مکانیسم کف زایی و نحوه افزودن ضد کف در صنعت نفت و گاز

موارد استفاده از ضد کف در صنعت نفت و گاز

ضد کف نفت و گاز

استخراج نفت

ماده کف زا: سیال حفاری

مکانیسم ایجاد کف: 

(1) تشکیل گاز: هنگام حفاری در سازند گازی ، هیدروکربن ها ، CO2 ، H2S و سایر گازهای موجود در سازه به راحتی پخش می شوند یا به مایع حفاری حمله می کنند.

(2) عامل تصفیه برای تولید گاز تجزیه می شود.

(3) هوا: هنگامی که سیال حفاری از طریق زمین گردش می کند ، به راحتی می توان هوا را از صفحه های ارتعاشی ، میکسرها ، پمپ های گل و غیره وارد کرد.

(4) سورفکتانت: گاهی اوقات برای ایجاد ثبات در pH مایع حفاری و بهبود ثبات حرارتی مایع حفاری ، لازم است مستقیماً سدیم آلکیل سولفونات (AS) ، سدیم آلکیل بنزن سولفونات سدیم (ABS) ، سورفاکتانت های پلی اکسی اتیلن اکتیل با خواص کف کننده قوی مانند فنل اتر (مانند10  OP-) اضافه شوند.

محیط سایت: دما می تواند به 200 درجه سانتیگراد برسد. مخلوط کردن گاز- مایع.

نقطه افزودن ضد کف: با توجه به روش استفاده مشتری ، بعضی از ضد کف ها به ابزارهای حفاری اضافه می شوند ، و برخی دیگر مستقیماً در محل اضافه می شوند.

بخش سیمانکاری

ماده کف زا: دوغاب سیمان

مکانیسم ایجاد کف: 

مربوط به عوامل مختلف مانند ترکیب مواد افزودنی ، شوری آب ، گازدهی سیمان و مخلوط کردن تجهیزات تزریق سیمان.

اگر دوغاب سیمان حاوی مخلوط لیگنوسولفونات باشد ، غلظت بالای پلاسمایی یون های کلسیم  ، منیزیم و کلر در آب می تواند به راحتی حباب های دوغاب سیمان را القا کند.

محیط سایت: برش زیاد مخلوط سیمان ، تا 12000 دور در دقیقه.

نقطه افزودن ضد کف: ضد کف را در حین فرآوری و اختلاط سیمان اضافه کنید.

جداسازی نفت و گاز (آب)

ماده کف زا: نفت خام

مکانیسم ایجاد کف: 

نفت خام در صورت آزاد شدن گاز گیر افتاده تحت فشار کم ، مستعد کف است. این روند تولید را بسیار محدود می کند. پدیده کف به دلیل محدودیت اندازه کانتینر در تجهیزات حفاری دریایی به ویژه جدی است.

محیط سایت: مخلوط کردن گاز مایع ، ویسکوزیته زیاد مایع.

نقطه افزودن ضد کف: ضد کف را به همراه نفت خام اضافه کنید.

اسکراب گاز

ماده کف زا: گاز آزاد شده توسط دستگاه اسکرابر

مکانیسم ایجاد کف: 

تجهیزات اسکرابر در هنگام از بین بردن CO2 و H2S مستعد کف است. این فرآیند معمولاً در گاز طبیعی و گاز پالایشگاه ، بعنوان بخشی از فرآوری گاز ، در تولید اتیلن (ترک بخار) و اکسید اتیلن استفاده می شود. ناخالصی های موجود در هوای ورودی مانند هیدروکربن های مایع ، بازدارنده های چاه ، مواد جامد خوردگی و چربی دریچه ، مهم نیست که از چه نوع جاذب (MDEA ، DEA ، TEA و DGA یا کربنات) استفاده شود ، کف نیز تولید می شود.

محیط سایت: اسیدی

نقطه افزودن ضد کف: قبل از کولر آمین و قبل از کندانسور ریفلاکس گاز

کک تاخیری

ماده کف زا: پودر کک و کک

مکانیسم ایجاد کف: 

در طول واکنش ، لایه کک تشکیل شده توسط چگالش به تدریج بر روی دیواره داخلی ستون کک از بالا به پایین کک می شود. یک لایه کف در بالای لایه کک وجود دارد و محصولات میانی زیادی در نتیجه وجود دارد. فوم در کک سازی نفت های سنگین و برش های نفتی تولید می شود.

محیط سایت: دمای بالا ، 490 ~ 500.

نقطه افزودن ضد کف: ppm 10 ضد کف را مستقیماً در درام یا قبل از ورود به کوره اضافه کنید ، که می تواند کف را به خوبی کنترل کند. کارکرد درام را تسریع کرده و رسوبات کک را در خط بخار هوایی کاهش دهید.

پالایش نفت

ماده کف زا: نفت خام

مکانیسم ایجاد کف: 

وقتی نفت استخراج شود ، با بسیاری از ناخالصی ها مخلوط می شود و در نتیجه کیفیت و رنگ نفت پایین می آید. در این زمان برای از بین بردن ناخالصی ها، تقطیر در خلا لازم است.

با این وجود ، در عملیات شیمیایی ، دی اکسید کربن به راحتی تولید می شود و مولکول های کوچکی مانند سولفید هیدروژن از سیستم چسبناک سرریز می کنند ، در نتیجه ظرفیت تولید به شاخص طراحی نمی رسد و تقطیر بدست آمده رنگ تیره تری دارد.

محیط سایت: دمای بالا ، 150 ~ 400.

نقطه افزودن ضد کف: ppm 10 ضد کف را مستقیماً در طبل یا قبل از ورود به کوره اضافه کنید ، که می تواند کف را به خوبی کنترل کند. کارکرد درام را تسریع کرده و رسوبات کک را در خط بخار هوایی کاهش دهید.

حمل و نقل نفت

ماده کف زا: نفت باقیمانده ، روغن روان کننده و گازوئیلنفت خام

مکانیسم ایجاد کف: 

البته ، دمای نفت باقیمانده اغلب بسیار زیاد است. وقتی آب وارد مخزن ذخیره می شود ، کف زیادی ایجاد می کند. روغن روانکاری و روغن دیزل نیز به دلیل قیچی در حین حمل و استفاده ، مستعد کف زدن هستند.

نقطه افزودن ضد کف: ضد کف را به مخزن ذخیره یا ورودی مخزن روغن اضافه کنید.

مقالات مرتبط

ضد کف سیلیکونی چیست

ضد کف سیلیکونی چیست و چگونه کار می‌ کند؟

, , ,
ضد کف سیلیکونی چیست؟ دکتر کمیکال آنتی فوم‌های سیلیکونی را به صورت امولسیون عرضه می‌کند و همچنین این مواد از نوع روغن در آب بوده و بنابراین برای پراکندگی ساده در یک محیط آبی مناسب است و به دلیل ویسکوزیته نسبتاً کم، به راحتی توسط پمپ ها پمپ می‌شوند. فروش …
ضد کف چیست

ضد کف و انواع آنتی فوم ها

ضد کف یا ماده آنتی فوم یک ماده افزودنی شیمیایی است که باعث جلوگیری از تشکیل فوم و کف در مایعات در فرآیندهای صنعتی می‌شود. در ادامه به کلیات این ماده می‌پردازیم... برای خرید و فروش مواد شیمیایی می‌توانید از طریق شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر ک…
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]