نقش بایوساید در صنعت

بایوساید های مصرفی در صنعت پالپ

بایوساید ها در صنعت پالپ و کاغذسازی نقس بسزایی دارند. طی چند سال گذشته ، صنعت كاغذ تحت فشار زیادی برای كاهش سطح هالوژن های تخلیه شده در جریان های پساب قرار گرفته است. از آنجا که فرآیند پالپ سازی از سطح بالایی از هالوژن ها در طی فرآیند سفید سازی خود استفاده می کند ، سطح هالوژن آلی موجود (AOX) بالاست و تصور می شود که برای محیط نگران کننده است. بنابراین جایگزین هایی جستجو شده است که بتواند به الزامات سفیدکنندگی برسد ، اما کمترین تأثیر را بر محیط زیست داشته باشد. این موضوع همچنین ، به طور غیر مستقیم ، تأثیر زیادی بر روی سطح میکروارگانیسم های باقی مانده در تفاله سفید شده دارند. از این رو تفاله غیر استریل ممکن است به یک فرآیند کاغذ منتقل شود و در طول تولید مشکل ایجاد کند.

جدول زیر انواع بایوساید هایی را نشان می دهد که در طی فرآیند پالپ سازی و پس از آن ها که طی چند سال گذشته برای کمک به کاهش آلودگی میکروبی معرفی شده اند ، استفاده شده است. به طور کلی ، انواع بایوساید هایی که اکنون مورد استفاده قرار می گیرند ، باکتری کش سریع عمل می کنند تا از فعالیت بی هوازی که منجر به تولید بو و تفاله سیاه می شود ، جلوگیری کنند.

بایوساید هایی که در صنعت پالپ استفاده می شوند:
نوع بایوسایدکارایی
کلرزیاد استفاده نمی شود
دی اکسید کلربواسطه AOX ها کاهش یافته
ترکیبات کواترنریکف زایی کم، باکتری کش سریع
THPSغیر هالوژنه، باکتری کش سریع
گلوتارالدهیدغیر هالوژنه، باکتری کش سریع

بایوساید های مصرفی در صنعت رنگ، پوشش ها و مواد افزودنی

پوشش ها و مواد افزودنی مورد استفاده در هنگام پردازش کاغذ نیز منبع قابل توجهی از آلودگی میکروبی است. انواع مورد استفاده از این موارد شامل:

 • پرکننده ها: به عنوان مثال کربنات کلسیم ، کائولن ، دی اکسید تیتانیوم
 • عوامل اندازه ، نشاسته
 • رنگ های طبیعی ، روشن کننده ها
 • نگهدارنده ها

همه این اجزا از منابع طبیعی هستند و غالباً توسط باکتری های هوازی و بی هوازی آلوده می شوند که از این مواد به عنوان منبع غذایی خود استفاده می کنند. مشکلات پیش آمده خیلی بی شباهت به مشکلاتی نیست که در صنعت خمیر کاغذ وجود دارد که بسیار نگران کننده است. مشکلات دیگر به دلیل از دست دادن ویسکوزیته این محصولات پس از هضم میکروبیولوژیکی است. اگر این امر در حین نگهداری در مخازن اتفاق بیفتد ، کل محصول بی اثر می شود و نمی توان از آن در فرآیند کاغذ استفاده کرد زیرا هضم میکروبیولوژیکی خواص آنها را تغییر داده است.

بایوساید ایزوتیازولین Isothiazolinone Biocide


گالن 60 کیلویی
فروش بایوساید مورد نیاز صنایع مختلف، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

هر محصولی که در حین تولید کاغذ مورد استفاده قرار گیرد باعث رنگ آمیزی ورق کاغذ یا از بین رفتن خصوصیات مورد نظر می شود و از این رو باعث افت کیفیت قابل توجه کاغذ و از دست رفتن درآمد می شود. بنابراین یک برنامه استفاده از بایوساید مناسب برای نظارت دقیق بر محصولات ذخیره شده و اطمینان از وجود مواد شیمیایی نگهدارنده مناسب ضروری است.

بایوساید های مختلف استفاده شده در این کاربرد از صنایع پالپ و کاغذ متفاوت است. اینها به ماندگاری بیشتری نیاز دارند ، یعنی گاهی اوقات حداکثر 1 سال در مخازن ذخیره سازی می شوند و بنابراین در گروه مواد نگهدارنده قرار می گیرند.

جدول زیر انواع مواد نگهدارنده را نشان می دهد که معمولاً در این محصولات برای استفاده در صنعت کاغذ مشاهده می شود.

بایوساید های نگهدارنده که در مواد پوشش دهنده وجود دارند عبارتند از:

 • تیون
 • گلوتارالدهید
 • 1و 2 بنزو ایزوتیازولین -3-اون
 • برونوپل
 • 1و2- دی برمو 2و4- دی سیانوبوتان
 • 4و5- کلرو-2-متیل-4-ایزوتیازولین-3-اون

روش های مناسب میکروب زدایی برای حفظ تولید موثر بسیار مهم است ، اما به دلیل ماهیت فرآیند ، این امر کاملاً موثر نخواهد بود و استفاده از بایوساید ها برای حفظ جمعیت میکروبیولوژیک پایین برای جلوگیری از خرابی کاغذ بسیار مهم است.

بایوساید های مصرفی فرآیند تولید کاغذ

انواع بایوساید هایی که معمولاً در فرآیند کاغذ سازی کاربرد دارند عبارتند از:

 • هیدانتوین هالوژنه
 • 2-برومو-2-نیتروپروپان- 1،3-دیول
 • 5-کلرو-2-متیل-4-ایزوتیازولین-3-یک
 • 2،2-دی برومو-2-سیانو استامید (DBNPA)
 • متیلن بیس توسیانات (MBT)
 • ترکیبات آمونیوم کواترنری
 • THPS
 • گلوتارالدهید

اگرچه بایوساید ها در سراسر اروپا مورد استفاده قرار می گیرند ، اما به دلیل تأثیر قوانین زیست محیطی ، سلسله مراتب آنها کمی تغییر کرده است. به عنوان مثال ، کلرو-ایزوتیازولون ها به عنوان یک حساس کننده پوست شناخته شده است و بنابراین موقعیت شماره یک خود را به عنوان یک عامل کنترل از دست داد. بایوساید های جدیدی مانند اكتیل – ایزوتیازولون اخیراً به عنوان یك مولكول پایدارتر معرفی شده است كه امید می رود بتوان از سطوح پایین تری برای كاهش جنبه های ایمنی محیطی و انسانی استفاده كرد.

علاوه بر این که از بایوساید ها برای کنترل میکروارگانیسم ها در داخل سیستم استفاده می شود ، قارچ کش هایی مانند دی کلروفن ، کاربامات ها ، تیابندازول نیز به عنوان قارچ کش سطحی استفاده می شود. اینها فقط برای کاغذهای مخصوص مانند کاغذ بهداشتی ، بسته بندی مقاوم در برابر قالب استفاده می شوند . بسته به نوع استفاده نهایی از این بسته بندی ، ممکن است این موارد به تأییدیه تماس مواد غذایی نیاز داشته باشند.

بایوساید DBNPA Biocide


کیسه 20 کیلویی
فروش بایوساید مورد نیاز صنایع مختلف، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

کاربرد بایوساید در حفظ رنگ امولسیونی

بایوساید های مختلفی در تولید رنگ امولسیونی نقش دارند. طیف گسترده ای از میکروارگانیسم ها که در رنگ های امولسیونی وجود دارد ، استفاده از محصولات با طیف گسترده را القا می کند. با این حال ، بسیاری از بایوساید ها نسبت به باکتری ها (یا بالعکس) در برابر قارچ ها فعالیت کمتری دارند و بنابراین اطمینان حاصل شود که ادعاهای تولیدکنندگان بایوساید با نتایج آزمایش های واقع بینانه ، هماهنگی دارد.

بیشتر رنگ های امولسیونی ماهیت قلیایی دارند ، اگرچه تعداد کمی از آنها از pH 9.5 فراتر رفته و بعضی از آنها ممکن است کمی اسیدی باشند. بنابراین ثبات در محدوده pH 5 تا 9.5 یک ویژگی ضروری است. دمای حداکثر 50 درجه سانتیگراد ممکن است برای مدت کوتاهی در طول تولید رخ دهد و رنگ نهایی بسته به آب و هوا در بیش از 40 درجه سانتیگراد ذخیره شود. بنابراین پایداری برای دوره های طولانی در این دمای بالا یک پیش نیاز مهم است.

ارگانیسم های کوچک در فاز آبی یک امولسیون ساکن هستند و بنابراین لازم است که بایوساید نه تنها محلول در آب باشد بلکه در فاز آبی نیز باقی بماند.

سازگاری یک ویژگی دشوار برای تعریف است. این اثرات رنگ و رئولوژی را شامل می شود ، اما کمبود این خاصیت ممکن است به صورت انعقاد ، از دست دادن مهار خوردگی ، غیرفعال کردن آنتی فوم ها و غیره ظاهر شود.

برخی از بایوساید ها ممکن است باعث زردی شوند و برخی دیگر با ترکیب مواد خام دیگر ، به ویژه نمک های فلزی ، ترکیبات رنگی ایجاد کنند. هرگونه تغییر در رئولوژی که با افزودن یک بایوساید ایجاد شود ، غیر قابل قبول خواهد بود ، مگر اینکه فرمول بندی بتواند به گونه ای طراحی شود که چنین تاثیری را در نظر بگیرد.

خواص بایوساید مورد استفاده در ساخت رنگ امولسیونی

بایوساید هایی مورد استفاده در ساخت رنگ امولسیونی ، باید دارای خصوصیات اساسی زیر باشند:

 • فعالیت ضد میکروبی با طیف گسترده
 • پایداری در محدوده وسیعی از pH
 • پایداری دمایی
 • محلول در آب در “غلظت های کاربردی”
 • سازگار با طیف گسترده ای از مواد رنگ شوی
 • هیچ تاثیری روی رنگ ندارد
 • تاثیری در رئولوژی ندارد
 • سمیت قابل قبول / سمیت محیطی
 • مقرون به صرفه

افزایش نگرانی در مورد نیروی کار و ایمنی مصرف کننده و توجه بیشتر به تأثیرات زیست محیطی بایوسایدها منجر به تقاضای بایوساید از نظر سمیت/ سمیت زیست محیطی قابل قبول شده است. برخلاف سایر مواد خام ، بایوسایدها برای انجام عملکرد خود باید در برابر موجودات زنده فعال باشند. آنچه که مهم است مورد توجه قرار گیرد تعادل لازم بین فعالیت میکروبیولوژیکی و اثرات این محصول بر موجودات بالاتر است.

حتی اگر تمام خصوصیات فوق در مورد بایوساید برآورده شود ، اگر بایوساید گران قیمت باشد ، از بایوساید ایده آل استفاده نمی شود. نسبت دوز مورد نیاز به قیمت (مقرون به صرفه بودن آن) برای موفقیت بایوساید بسیار مهم است.

مقالات مرتبط