذی، و نگهداری چوب است.

به‌استثنای کشورهایی که مقررات سختگیرانه‌تری در مورداستفاده از بنزالکونیوم کلرایدها اتخاذ کرده‌اند، احتمال استفاده از BACs به‌احتمال زیاد روبه‌افزایش است. پیش‌بینی می‌شود بازار جهانی محلول ضد عفونی کننده بنزالکونیوم کلراید به‌تنهایی، بیش از ۶ درصد از سال ۲۰۱۶ رشد کند و تا سال ۲۰۲۱ به بیش از ۸ بیلیون دلار برسد.

در اروپا، کمیسیون اروپا (EC) در تنظیم بنزالکونیوم کلرایدها نقش دارد. قوانین اخیر در بازار اروپا شامل تغییر در حداکثر میزان باقیمانده بنزالکونیوم کلرایدهای مجاز در محصولات غذایی از ۰٫۵ میلی‌گرم در کیلوگرم به ۰٫۱ میلی‌گرم در کیلوگرم، مقادیری است که تحت بررسی مجدد قرار می‌گیرند.

از بین تمام آزمایش‌های انجام‌گرفته توسط گروه‌های تحقیقاتی مختلف، BKC به طور عمده C12 ، C14 و C16 ، در غلظت‌های بالاتر در مقایسه با سایر مشتقات یافت شدند. شیوع بالای بنزالکونیوم کلرایدها را می‌توان حداقل تا حدودی به محبوبیت آنها در کاربردهای مختلف، از محصولات مصرفی؛ مانند قطره چشم، شامپو، حشره‌کش‌ها، گرفته تا ضدعفونی‌کننده‌ها و گندزداها که در بیمارستان‌ها و صنایع غذایی استفاده می‌شود، نسبت داد.

اینکه استفاده گسترده از این ترکیبات، عدم دفع مناسب یا ترکیبی از هر دو در محیط به گندزدایی کمک می‌کند، ناشناخته است. ما تخمین زده شده است که دفع آن در محیط‌زیست، به‌ویژه در کشورهایی که دارای قوانین محدودکننده کمتری مانند ایالات متحده هستند، هنوز قابل‌توجه است. بااین‌وجود، تحقیقات عمیق‌تری برای ایجاد سطح فعلی بنزالکونیوم کلراید در محیط و همچنین پیوندهای بالقوه برای توسعه سویه‌های میکروبی مقاوم، لازم است.

استفاده از BKC برای کاربردهای متعدد که بسیاری از آنها به طور اجتناب‌ناپذیری منجر به تولید و رهاشدن بایوساید مانده باقیمانده می‌شوند، می‌تواند منجر به وجود محیط‌هایی شود که در آنها فشار انتخاب بر میکروب‌ها وجود دارد تا مقاومت در برابر چنین مواد شیمیایی را تحریک کند. ظرفیت باکتری‌ها برای زنده‌ماندن و پیشرفت در بنزالکونیوم کلراید با ردیابی شیوع بیماری‌ها، معمولاً همراه با عدم استفاده یا رقیق‌سازی نادرست و ذخیره‌سازی مواد

ضدعفونی‌کننده و راه‌حل‌های ضدعفونی‌کننده نشان‌داده‌شده است. در حقیقت، شیوع چندگانه در طی چهار دهه با BKC همراه بود، و یک‌سری توصیه‌ها را برای قطع استفاده از آن به‌عنوان یک ضدعفونی‌کننده ایجاد می‌کند.

یک مطالعه اخیر استفاده از محلول‌های آبی بنزالکونیوم کلراید را برای تعیین فعالیت آن در برابر میکروارگانیسم‌ها مورد تردید قرار داده است، نشان می‌دهد که این محلول در فرمولاسیون‌های مصرف واقعی (با استفاده از سورفکتانت‌ها و مواد شلات کننده) برای کنترل رشد میکروب‌ها مؤثر هستند.

