نونیل فنل اتوکسیله

نونیل فنل های اتوکسیله سورفاکتانت های غیر یونی هستند که از اتیلن اکسید و ترکیب اضافی نونیل فنل تشکیل شده اند. از نظر فیزیکی ، نونیل فنل اتوکسیله مایعی  شفاف ، بی رنگ تا جامدات سفید بسته به سطح اتوکسیلاسیون متفاوت است. نونیل فنل های اتوکسیله تا 6 مول قابل پخش (دیسپرس شدن) در آب هستند. نونیل فنل های اتوکسیله از 7 مول به بالا معمولاً در آب حل می شوند و همچنین در بیشتر حلال های قطبی محلول هستند. به طور کلی ، با افزایش زنجیره اکسید اتیلن متصل به بخش آب گریز نونیل فنل ، مقدار HLB (حلالیت در آب) ، نقطه ریزش ، نقطه ابری ، چگالی ، گرانروی و نقطه اشتعال اتوکسیلات افزایش می یابد.

نونیل فنل اتوکسیله به طور گسترده ای به عنوان تثبیت کننده امولسیون استفاده می شود. نونیل فنل اتوکسیله یک امولسیفایر و دیسپرسنت با  HLB (تعادل هیدروفیلی- لیپوفیلی) بالا و قابل استفاده در پاک کننده های صنعتی ، مواد شیمیایی کشاورزی و پردازش پارچه و چرم است.

نونیل فنل اتوکسیله دسته ای از مواد شیمیایی عملکردی است که فعالیت سطحی را افزایش می دهد و کشش سطحی آب را کاهش می دهد ، اجازه می دهد تا پخش راحت تر ، خیس شدن و مخلوط بهتر مایعات انجام شود. سورفاکتانت ها بر اساس ویژگی های یونی موجود در آب به یکی از چهار دسته طبقه بندی می شوند: آنیونی (بار منفی) ، غیر یونی (بدون بار) ، کاتیونی (بار مثبت) و آمفوتریک (هر دو بار مثبت و منفی). نونیل فنل اتوکسیله به عنوان آلکوکسی فنل اتوکسیله (APE) شناخته می شوند. نونیل فنل اتوکسیله ها با توجه به مقرون به صرفه بودن و عملکرد بالا در چندین کاربرد ، سورفاکتانت های صلی محسوب می شوند. استفاده اولیه از نونیل فنل به عنوان ماده اولیه در سنتز نونیل فنل اتوکسیله است. نونیل فنل اتوکسیله با واکنش نونیل فنل با اکسید اتیلن (EO) در شرایط اساسی تولید می شوند ، با نسبت مولی NP به EO که درجه اتوکسیلاسیون را تعیین می کند.

نونیل فنل های اتوکسیله از طریق واکنش نونیل فنل (NP) و اتیلن اکسید با هیدروکسید پتاسیم (KOH) به عنوان کاتالیزور تولید می شوند. علاوه بر سایر پارامترهای واکنش ، نسبت اتیلن اکسید به نونیل فنل به طور کلی تعداد واحدهای اتوکسی (EO) (به عنوان مثال ، طول زنجیره پلیمری) و بنابراین وزن مولکولی مولکول های موجود در مخلوط نونیل فنل اتوکسیله تولید شده را تعیین می کند. برای ساده سازی کار با محصول ، ممکن است در حین فرمولاسیون آب اضافه شود.

سورفاکتانت های نونیل فنل اتوکسیله که به صورت تجاری در دسترس هستند بسته به وزن مولکولی ترکیبات نونیل فنل اتوکسیله و دمای استفاده، می توانند جامد یا مایع باشند. فرمولاسیون های جامد معمولاً به رنگ سفید تا زرد یا نارنجی روشن هستند و مایعات نیز شفاف تا کمی ابری هستند. مخلوط های نونیل فنل اتوکسیله که عمدتاً از ترکیب های با وزن مولکولی پایین تر تشکیل می شوند (به عنوان مثال ، زنجیره های EO کوتاه تر) تمایل به مایعات دارند ، در حالیکه مخلوط های فنی نونیل فنل اتوکسیله با وزن مولکولی بالاتر به طور کلی جامد هستند. گروه دوم معمولاً در طی فرمولاسیون محصول با آب رقیق می شوند ، بنابراین محلول آبی نونیل فنل اتوکسیله تهیه می شود.

نونیل فنل های اتوکسیله عوامل موثری هستند که وقتی در محلول های آبی هستند به یونها تفکیک نمی شوند. نونیل فنل اتوکسیله  معمولاً به عنوان شوینده استفاده می شوند زیرا نمونه های یونی آنها در آب سخت محلول نیستند. نونیل فنل های اتوکسیله علاوه بر مواد شوینده خوب ، از قابلیت حلالیت عالی ، پایداری شیمیایی و خاصیت کف کمی برخوردار هستند. نونیل فنل اتوکسیله حتی در صورت استفاده طولانی مدت روی پوست نیز ملایم هستند. گروه آب دوست نونیل فنل و الكیل فنل اتوکسیله از یك آلكن اتر كه یك پلی اتر محلول در آب است و طول آن از ده تا صد واحد است ، تشكیل شده است. نونیل فنل اتوکسیله از طریق اکسید پروپیلن ، اتیلن اکسید و بوتیلن اکسید پلیمریزه می شوند و به یک مولکول تبدیل می شوند. نونیل فنل اتوکسیله همچنین می تواند به عنوان یک ماده مرطوب کننده ، امولسیون کننده ها و مواد شوینده استفاده شود اما این به نسبت اکسیدها و اتم های کربن بستگی دارد.

کاربرد نونیل فنل اتوکسیله

نونبل فنل های اتوکسیله در فرآیندهای صنعتی مفید هستند و از جمله کاربردهای مختلف نونیل فنل اتوکسیله می توان به استفاده از آنها به عنوان مواد شوینده ، پاک کننده های صنعتی ، ضد عفونی کننده ها ، تثبیت کننده ها ، مواد ضدعفونی کننده ، مواد پخش کننده و امولسیون کننده های مواد شیمیایی زراعی اشاره کرد. سایر کاربردهای صنعتی شامل کارهای فلزی ، جوهر زدایی کاغذ ، حفاری محصول ، فرآوری منسوجات ، سنتز آنیونی سورفاکتانت ها ، کنترل گرد و غبار ، چسب ، مواد آرایشی و دارویی ، روغن روان و پلاستیک است. نونیل فنل اتوکسیله همچنین می توانند در سولفات های اتر و کربوکسیلات های اتر ، محصولات آرایشی و بهداشتی و همچنین سایر کاربردهای صنعتی و کشاورزی استفاده شوند.

نونیل فنل اتوکسیله واکنش پذیر است و وقتی به پایه های الکل اضافه شود ، سورفاکتانت اتوکسیله را تشکیل می دهد که غیر یونی است و هیچ بار الکتریکی ندارد. این بدان معنی است که نونیل فنل اتوکسیله در آب سخت ، در دمای پایین خوب کار می کنند ، در اسیدها و قلیا پایدار هستند و با انواع دیگر سورفاکتانت ها سازگار هستند.

نونیل فنل اتوکسیله در متانول و زایلن قابل حل است و در شرایط عادی کاملاً پایدار است. این مترادف با پلی اکسی اتیلن نونی فنیل اتر ، نونیفنیل پلی اتیلن گلیکول اتر ، پلی اتیلن مونواتر گلیکول و اتوکسیالات نونی فنل است. این خواص موجود در این نونیل فنل اتوکسیله است که آن را به محصولی با ارزش برای کاربردها به عنوان سورفاکتانت صنعتی تبدیل می کند.

نونیل فنل اتوکسیله در کشاورزی

نونیل فنل های اتوکسیله در کشاورزی به عنوان مواد کمکی استفاده می شوند و به طور همزمان با سموم دفع آفات و مواد شیمیایی تولید می شوند. یک مثال اصلی استفاده از نونیل فنل اتوکسیله به عنوان امولسیفایر در غوطه ورک های پایه ید است که روی سینه های حیوانات ​​تولید کننده شیر به عنوان درمان های پزشکی ضد میکروبی در تولیدات دامی متداول و ارگانیک اعمال می شود.. سورفاکتانت های نونیل فنل اتوکسیله همچنین به عنوان مواد کمکی در علف کش ها و سایر محصولات آفت کش دیگری که برای محصولات اعمال می شوند، استفاده می شود. سورفاکتانت ها را می توان به عنوان مواد کمکی تعریف کرد که “املاح ، پراکندگی ، پخش شدن ، خیس کردن یا سایر خصوصیات اصلاح سطح مایعات را تسهیل و تثبیت می کند” یا به طور گسترده تر به عنوان “هر ماده غیر سموم دفع آفات به یک محصول آفت کش یا مخلوط اسپری آفت کش برای افزایش عملکرد آفت کش اضافه می شود. “. به عنوان مواد افزودنی ، سورفکتانت های نونیل فنل اتوکسیله به طور گسترده ای برای افزایش جذب و اثر بخشی مواد فعال در سموم دفع آفات هستند. مواد موثره و مدرن آفت کش ها برای حل شدن در آب فرموله شده اند. سطوح مومی بسیاری از حشرات ، قارچ ها و گیاهان ، نفوذ محلول های اسپری موجود در آب را به ارگانیسم های هدف دشوار می کند. از مواد کمکی نونیل فنل اتوکسیله برای غلبه بر این سد استفاده شده است ، در نتیجه اجازه نفوذ بیشتر مواد آفت کش فعال در هدف آن را می دهد.

نونیل فنل اتوکسیله در نساجی

روند تولید پارچه و لباس می تواند طولانی و پیچیده باشد. بسیاری از فرآیندها و مواد شیمیایی مختلف وجود دارد که ممکن است در چندین مکان مختلف در سراسر جهان انجام شود.

به طور سنتی از نونیل فنل اتوکسیله برای پردازش پارچه برای اهداف زیر استفاده می شود:

  • شستشو و تمیز کردن پنبه خام
  • روغنکاری فیبر
  • امولسیون کننده
  • عامل پراکندگی
  • عامل فعال سطحی

در جدول زیر موارد استفاده از نونیل فنل اتوکسیله ذکر شده است:

غلظت نونیل فنل اتوکسیله محصول نساجی سازمان
1.6-10,608 mg/Kg حوله های کتان SSNC
3-940 mg/kg تیشرت SSNC
1.1-27,000 mg/kg بقیه موارد Greenpeace
درباره هیپوکلریت سدیم

جواب به سوالاتی درباره هیپوکلریت سدیم

, , ,
درباره هیپوکلریت سدیم سوالاتی وجود دارد که سعی داریم در این مقاله به این سوالات پاسخ کامل دهیم. پس تا آخر ما را همراهی کنید... برای خرید مواد شیمیایی در صنایع متعدد و همچنین خرید هیپوکلریت کلسیم می‌توانید با شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دک…
هیپوکلریت چیست

هیپوکلریت سدیم چیست (ماده‌ای موثر در تصفیه آب)

, , ,
هیپوکلریت سدیم چیست؟ ترکیبی است که می‌تواند به طور موثری برای تصفیه آب (فروش مواد شیمیایی تصفیه آب) مورد استفاده قرار‌ گیرد. آب ژاول در مقیاس گسترده‌ای برای تمیزی سطوح و به‌عنوان سفید کننده، از بین بردن بو و ضد عفونی کننده آب استفاده می‌شود…
ضد کف سیلیکونی چیست

ضد کف سیلیکونی چیست و چگونه کار می‌ کند؟

, , ,
ضد کف سیلیکونی چیست؟ دکتر کمیکال آنتی فوم‌های سیلیکونی را به صورت امولسیون عرضه می‌کند و همچنین این مواد از نوع روغن در آب بوده و بنابراین برای پراکندگی ساده در یک محیط آبی مناسب است و به دلیل ویسکوزیته نسبتاً کم، به راحتی توسط پمپ ها پمپ می‌شوند. فروش …
سولفات آهن 7 آبه چیست

سولفات آهن 7 آبه چیست ؟

, , , ,
دکتر کمیکال تامین کننده مواد شیمیایی و فروش مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب و ضدخوردگی می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید مواد شیمیایی و قیمت با کارشناسان بخش فروش در تماس باشید. 02166568403 تماس فروش سولفات آهن 7 آبه سولفات آهن…
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]