متا بی سولفیت سدیم در تصفیه آب

متا بی سولفیت سدیم در تصفیه آب: متابی سولفیت سدیم (SMBS) معمولاً برای حذف کلر آزاد و به‌عنوان یک بیو استاتیک استفاده می‌شود. سایر عوامل کاهنده شیمیایی نیز وجود دارند (به‌عنوان‌مثال، دی‌اکسید گوگرد)، اما به‌اندازه متا بی سولفیت سدیم مقرون‌به‌صرفه نیستند.

 

02166568403

سدیم متا بی سولفیت در تصفیه آب

هنگامی که متابی سولفیت سدیم در آب حل می‌شود، بی سولفیت سدیم (SBS) از متابی سولفیت سدیم تشکیل می‌شود. سپس سدیم بی سولفیت اسید هیپو کلرو را باتوجه‌به موارد زیر کاهش می‌دهد:

واکنش متابی سولفات

واکنش متابی سولفات

در تئوری، ۱٫۳۴ میلی‌گرم متابی سولفیت سدیم، ۱٫۰ میلی‌گرم کلر آزاد را حذف می‌کند. بااین‌حال، در عمل، معمولاً ۳٫۰ میلی‌گرم متابی سولفیت سدیم برای حذف ۱٫۰ میلی‌گرم کلر استفاده می‌شود.

Sodium metabisulfite باید از کیفیت غذایی مناسب و عاری از ناخالصی باشد. متابی سولفیت سدیم نباید با کبالت فعال شود. متابی سولفیت سدیم جامد دارای ماندگاری معمولی ۴ تا ۶ ماه در شرایط نگهداری سرد و خشک است. بااین‌حال، در محلول‌های آبی، سدیم متابی سولفیت می‌تواند به‌راحتی در معرض هوا اکسید شود. عمر محلول معمولی این ماده می‌تواند با غلظت به شرح زیر تغییر کند:

غلظت بر اساس درصد وزنی طول عمر مفید
۱۰ ۱ هفته
۲۰ ۱ ماه
۳۰ ۶ ماه

اگرچه دکلره شدن به‌خودی‌خود سریع است، اما برای اطمینان از تکمیل، اختلاط خوب لازم است. میکسرهای استاتیک برای همزدن سدیم متابی سولفیت توصیه می‌شود. نقطه تزریق توصیه شده پایین‌دست فیلترهای کارتریج است تا از فیلترها توسط کلر محافظت شود. در این مورد، محلول متابی سولفیت سدیم باید قبل از تزریق به خوراک RO از طریق یک کارتریج جداگانه فیلتر شود. آب دکلره نباید در مخازن ذخیره شود.

هنگامی که غشاهای RO/NF با فلزات سنگین مانند Co و Cu آلوده می‌شوند، باقیمانده این محلول یعنی بی سولفیت سدیم (تا ۳۰ ppm) تا حدی تحت حضور اکسیژن بیش از حد به اکسیدان تبدیل می‌شود. هنگامی که پتانسیل سنگینی برای رسوب فلز وجود دارد، کنترل مقدار دوز بی سولفیت سدیم باید بهینه شود و شرایط اکسیداسیون کنسانتره باید توسط یک پتانسیل کاهش اکسیداسیون (ORP) متر /35/ نظارت شود.

عدم وجود کلر باید با استفاده از الکترود پتانسیل کاهش اکسیداسیون (ORP) در پایین‌دست خط اختلاط کنترل شود. خوانش آستانه ۱۷۵ تا ۲۰۰ میلی‌ولت ORP معمولاً اعمال می‌شود. هنگامی که کلر تشخیص داده می‌شود سیگنال الکترود پمپ فشار بالا را خاموش می‌کند.

مطلب مکمل: متا بی سولفیت سدیم چیست

کاربرد متابی سولفیت سدیم در صنایع مختلف

 • تخریب و شستشوی سیانید در صنایع معدنی (منگنز، طلا، کبالت، ید، نیکل و نقره)
 • کلرزدایی در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهری، خمیر و کاغذ، نیروگاه و نساجی
 • مواد ضد عفونی‌ کننده
 • تصفیه آب در فرایند دباغی چرم
 • اکسیژن‌ زدایی
 • نگهدارنده در محلول‌های توسعه‌دهنده عکس
 • آنتی‌اکسیدان
 • در تولید مواد شوینده، شوینده و صابون استفاده می‌شود

فروش مواد اولیه شوینده با کیفیتی بالا از فروشگاه مواد شیمیایی دکتر کیمکال

متابی سولفیت سدیم در RO

متابی سولفیت سدیم در RO

متابی سولفیت سدیم در RO

(SMBS) یک ضدعفونی‌کننده نیست! بی سولفیت سدیم حل شده در آب به بی سولفیت سدیم تبدیل می‌شود. هنگامی که به‌صورت آنلاین با دوزهای بالا دوز می‌شود، یک جابه‌جاکننده اکسیژن است و بسیاری از باکتری‌های تشکیل‌دهنده بیوفیلم بی‌هوازی هستند و باعث می‌شود که مهار اکسیژن بی‌فایده باشد. در بسیاری از موارد، چنین دوزهای بالایی از این نوع محلول با افزایش رشد بیولوژیکی همراه بوده است، به‌ویژه در جایی که آب حاوی سطوح TOC بالایی است.

SMBS در حال حاضر ماده شیمیایی استاندارد است که در سیستم‌های RO در هنگام تعطیلی استفاده می‌شود. سدیم متابی سولفیت یک نگهدارنده ارزان و کارآمد است، اما تمایل آن به اکسید شدن از معایب آن است. استفاده از یک بایوساید غیر اکسیدکننده می‌تواند برخی از مشکلاتی را که در حال حاضر در مورد بی سولفیت سدیم دیده می‌شود حل می‌کند، اما در مورد سازگاری غشاء و کارایی حفظ در حالت طولانی‌مدت گزارشی انجام نشده است.

آزمایش‌های طولانی‌مدت جهت حفظ غشای با سه بایوساید غیر اکسیدکننده مختلف انجام شده است:

DBNPA، CMIT/MIT و همچنین متابی سولفیت سدیم به‌عنوان ماده شیمیایی مرجع، مناسب بودن این مواد شیمیایی در برنامه استفاده از اسمز معکوس آب‌شور دریا (BWRO) و غشاهای مورداستفاده با شیمی‌های مختلف غشایی نانوفیلتراسیون اسمز معکوس آب دریا ((SWRO)) تأیید شده است.

بنابراین SMBS وقتی به‌عنوان محلول ذخیره‌سازی استفاده می‌شود از رشد قارچ در غشاها جلوگیری می‌کند؛ زیرا بیشتر قارچ‌ها بدون اکسیژن نمی‌توانند رشد کنند. ناگفته نماند که در این شرایط نگهداری از رشد باکتری‌های هوازی نیز جلوگیری می‌شود.

قارچ برای رشد به نیتروژن نیاز دارد و غشاهای پلی‌آمیدی را به‌ویژه در صورت عدم جلوگیری از رشد قارچ مستعد تخریب می‌کند. قارچ‌ها و باکتری‌های هتروتروف انرژی خود را از ترکیبات آلی به دست می‌آورند، بنابراین مهم است که غشاها را به‌خوبی تمیز کنید و قبل از ذخیره طولانی‌مدت در این محلول، همه رسوبات آلی را از سطح غشا جدا کنید.

متابی سولفیت سدیم در صنایع شیمیایی و دارویی

 • متابی سولفیت سدیم به‌عنوان یک عامل کاهنده، برای تصفیه و جداسازی آلدئیدها و کتون‌ها. برای ازبین‌بردن ضایعات برمدار تصفیه آب آشامیدنی برای حذف کلر و کلرامین اضافی و محافظت از غشاهای RO استفاده می‌شود.
 • برای تمیزکردن و سفیدکردن پشم، جوت و سایر الیاف گیاهی استفاده می‌شود.
 • در صنعت کاغذ و خمیر برای سفید کردن چوب آسیاب شده استفاده می‌شود.
 • همچنین در صنعت عکاسی و فیلم برای تهیه توسعه‌دهنده و محلول‌ها برای اسیدی کردن حمام‌های تثبیت‌کننده نیز استفاده می‌شود.
 • در تصفیه فاضلاب به‌ویژه از سیستم‌های آبکاری، برای خنثی‌کردن اسید کرومیک. برای حذف کلر اضافی در خنثی‌سازی سیانید. در موارد خاص برای حذف اکسیژن از آب تغذیه دیگ بخار استفاده می‌شود.
 • به طور معمول، یک محلول سدیم متابی سولفیت باید با دوز 0.1٪ تا 0.3٪ V/V در دمای محیط مصرف شود و حداقل ۳۰ دقیقه در تماس با سطح باقی بماند. از نظر تئوری، محلول متا بی سولفیت سدیم حاوی ۳۷ درصد آن است. بااین‌حال، با اکسیژن موجود در هوا واکنش نشان می‌دهد و فعالیت خود را به‌عنوان گاز دی‌اکسید گوگرد از دست می‌دهد.
 • SMBS از حل کردن متابی سولفیت سدیم جامد در آب ساخته می‌شود و دارای pH 4.6 باقدرت محلول 1.0 درصد (وزنی) است. این محلول در برابر هوا پایدار نیست و با اکسیژن و همچنین کلر واکنش می‌دهد، بنابراین توصیه می‌شود از بچ‌های کمتر از 2٪ وزنی در عرض ۳ تا ۷ روز و محلول‌های بچ کمتر از 10٪ در ۷ تا ۱۴ روز استفاده شود.
[کل: 1 میانگین: 5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *