پلی الکترولیت ها با وزن مولکولی بالا

پلی الکترولیت ها مزایای بسیاری را به عنوان کمک تصفیه یا به عنوان فلوکولانت های اصلی ارائه می دهند. با این حال رابطه متقابل بین وزن مولکولی پلیمر، چگالی بار، دوز پلیمر، شرایط اختلاط و توزیع اندازه ذرات لخته شده به خوبی درک نشده است.

فلوکولانت های پلیمری زنجیره های آلی با وزن مولکولی بالا با گروه های یونی یا سایر کارکردها هستند که در فواصلی در امتداد زنجیرها قرار گرفته اند. از آنجا که این ترکیبات دارای خصوصیات هر دو پلیمر و الکترولیت هستند، به آنها غالباً پلی الکترولیت گفته می شود. پلی الکترولیت ها ممکن است منشأ طبیعی یا مصنوعی داشته باشند. همه پلی الکترولیت های مصنوعی را می توان بر اساس نوع بار الکتریکی بر روی زنجیره پلیمر طبقه بندی کرد. بنابراین، پلیمرهایی که دارای بار منفی هستند آنیونی نامیده می شوند در حالیکه پلی الکترولیت هایی که دارای بار مثبت هستند کاتیونی هستند. برخی از ترکیبات قادر به بار الکتریکی نیستند و به آنها پلی الکترولیت های غیر یونی می گویند. به دلیل تنوع زیاد مونومرها به عنوان ماده اولیه و همچنین تنوع اضافی که با تغییر در وزن مولکولی، چگالی بار و گروه های یونیزه پذیر قابل دستیابی است، جای تعجب نیست که مجموعه متنوعی از پلی الکترولیت ها در اختیار تصفیه خانه ها قرار بگیرند.

استفاده گسترده از هر پلیمر خاص به عنوان یک فلوکولانت ضروری، با توجه به اندازه، تراکم و بار یونی کلوئیدها برای انعقاد تعیین می شود. از آنجا که فاکتورهای دیگری نیز باید در نظر گرفته شوند (مانند منعقد کننده، pH سیستم، تکنیک ها و تجهیزات برای انحلال پلی الکترولیت و مواردی از این قبیل)، لازم است که آزمایش جار گسترده برای تعیین کارآمدترین پلیمر خاص انجام شود.  این نتایج باید با آزمایش تصفیه خانه تأیید شود. انواع پلیمرها از نظر خصوصیات بسیار متفاوت هستند. برای تولید خواص، در دسترس بودن و هزینه پلیمر در نظر گرفته شده باید از سازندگان پلی الکترولیت مشاوره گرفته شود. پلی الکترولیت و آب جهت تهیه محلول کارآمد با هم مخلوط می شوند.

فروش پلی الکترولیت کاتیونی


کیسه 25 کیلویی
فروش انواع پلی الکترولیت کاتیونی و آنیونی، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

غلظت محلول براساس درصد پلی الکترولیت متفاوت است. تهیه محلول شامل خیس شدن پلی الکترولیت خشک و معمولاً یک دوره ماندگاری قبل از کاربرد است. محلول ها می توانند بسیار چسبناک باشند و باید به اندازه و طول لوله و انتخاب پمپ توجه زیادی شود. محلول اندازه گیری معمولاً درست قبل از تزریق به فرآیند رقیق می شود تا پراکندگی بهتری در نقطه برنامه به دست آید. دو نوع سیستم اغلب برای تغذیه پلیمرها ترکیب می شوند. سیستم آماده سازی محلول شامل یک سیستم مخلوط دستی یا اتوماتیک با پلیمر است که با دست یا توسط یک فیدر خشک به جت مرطوب کننده و سپس به مخزن با نسبت کنترل شده منتقل می شود. پلیمر به مخزن نگهدارنده منتقل می شود که در آن پمپ های اندازه گیری یا فیدرهای روتودیپ، پلیمر را به فرایند منتقل می کنند. به طور کلی توصیه می شود مدت زمان نگهداری یا ذخیره سازی محلول های پلیمری را به حداقل، یک یا سه روز یا کمتر کاهش دهید تا از خراب شدن محصول جلوگیری شود. انتخاب پلی الکترولیت باید پس از تعیین پلیمر انجام شود. با این حال، از فولاد ضد زنگ نوع 316 یا پلاستیک استفاده می شود. سیستم آماده سازی محلول ممکن است یک سیستم بچینگ اتوماتیک باشد که مخزن نگهدارنده را با پلیمر پر می کند.

فلوکولانت های با وزن مولکولی فوق العاده بالا – پلیمرهای محلول در آب با وزن متوسط ​​مولکولی> یک میلیون گرم در مول عموماً به عنوان فلوکولانت های با وزن مولکولی بالا در نظر گرفته می شوند. در سال های اخیر، روند تولید فلوکولانت ها با افزایش وزن مولکولی افزایش یافته است. این نسل جدید فلوکولانت ها به عنوان “وزن مولکولی فوق العاده بالا” گفته می شوند. استفاده از فلوکولانت ها با وزن مولکولی فوق العاده بالا می تواند در مقایسه با گزینه های دیگر با کاهش وزن مولکولی منجر به لخته شدن قوی تر شود. قدرت انعقاد پلی الکترولیت یا فلوکولانت از اهمیت ویژه ای برخوردار است که در درجه های بالایی از انرژی مخلوط شدن در یک دوز مشخص در یک برنامه آبگیری خاص انجام می شود.

به طور معمول، اپراتور فرآیند هیچ گونه کنترلی بر روی این بخش از مخلوط کردن، و در نتیجه انتخاب فلوکولانت برای اطمینان از وقوع لخته سازی موثر و متعاقب آن جدا شدن مایع جامد ندارد. یکی دیگر از مزایای فلوکولانت های با وزن مولکولی بالا، تمایل آنها برای عملکرد با دوز مناسب است. ماهیت فلوکولانت های با وزن مولکولی بالا، با طول زنجیره ای طولانی، احتمال ایجاد پل های پلیمری بین ذره ای مؤثر را در مقایسه با وزن مولکولی پایین یا آنالوگ های زنجیره کوتاهتر افزایش می دهد. این عملکرد با دوز مطلوب به عنوان ابزاری برای به حداقل رساندن هزینه پیش تصفیه شیمیایی که به عملیات واحد تفکیک جامد / مایع کمک می کند، مطلوب است.

پلی الکترولیت های کاتیونی با وزن مولکولی بالا

پلی الکترولیت های پلی آکریل آمیدی کاتیونی با وزن مولکولی بالا، که به عنوان فلوکولانت اصلی عمل می کنند و می توانند بهترین نتایج را در از بین بردن سطح جامدات معلق بالا در آب در گردش، ایجاد کنند.

به نظر می رسد پلی آکریل آمید های کاتیونی با وزن مولکولی بالا بهترین شانس را برای جلوگیری از رسوب شکاف و گل رودخانه دارند. پلی آکریل آمید کاتیونی با وزن مولکولی بالا در میزان دوز کم (0.5 تا 2 میلی گرم در لیتر) به طور نامنظم استفاده می شود و بدین ترتیب یک روش تصفیه مقرون به صرفه فراهم می کند.

توانایی لخته سازی پلی الکترولیت ها، با افزایش وزن مولکولی پلی آکریل آمید کاتیونی بهبود می یابد. افزایش جذب پلی اتیلن با افزایشpH، پوشش بیشتری را برای ذرات ایجاد می کند و از این رو یک توده انعقادی آگلومره شل (نیمه ساختاری) ایجاد می کند. اثربخشی این پلی آکریل آمید های کاتیونی (خاصیت کاتیونی 30%) به عنوان فلوکولانت با افزایش pH کاهش یافته است. مقدار pH بحرانی در حدود 7 بوده، که بالاتر از آن لخته سازی ضعیف با کدورت باقیمانده بالاتر، کاهش نرخ فرونشست فلاک و تشکیل لخته های ضعیف مشخص می شود.

عملکرد فلوکولانت با اندازه گیری میزان جذب پلیمر، میزان فرونشست از سوسپانسیون های لخته شده، کدورت باقیمانده حاصل از آن و تحرک الکتروفورز ذرات تحت تصفیه با pH 5.0 انجام شده است. مشخص شد که تغییر چگالی بار کاتیونی پلیمرها بر عملکرد فلوکولانت تأثیر نمی گذارد و پل زدن مکانیسم غالب برای ناپایداری سوسپانسیون است.

پلی الکترولیت های با وزن مولکولی بالا کاتیونی ، متوسط تا زیاد ، به طور مساوی یا بهتر از آلوم به عنوان لامپهای اصلی عمل می کنند. سپرده ذرات كاتيوني با وزن مولكولي بالا ، از جنس رسوب ذرات پتانسيل بالاي كلونيك استحكام بالاي چسبندگي نسبت به آلوم دارد و در نتيجه كاهش جدايي با افزايش سرعت و يا افزايش طول مدت تصفيه كاهش مي يابد. پلی آکریل آمید کاتیونی با وزن مولکولی بالا ، در هر چگالی بار و در هر دوز 5/0 گرم در لیتر می تواند از 10-20 میلی گرم در لیتر آلوم موثرتر باشد.

پلی الکترولیت های کاتیونی با وزن مولکولی بالا، به طور مساوی یا بهتر از آلوم به عنوان فلوکولانت های اصلی عمل می کنند. ذرات پلی الکترولیت كاتيوني با وزن مولكولي بالا، پتانسیل بالایی در انعقاد داشته و قدرت چسبندگي به ذرات در آن ها نسبت به آلوم بیشتر است و در نتيجه كاهش جدايي با افزايش سرعت و يا افزايش طول مدت تصفيه كاهش مي يابد. پلی آکریل آمید کاتیونی با وزن مولکولی بالا ، در هر چگالی بار و در هر دوز 5/0 گرم در لیتر می تواند از 10-20 میلی گرم در لیتر آلوم موثرتر باشد.

پلی الکترولیت های پلی آکریل آمید در شفاف سازی آب در فرآیندهای صنعتی و شهری کاربردهای تجاری گسترده ای پیدا کرده اند. پلی آکریل آمیدها بطور گسترده به عنوان عوامل لخته کننده در آب و سایر صنایع فرآوری مورد استفاده قرار می گیرند، جایی که یک قاعده کلی دارای چگالی کم بار است. از پلی آکریل آمید برای انعقاد ماده معلق که حاوی یون های محدود Hg + 2 است استفاده شده است. پلی آکریل آمید و مشتقات آن از مهمترین و پر استفاده ترین فلوکولانت ها هستند.

فروش پلی الکترولیت آنیونی


کیسه 25 کیلویی
فروش انواع پلی الکترولیت آنیونی و کاتیونی، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

مقالات مرتبط