گلوتارآلدئید یک مایع روغنی بی رنگ و با بوی تیز است. گلوتارآلدئید برای مصارف صنعتی، آزمایشگاهی، کشاورزی، پزشکی و برخی از مصارف خانگی بطور عمده برای ضد عفونی سطوح و تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال، در عملیات بازیابی نفت و گاز و خطوط لوله، تصفیه فاضلاب، تصفیه اشعه ایکس، مایع آغشته به روغن، صنایع کاغذی، در تمیز کردن خانه های طیور استفاده می شود و به عنوان یک واسطه شیمیایی در تولید مواد مختلف ممکن است در کالاهای منتخب مانند مواد شوینده رنگ و لباسشویی استفاده شود.

گلوتارآلدئید یک ترکیب آلی است که به عنوان ضد عفونی کننده و به عنوان نگهدارنده مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده مایعی بی رنگ و است که معمولاً در محلول آبی موجود است. محلول های گلوتارآلدئید معمولاً حاوی 1 تا 2 درصد گلوتارآلدئید هستند. گلوتارآلدئید معمولاً با اکسیداسیون سیکلوپنتان یا با واکنش به متیل وینیل اتر و آکرولین به دنبال آن هیدرولیز ترکیب، تولید می شود. این ماده شیمیایی در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد اما کاربرد اصلی آن به عنوان ضد عفونی کننده یا ضدعفونی کننده سرد تجهیزات پزشکی دندانپزشکی و جراحی است.

محلول گلوتارآلدئید بطور گسترده در صنعت پزشکی و مراقبت های بهداشتی برای استریل کردن تجهیزات قبل از هر عمل جراحی مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از محصولات ضدعفونی کننده تجهیزات پزشکی که حاوی گلوتارآلدئید به عنوان یک ماده فعال هستند عبارتند از: Hospex، Glutarex، Cidex، Aldesen و Soniacide. جدا از کاربرد گلوتارآلدهید در استریلیزاسیون دستگاه پزشکی، از آن به عنوان ماده تثبیت کننده برای بافت ها نیز استفاده می شود. تثبیت بافت از دو مرحله تشکیل شده است: از بین بردن عملکرد طبیعی بافت و تثبیت ساختار بافت. گلوتارآلدئید پروتئین سلول ها را پیوند می دهد و به کشتن سریع سلول ها کمک می کند. این مرحله اولین مرحله از اصلاح بافت است. جدا از آن، گلوتارآلدهید همچنین به عنوان ماده سخت کننده یا اتصال متقاطع برای کاهش چرخه خشک شدن در پردازش فیلم X-ray به کار می رود. این نرم افزار نه تنها در صنعت پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، بلکه در برخی از برنامه های مهندسی نیز کاربرد دارد.

کنترل میکروب ها در سیستم های پایه آب برای حفظ دارایی و راندمان عملیاتی و همچنین حفظ سلامت انسان بسیار مهم است. پیشگیری از تشکیل لجن و رسوب گذاری با استفاده از محصولات بایوساید و محصولات اصلی مبتنی بر گلوتارآلدئید حاصل می شود. اینها گزینه های بسیار موثری برای کنترل میکروب ها در برنامه های تصفیه آب است.

گلوتارآلدئید برای اولین بار در سال 1951 بصورت تجاری تولید می شود کارآیی زیادی داشته، به آسانی قابل تجزیه است و فاقد فرمالدئید است و همچنین سرطان زا نیست، که آن را از بسیاری از زیست کش های دیگر متمایز می کند.

ویژگی های گلوتارآلدئید

گلوتارآلدئید در برابر طیف گسترده ای از میکروب ها از جمله باکتری های گرم مثبت و گرم منفی، لژیونلا، باکتریهای کاهش دهنده سولفات، مخمرها ، ویروس ها و اسپورها مؤثر است. گلوتارآلدئید یک مولکول 5 کربنی است که دارای دو گروه عملکردی آلدهید است (که با H-C = O نشان داده می شود) که نسبت به آمین ها بسیار واکنش پذیر است. آمین ها (به عنوان NH2 یا NH3+) معمولاً در سطوح سلول ها و پروتئین های میکروبی یافت می شوند. هنگامی که گلوتارآلدئید با این موجودات بیولوژیکی در تماس باشد، از نظر شیمیایی آنها را تغییر داده یا متصل (cross link)می کند. در اینصورت گلوتارآلدهید پروتئین ها را غیرفعال می کند و سلول ها را بی حرکت کرده و در نتیجه میکروب از بین می رود.

داده های اکوتوکسیکولوژی گسترده ای برای گلوتارآلدئید در مورد گونه های زمینی، آبهای شیرین و موجودات دریایی در دسترس است. با توجه به مدل های EPA از گلوتارآلدئید در حین استفاده  معمول از این ماده شیمیایی ، “هیچ گونه ریسک حاد یا مزمن برای ماهی ها، گیاهان آبزی، بی مهرگان آب شیرین” یافت نشد. با این حال، خطر حاد برای بی مهرگان آبشار در معرض خطر و گیاهان آبزی در شرایطی پیش بینی می شود. EPA همچنین به این نتیجه رسید که گلوتارآلدئید به احتمال زیاد آلوده به آب های زیرزمینی نیست و نیاز به تخلیه بیولوژیکی گلوتارآلدهید نیست. هنگام در نظر گرفتن خطر هم برای افراد و هم محیط زیست، مهم است که بین غلظت مصرف و محصولات موجود در بشکه تمایز قائل شوید. سطل های گلوتارآلدئید همیشه باید در مکان هایی که تهویه مطبوع دارند، ترجیحاً در دمای اتاق یا کمتر نگهداری شوند. استفاده از یک پمپ برای انتقال گلوتارآلدئید به سیستم های آب در صورت امکان برای جلوگیری از  در معرض قرار گرفتن کارگران با این ماده شیمیایی خوب است. مانند سایر مواد شیمیایی، تجهیزات محافظ شخصی مناسب همیشه باید مورد استفاده قرار گیرد.

گلوتارآلدهید، یک ضد میکروب با طیف گسترده برای برنامه های تصفیه آب بسیار مؤثر است. این ماده شیمیایی دارای سابقه طولانی در استفاده موفقیت آمیز صنعتی است و کارآیی محیطی و ایمنی قوی خوبی از خود نشان داده است. از این رو گلوتارآلدهید در تصفیه بیمارستانی کاربرد زیادی دارد.

روش تشخیص گلوتارآلدهید واقعی از تقلبی استفاده از کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (HPLC) است.

ویژگی های فیزیکی و شیمیایی گلوتارآلدهید

ترکیبات هیدرازین در آب بسیار محلول هستند و می توان با استفاده از اسپکتروفتومتری اندازه گیری کرد.

هیدرازین های دیگر، مانند 1،1- و 1،2-دی متیل هیدرازین، ممکن است در این روش ها اختلال ایجاد کند.

علاوه بر این، اندازه گیری هیدرازین بر اساس روش های رنگ سنجی تجاری، با LOD 65 میکروگرم بر متر مکعب برای نوارها و 330 میکروگرم بر متر مکعب برای لوله ها (IPCS ، 1987a).

اخیراً یک کاوشگر نوری برای هیدرازین موجود در هوا ایجاد شده است که از خروجی های رنگ سنجی، فلورسنت و شیمیایی استفاده می کند و LOD  آن 3.2 ppb (0.1 µM) است.

تولید و استفاده از هیدرازین ممکن است منجر به انتشار آن به محیط شود. هیدرازین در نمونه های فاضلاب در مقادیر پایین مشاهده شده است.