با وجود این یافته، سویه‌هایی با کاهش حساسیت به بنزالکونیوم کلرایدها نه‌تنها می‌توانند در شرایط آزمایشگاهی کنترل شده توسعه یابند و انتخاب شوند؛ بلکه مستقیماً از موارد واقعی جدا شده‌اند، محیط‌هایی که BKC به طور مکرر از آن به‌عنوان زیست‌توده استفاده می‌شوند.

خرید و فروش مواد شیمیایی ضدعفونی

کاربردهای بنزالکونیوم کلرید

کاربرد بنزالکونیوم کلراید

این محلول همچنین دارای خواص سورفاکتانت، حل‌شدن فاز لیپیدی فیلم پارگی و افزایش نفوذ دارو، آن را به‌عنوان یک ماده مفید تحریک‌کننده، اما در معرض خطر ایجاد آسیب به سطح چشم قرار می‌دهد. ازاین‌رو در تولید مواد شوینده، لباسشویی و نرم‌کننده پارچه کاربرد دارد.

BKC به‌ویژه به دلیل فعالیت ضدمیکروبی خود، یک ماده فعال در بسیاری از محصولات مصرفی است:

  • محصولات دارویی مانند قطره‌های چشم، گوش و بینی یا اسپری‌ها به‌عنوان ماده نگهدارنده
  • محصولات مراقبت شخصی مانند ضدعفونی‌کننده دست، دستمال مرطوب، شامپو، صابون، دئودورانت و مواد آرایشی
  • ضدعفونی‌کننده‌های پوستی و اسپری‌های شستشوی زخم‌ها مانند باکتین، لوزه‌های گلو و دهان‌شویه‌ها، به‌عنوان زیست‌توده
  • کرم‌های درمان سوختگی و زخم
  • ضدعفونی‌کننده‌های اسپری برای ضدعفونی سطح سخت
  • پاک‌کننده‌های کف و سطوح سخت به‌عنوان ضدعفونی‌کننده، مانند اسپری ضدباکتریایی لیزول و دتتول و مرطوب‌کننده‌ها. ۷. برای پاک‌سازی جلبک‌ها، خزه‌ها، گل‌سنگ‌ها از مسیرها، کاشی‌های سقفی، استخرهای شنا، سنگ‌تراشی و غیره

بیشتر بخوانید: از بین بردن جلبک استخر

همچنین در بسیاری از فرایندها و محصولات غیرمصرفی، از جمله به‌عنوان یک ماده فعال در ضدعفونی جراحی مورداستفاده قرار می‌گیرد. لیست کاملی از کاربردها شامل کاربردهای صنعتی است. یک مزیت بنزالکونیوم کلراید که توسط آنتی‌سپتیک‌های مبتنی بر اتانول یا آنتی‌بیوتیک هیدروژن پراکسید، هیدروژن مشترک نیست، این است که هنگام اعمال بر روی پوست آسیب‌دیده باعث ایجاد سوزش نمی‌شود.

صنعت نفت و گاز

خوردگی زیستی خطرات عمده عملیاتی را برای صنایع تولید نفت و گاز ایجاد می‌کند. بنزالکونیوم کلرید (BAC 50 و BAC 80) برای کنترل فعالیت باکتری‌های کاهش‌دهنده سولفات (SRB) در آب‌های غنی از سولفات و تجزیه رسوب سولفید آهن استفاده می‌شود که به نوبه خود می‌تواند باعث ایجاد حفره در تجهیزات فولادی و خطوط لوله می‌شود. SRB همچنین علت ترشی نفت است و عامل آزادسازی گاز سمی H۲S است. دیگر کاربردهای آن شامل استخراج روغن از طریق شکستن امولسیون‌های پیچیدهٔ موجود در لجن است.

تولید مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده

باتوجه‌به ویژگی‌های غیرسمی بودن، غیر خورنده بودن، بی‌رنگ بودن BKC، یکی از اصلی‌ترین کاربردهای آن در فرمولاسیون مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده‌های ضدباکتریایی برای مراقبت‌های بهداشتی، بهداشت شخصی، بخش عمومی و مسائل مربوط به بخش کشاورزی و صنایع غذایی است. BAC 50 و BAC 80 باعث تضمین کیفیت مواد ضدعفونی‌کننده سطوح می‌شوند.

صنایع دارویی و آرایشی

ضریب ایمنی بنزالکونیوم کلرید امکان استفاده از آن در طیف گسترده‌ای از ضدعفونی‌کننده‌های پوستی و دستمال مرطوب بهداشتی را فراهم می‌کند. BAC 50 به‌عنوان ماده نگهدارنده در تولیدداروهای چشمی، بینی و حسی و همچنین بهینه‌سازی حساسیت و قدرت در فرمولاسیون مورداستفاده قرار می‌گیرد.

تصفیه آب و فاضلاب

از بنزالکونیوم کلرید در فرمولاسیون‌های مربوط به استخرهای آب و تصفیه آب و جلبک‌ها استفاده می‌شود.

مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب را با تصمین کیفیت و قیمت روز خریداری کنید

پرورش آبزیان

BKC با بهبود سطح بهداشت ، نیاز به آنتی بیوتیک را در صنعت پرورش آبزیان کاهش می دهد. BAC برای تصفیه آب، از بین بردن انگل ماهی، ضد عفونی محل و پیشگیری از بیماری‌های عفونی در ماهی‌ها و صدف‌ها استفاده می‌شود.

محافظت از چوب

نگرانی‌های زیست محیطی جهانی منجر به افزایش جایگزینی بایوسایدهای حاوی کلر که در محیط زیست‌باقی می‌مانند با بنزالکونیوم کلرید زیست تخریب پذیر و بی‌خطرتر در حفاظت از چوب شده است. BAC خاصیت ضد قارچی و ضد جلبک بسیار عالی دارد و درکنار سایر ترکیبات در فرمولاسیون‌های ترکیبی بسیار مؤثر است.

صنعت کاغذسازی و پالپ

بنزالکونیوم کلرید به‌عنوان یک میکروب‌کش عمومی برای کنترل خمیر و مدیریت بو در کارخانه‌ها پالپ استفاده می‌شود. استفاده از این محلول کیفیت دستمال‌کاغذی را بهبود می‌بخشد و استحکام و خاصیت ضد الکتریسیته را به محصولات کاغذی می‌بخشد.

صنعت نساجی

بنزالکونیوم کلرید برای محافظت از الیاف طبیعی در برابر جلبک و قارچ و به‌عنوان دافع حشرات استفاده می‌شود. همچنین در رنگ‌آمیزی الیاف اکریلیک با رنگ‌های کاتیونی به‌عنوان یک نگهدارنده ثابت عمل می‌کند.

صنعت چرم

این محلول مانع از رشد جلبک و کپک در چرم و تسهیل فرایند نرم کردن، مرطوب کردن و رنگرزی چرم می‌شود.

خانه‌داری و باغداری

BKC در برابر کپک، خزه، قارچ و جلبک بسیار مؤثر است و برای تمیزکردن انواع سطوح از جمله گلخانه‌ها، سقف، مسیرها، عرشه‌های چوبی و… استفاده می‌شود.

اطلاعات بیشتر درباره “ضد جلبک برج خنک کننده

مواد شیمیایی

ترکیبات آمونیوم چهارتایی باتوجه‌به قابلیت تجمع در سیستم‌های نفتی / آب، هوا / آب، امولسیفایر / دی امولسیفایر و… کاربردهای متنوعی در صنعت مواد شیمیایی به‌عنوان رسوب‌دهنده، کاتالیزور انتقال فاز دارند.

صنعت پوشش‌های پلیمری

ترکیبات آمونیوم چهارتایی به طور گسترده‌ای به‌عنوان ضد الکتریسیته ساکن، امولسیفایر و نگهدارنده در صنعت پوشش (رنگ، نگهداری چوب و الکترونیک) مورداستفاده قرار می‌گیرند.

جهت نحوه اطلاع از خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

[کل: 1 میانگین: 5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *