متیلن کلراید و کاربردهای صنعتی آن

متیلن کلراید، یک هیدروکربن آلیفاتیک اشباع شده هالوژنه، یک مایع روشن و بی رنگ و فرار با بوی شبیه به اتر است. متیلن کلراید یک ماده شیمیایی است که در بسیاری از کاربردها به دلیل حلالیت بالا ، خوردگی پایین در بسیاری از فلزات و عدم وجود نقطه فلش یا آتش سوزی مورد استفاده قرار می گیرد. بعنوان جایگزینی برای حلال های قابل اشتعال بیش از 60 سال پیش معرفی شده است. حلالیت چربی و پتانسیل اشتعال پذیری کمی دارد.
متیلن کلراید، که به آن دی کلرو متان نیز گفته می شود، یک مایع بی ثبات و بی رنگ با بوی کلروفرمی است. متیلن کلراید در فرآیندهای مختلف صنعتی در بسیاری از صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد: صنایع داروسازی ، ساخت پاک کننده های رنگ ، تمیز کردن و دفع فلزات، ساخت و استفاده از چسب، تولید فوم پلی اورتان، ساخت پایه فیلم ، تولید رزین پلی کربنات و توزیع و فرمولاسیون حلال.
ساختار مولکولی متیلن کلراید در زیر نشان داده شده است:

ویژگی های فیزیکی و شیمیایی متیلن کلراید

متیلن کلراید در ایالات متحده ،توسط دو فرآیند تولید می شود:
(1) کلرزنی مستقیم متان برای تولید متیل کلراید، و
(2) هیدروکلرینگ متانول برای تولید متیل کلراید. متیل کلراید تولید شده توسط هر دو این فرآیند توسط کلر بیشتر تولید می شود تا متیلن کلراید تولید شود. فرایند تولید غالب در ایالات متحده هیدروکلرینگ متانول است.
متیلن کلراید خواص زیادی دارد که آن را به یک ماده فعال بسیار مؤثر تبدیل می کند. به راحتی نفوذ می کند، باد می کند و رنگ های بسیاری از بسترها را بالا می برد. همچنین از نظر حلالیت بسیار بالا، اشتعال پذیری کمی دارد و به سطح فلز یا چوب آسیب نمی رساند. همه این خصوصیات ، به علاوه قیمت نسبتاً پایین متیلن کلراید، از تعویض سایر حلال ها در مقادیر قابل توجهی جلوگیری کرده است.

کاربرد متیلن کلراید

کاربرد متیلن کلراید شامل موارد زیر است:
• متیلن کلراید بعنوان یک ماده فعال در حذف کننده ها / نوارهای غیر قابل اشتعال پایه حلال رنگ
• در ساخت رزین های پلی کربنات؛
• در تولید تری استات سلولز؛
• بعنوان یک ماده کمکی دمنده کننده و آزاد کننده فوم.
• بعنوان حامل پوشش قرص دارویی.
• بعنوان حلال در فرآیندهای تمیز کردن فلزات بخار و غیر بخار.
• بعنوان یک حلال در ذرات معلق در هوا؛
• بعنوان یک ماده بی اثر در سموم دفع آفات.
• بعنوان یک عصاره گیرنده در بازیابی اولئورین ها، روغن ها، چربی ها، و واکس

کاربرد متیلن کلراید در صنایع مختلف

متیلن کلراید (دی کلرومتان) در صنایع گوناگون کاربرد دارد که عبارتند از:
• صنایع رنگ، رزین و چسب: متیلن کلراید در درجه اول بعنوان حلال در پاک کردن رنگ استفاده می گردد، چسب و مواد شیمیایی درزگیری
• مواد شیمیایی صنایع دارویی: استفاده از دی کلرومتان برای ساخت متیلال داروسازی (ماده اولیه متیلال)، فروش متیلن کلراید بعنوان حلال
• صنایع غذایی: از اصلی ترین بازار فروش متیلن کلراید، در تولید و تکنولوژی مواد غذایی بعنوان حلال می باشد. استفاده از دی کلرومتان برای جداسازی روغن از دانه های روغنی، طعم دهنده قهوه و چای بدون کافئین (شستشوی دانه ی قهوه با یک حلال آلی مانند متیلن کلراید)، ضدعفونی کردن پس از برداشت برخی محصولات کشاورزی مانند غلات و توت فرنگی
• به دلیل فراریت بالا بعنوان سوخت افشانه ها (اسپری رنگ یا اسپری حشره کش) مورداستفاده قرار می گیرد.
• مواد شیمیایی صنایع شوینده: متیلن کلراید بعنوان شوینده در صنایع تولید کفش و زیره کفش و شستشو دهنده برای صنایع قطعه سازی و فیلترسازی
• فروش متیلن کلراید بعنوان مواد تولید فوم پلی اورتان، ساخت کفپوش ها، بعنوان گاز در تولید فوم های پلی اتان و فوم گرم و سرد (ابر و اسفنج(
• بعنوان شستشو دهنده در کارخانه های تولید کفش و زیره کفش
• استفاده از متیلن کلراید بطور گسترده ای در آزمایشگاه های تحقیقاتی برای سنتز و استخراج
• متیلن کلراید یک حلال در رنگ و لایه بردار است که برای حذف پوشش های رنگی یا لاک از انواع سطوح نیز استفاده می شود.
• متخصصین خودرو از بخار متیلن کلراید برای حذف روغن و گریس از قطعات ترانزیستور خودرو، موتور دیزل و قطعات هواپیما و مجموعه قطعات فضاپیما استفاده می کنند.
• در تولید فیلم های عکاسی، الیاف مصنوعی، چسب، جوهر چاپ و تخته مدار چاپی استفاده می شود.

فروش متیلن کلراید

متیلن کلراید Metylene chloride


بشکه 180 کیلویی
فروش انواع حلال شیمیایی مورد نیاز صنایع مختلف، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

متیلن کلراید در مصارف خانگی

متیلن کلراید یک حلال است که در پاک کننده های رنگی و لاکی یافت می شود و برای از بین بردن پوشش های رنگی یا لاک از سطوح مختلف استفاده می شود. از این ماده در پالایش وان نیز استفاده می شود.

متیلن کلراید در تولید مواد غذایی و آشامیدنی

متیلن کلراید به عنوان یک حلال استخراج در صنایع تولید مواد غذایی و آشامیدنی استفاده می شود. به عنوان مثال ، متیلن کلراید می تواند برای از بین بردن کافئین از دانه های قهوه خنک نشده و برگ های چای ، برای تهیه قهوه و چای بدون کافئین استفاده شود.
متیلن کلراید همچنین در فرآوری ادویه ها ، ایجاد عصاره هوپس برای آبجو و سایر طعم دهنده های صنایع غذایی و آشامیدنی استفاده می شود.

متیلن کلراید در صنعت حمل و نقل

از متیلن کلراید می توان برای دفع سطوح و قطعات فلزی مانند قطعات هواپیما و مسیرهای ریلی و تجهیزات استفاده کرد. روغن کاری و گریس کننده مورد استفاده در محصولات خودرو ، به عنوان مثال در برداشتن واشر و آماده سازی قطعات فلزی برای واشر جدید، می تواند حاوی متیلن کلراید باشد.
متخصصان خودرو از فرآیند جدا سازی بخار متیلن کلراید بخار برای از بین بردن روغن و گریس از قطعات ترانزیستور خودرو، موتورهای دیزلی و قطعات هواپیما و مونتاژهای فضاپیما استفاده می کنند.
تکنیک های مدرن دفع بخار که متکی به متیلن کلراید هستند، باعث می شوند قطعات فلزی در سیستم های حمل و نقل به سرعت و با خیال راحت تمیز شوند.

متیلن کلراید در کاربردهای دارویی

در آزمایشگاه ها از متیلن کلراید برای استخراج مواد شیمیایی از گیاهان یا غذاهای دارویی مانند استروئیدها ، آنتی بیوتیک ها و ویتامین ها استفاده می شود.
تجهیزات پزشکی را می توان به سرعت و کارآمد با پاک کننده های متیلن کلرید بدون ایجاد مشکلات خوردگی یا آسیب رساندن به قطعات حساس به گرما تمیز کرد.

مقالات مرتبط

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]