متا بی سولفیت سدیم و کاربردهای آن + خرید

,
متا بی سولفیت سدیم

متا بی سولفیت سدیم (SMBS، سدیم دی سولفیت) یک نمک سدیم جامد سفید و دانه‌ای است. یک ترکیب معدنی از سدیم، گوگرد و اکسیژن تشکیل شده و در بسیاری از صنایع مورداستفاده قرار می‌گیرد.

برای خرید و فروش مواد شیمیایی و همچنین فروش متا بی سولفیت سدیم از شرکت معتبر و بزرگ مواد شیمیایی دکتر کمیکال می‌توانید از طریق شماره 02166568403 با کارشناسان بخش فروش در ارتباط باشید.

متا بی سولفیت سدیم چیست؟

متابی سولفیت سدیم (SMBS)، نمک اسید سولفوره که به‌صورت تجاری تولید می‌شود، ماده نگهدارنده‌ای است که برای افزایش ماندگاری فرآورده‌های گوشتی مانند سوسیس و کالباس تازه استفاده می‌شود، البته این استفاده از سدیم متا بی سولفیت می‌تواند برای برخی از افراد به‌ویژه بیماران مبتلا به آسم اثرات سوء بگذارد. متا بی سولفیت سدیم در چندین کشور برای استفاده در محصولات گوشتی مجاز نیست.

بی سولفیت سدیم (SBS) می‌تواند به‌عنوان یک مهارکننده غیر اکسنده رشد بیولوژیکی در دوزهای بالاتر، خصوصاً برای باکتری‌های هوازی را متوقف کند. در دوزهای بالاتر ممکن است این‌طور به نظر برسد که دارای خواص بیوستاتیکی است که رشد بیولوژیکی را مهار می‌کند، تا حدودی با ازبین‌بردن اکسیژن موجود به باکتری‌های هوازی که به نوبه خود باعث ایجاد محیط خصمانه برای رشد باکتری‌ها، جلبک‌ها و قارچ‌ها می‌شود. برای کنترل رشد بیولوژیکی با بی سولفیت سدیم، آن را به میزان دوز ۵۰۰ پی‌پی‌ام در روز به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه در روز استفاده می‌کنند.

بی سولفیت سدیم با غلظت ۱ % نیز می‌تواند به‌عنوان ماده نگهدارنده در مدت طولانی ذخیره عناصر غشایی استفاده شود. غشا حفظ شده در محلول بی سولفیت سدیم ۱ % باید در مخازن تحت‌فشار باید به‌صورت ماهانه بررسی شود تا از حفاظت صحیح آن اطمینان حاصل شود. اگر pH محلول نگهدارنده به دلیل اکسیداسیون توسط هوا تا زیر ۳٫۰ پایین بیاید، برای جلوگیری از آسیب غشایی باید محلول را جایگزین کنید

از نظر شیمیایی، متابی سولفیت سدیم حاوی 67٪ دی‌اکسید گوگرد (SO2) است. هنگامی که SMBS به یک فرآورده گوشتی اعمال می‌شود، فوراً با آب واکنش نشان می‌دهد و به طور معمول، حدود ۵۰-55٪ سدیم متا بی سولفیت اضافه شده را می‌توان با آنالیز، در محصول گوشت به‌عنوان SO2 یافت. مقداری از SO2 در نتیجه واکنش‌های بی‌شماری از بین رفته و دیگر نمی‌توان آن را تشخیص داد؛ بنابراین محصولات گوشت باتوجه‌به مقدار متا بی سولفیت سدیم آنها آنالیز نمی‌شوند.

در عوض سطح SO2 باید اندازه‌گیری شود و استانداردهای غذایی به‌جای سطح SMBS یک محصول، به سطح SO2 اشاره دارند. در کشورهایی مانند استرالیا و نیوزیلند، حداکثر ppm 500 SO2 برای هر کیلوگرم سوسیس تازه است. نکته اینجاست که در انگلستان، متابی سولفیت سدیم فقط در برخی محصولات گوشتی مجاز است و در اکثر کشورهای دیگر اتحادیه اروپا مجاز نیست. یکی از دلایلی که در برخی کشورها مجاز نیست این است که SMBS باعث ازدست‌رفتن قابل‌توجه ویتامین‌ها مانند تیامین در غذاها می‌شود.

فرمول شیمیایی متا بی سولفیت سدیم

فرمول شیمیایی متا بی سولفیت سدیم

فرمول متا بی سولفیت سدیم چیست؟

(Na2S2O5)  به‌صورت یک ماده جامد بلوری یا پودری سفید با بوی کمی گوگرد ظاهر می‌شود. هنگام استنشاق سمی است و می‌تواند پوست و بافت را به‌شدت تحریک کند. می‌توان آن را تجزیه کرد تا بخارهای سمی اکسید گوگرد و سدیم را در دمای بالا آزاد کند. می‌توان متا بی سولفیت سدیم را با آب مخلوط کرد و یک اسید خورنده ایجاد کرد.

به‌طورکلی SMBS به‌عنوان ماده شیمیایی ضد عفونی‌ کننده، آنتی‌اکسیدان و ماده نگهدارنده و همچنین به‌عنوان یک معرف آزمایشگاهی استفاده می‌شود. به‌عنوان نوعی افزودنی غذایی می‌توان از سدیم متا بی سولفیت به‌عنوان ماده نگهدارنده و آنتی‌اکسیدان در غذا استفاده کرد. همچنین می‌توان از آن برای تهیه آبجو استفاده کرد.

علاوه بر این، می‌توان از آن برای پاک‌سازی تجهیزات تولید آب خانگی به‌عنوان ماده تمیزکننده استفاده کرد. این ماده همچنین کاربردهای دیگری دارد، به‌عنوان‌مثال برای عکاسی استفاده می‌شود، به‌عنوان مواد افزودنی در برخی از قرص‌ها، برای تصفیه آب، به‌عنوان یک باکتری‌کش و به‌عنوان یک عامل سفیدکننده و همچنین به‌عنوان عامل کاهش‌دهنده استفاده می‌شود. می‌توان SMBS را از طریق تبخیر بی سولفیت سدیم که با دی‌اکسید گوگرد اشباع شده تولید کرد. باید هشدار داد که متابی سولفیت سدیم اثرات حاد خاصی بر روی سیستم تنفسی، چشم‌ها و پوست دارد. در موارد شدید، این ماده می‌تواند باعث دشواری تنفس و حتی آسیب ریوی شود که در نهایت منجر به مرگ شود؛ بنابراین، باید اقدامات محافظتی مؤثر در حین عمل انجام شود.

مواد مورد نیاز تصفیه آب از شرکت دکتر کمیکال

متابی سولفیت سدیم کجا یافت می شود؟

 • ضد عفونی‌کننده‌ها
 • کلرزدایی تصفیه‌خانه‌های آب
 • نگهدارنده‌های غذایی در اقلامی مانند مربا، فرآورده‌های پخته شده، چیپس سیب‌زمینی، میوه‌های خشک، آب‌میوه‌ها و غذاهای ترشی
 • نگهدارنده/تثبیت‌کننده در برخی داروها؛ به‌عنوان‌مثال، داروهایی که حاوی آدرنالین، بی‌حس‌کننده‌ها، پاراستامول، ضدقارچ‌ها، کورتیکواستروئیدها، کرم‌های هموروئیدی و قطره‌های چشمی هستند.
 • قارچ‌کش‌ها و ضد میکروب‌های مورداستفاده در حمل‌ونقل غذا یا لباس
 • تجهیزات بهداشتی مورداستفاده در برخی از فرایندهای صنعتی و تصفیه فاضلاب
 • بازدارنده‌های خوردگی در صنعت نفت یا پاک‌کننده زنگ‌زدگی
 • مواد شیمیایی عکاسی
 • چرم
کاربردهای متابی سولفیت سدیم

کاربردهای متابی سولفیت سدیم

کاربرد متابی سولفیت سدیم

صنعت خمیرکاغذ و کاغذ، در صنعت عکاسی و در صنایع مختلف دیگر به‌عنوان سفیدکننده یا دکلره.

سدیم متا بی سولفیت گرید غذایی ممکن است به‌عنوان نگهدارنده غذا استفاده شود. همچنین معمولاً به‌عنوان ماده نگهدارنده به محصولات غذایی و نوشیدنی‌های مختلف اضافه می‌شود.

برای فروش مواد اولیه صنایع غذایی با دکتر کمیکال 02166568403 تماس بگیرید.

SMBS همچنین می‌تواند در ساخت سایر مواد شیمیایی مورداستفاده قرار گیرد، در تولید مواد تمیزکننده، شوینده‌ها و صابون‌ها استفاده می‌شود.

همچنین به‌عنوان یک بازدارنده خوردگی در صنعت نفت و گاز (فروش مواد شیمیایی نفت و گاز)، به‌عنوان یک ماده سفیدکننده در تولید کرم نارگیل، به‌عنوان منبع دی‌اکسید گوگرد و در تخریب سیانور در فرایندهای سیانیداسیون طلای تجاری عمل می‌کند.

همچنین به‌عنوان یک ماده ضد اکسیدکننده و کاهنده و کمک دارویی (آنتی‌اکسیدان) کاربرد دارد. سدیم متابی سولفیت یک ماده نگهدارنده و آنتی‌اکسیدان است که به‌صورت کریستال یا پودر با بوی دی‌اکسید گوگرد وجود دارد. به‌راحتی در آب حل می‌شود. از آن در میوه‌های خشک برای حفظ عطروطعم، رنگ و جلوگیری از رشد میکروارگانیسم‌های نامطلوب استفاده می‌شود. از “لکه‌های سیاه” به دلیل خراب‌شدن اکسیداتیو در میگو جلوگیری می‌کند. در نوشیدنی‌های لیمو به‌عنوان ماده نگهدارنده یافت می‌شود.

مواد سفیدکننده

کمک فرایندی
مهارکننده‌های خوردگی و ضد رسوب این محصول به طور معمول به‌عنوان یک ماده پاک‌کننده کلر در تصفیه فاضلاب یا به‌عنوان سفیدکننده در صنعت خمیر و کاغذ مورداستفاده قرار می‌گیرد.
فراوری مواد غذایی از این محصول به‌عنوان یک زداینده کلر و به‌عنوان سفیدکننده استفاده می‌شود.
واسطه‌ها از این محصول به‌عنوان یک ماده زداینده کلر در تصفیه فاضلاب استفاده می‌شود.
روان‌کننده‌ها و مواد افزودنی روان‌کننده ساخت پالپ
اکسیدکننده / کاهش‌دهنده مواد عوامل فعال سطحی
خمیرکاغذ این محصول به طور معمول به‌عنوان یک ماده زداینده کلر در تصفیه فاضلاب یا به‌عنوان سفیدکننده در صنعت خمیر و کاغذ مورداستفاده قرار می‌گیرد.
عوامل آبکاری و مواد تصفیه‌کننده سطح به‌عنوان یک زداینده اکسیژن یا زداینده کلر استفاده می‌شود.
کاربردهای بی سولفیت سدیم

کاربردهای دارویی متابی سولفیت سدیم

متابی سولفیت سدیم به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان در فرمولاسیون‌های دارویی خوراکی، تزریقی و موضعی، با غلظت‌های ۰۱ / ۰-۱ / 0٪ وزنی و با غلظت تقریبی 27٪ وزنی در آماده‌سازی‌های تزریق عضلانی استفاده می‌شود. در درجه اول، SMBS در آماده‌سازی‌های اسیدی استفاده می‌شود. برای آماده‌سازی‌های قلیایی، سولفیت سدیم معمولاً ترجیح داده می‌شود. SMBS همچنین دارای فعالیت ضدمیکروبی است که بیشترین مقدار آن در pH اسید است و ممکن است به‌عنوان ماده نگهدارنده در داروهای خوراکی مانند شربت استفاده شود.

