ضدکف سیلیکونی در صنایع نساجی وچرم

تولیدکنندگان نساجی و چرم از طیف گسترده ای از محصولات، از جمله ضدکف های سیلیکونی خاص، در فرآیندهای تکمیلی خود برای به دست آوردن ویژگی های مناسب برای پارچه های خود استفاده می کنند. این فرآیندها در منسوجات شامل حذف مواد اندازه از نخ های تار پس از بافندگی، سفید کردن، رنگرزی، چاپ، شستشو، تمیز کردن و غیره است. عوامل شستشو در این زنجیره تولیدی اغلب بیشترین مقدار فوم را تولید می کنند و به ویژه بر فرآوری تأثیر منفی می گذارند. در فرآوری چرم، دباغ‌خانه‌ها، تولیدکنندگان کالاهای چرمی و کفاش‌ها نیز از سیلیکون در فرآیندهای خود برای افزایش ظاهر، احساس، مقاومت در برابر آب و دوام محصولات خود استفاده می‌کنند که بسیاری از آنها در مراحل مختلف فرآوری فوم‌های ناخواسته تولید می‌کنند. در این موارد استفاده از ضدکف سیلیکونی راهکار مناسبی برای از بین بردن مشکلات ناشی از ایجاد کف در فرآوری، است.

کف یا فوم، به طور کلی، کلوئیدی از گازهای پراکنده یا به دام افتاده به صورت حباب های ریز است. یعنی اساساً مجموعه ای از حباب ها است. به طور دقیق تر، پراکندگی گاز در مایع است، جایی که مایع فاز پیوسته را تشکیل می دهد. پدیده فوم در درجه اول توسط ویژگی های رابط های درگیر کنترل می شود و ایجاد کف همیشه با افزایش سطح سیستم و در نتیجه کل انرژی آزاد آن همراه است. فوم ها اساساً ناپایدار هستند و بنابراین خود تخریب می شوند و پایداری آنها، در میان عوامل دیگر، توسط انرژی آزاد سطحی گاز/مایع تعیین می شود. قبل از شناخت روش های حذف کف، باید با مشکلات مربوط به کف سازی در صنایع تبدیلی نساجی آشنا شد. فوم تولید شده به دلیل گردش شدید در حضور مواد افزودنی مختلف مبتنی بر سورفکتانت و هوا در طول فرآوری مرطوب منسوجات، می تواند اثرات مضری ایجاد کند.

کف یا فوم، به طور کلی، کلوئیدی از گازهای پراکنده یا به دام افتاده به صورت حباب های ریز است. یعنی اساساً مجموعه ای از حباب ها است. به طور دقیق تر، پراکندگی گاز در مایع است، جایی که مایع فاز پیوسته را تشکیل می دهد. پدیده فوم در درجه اول توسط ویژگی های رابط های درگیر کنترل می شود و ایجاد کف همیشه با افزایش سطح سیستم و در نتیجه کل انرژی آزاد آن همراه است. فوم ها اساساً ناپایدار هستند و بنابراین خود تخریب می شوند و پایداری آنها، در میان عوامل دیگر، توسط انرژی آزاد سطحی گاز/مایع تعیین می شود. قبل از شناخت روش های حذف کف، باید با مشکلات مربوط به کف سازی در صنایع تبدیلی نساجی آشنا شد. فوم تولید شده به دلیل گردش شدید در حضور مواد افزودنی مختلف مبتنی بر سورفکتانت و هوا در طول فرآوری مرطوب منسوجات، می تواند اثرات مضری ایجاد کند.

مشکلات ناشی از ایجاد کف در فرآوری خیس منسوجات

  • فوم متراکم منجر به درهم تنیدگی های جدی پارچه با عواقب توقف ماشین ها، جذب ناهموار و رنگرزی تکه تکه می شود.
  • در رنگرزی پارچه های کشباف، کف کردن محلول رنگی می تواند باعث شناور شدن مواد و در نتیجه کاربرد ناهموار رنگ شود.
  • فوم موجود در خمیر چاپ مخصوصاً در دستگاه چاپ چرخشی و غلتکی می تواند باعث ایجاد لکه های “چشم ماهی” روی پارچه های چاپ شده شود.

برای از بین بردن مشکلات فوق، لازم است کف کردن را با بهینه سازی دقیق پارامترهای فرآیند و با استفاده از یک ضدکف کنترل کنید.

از نظر فنی، اصطلاح آنتی فوم و دفومر دو اصطلاح متفاوت هستند. اصطلاح آنتی فوم محصولی را توصیف می کند که برای از بین بردن کف موجود اضافه می شود. در حالی که دفومر محصولی است که به منظور جلوگیری از ایجاد کف به سیستم اضافه می شود. از تمایز بین این دو اصطلاح به طور کلی اجتناب می شود، زیرا هر آنتی فومی دارای برخی خواص دفومر و هر دفومری دارای برخی از خواص آنتی فوم است. اصطلاح عمومی “ضد کف” اغلب برای توصیف هر دو نوع محصول کنترل کف استفاده می شود

ویژگی ذاتی یک ضدکف این است که سطحی فعال است اما در آب بسیار نامحلول است و سطح بسیار بالایی دارد. بنابراین باید طوری فرموله شود که به صورت قطرات ریز به شکل امولسیون پراکنده شود. اجزای فعال سطحی این قابلیت را برای آن فراهم می کند که به سرعت در هر رابط هوا و آب که با آن مواجه می شود پخش شود. عمل پخش ضد کف باعث ایجاد شوک شیمیایی یا مکانیکی به سطح می شود که به نوبه خود باعث بی ثباتی کف می شود. توجه فوق به ضد کف صرفاً به عنوان یک پدیده گسترش، بیش از حد محدود کننده است و از چندین محدودیت رنج می برد. به عنوان مثال، مشخص است که بسیاری از مواد بدون نشان دادن ویژگی ضدکف مشخص پخش می شوند و برخی دیگر پخش نمی شوند اما با این وجود به عنوان ضد کف عمل می کنند.

تخریب کف به سختی انجام می شود زیرا با خاصیت ارتجاعی سطحی و ویسکوزیته سطح لایه آن تثبیت می شود. ضدکف سیلیکونی کشش سطحی کمی دارد. این ویژگی به ضدکف سیلیکونی امکان می دهد تا به راحتی روی فیلم جریان پیدا کنند. ضدکف سیلیکونی به دنبال سوراخ هایی بین سورفکتانت های تثبیت کننده کف در سطح مشترک هوا-مایع هستند و آنها را اشغال می کنند. کشش سطحی کم و ویژگی های سطحی ضدکف سیلیکونی همراه با عدم خاصیت تثبیت کف باعث نازک شدن و فروریختن دیواره فوم می شود.

ضدکف سیلیکونی کلاسیک بر پایه پلی دی متیل سیلوکسان با وزن مولکولی متفاوت است که به طور مناسب برای کاربرد آ در محیط های آبی برای پردازش نساجی امولسیون شده است. کارایی چنین امولسیون های ضد کف به چندین متغیر فرمولاسیون بستگی دارد، مانند اندازه ذرات، نوع سورفکتانت و مواد فعال سیلیکونی.

ضدکف های سیلیکونی بسیار کارآمدی هستند که عملکرد بسیار خوبی در دوزهای پایین نشان می دهند. با این حال، به دلیل ماهیت آبگریز قوی پلی دی متیل سیلوکسان، این امولسیون ها در برابر برش، pH و دما حساس هستند و در نتیجه لکه های روغن را به راحتی پاک می کنند.

کاستی های پلی دی متیل سیلوکسان فعال شده منجر به نیاز به امولسیون های با راندمان بالا و پایدار برشی می شود که پایداری قوی نسبت به pH، الکترولیت و دما نشان می دهد. این از اصلاح عملکردی سیال سیلیکونی و تکنیک‌های امولسیون‌سازی بهتر به دست می‌آید.

بنابراین، انتخاب گسترده‌ای از ضد کف‌ها برای پردازنده‌های نساجی وجود دارد و بسته به نوع موقعیتی که با آن مواجه می‌شوید، باید یک ضد کف مناسب شناسایی شود.

استفاده از ضدکف سیلیکونی برای صنایع نساجی و چرم

کاربردها و مزایای اصلی راه حل های کنترل فوم مبتنی بر استفاده از ضدکف سیلیکونی برای صنایع نساجی و چرم چیست؟

ضدکف سیلیکونی به عنوان ماده انتخابی برای پردازش نساجی و چرم شناخته می شوند زیرا چندین مزیت را ارائه می دهند:

  • ضدکف سیلیکونی از ایجاد کف جلوگیری می کند و در صورت وقوع آن را سریعتر و کارآمدتر کاهش می دهد، که به عنوان اثر ضربه ای شناخته می شود، سرعت پردازش را تسریع می کند و بهره وری و کیفیت چرم و نساجی را بهبود می بخشد.
  • ضدکف سیلیکونی مصرف آب و مواد شیمیایی مانند سفید کننده یا رنگ را کاهش می دهد.
  • ضدکف سیلیکونی در برابر مواد افزودنی شیمیایی و همچنین تغییرات دما مقاومت بیشتری دارد، بنابراین پایداری را در طول فرآیند تضمین می کنند.
  • مقادیر ضدکف سیلیکونی مورد نیاز برای دستیابی به اثرات مورد نیاز بسیار کمتر از محصولات ارگانیک یا مواد معدنی است و کشش سطحی کم بادوام‌تری را ارائه می‌کند، به ویژه در فرآیندهای پیچیده و طولانی مدت.
  • ضدکف سیلیکونی بی اثر است و بنابراین برای افراد و محیط زیست ایمن تر است.

ضدکف سیلیکونی شرکت دکتر کمیکال یک امولسیون آبی غیر یونی حاوی دی متیل پلی سیلوکسان است که برای پیشگیری، کنترل و از بین بردن کف در محیط های آبی بسیار موثر است و حاوی مقادیر جامد متفاوت بر حسب کاربرد مشتری قابل ارائه می باشد و به عنوان ضدکف برای چندین مصارف صنعتی که از مواد شوینده استفاده می کنند طراحی شده است. ، پاک کننده ها و سایر مواد شیمیایی آبی. همچنین در تصفیه آب پس از فرآوری برای دفع مواد شیمیایی کمتر مضر به محیط زیست مفید است.

ضدکف سیلیکونی دکتر کمیکال دارای پایداری حرارتی خوب، پایداری شیمیایی خوب، قابلیت کف زدایی قوی است و همچنین از نظر فیزیولوژیکی یک ضدکف بی اثر است. استفاده از این ضدکف بر خواص اساسی سیستم کف کننده تأثیر نمی گذارد. می توان از آن در زمینه های شیمی، کاغذ، رنگ، مواد غذایی، نساجی، دارویی و غیره استفاده کرد. با این حال، از آنجایی که سیلیکون موجود در ضدکف سیلیکونی به سختی در آب حل می شود، مانع پراکندگی آن در سیستم آب می شود، بنابراین یک دیسپرس کننده اضافه می شود، اما پخش کننده بیشتر اضافه می شود، اگرچه امولسیون پایدار است، اما اثر کف کردن تحت تاثیر قرار می گیرد. در نتیجه میزان امولسیفایر مورد استفاده کنترل خواهد شد. از آنجایی که سیلیکون محلول در روغن است، اثر کف زدایی آن را نیز در سیستم های روغن کاهش می دهد. ضدکف سیلیکونی برای مقاومت طولانی مدت در دمای بالا و مقاومت قلیایی قوی ایده آل نیست.

ضدکف سیلیکونی AS 1500


بشکه 200 کیلویی / گالن 20 کیلویی / گالن 5 کیلویی
فروش انتی فوم (ضدکف) مورد نیاز صنایع مختلف، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

مقالات مرتبط