چه زمانی و چرا باید از ضد کف استفاده کنید؟

فوم یک گاز (معمولاً هوا) است که در مایعات حاوی مقداری ناخالصی پراکنده است. در سیستم های تصفیه ثانویه، فعالیت باکتریایی معمولاً علت اصلی کف است، اگرچه عملکرد مکانیکی (جریان آبشاری، پمپ ها، آشفتگی شدید و غیره) و آلودگی شیمیایی نیز می توانند باعث ایجاد کف شوند. سورفاکتانت ها در سیستم یا در بعضی از برنامه های تصفیه پلیمری نیز می توانند باعث ایجاد کف شوند.

کف بیش از حد بخصوص در حوضه هوادهی می تواند مشکلات مختلفی را ایجاد کند. یک لایه فوم در حوضه هوادهی می تواند در جذب اکسیژن میکروارگانیسم ها اختلال ایجاد کند و مانع کاهش BOD شود. کف همچنین می تواند باعث شود شناور، لجن بیولوژیکی تولید کند که در تصفیه کننده نهایی حل نشود. خطرات ایمنی و مشکلات زیبایی شناسی هنگامی رخ می دهد که وزش باد در میان پارکینگ ها یا بزرگراه ها یا مناطق همجوارایجاد کف کند. هنگامی که یک لایه ضخیم از کف از جوی خروجی پالایشگاه خارج می شود، می تواند به یک مشکل محیط زیستی تبدیل شود.

ضد عفونی کننده کف در تصفیه ثانویه یا مناطق پساب نهایی یک تصفیه خانه، فاضلاب را کنترل یا از بین می برد. کاهش کف با استفاده از ضد کف در گذشته به دلایل ایمنی، سلامتی و زیبایی شناختی مطلوب بوده است. کنترل منبع کف کردن معمولاً یک راه حل ارزان تر و بهتر در طولانی مدت است.

صنایعی که اغلب به آنتی فوم های تصفیه ای نیاز دارند شامل کارخانه های تولیدی، پالایشگاه ها، شهرداری ها و کارخانه های پتروشیمی هستند. بسیاری از صنایع از ضد کف های بالادست فرایند استفاده می کنند.

از ضد کف های تصفیه فاضلاب برای از بین بردن یا کنترل کف در درجه اول در عملیات ثانویه و مناطق پساب نهایی در یک تصفیه خانه استفاده می شود. همه مناطق تصفیه ثانویه با استفاده از آنتی فوم های تصفیه ضایعات مناسب نیستند. مناطق کاربرد مشترک عبارتند از: 1) فرآیند لجن فعال، 2) تالاب های هوادهی.

علل کف در تصفیه خانه فاضلاب می تواند شیمیایی، بیولوژیکی یا مکانیکی باشد.

عوامل ایجاد کف

علل کف در تصفیه خانه فاضلاب می تواند شیمیایی، بیولوژیکی یا مکانیکی باشد. 

مواد شیمیایی عامل ایجاد کف

آلودگی شیمیایی شامل مواد افزودنی شیمیایی مانند پاک کننده ها، مواد آلی موجود در پساب فرآیند و برخی خصوصیات آب مانند قلیائیت بیش از حد است. سورفکتانت ها در قسمت تأثیرگذار یا استفاده شده در ظرف فرآیند می توانند باعث کف شوند. آزمایش ساده لرزش شیشه را می توان انجام داد تا ببیند آیا سورفکتانت وجود دارد که باعث ایجاد آن می شود یا خیر.

اگر یک فوم پایدار شبیه کف کردن صابون در سینک خود دارید، کفگیر را داخل یک ظرف قرار دهید، آن را تکان دهید، زیرا احتمالاً علت کف کردن ناشی از مواد شیمیایی است. اگر شیشه خود را تکان دهید و هیچ کف پایداری ظاهر نشود، مشکل شما به دلیل اشکالات سطحی، کمبود مواد مغذی یا تعدادی دیگر از شرایط دیگر وجود دارد که باکتری ها می توانند باعث ایجاد کف شوند. از میکروسکوپ خود استفاده کنید تا مشکل بخش زیستی چیست. باکتری ها مشکل و علت را بر اساس گونه های موجود برای شما تعریف می کنند.

عوامل بیولوژیکی ایجاد کف

فعالیت باکتریایی معمولاً عامل اصلی ایجاد کف در سیستم های تصفیه ثانویه است. این شامل تولید محصولات تجزیه سطحی فعال و تخمیر گازی مواد آلی است. کف بیولوژیکی می تواند به دلیل چربی، سپتیک بودن، کم بودن فشار جریان یا BOD بالا لجن بسیار تازه ایجاد کند. اطمینان حاصل کنید که چه چیزی باعث کف کردن می شود و تغییر علت آن آسان تر از استفاده از ضد کف است. همچنین ضد کف ها روی هر نوع کفی کار نمی کنند.

عوامل مکانیکی ایجاد کف

اختلاط مکانیکی می تواند باعث ایجاد کف شود، اگرچه معمولاً این کف بسیار پایدار نیست و به سرعت به خودی خود از بین می رود. نمونه هایی از عملکرد مکانیکی الگوهای جریان آبشار، نشت هوا در پمپ ها، و برانگیختگی شدید مانند مواردی که از هواکش های سطحی است.

در ادامه این مقاله به بررسی موارد دیگری که باید در مورد ضد کف ها در نظر بگیرید، می پردازیم:

مکانیسم ضد کف

کف گازی است که در یک محیط مایع پراکنده می شود و گاز معمولاً هوا است. کف با همبستگی یا پراکندگی گاز در مایع ایجاد می شود. مایعات خالص کف نمی کنند. بنابراين، گاز در مايع باعث ايجاد کف نمي شود مگر اينکه ناخالصي وجود داشته باشد. این آلاینده باعث ایجاد یک فیلم محافظ پایدار در اطراف هر حباب می شود.

اگر یکی از عوامل در گوشه های مثلث تضعیف یا از بین برود، در اینصورت کف از بین خواهد رفت.

  • تضعیف فیلم محافظ
  • آلودگی را از سطح حباب جدا کنید
  • ترکیب حباب های کوچک به حباب های بزرگتر و ضعیف تر
  • خارج کردن گاز

یک ضد کف تصفیه فاضلاب که به سیستم کف سازی اضافه می شود با انتشار، آشفتگی حرارتی یا برخورد تصادفی با حباب در تماس خواهد بود. اگر این فیلم از قبل شکل گرفته باشد، آنتی فوم، فیلم سطح را شکسته و باعث ایجاد یک نقطه ضعف می شود و باعث می شود که انسجام حباب های کوچک به داخل بزرگتر و راحت تر شکسته شود. این ضد کف با تشکیل یک لایه سورفاکتانت پایدار روی دیواره حباب جلوگیری می کند.

ضدکف سیلیکونی AS 1500


بشکه 200 کیلویی / گالن 20 کیلویی / گالن 5 کیلویی
فروش انتی فوم (ضدکف) مورد نیاز صنایع مختلف، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

ترکیب ضد کف

برخی از ویژگی های مهمی که در خرید و فروش آنتی فوم باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از:

حالت شیمیایی و فیزیکی ضد کف: آیا مشتری با توجه به تجهیزات فقط به یک نوع محصول محدود می شود؟ آیا به محصولی مبتنی بر روغن یا سیلیکون نیاز دارند؟ آیا می توان آنتی فوم را هم به صورت تک فاز و هم به عنوان امولسیون تغذیه کرد؟

دامنه pH: با افزایش pH جریانی که تصفیه شده تغییر می کند، تقاضا برای ضد کف نیز تغییر می کند. آیا ضد کف به اندازه کافی در محدوده شدید pH طبیعی که می توان در سیستم انتظار داشت، کار خواهد کرد؟

ضد کف های بر پایه آب – معمولاً با سهم BOD كمتر از ضد کف های بر پایه روغن یا سیلیكون مقرون به صرفه هستند. از آنجا که در آب قابل انعطاف پذیری بیشتری هستند، بیشتر روی کف موجود است (زیر سطح آب). نقطه انجماد می تواند یک نگرانی باشد.

ضد کف های بر پایه روغن: به طور کلی نسبت به ضد کف های بر پایه آب چسبناک تر هستند. این محصولات عموماً دارای نقطه انجماد پایینی نیز هستند. قیمت و / یا عملکرد هزینه آنتی فوم های بر پایه روغن معمولاً بی ثبات تر از آنتی فوم های بر پایه آب است. پیش سازهای دیوکسین ممکن است باعث نگرانی این محصولات شود.

ضد کف های بر پایه سیلیکون: این ضد کف ها نسبت به انواع دیگر آنتی فوم ها گران تر هستند اما تقریبا در همه مشکلات کف سازی موثر هستند. مواردی وجود دارد که یک ضد کف بر پایه سیلیکون بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.

ضد کف های غلیظ: ضد کف های غلیظ جدیدترین پیشرفت در فناوری ضد کف است. این محصولات 100٪ فعال هستند و هیچ گونه حامل آب و روغن ندارند و باعث می شوند مقرون به صرفه باشد حتی اگر قیمت محصول به میزان قابل توجهی بالاتر باشد. کنسانتره ها باید قبل از استفاده با آب رقیق شوند.

دما: بعضی از آنتی فوم ها به دما حساس هستند. در دمای نقطه ابری شدن، مواد شروع به رها شدن می کنند. از نقطه ابری شدن و دمای مورد انتظار در درام یا مخزن فله و در خطوط خوراک محصول آگاه باشید.

ماندگاری: این معیاری برای اثربخشی یک ضد کف در مدت زمان طولانی است. هرچه محصول کمتر پایدار باشد، ممکن است نقاط کنترل بیشتری برای کنترل کف مورد نیاز باشد.

پایداری امولسیون: بعضی از ضد کف ها در استحکام امولسیون پایین تر از سایر محصولات پایدار هستند.

نقطه اشتعال: برخی ضد کف ها از نقطه اشتعال کم برخوردار هستند که در رابطه با ایمنی سیستم باید مورد توجه قرار گیرد. هنگامیکه نقطه اشتعال زیر 100 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) باشد، مقررات فدرال موجب می شود فضای داخلی مخزن در حدود چهار درام در هر محصول محدود شود.

ضد کف / دفومر: آیا محصول وظیفه لازم برای کنترل کف را انجام می دهد؟ اگر سیستم اجازه می دهد تا کف قبل از حذف کف بسازد، به یک دفومر نیاز دارید. اگر سیستم مانع از تشکیل کف می شود، به ضدکف نیاز دارید. برخی محصولات هر دو کار را به خوبی انجام می دهند.

مواد افزودنی دیگر: بعضی از دفومرها حاوی مواد افزودنی مانند سیلیکون، هیدروکربن ها یا سایر ذرات آلی هستند. استفاده از گلیکول ها یا گلیسرول ها به عنوان داروهای مهار کننده کف نیز شناخته شده است.

معمولاً آنتی فوم ها باید به سطح مایع تغذیه شوند، به ویژه اگر غلظت جامد زیاد باشد. اگر تلاطم سیستم به پخش آنتی فوم در مناطق مورد نظر کمک کند، این محصول بسیار کارآمد است. نقطه خوراک برای موفقیت هر ماده ضد کف دارای اهمیت حیاتی است. در صورت تغذیه بیش از حد کف، قبل از رسیدن به محل مورد نظر، کف استفاده می شود. در صورت تغذیه خیلی نزدیک به کف، ممکن است برخی از محصول به هدر رود زیرا به اندازه کافی پراکنده نمی شود تا کاملاً مؤثر باشد. اکثر برنامه های کاربردی نیاز دارند که آنتی فوم درست قبل از مشکل کف زدگی تغذیه شود. از آنجا که هر برنامه منحصر به فرد است، باید از آزمایش و خطا برای بهینه سازی نقاط خوراک استفاده شود.

تأثیر ضد کف بر روی اکسیژن محلول: ضد کف ها برای حذف هوا یا گاز طراحی شده اند. اگر از مقدار زیادی برق برای قرار دادن اکسیژن در سیستم استفاده می کنید، سپس مواد شیمیایی را برای خارج کردن اکسیژن اضافه می کنید، تقریباً هدف را خراب می کند. ضد کف ها به طور قطع میزان اکسیژن موجود برای باکتری ها را کاهش می دهند. اگر علت اصلی کف کردن در سیستم شما ناشی از لجن تازه و رشد زیاد آن است و میزان اکسیژن موجود برای باکتری ها را کاهش می دهید، در واقع، حذف آنها را سخت تر می کنید. ضد کف ها از نظر فنی هضم اضافه بار ارگانیک را سخت تر کرده و برای بازیابی مدت زمان بیشتری نیاز دارند.

مقالات مرتبط