ویژگی های فیزیکی و شیمیایی گلوتارآلدهید
حالت فیزیکیمایع
رنگزرد روشن
بوبوی تند
نقطه جوش369-372°C
نقطه ذوب-14 °C
نقطه اشتعال>95 °C
حلالیتمحلول در آب و اتانول
چگالی1.33 g/cm³
پایداری در انباردر نور پایدار بوده، در هوا اکسید و در دمای بالا پلیمریزه می شود
pHتقریبا اسیدی (محلول 50 % )

کاربرد گلوتارآلدهید در صنعت

به طور کلی می توان کاربردهای گلوتار آلدهید را در صنعت شامل مواد زیر دانست:

 • واسطه ها
 • نفت و گاز
 • رنگدانه ها
 • حلال ها (که به بخشی از فرمولاسیون محصول یا مخلوط تبدیل می شوند)
 • عوامل فعال کننده سطح
 • ضد عفونی
 • تثبیت کننده

خرید گلوتارآلدئید - Glutaraldehyde


گالن 20 کیلویی
فروش گلوتارالدهید مورد نیاز صنایع مختلف، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

گلوتارآلدئید به عنوان ضد عفونی کننده و دارو استفاده می شود. معمولاً به عنوان محلول استفاده می شود، برای استریل کردن ابزارهای جراحی و مناطق دیگر استفاده می شود.

گلوتارآلدئید در کاربردهای بیوشیمی به عنوان یک اتصال دهنده و تثبیت کننده قبل از SDS-PAGE، در رنگ آمیزی یا میکروسکوپ الکترونی استفاده می شود. گلوتارآلدهید معمولاً به تنهایی یا با فرمالدئید به عنوان اولین دو روش تثبیت شده برای تثبیت نمونه هایی از قبیل باکتری ها، مواد گیاهی و سلول های انسانی استفاده می شود. یک روش تثبیت کننده دوم با استفاده از تتروکسید اسمیوم به منظور اتصال متقابل و تثبیت لیپیدهای غشای سلول استفاده می شود. تثبیت معمولاً با کمبود آب در اتانول یا استون و به دنبال آن تعبیه در یک رزین اپوکسی یا رزین اکریلیک انجام می شود. کاربرد دیگر برای درمان پروتئین ها با گلوتارآلدئید، غیرفعال کردن سموم باکتری ها برای تولید واکسن های توکسوئیدی است.

گلوتارآلدئید همچنین به عنوان یک ماده شیمیایی برای تصفیه آب در برج های خنک کننده ، سیستم های چرخشی آب و واشرهای هوا به منظور کنترل و از بین بردن رشد میکروبی در سیستم ها و همچنین جلوگیری از خوردگی استفاده می شود. گلوتارآلدهید همچنین در کاربردهای خارج از ساحل، که در آن به آب دریا افزوده می شود، برای جلوگیری از حمله برخی ارگانیسم های کوچک کننده سولفات که باعث خوردگی می شوند، کاربرد قابل توجهی پیدا می کند. گلوتارآلدئید همچنین به عنوان ماده تمیزکننده صنعت به ویژه در صنایع غذایی و آشامیدنی و صنایع دخانیات مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در پاک کننده های خرده فروشی عمومی به مقدار کمی نیز وجود دارد. به دلیل خاصیت ضد عفونی کننده مناسب آن، محلول بسیار غلیظ گلوتارآلدهید در صنعت تولید کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد تا از رشد میکروارگانیسم ها در پالپ های کاغذ جلوگیری کند. این ماده ضد عفونی کننده همچنین در چندین صنایع دیگر مانند آبزی پروری، چرم، مواد آرایشی و مراقبت از حیوانات کاربرد دارد.

کاربردهای دیگر گلوتارآلدهید

 • برای ضد عفونی سطح بالا تجهیزات پزشکی بکار رفته در بخش های مراقبت های بهداشتی.
 • به عنوان یک بایوساید صنعتی برای کنترل مزاحمت ها و میکروب های خطرناک موجود در میادین نفتی، برج های خنک کننده و تجهیزات کاغذ و کاغذ.
 • برای ضد عفونی تجهیزات مرغداری و خوکی.
 • به عنوان ماده سازنده در کاربردهای برنزه کردن چرم.

گلوتارآلدئید به طور معمول در غلظت های 20-100 ppm از ماده فعال داخل سیستم های تصفیه آب تزریق می شود و می توان از آن به صورت دوغاب یا دوز مداوم استفاده کرد. برخی از کاربردها، از جمله اصلاح غشای RO و تصفیه فاضلاب، دارای محدوده گسترده تری هستند و دوز بالاتری را نیز ممکن می کنند.

نکاتی در مورد گلوتارآلدهید
 • گلوتارآلدئید برای اولین بار در سال 1951 بصورت تجاری تولید شد و بیش از 60 سال در طیف گسترده ای از تصفیه های کاربردی در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

 • گلوتارآلدئید اثربخشی گسترده ای را ارائه می دهد، بدون فرمالدئید، زیست تخریب پذیر، غیر سرطان زا، غیر مقاومت و غیر تجمع بیولوژیکی است.

 • گلوتارآلدئید یک مایع روغنی بی رنگ و با بوی تند است.

 • اگرچه گلوتارآلدئید غالباً با فرمالدئید اشتباه گرفته می شود و نام خانوادگی شیمیایی “آلدهید” را به اشتراک می گذارد، اما خصوصیات شیمیایی و سمی آنها به طور قابل توجهی متفاوت است.

 • طبق گزارش آژانس بین المللی تحقیقات سرطان، گلوتارآلدئید به عنوان یک سرطان زا طبقه بندی نمی شود.

 • گلوتارآلدئید به راحتی تجزیه پذیر است، به این معنی که از طریق عمل طبیعی اکسیژن، نور خورشید، باکتری ها و گرما به مولکول های ساده تر (از جمله دی اکسید کربن و آب) تجزیه می شود.

 • گلوتارآلدئید توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) به عنوان ضد عفونی کننده مؤثر در برابر ویروس آنفلوانزای مرغی شناخته شده است.

 • گلوتارآلدئید بیشتر در محلول آبی با غلظت 50 درصد تا کمتر از 1 درصد استفاده می شود.

مقالات مرتبط

درباره هیپوکلریت سدیم

جواب به سوالاتی درباره هیپوکلریت سدیم

, , ,
درباره هیپوکلریت سدیم سوالاتی وجود دارد که سعی داریم در این مقاله به این سوالات پاسخ کامل دهیم. پس تا آخر ما را همراهی کنید... برای خرید مواد شیمیایی در صنایع متعدد و همچنین خرید هیپوکلریت کلسیم می‌توانید با شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دک…
هیپوکلریت چیست

هیپوکلریت سدیم چیست (ماده‌ای موثر در تصفیه آب)

, , ,
هیپوکلریت سدیم چیست؟ ترکیبی است که می‌تواند به طور موثری برای تصفیه آب (فروش مواد شیمیایی تصفیه آب) مورد استفاده قرار‌ گیرد. آب ژاول در مقیاس گسترده‌ای برای تمیزی سطوح و به‌عنوان سفید کننده، از بین بردن بو و ضد عفونی کننده آب استفاده می‌شود…
ایزوپروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل یا ایزوپروپانول

در این مطلب قصد داریم درباره ایزوپروپانول و 6 نکته مهم و کلیدی برای استفاده ایزوپروپیل الکل را به شما بگوییم تا بیشتر با این محلول کاربردی آشنا شوید. برای خرید مواد شیمیایی مختلف در صنایع متعدد یا خرید ایزوپروپیل الکل می‌توانید با شماره زیر با کارش…
قرص کلر چیست

آشنایی با قرص کلر و کاربردهای آن

,
قرص کلر یک ضدعفونی‌کننده آب است که به طور گسترده استفاده می‌شود و بیشتر ویروس‌ها و باکتری‌های موجود در آب را از بین می‌برد. در ادامه ما را همراهی کنید تا درباره این قرص ضد عفونی کننده اطلاعات بیشتری کسب کنید... برای خرید و فروش مواد شیمیایی د…
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]