فرایندهای تولید خمیر کاغذ + مراحل تولید خمیر کاغذ (ویدیو)

خمیر کاغذ چیست

خمیر کاغذ چیست؟

خمیر کاغذ اصطلاحی است که برای توصیف انواع آماده‌سازی دوغاب مورد استفاده برای تولید کاغذ و محصولات کاغذی استفاده می‌شود. خمیرها یا از چوب یا الیاف پنبه تولید می‌شوند و از “پختن” خرده‌های چوب یا الیاف پنبه در محلول آب و مواد شیمیایی مختلف ساخته می‌شوند تا آنها را به قوام مناسب برای طی کردن محصولات نهایی کاهش دهند.

هر دو چوب سخت و نرم که از منابع پایدار برداشت می‌شوند برای تولید خمیر کاغذ بر پایه چوب استفاده می‌شوند. در مورد خمیرهای برپایه پنبه، از خمیرهای پنبه‌ای خام یا برش‌های پارچه بازیافتی برای تولید کاغذهای با کیفیت بالاتر نسبت به کاغذهای ساخته شده با خمیر چوب استفاده می‌شود. پس از تولید، خمیر را می توان بلافاصله مورد استفاده قرار داد، در خمره‌ها نگهداری کرد، یا برای استفاده بعدی خشک و بسته‌بندی کرد. (سایت منبع)

ویدئو مراحل ساخت خمیر کاغذ

فرایندهای تولید پالپ

پالپ‌ها تقریباً به دو دسته طبقه‌بندی می‌شوند:

  1. خمیر چوب ساخته شده از چوب یا خورده چوب
  2. خمیر دانه‌ای ساخته شده از کاغذهای زباله

خلاصه مراحل فرايندهای ساخت اين پالپ‌ها در زير نشان داده شده است.

در فرآیندهای شیمیایی کاغذ سازی از چه موادی استفاده می شود؟

پالپ چوب

پالپ چوب خرد شده (GP)

GP با خرد کردن چوب زیر و با استفاده از آب با یک خردکن سرعت بالا تولید می‌شود. در این روش تقریباً تمام اجزای فیبری چوب خمیر می‌شوند و سایر اجزای دیگر موجود در چوب با GP مخلوط می‌شوند. GP عمدتاً برای تولید روزنامه‌ها استفاده می‌شود.

پالپ کاغذ کرافت (KP)

تراشه‌های چوب با محلول سود سوزآور و سولفید سدیم مخلوط می‌شوند، سپس این مخلوط گرم می‌شود و پخته می‌شود تا KP تهیه شود. مقادیر زیادی از مواد شیمیایی در فرایند تولید KP استفاده می‌شود. KP نوعی خمیر کاغذ با مقاومت بالا است و برای تهیه انواع کاغذها استفاده می‌شود.

پالپ کاغذ بازیافتی

امروزه، بازیافت مواد زاید از دیدگاه صرفه جویی در مصرف انرژی و حفظ محیط‌زیست بسیار مهم شده است. برای تهیه خمیر از کاغذهای زباله، باید جوهر چاپ را از روی کاغذها جدا کنید. پالپ ساخته شده از طریق فرایند بازیافتی، “خمیر بازیافتی” نامیده می‌شود. پالپ بازیافتی به طور عمده برای تولید روزنامه و دستمال توالت استفاده می‌شود.

در سال‌های اخیر، تقاضای بیشتری برای سفیدی پالپ بازیافت شده، محصولات شیمیایی بازیافتی و تجهیزات بازیافتی فرایند پالپ شده است. فرایند بازیافت پیچیده است و به هزینه قابل توجهی از عملیات احتیاج دارد، اما برای بازیافت مواد زائد ضروری است.

پیشنهاد ما به شما: تصفیه فاضلاب صنایع کاغذ سازی

مواد شیمیایی مورد استفاده برای فرایند پالپ بازیافتی

مواد شیمیایی مورد استفاده برای فرایند پالپ بازیافتی

مواد شیمیایی عملکرد
سود کاستیک حل کننده و امولسیون کننده جوهر
قوطه ورسازی فیبر پالپ
سدیم سیلیکات قوطه‌ور سازی فیبر
تهیه جوهر به صورت کلوئیدی
کنترل و pH بافری
سدیم سولفیت سفید کردن فیبر پالپ
عوامل کی لیت ساز یون‌های فلزی کی لیت ساز
سورفاکتانت‌ها جوهر امولسیون کننده برای جدا کردن از خمیر
جمع‌آوری جوهر جدا شده توسط تشکیل حباب برای جدا کردن آنها

فرایند سفید کردن کاغذ

در فرایند سفید کردن کاغذ، ناخالصی‌های رنگی در پالپ با استفاده از مواد اکسید کننده و قلیایی‌ها سفید می‌شوند. در اینجا مواد شیمیایی مورد استفاده در فرایند سفید کننده و دستورالعمل استفاده از این مواد شیمیایی برای فرایندهای تولید خمیر کرافت (KP) و خمیر سولفیت (SP) شرح داده می‌شود.

مواد شیمیایی فرایند سفید کردن کاغذ

کلر مایع

کلر مایع برای اولین فرایند سفیدکنندگی استفاده می‌شود که باعث کلره شدن مواد لیگنینی در پالپ شده و انحلال مواد لیگنینی را مرحله قلیایی بعدی راحت‎‌تر می‌کند.

قلیاها

بازها برای هیدرولیز کردن ناخالصی‌ها مانند لیگنین اضافه می‌شود. سود سوزآور به‌طورکلی به عنوان باز مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولاً 1 درصد سود سوزآور به دوغاب پالپ 3 تا 4 درصد اضافه می‌شود. در این فرایند دما در حدود 50 درجه سانتی‌گراد نگه داشته می‌شود.

سدیم هیپوکلریت

هیپوکلریت سدیم برای یک فرایند سفید کننده قلیایی استفاده می‌شود. به همراه پالپ داخل برج سفید کننده با دمای حدود 40 درجه سانتی‌گراد تغذیه می‌شود.

دی اکسید کلر

دی اکسید کلر برای سفید کردن خمیر کرافت (KP) و تجزیه لیگنین.

سفید کردن خمیر کاغذ

سفید کردن خمیر کاغذ

ترتیب استفاده از مواد شیمیایی در سفید کردن خمیر کاغذ

در فرایندهای سفید کردن پالپ برای خمیر سولفیت (SP) یا خمیر بازیافت (KP) ، از این مواد شیمیایی شرح داده شده به ترتیب زیر استفاده می‌شود. علائم مواد شیمیایی به شکل زیر است:

کلر مایع …………………CL

باز……………………………A

سدیم هیپوکلریت……H

دی اکسید کلر………..D

در فرایند سفید کردن خمیر سولفی (SP)، از مواد شیمیایی به ترتیب نشان داده شده در زیر استفاده می‌شود.

CL-A-H

روش‌های مختلف سفید کردن چند مرحله‌ای با استفاده از مواد شیمیایی برای فرایند سفید کردن خمیر کرافت (KP) همانطور که در زیر نشان داده شده است، استفاده می‌شود:

CL-A-H-D

CL-A-H-A-D

CL-A-H-H-D

CL-A-D-A-D

CL-A-H-A-H-D

علل مشکلات کف و کف کردن در فرایندهای کاغذ سازی

در فرایند کاغذسازی، آب سفید وارد مخزن آب سفید می‌شود و بهم می‌خورد و سپس هوا در آب مخلوط می‌شود. هنگامی که هوا در آب تمیز مانند آب شیر مخلوط می‌شود، اندازه حباب‌های موجود در آب نسبتاً زیاد است. سپس حباب‌ها به زودی تا سطح آب شناور می‌شوند و به‌راحتی از بین می‌روند. در فرایندهای کاغذسازی ، عوامل مختلفی مانند مواد عوامل اندازه، سولفات آلومینیوم و مواد مقاومت در برابر کاغذ به آب سفید اضافه می‌شوند.

آلاینده‌های حاصل از فرایند پالپ نیز در آب سفید وجود دارد. این مواد حباب موجود در آب سفید را بسیار زیاد می‌کنند. چنین حباب‌های ریز در آب سفید پایدار، پراکنده شده‌اند و شکستن آنها حتی پس از شناور شدن روی سطح آب سفید، دشوار است. کف کردن در مراحل کاغذ سازی مشکلات مختلفی در ثبات ایجاد می‌کند.

به طور کلی، این مشکلات ممکن است در اثر کف کردن روی سطح آب ایجاد شود. اما حباب موجود در آب سفید نیز باعث ایجاد مشکلات جدی می‌شود.

محصولات ویژه برای صنعت کاغذسازی

خرید کربوکسی متیل سلولز مورد نیاز صنایع کاغذسازی و…

فروش پودر هیپوکلریت سدیم موردنیاز کاغذسازی

فروش پلی الکترولیت کاتیونی و  فروش پلی الکترولیت آنیونی مورد نیاز صنایع کاغذسازی

برای فروش انواع ضد کف سیلیکونی و غیرسیلیکونی موردنیاز صنایع کاغذسازی، صنایع غذایی، صنایع آرایشی بهداشتی، شوینده و … و همچنین فروش مواد شیمیایی کاغذ سازی جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

 

02166568403

 

[کل: 2 میانگین: 5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *