سیکلوهگزانون یا ریتاردر چیست؟

سیکلوهگزانون (همچنین با نام‌های اکسو سیکلوهگزان، پیملیک کتون، سیکلوهگزیل کتون و CYC نیز شناخته می‌شود) یک مایع روغنی شفاف است که دارای رنگ بی‌رنگ تا زرد روشن و بوی تند است. این یک مولکول حلقوی شش کربنی است که متعلق به کلاس کتون های حلقوی (ترکیبات آلی) با فرمول C6H10O است. سیکلوهگزانون یا ریتاردر کمی در آب حل می شود، کاملاً با حلال های معمولی قابل اختلاط است و با اکسیدان هایی مانند اسید نیتریک واکنش می دهد. ریتادر به طور طبیعی در نفت خام وجود دارد و همچنین به صورت مصنوعی و در مقادیر زیاد تولید می شود، زیرا یک واسطه کلیدی در تولید نایلون است.

خصوصیات فنی سیکلوهگزانون

خواص شیمیایی و فیزیکی سیکلوهگزانون:

فرمول مولکولی: C6H10O

مترادف: ریتاردر ، کتوهگزامتیلن ، اکسوسیکلوهگزان ، پیملیک کتون، پیملین کتون، سیکلوهگزیل کتون .

  • جرم مولکولی: 98.14 گرم بر مول
  • جرم دقیق: 98.073165 گرم در مول
  • نقطه اشتعال: 111 درجه فارنهایت / 43.9
  • نقطه جوش: 312.1 درجه فارنهایت / 155.6 در 760 میلی متر جیوه
  • نقطه ذوب: 3 درجه فارنهایت / -16.1 درجه سانتیگراد
  • فشار بخار: 101.7 درجه فارنهایت در 10 میلی متر جیوه
  • حلالیت در آب: 50 تا 100 میلی گرم در میلی لیتر در دمای 64 درجه فارنهایت
  • چگالی: 0.945 در 68 درجه فارنهایت

سیکلوهگزانون چگونه ساخته می شود؟

روش های مختلفی برای تولید سیکلوهگزانون وجود دارد که یکی از آنها هیدروژنه کردن کاتالیزوری فنل است:

C6H5OH + 2 H2 → (CH2)5CO

روش دیگر از طریق اکسیداسیون کاتالیزوری سیکلوهگزان در هوا، به طور معمول در حضور کریستال های کبالت است:

C6H12 + O2 → (CH2)5CO + H2O

این واکنش یکی از روش‌های تولید عمده تجاری اولیه است و دیگری هیدروژنه کردن بنزن (در یک سیستم بسته) است.

روش های دیگر عبارتند از هیدروژن زدایی کاتالیستی سیکلوهگزانول:

C6H11OH → C6H10O + H2

در سراسر جهان، سالانه هزاران تن سیکلوهگزیل کتون تولید می شود. تقاضا برای آن هنوز در حال رشد است، به ویژه در چین، و چندین کارخانه تولید جدید در چند سال گذشته به منظور کمک به پاسخگویی به این تقاضا، روی خط آمده اند.

تولید سیکلوهگزانون اکسیم

سیکلوهگزانون اکسیم از واکنش سیکلوهگزانون با یک مشتق هیدروکسیل آمین تولید می شود. چندین فرآیند تجاری برای این مرحله موجود است، و آنها عمدتاً در ساخت مشتق هیدروکسیل آمین متفاوت هستند.

سیکلوهگزانون یک واسطه شیمیایی در تولید اسید آدیپیک است که یکی از کاربردهای مهم آن محسوب می شود. سیکلوهگزانون همچنین به عنوان حلال برای استرها و اترهای سلولز، رنگ ها، رزین ها، لاک ها، شلاک، روغن و چربی ها استفاده می شود. خواص سیکلوهگزانون باعث می شود که به عنوان یک چربی زدا، یک عامل لکه بر برای از بین بردن لکه ها در صنایع خشکشویی و نساجی، حلال در پاک کننده های رنگ و جوهرهای چاپ و در صنعت پلاستیک مطلوب باشد. به دلیل حلالیت متقابل گسترده، انحلال پذیری خوب، فراریت و سمیت کم سیکلوهگزانون ، برای حلال های سطح بالا، پوشش ها و زمینه های جوهر چاپ بسیار مناسب است. سیکلوهگزانون با انواع حلال های آلی سازگاری دارد.

انتظار می‌رود که اندازه بازار سیکلوهگزانون ، در نتیجه گسترش دامنه سیکلوهگزانون در کاربردهایی که به پراکسید یا اکسیژن حساس هستند در طی سال‌های 2022-2028 به طور قابل توجهی رشد کند. با توجه به استفاده از کاپرولاکتام مشتق شده از سیکلوهگزانون در تولید پارچه‌های نایلونی، افزایش ابتکارات دولت ها برای تقویت تولید منسوجات در اقتصادهای در حال توسعه، استفاده از سیکلوهگزانون را نیز افزایش می‌دهد. سیکلوهگزانون به حلال های شیمیایی اطلاق می شود که به دو شکل طبیعی و مصنوعی در دسترس هستند. این ترکیب در آب نامحلول است اما در حلال های آلی معمولی مانند اتانول، اتیل اتر و استون محلول است. می توان از سیکلوهگزانون به عنوان واسطه ای در تولید رنگ و لاک و سایر کاربردها استفاده کرد.

جابجایی، ذخیره سازی و توزیع سیکلوهگزانون

خطرات و سمیت سیکلوهگزانون

سیکلوهگزانون دارای رتبه سلامت NFPA 1 است و “می تواند باعث تحریک قابل توجهی شود”. در صورت استنشاق، گلو و مجاری تنفسی را تحریک کرده و باعث سردرد و حالت تهوع می شود. قرار گرفتن بیش از حد در معرض چشم ها، بینی و پوست می تواند عوارض مشابهی مانند تحریک، خواب آلودگی و بی هوشی ایجاد کند.

دارای امتیاز آتش NFPA 3 است و “تقریباً در تمام شرایط دمای محیط قابل احتراق است”. گرما، جرقه یا شعله می‌توانند بخاراتی را ایجاد کنند که سنگین‌تر از هوا هستند و به منبع اشتعال و مناطق اطراف می‌روند. درجه ناپایداری 0 نشان می دهد که “به طور معمول پایدار است، حتی در شرایط آتش”.

ایمنی و رویه های سیکلوهگزانون

در صورت نشت سیکلوهگزانون ، نشت باید در حداقل 50 متر ایزوله شود و از عبور از آن خودداری شود. همچنین باید از سرایت نشت سیکلوهگزانون به آبراه ها، فاضلاب ها و زیرزمین ها جلوگیری کنید. نشت را با مواد خشک مانند خاک یا مواد قابل احتراق خیس کنید.

سیکلوهگزانون نقطه اشتعال پایینی دارد. بنابراین، آتش می تواند به راحتی شعله ور شود. در صورت آتش سوزی، تمام منابع اشتعال باید حذف شوند و از فوم مقاوم در برابر الکل، مواد شیمیایی خشک یا CO2 برای مبارزه استفاده شود. هنگام استفاده از سیکلوهگزانون برای محافظت از پوست و چشم باید همیشه از تجهیزات PPE استفاده کرد. لباس های آلوده باید فورا خارج شوند.

ذخیره سازی و توزیع سیکلوهگزانون

سیکلوهگزانون را می توان در بشکه ها و/یا کامیون های تانک حمل کرد. باید در مکانی خنک، خشک و دارای تهویه مناسب نگهداری شود که خطر اشتعال نداشته باشد. برای اهداف حمل و نقل، در گروه بسته بندی III و کلاس خطر III قرار می گیرد و محرک است و بسیار قابل اشتعال است.  سیکلوهگزانون دارای وزن مخصوص 0.945 و نقطه اشتعال 46 درجه سانتیگراد است.

کاربرد سیکلوهگزانون در صنعت

سیکلوهگزانون کاربردهای صنعتی زیادی دارد، در درجه اول به عنوان یک ماده شیمیایی صنعتی و واسطه شیمیایی در تولید مولکول های هدف خاص. در واقع، مصرف سیکلوهگزانون تقریباً به طور کامل به صنعت نایلون با مشتقات اکسید شده برای تولید اسید آدیپیک و کاپرولاکتام، که پیش سازهای نایلون 6 هستند، مرتبط است. 70 درصد از کاپرولاکتام جهان از طریق سیکلوهگزانون تولید می شود.

سایر مشتقات سیکلوهگزانون برای سنتز داروها، رنگ‌ها، علف‌کش‌ها، آفت‌کش‌ها، نرم‌کننده‌ها و مواد شیمیایی لاستیکی استفاده می‌شوند. کاربردهای دیگر سیکلوهگزانون در صنعت شامل چسب، سوخت، رنگ و پوشش و مواد شیمیایی آزمایشگاهی است.

سیکلوهگزانون یک حلال شیمیایی مهم است که در صنایع مختلف به ویژه صنعت رنگ و چاپ استفاده می شود. سیکلوهگزانون همچنین یک ماده اصلی برای ساخت علف کش ها، آنتی هیستامین ها و یک کاتالیزور اصلی برای پلی استر و رزین های مصنوعی است.  سیکلوهگزانون همچنین یک افزودنی اصلی در لاک ها و رنگ ها برای جلوگیری از سرخ شدن و به عنوان حلال جوهرهای چاپ PVC است.

سیکلوهگزانون در محصولات مصرفی مختلف از جمله در چسب‌ها، رنگ‌ها، خودرو، محصولات مراقبتی تمیزکننده و مبلمان، لوازم الکترونیکی و مواد شیمیایی عکس یافت می‌شود.

سیکلوهگزانون هم در هیدروکربن ها و هم در حلال های شیمیایی حلالیت خوبی دارد، به این معنی که به خوبی مخلوط می شود و در اکثر حلال های آلی قابل اختلاط است.

مقالات مرتبط

شیرین سازی گاز با آمین

فرایند شیرین سازی گاز با آمین

,
برای خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی می‌توانید از طریق شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیکال ارتباط برقرار کنید و مواد شیمیایی موردنظر خود را تهیه کنید. 02166568403 تماس آمین های مورد استفاده در فرآیند شیرین سازی گاز طبیعی شیرین س…
شیرین سازی گاز

شیرین سازی گاز – شیرین سازی گاز طبیعی

,
برای خرید و فروش مواد شیمیایی می‌توانید از طریق شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیکال ارتباط برقرار کنید و مواد شیمیایی موردنظر خود را تهیه کنید. 02166568403 تماس فرایند شیرین سازی گاز طبیعی يکي از فرآيندهای شیرین سازی گاز طبيعی، جدا…
دیسپرسنت

دیسپرسنت یا دیسپرسانت های نفتی چیست ؟

,
شرکت دکتر کمیکال تامین کننده انواع مواد شیمیایی ضدخوردگی، ضدرسوب و دیسپرسنت (Dispersant) موردنیاز صنعت نفت و گاز (خرید مواد شیمیایی نفت و گاز) کشور میبا‌شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید و فروش مواد شیمیایی و قیمت با کارشناسان بخ…

ویژگی های عملکردی ایزوتیازولین 1.5%

,
خرید بایوساید ایزوتیازولین ایزوتیازولین % 1.5یک ترکیب فعال از کلرومتیل ایزوتیازولین/متیل ایزوتیازولین برای حفظ رنگ ها، پراکندگی بایندر و سایر محصولات فنی است. در طول سال های گذشته در اروپا افزایش قابل توجهی در استفاده از ایزوتیازولین ها به عنوان ی…

مروری بر بازار متا بی سولفیت سدیم

, , , , , ,
متابی سولفیت سدیم یک جامد سفید و دانه ای است. در صنعت خمیر و کاغذ، صنعت عکاسی ، صنعت تصفیه آب و فاضلاب و در صنایع مختلف دیگر به عنوان سفید کننده یا دکلره استفاده می شود. متابی سولفیت سدیم (Na2S2O5) به صورت پودر سفید تولید و به فروش می رسد. متابی…
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]