در صنایع غذایی، سدیم متا بی سولفیت به طور مشابه به‌عنوان یک ماده آنتی‌اکسیدان، نگهدارنده ضدمیکروبی و ضد تاخیر استفاده می‌شود. بااین‌حال، در غلظت‌های بالاتر از حدود 550 ppm عطروطعم قابل‌توجهی به آماده‌سازی می‌بخشد. این ماده معمولاً حاوی مقادیر کمی سولفیت سدیم و سولفات سدیم است.

سدیم متا بی سولفیت در صنعت استخراج طلا

 • از متابی سولفیت سدیم در رسوب طلا از اسیداوریک و همچنین در تصفیه فاضلاب استفاده می‌شود تا کروم شش ظرفیتی را به‌عنوان کروم سه‌ظرفیتی پس از کاهش حذف کند.
 • به‌عنوان محافظ در راه‌حل‌های توسعه‌دهنده عکس، در عکاسی استفاده می‌شود.
 • به‌عنوان اکسیژن زدا برای ازبین‌بردن اکسیژن محلول در فاضلاب و لوله‌ها بازی می‌کند.
 • ممکن است به‌عنوان یک آغازگر در طی پلیمریزاسیون پیوند عرضی پلی بوتادین در هسته غشای وزیکول استفاده شود.
 • ممکن است در مطالعات مختلف به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان در طول آماده‌سازی محلول‌های ذخیره ۶-هیدروکسی دوپامین اضافه شود.

مشخصات متا سدیم بی سولفات

مشخصات متابی سولفیت سدیم

مشخصات متابی سولفیت سدیم

خواص شیمیایی بی سولفیت سدیم

سدیم متا بی سولفیت یک پودر کریستالی سفید است با بوی دی‌اکسید گوگرد. ممکن است انیدرید ۲ مولکول سدیم دی سولفیت در نظر گرفته شود.

متا بی سولفیت سدیم به‌صورت بلورهای منشوری بی‌رنگ یا به‌صورت یک پودر کریستالی سفید تا سفید خامه‌ای ظاهر می‌شود که بوی دی‌اکسید گوگرد و طعم اسیدی و نمکی دارد. SMBS از آب سرد به‌صورت هیدرات حاوی هفت مولکول آب متبلور می‌شود.

مطلب مکمل: متابی سولفیت سدیم در تصفیه آب

مضرات متا بی سولفیت سدیم

مضرات متا بی سولفیت سدیم

خطر متا بی سولفیت سدیم

متا بی سولفیت سدیم با استنشاق سمی است. همچنین تحریک‌کننده دستگاه تنفسی فوقانی است. محلول بی سولفیت سدیم به طور مداوم دی‌اکسید گوگرد (SO2)، یک گاز سمی را آزاد می‌کند. برای جلوگیری از قرارگرفتن در معرض این گاز سمی باید با استفاده از وسایل محافظت شخصی مناسب جهت اطمینان از تهویه مناسب، اقدامات لازم صورت گیرد. قرارگرفتن در معرض گاز دی‌اکسید گوگرد حاصل از بی سولفیت سدیم می‌تواند در یک محل تولید محلول بی سولفیت سدیم یا یک مرکز تولید، بسته‌بندی یا انبار که محلول بی سولفیت سدیم است، رخ دهد.

قرارگرفتن در معرض نیز ممکن است در صورت بروز حادثه حمل‌ونقل رخ دهد. افراد درگیر در فعالیت‌های تعمیر و نگهداری، نمونه‌گیری و آزمایش یا بارگیری و تخلیه ظروف محلول بی سولفیت سدیم در معرض خطر بیشتری قرار دارند. پیروی از اقدامات بهداشتی خوب، احتمال قرارگرفتن در معرض محلول بی سولفیت سدیم را به حداقل می‌رساند. بااین‌حال، افراد درگیر در فعالیت‌ها، همیشه باید از وسایل محافظت شخصی مناسب مانند دستکش‌های محافظ و عینک استفاده کنند. در مواردی که احتمال استنشاق زیاد است، باید از ماسک مناسب نیز استفاده شود.

روش‌های تولید متا بی سولفیت سدیم

SMBS با اشباع محلول هیدروکسید سدیم با دی‌اکسید گوگرد و امکان ایجاد تبلور تهیه می‌شود. هیدروژن از طریق محلول عبور داده می‌شود تا هوا از آن خارج شود. سدیم متا بی سولفیت همچنین ممکن است با اشباع محلول کربنات سدیم با دی‌اکسید گوگرد و اجازه متبلور شدن یا بی دفع سدیم بی سولفیت سدیم تهیه شود.

طرز استفاده متا بی سولفیت سدیم

محصولات SMBS به دودسته صنعتی و مواد غذایی طبقه‌بندی می‌شوند و شاخص‌های کیفی آنها متفاوت است.سدیم متا بی سولفیت درجه صنعتی به طور گسترده برای خالص‌سازی کلروفرم، فنیل پروپیل سولفون و بنز آلدئید در صنعت داروسازی استفاده می‌شود. به‌عنوان منعقدکننده در صنعت لاستیک استفاده می‌شود. به‌عنوان ماده دکلره کننده برای سفیدکردن پنبه و برای رنگرزی در صنعت چاپ استفاده می‌شود.

بی سولفیت سدیم در صنایع شیمیایی برای تولید هیدروکسی وانیلین، هیدروکسی آمین هیدروکلراید و غیره استفاده می‌شود. در مورد کاربرد آن در انواع مواد غذایی هم که در ابتدای این مقاله صحبت کردیم. روش استفاده از نگهدارنده‌های غذای بر اساس استانداردهای هر منطقه ممکن است متفاوت باشد.

برای مثال در فراوری و نگهداری سبزیجاتی مانند قارچ، از محلول متابی سولفیت سدیم برای حفظ رنگ محصول استفاده می‌شود. به‌طورکلی، قارچ‌های تازه را دو بار در آب با محلول متابی سولفیت سدیم ۰٫۰۳ درصد به مدت ۱ تا ۲ دقیقه خیس می‌کنند، سپس در یک بشکه چوبی سرپوشیده خیس می‌کنند و به کارخانه کنسروسازی منتقل می‌کنند.

در صنعت بیسکویت نیز از SMBS به‌عنوان اصلاح‌کننده خمیر بیسکویت استفاده می‌شود. به این صورت که محلول 20% سدیم متا بی سولفیت را در طی مراحل آماده‌سازی خمیر، به‌تدریج به آن اضافه می‌کنند. این فرایند می‌تواند باعث کاهش سفتی بیش از حد گلوتن آرد شده و از تغییر شکل بیسکویت آماده به دلیل استحکام بیش از حد گلوتن جلوگیری کند.

از محلول سدیم متا بی سولفیت برای خشک‌کردن میوه نیز استفاده می‌شود. بدین منظور طبق دستورالعمل وب سایت دانشگاه میسوری باید میزان 1 تا 2 قاشق غذاخوری SMBS را در هر 1 لیتر آب حل کرد. سپس میوه‌های پوست‌کنده را مستقیماً در محلول سولفیت قرار داده و بسته به‌اندازه قطعات میوه، 5 تا 15 دقیقه اجازه دهید خیس بخورد. سپس تکه‌های میوه را خوب آبکش کنید و در فر یا دستگاه میوه خشک‌کن قرار دهید. توجه داشته باشید از این محلول فقط یک‌بار می‌توان استفاده کرد و نمی‌توان آن را برای استفاده‌های بعدی نگه داشت.

جایگزین متابی سولفیت سدیم

جایگزین متابی سولفیت سدیم

جایگزین متا بی سولفیت سدیم

ترکیبات سولفیت به‌طورکلی برای افراد مبتلا به آسم و آلرژی می‌تواند مضر و خطرناک باشد. به همین دلیل SMBS در چندین کشور برای استفاده در محصولات گوشتی فراوری شده مجاز نیست. از نظر شیمیایی، SMBS حاوی 67 درصد دی‌اکسید گوگرد (SO2) است.

سدیم متا بی سولفیت یک نگهدارنده مبتنی بر آنتی‌اکسیدان است که در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت از پوست نیز برای جلوگیری از آلودگی باکتری‌ها و کپک‌ها و افزایش ماندگاری محصولات استفاده می‌شود. آنتی‌اکسیدان‌ها به جلوگیری از اکسیداسیون محصولات کمک می‌کنند. آنتی‌اکسیدان‌ها الکترون‌ها را به اکسیژن اهدا می‌کنند تا به فرمولاسیون آسیب نرساند.

فروش مواد اولیه آرایشی و بهداشتی

SMBS که به نام پیر سولفیت سدیم نیز شناخته می‌شود، یک جامد کریستالی یا پودری سفیدرنگ با بوی کمی گوگردی است. متابی سولفیت سدیم علاوه بر استفاده در صنایع آرایشی و بهداشتی، به‌عنوان نگهدارنده مواد غذایی عمل می‌کند. علاوه بر این، در صنایع دیگر از جمله نفت و گاز و صنعت پزشکی نیز کاربرد دارد.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده متابی سولفیت سدیم را در لیست موادی قرار داده است که به‌طورکلی به‌عنوان ایمن (GRAS) برای استفاده به‌عنوان نگهدارنده در غذا شناخته می‌شوند. SMBS باید به‌وضوح روی بسته‌بندی مواد غذایی برچسب زده شود؛ زیرا برخی از افراد به سولفیت‌ها حساس هستند.

ایمنی SMBS در فرمولاسیون‌های مراقبت از پوست و آرایشی توسط پنل تخصصی بررسی مواد آرایشی ارزیابی شده است. این ماده دارای نفوذ پوستی پایینی است که به این معنی است که عمیقاً در پوست جذب نمی‌شود؛ اما می‌تواند باعث برخی از تحریکات و آلرژی باشد. البته به‌طورکلی می‌توان گفت متابی سولفیت سدیم برای استفاده در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت از پوست بی‌خطر است.

علی‌رغم تأیید سدیم متا بی سولفیت، باید توجه داشت که تعداد قابل‌توجهی از افراد به گروهی از مواد موسوم به سولفیت‌ها که شامل متابی سولفیت سدیم می‌شود، حساسیت دارند. افراد مبتلا به آسم و افراد مبتلا به آلرژی به آسپرین در معرض خطر بالایی برای این نوع واکنش به سولفیت‌ها هستند. همچنین می‌تواند برای پوست، چشم‌ها و مجاری تنفسی تحریک‌کننده باشد. باتوجه‌به بروز آلرژی، این ماده در غلظت‌های پایین استفاده می‌شود که خطر کمی برای سلامتی شما ایجاد می‌کند.

یکی دیگر از نگه دارنده‌های مواد غذایی سدیم نیترات است. نیتریت‌ها نیز مواد نگهدارنده‌ای هستند که به گوشت‌های فراوری شده اضافه می‌شوند نیتریت‌ها هنگامی که در حرارت بالا پخته می‌شوند، و حتی گاهی اوقات زمانی که در معرض محیط اسیدی بالای معده قرار می‌گیرند، نیتروزامین‌ها را تشکیل می‌دهند که می‌توانند سلامتی را به خطر بیندازند. نیتریت‌ها به گوشت‌ها اضافه می‌شوند تا رنگ صورتی مایل به قرمز را حفظ کنند و از قهوه‌ای شدن آن جلوگیری کنند.

جایگزین‌های دیگری نیز برای SMBS وجود دارد. برای مثال سوربات پتاسیم یک ماده ضدقارچ است و عمر مفید محصولات را افزایش می‌دهد. استات سدیم یک ماده شیمیایی است که در صنعت کاغذسازی و در پدهای حرارتی استفاده می‌شود. این ترکیب در مواد غذایی نیز به‌عنوان نگهدارنده استفاده می‌شود. نیترات پتاسیم هم یکی دیگر از مواد نگهدارنده است که اتفاقاً در آتش‌بازی نیز استفاده می‌شود. فسفات‌ها نیز به‌عنوان آنتی‌اکسیدان و تنظیم‌کننده اسیدیته کاربرد دارند.

[کل: 1 میانگین: 5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *