متا بی سولفیت سدیم (SMBS) ، نمک اسید سولفوره که به صورت تجاری تولید می شود ، ماده نگهدارنده ای است که برای افزایش ماندگاری فرآورده های گوشتی مانند سوسیس و کالباس تازه استفاده می شود، البته  این استفاده از متا بی سولفیت سدیم می تواند برای برخی از افراد به ویژه بیماران مبتلا به آسم اثرات سوء بگذارد. متا بی سولفیت سدیم در چندین کشور برای استفاده در محصولات گوشتی مجاز نیست.

بی سولفیت سدیم (SBS) می تواند به عنوان یک مهار کننده غیر اکسنده رشد بیولوژیکی در دوزهای بالاتر ، خصوصاً برای باکتری های هوازی را متوقف کند. در دوزهای بالاتر ممکن است اینطور بنظر برسد که دارای خواص بیوستاتیکی است که رشد بیولوژیکی را مهار می کند، تا حدودی با از بین بردن اکسیژن موجود به باکتری های هوازی، که به نوبه خود باعث ایجاد محیط خصمانه برای رشد باکتری ها، جلبک ها و قارچ ها می شود. برای کنترل رشد بیولوژیکی با بی سولفیت سدیم، آن را به میزان دوز ۵۰۰ پی پی ام در روز به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه در روز استفاده می کنند.
بی سولفیت سدیم با غلظت ۱ % نیز می تواند به عنوان ماده نگهدارنده در مدت طولانی ذخیره عناصر غشایی استفاده شود. غشاء حفظ شده در محلول بی سولفیت سدیم ۱ % باید در مخازن تحت فشار باید به صورت ماهانه بررسی شود تا از حفاظت صحیح آن اطمینان حاصل شود. اگر pH محلول نگهدارنده به دلیل اکسیداسیون توسط هوا تا زیر ۳٫۰ پایین بیاید، برای جلوگیری از آسیب غشایی باید محلول را جایگزین کنید

از نظر شیمیایی ، متا بی سولفیت سدیم حاوی 67٪ دی اکسید گوگرد (SO2) است. هنگامی که متا بی سولفیت سدیم به یک فرآورده گوشتی اعمال می شود، فوراً با آب واکنش نشان می دهد و به طور معمول ، حدود 50-55٪ متا بی سولفیت سدیم اضافه شده را می توان با آنالیز، در محصول گوشت به عنوان SO2 یافت. مقداری از SO2 در نتیجه واکنش های بی شماری از بین رفته و دیگر نمی توان آن را تشخیص داد. بنابراین محصولات گوشت با توجه به مقدار متا بی سولفیت سدیم آنها آنالیز نمی شوند.

در عوض سطح SO2 باید اندازه گیری شود و استانداردهای غذایی به جای سطح متا بی سولفیت سدیم یک محصول، به سطح SO2 اشاره دارند. در کشورهایی مانند استرالیا و نیوزیلند ، حداکثر ppm 500 SO2 برای هر کیلوگرم سوسیس تازه است. در انگلستان ، متا بی سولفیت سدیم فقط در برخی محصولات گوشتی مجاز است و در اکثر کشورهای دیگر اتحادیه اروپا مجاز نیست. یکی از دلایلی که در برخی کشورها مجاز نیست این است که متا بی سولفیت سدیم باعث از دست رفتن قابل توجه ویتامین ها مانند تیامین در غذاها می شود.

متا بی سولفیت سدیم فرمول شیمیایی: (Na2S2O5)  به صورت یک ماده جامد بلوری یا پودری سفید با بوی کمی گوگرد ظاهر می شود. هنگام استنشاق سمی است و می تواند پوست و بافت را به شدت تحریک کند. می توان آن را تجزیه کرد تا بخارهای سمی اکسید گوگرد و سدیم را در دمای بالا آزاد کند. می توان متا بی سولفیت سدیم را با آب مخلوط کرد و یک اسید خورنده ایجاد کرد. به طور کلی متا بی سولفیت سدیم به عنوان ضد عفونی کننده ، آنتی اکسیدان و ماده نگهدارنده و همچنین به عنوان یک معرف آزمایشگاهی استفاده می شود. به عنوان نوعی افزودنی غذایی می توان از متا بی سولفیت سدیم به عنوان ماده نگهدارنده و آنتی اکسیدان در غذا استفاده کرد. همچنین می توان از متا بی سولفیت سدیم برای تهیه آبجو استفاده کرد. علاوه بر این ، می توان از متا بی سولفیت سدیم برای پاکسازی تجهیزات تولید آب خانگی به عنوان ماده تمیز کننده استفاده کرد. این ماده همچنین کاربردهای دیگری دارد، به عنوان مثال متا بی سولفیت سدیم برای عکاسی استفاده می شود ، به عنوان مواد افزودنی در برخی از قرص ها ، برای تصفیه آب ، به عنوان یک باکتری کش و به عنوان یک عامل سفید کننده و همچنین به عنوان عامل کاهش دهنده استفاده می شود. می توان متا بی سولفیت سدیم را از طریق تبخیر بی سولفیت سدیم که با دی اکسید گوگرد اشباع شده تولید کرد. باید هشدار داد که متابی سولفیت سدیم اثرات حاد خاصی بر روی سیستم تنفسی، چشم ها و پوست دارد. در موارد شدید ، متا بی سولفیت سدیم می تواند باعث دشواری تنفس و حتی آسیب ریوی شود که در نهایت منجر به مرگ شود. بنابراین ، باید اقدامات محافظتی موثر در حین عمل انجام شود.

کاربردهای متا بی سولفیت سدیم

متا بی سولفیت سدیم (SMBS ، سدیم دی سولفیت) یک نمک سدیم جامد سفید و دانه ای است. یک ترکیب معدنی از سدیم، گوگرد و اکسیژن تشکیل شده و در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد:

متا بی سولفیت سدیم در صنعت خمیر کاغذ و کاغذ، در صنعت عکاسی و در صنایع مختلف دیگر به عنوان سفید کننده یا دکلره.

متا بی سولفیت سدیم گرید غذایی ممکن است به عنوان نگهدارنده غذا استفاده شود. همچنین معمولاً به عنوان ماده نگهدارنده به محصولات غذایی و نوشیدنی های مختلف اضافه می شود.

متا بی سولفیت سدیم همچنین می تواند در ساخت سایر مواد شیمیایی مورد استفاده قرار گیرد، در تولید مواد تمیز کننده،  شوینده ها و صابون ها استفاده می شود.

متا بی سولفیت سدیم همچنین به عنوان یک بازدارنده خوردگی در صنعت نفت و گاز ، به عنوان یک ماده سفید کننده در تولید کرم نارگیل ، به عنوان منبع دی اکسید گوگرد و در تخریب سیانور در فرآیندهای سیانیداسیون طلای تجاری عمل می کند.

سدیم متا بی سولفیت به عنوان یک ماده ضد اکسید کننده و کاهنده و کمک دارویی (آنتی اکسیدان) کاربرد دارد. سدیم متابی سولفیت یک ماده نگهدارنده و آنتی اکسیدان است که به صورت کریستال یا پودر با بوی دی اکسید گوگرد وجود دارد. به راحتی در آب حل می شود. از آن در میوه های خشک برای حفظ عطر و طعم ، رنگ و جلوگیری از رشد میکروارگانیسم های نامطلوب استفاده می شود. از “لکه های سیاه” به دلیل خراب شدن اکسیداتیو در میگو جلوگیری می کند. در نوشیدنی های لیمو به عنوان ماده نگهدارنده یافت می شود. 

کاربرد های بی سولفیت سدیم
مواد سفید کنندهکمک فرآیندی
مهار کننده های خوردگی و ضد رسوباین محصول به طور معمول به عنوان یک ماده پاک کننده کلر در تصفیه فاضلاب یا به عنوان سفید کننده در صنعت خمیر و کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد.
فرآوری مواد غذایی از این محصول به عنوان یک زداینده کلر و به عنوان سفید کننده استفاده می شود.
واسطه هااز این محصول به عنوان یک ماده زداینده کلر در تصفیه فاضلاب استفاده می شود.
روان کننده ها و مواد افزودنی روان کنندهساخت پالپ
اکسید کننده / کاهش دهنده موادعوامل فعال سطحی
خمیر کاغذاین محصول به طور معمول به عنوان یک ماده زداینده کلر در تصفیه فاضلاب یا به عنوان سفید کننده در صنعت خمیر و کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد.
عوامل آبکاری و مواد تصفیه کننده سطحبه عنوان یک زداینده اکسیژن یا زداینده کلراستفاده می شود.

فروش متا بی سولفیت سدیم

متا بی سولفیت سدیم Sodium Meta bisulphite


کیسه 20 کیلوگرمی
فروش متا بی سولفیت سدیم ، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

متا بی سولفیت سدیم در صنعت استخراج طلا

 از متا بی سولفیت سدیم در رسوب طلا از اسید اوریک و همچنین در تصفیه فاضلاب استفاده می شود تا کروم شش ظرفیتی را به عنوان کروم سه ظرفیتی پس از کاهش حذف کند.

متا بی سولفیت سدیم به عنوان محافظ در راه حل های توسعه دهنده عکس ، در عکاسی استفاده می شود.

اکسیژن زدا : به عنوان اکسیژن زدا  برای از بین بردن اکسیژن محلول در فاضلاب و لوله ها بازی می کند.

متابی سولفیت سدیم ممکن است به عنوان یک آغازگر در طی پلیمریزاسیون پیوند عرضی پلی بوتادین در هسته غشای وزیکول استفاده شود.

متا بی سولفیت سدیم ممکن است در مطالعات مختلف به عنوان یک آنتی اکسیدان در طول آماده سازی محلول های ذخیره 6-هیدروکسی دوپامین اضافه شود.

کاربردهای دارویی متا بی سولفیت سدیم

متابی سولفیت سدیم به عنوان یک آنتی اکسیدان در فرمولاسیون های دارویی خوراکی ، تزریقی و موضعی ، با غلظت های 01 / 0-1 / 0٪ وزنی وزنی و با غلظت تقریبی 27٪ وزنی در آماده سازی های تزریق عضلانی استفاده می شود. در درجه اول ، متابی سولفیت سدیم در آماده سازی های اسیدی استفاده می شود. برای آماده سازی های قلیایی ، سولفیت سدیم معمولاً ترجیح داده می شود. متابی سولفیت سدیم همچنین دارای فعالیت ضد میکروبی است که بیشترین مقدار آن در pH اسید است و ممکن است به عنوان ماده نگهدارنده در داروهای خوراکی مانند شربت استفاده شود.

در صنایع غذایی، متابی سولفیت سدیم به طور مشابه به عنوان یک ماده آنتی اکسیدان ، نگهدارنده ضد میکروبی و ضد تاخیر استفاده می شود. با این حال ، در غلظت های بالاتر از حدود 550 ppm عطر و طعم قابل توجهی به آماده سازی می بخشد. متا بی سولفیت سدیم معمولاً حاوی مقادیر کمی سولفیت سدیم و سولفات سدیم است.

مشخصات متا بی سولفیت سدیم

خواص شیمیایی متا بی سولفیت سدیم

سدیم متا بی سولفیت یک پودر کریستالی سفید است با بوی دی اکسید گوگرد. ممکن است انیدرید 2 مولکول سدیم دی سولفیت در نظر گرفته شود.

متا بی سولفیت سدیم به صورت بلورهای منشوری بی رنگ یا به صورت یک پودر کریستالی سفید تا سفید خامه ای ظاهر می شود که بوی دی اکسید گوگرد و طعم اسیدی و نمکی دارد. متابی سولفیت سدیم از آب سرد به صورت هیدرات حاوی هفت مولکول آب متبلور می شود.

روش های تولید متا بی سولفیت سدیم

متا بی سولفیت سدیم با اشباع محلول هیدروکسید سدیم با دی اکسید گوگرد و امکان ایجاد تبلور تهیه می شود. هیدروژن از طریق محلول عبور داده می شود تا هوا از آن خارج شود. متا بی سولفیت سدیم همچنین ممکن است با اشباع محلول کربنات سدیم با دی اکسید گوگرد و اجازه متبلور شدن یا بی دفع سدیم بی سولفیت سدیم تهیه شود.

خطر متا بی سولفیت سدیم

متا بی سولفیت سدیم با استنشاق سمی است. همچنین تحریک کننده دستگاه تنفسی فوقانی است. محلول بی سولفیت سدیم به طور مداوم دی اکسید گوگرد (SO2)، یک گاز سمی را آزاد می کند. برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض این گاز سمی باید با استفاده از وسایل محافظت شخصی مناسب جهت اطمینان از تهویه مناسب، اقدامات لازم صورت گیرد. قرار گرفتن در معرض گاز دی اکسید گوگرد حاصل از بی سولفیت سدیم می تواند در یک محل تولید محلول بی سولفیت سدیم یا یک مرکز تولید، بسته بندی یا انبار که محلول بی سولفیت سدیم است، رخ دهد. قرار گرفتن در معرض نیز ممکن است در صورت بروز حادثه حمل و نقل رخ دهد. افراد درگیر در فعالیت های تعمیر و نگهداری، نمونه گیری و آزمایش یا بارگیری و تخلیه ظروف محلول بی سولفیت سدیم در معرض خطر بیشتری قرار دارند. پیروی از اقدامات بهداشتی خوب، احتمال قرار گرفتن در معرض محلول بی سولفیت سدیم را به حداقل می رساند. با این حال، افراد درگیر در فعالیت ها، همیشه باید از وسایل محافظت شخصی مناسب مانند دستکش های محافظ و عینک استفاده کنند. در مواردی که احتمال استنشاق زیاد است، باید از ماسک مناسب نیز استفاده شود.

مقالات مرتبط

hedp

اتیدرونیک اسید یا HEDP ماده ای موثر در تصفیه آب

, ,
برای خرید مواد شیمیایی و هیدروکسی اتیل دی فسفونیک اسید در صنایع متعدد می‌توانید با شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیکال در ارتباط باشید. 02166568403 تماس اتیدرونیک اسید چیست؟ فسفونات‌ها ترکیبات شناخته شده‌ای هستند که دارای پیوند اسید لویی…
کمک منعقد کننده ها

منعقد کننده و کمک منعقد کننده ها

,
کمک منعقد کننده یک ماده شیمیایی که برای کمک یا اصلاح انعقاد استفاده می‌شود. در ادامه این مقاله به شرح این موضوع می‌پردازیم... برای خرید مواد شیمیایی می‌توانید از طریق شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیکال ارتباط برقرار کنید. 02166568403 ت…
پلی الکترولیت کاتیونی

پلی الکترولیت کاتیونی – کاربردهای آن

, ,
پلی الکترولیت کاتیونی، پلیمرهای محلول در آب هستند که گروه‌های یونی مثبت را در امتداد زنجیره اصلی یا در زنجیره‌های جانبی تحمل می‌کنند. این پلیمر با پلیمریزاسیون رادیکال‌های آزاد آکریل آمید و مشتقات آن‌ها با روش کوپلیمریزاسیون که شامل تکنیک‌های محل…
پلی الکترولیت تصفیه فاضلاب

کاربرد پلی الکترولیت در تصفیه فاضلاب

, ,
برای خرید مواد شیمیایی می‌توانید از طریق شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیکال ارتباط برقرار کنید. 02166568403 تماس همچنین شما می‌توانید انواع پلی الکترولیت‌ها را با کلیک بر روی گزینه‌های زیر خریداری کنید. خرید پلی الکترولیت خرید پلی الکترولیت کا…
کاربرد پلی الکترولیت در تصفیه آب

کاربرد پلی الکترولیت در تصفیه آب

, ,
کاربرد پلی الکترولیت در تصفیه آب: پلی الکترولیت‌ها نوعی ترکیبات پلیمری می‌باشند که به عنوان لخته‌کننده آلاینده و آلودگی‌های موجود در تصفیه آب به‌کار می‌روند. برای خرید مواد شیمیایی می‌توانید از طریق شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیکا…
درباره هیپوکلریت سدیم

جواب به سوالاتی درباره هیپوکلریت سدیم

, , ,
درباره هیپوکلریت سدیم سوالاتی وجود دارد که سعی داریم در این مقاله به این سوالات پاسخ کامل دهیم. پس تا آخر ما را همراهی کنید... برای خرید مواد شیمیایی در صنایع متعدد و همچنین خرید هیپوکلریت کلسیم می‌توانید با شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دک…
هیپوکلریت چیست

هیپوکلریت سدیم چیست (ماده‌ای موثر در تصفیه آب)

, , ,
هیپوکلریت سدیم چیست؟ ترکیبی است که می‌تواند به طور موثری برای تصفیه آب (فروش مواد شیمیایی تصفیه آب) مورد استفاده قرار‌ گیرد. آب ژاول در مقیاس گسترده‌ای برای تمیزی سطوح و به‌عنوان سفید کننده، از بین بردن بو و ضد عفونی کننده آب استفاده می‌شود…
پلی آلومینیوم کلراید چیست

کاربردهای پلی آلومینیوم کلراید در صنعت

, ,
پلی آلومینیوم کلراید نوعی ترکیب پلمیری است که در صنایع تصفیه آب و پساب‌ها برای کاغذسازی و به عنوان منعقدکننده‌ها استفاده می‌شود. برای خرید مواد شیمیایی در صنایع متعدد و همچنین خرید پلی آلومینیوم کلراید می‌توانید با شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیک…
کوپلیمر

بررسی کلی کوپلیمر

کوپلیمر پلیمری است که از 2 یا بیشتر جزء تشکیل شده است. هدف کوپلیمر کردن، بهبود کیفیت محصول نهایی می‌باشد. برای خرید مواد شمیایی مختلف یا کوپلیمر AA/AMPS می‌توانید با شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیکال در ارتباط باشید. 02166568403 …
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]