سیلیکون امولشن چیست؟

سیلیکون امولشن ، روغن های سیلیکونی هستند که در یک سیستم آبی پراکنده شده اند. امولسیون ها برای آماده سازی سطوح ایده آل هستند، به راحتی استفاده می شوند و تهیه آن ها نیز ساده است.

تمام سیلیکون امولشن ها شامل (الف) آب معمولاً حداقل 40٪، (ب) سیلیکون (معمولاً 55٪) و باقیمانده سورفکتانت برای ساخت امولسیون است. از آنجایی که تعادلی بین سیلیکون روی بستر مانند پارچه، الیاف، فلز، لاستیک، مو یا پوست و سیلیکون موجود در امولسیون وجود دارد، بسیاری از سیلیکون ها در آب انتهایی سیستم مشاهده می شوند. این نه تنها بسیار پرهزینه و استفاده ناکارآمد از مواد خام گران قیمت است، بلکه نگرانی های زیست محیطی واقعی وجود دارد زیرا آب شستشو به فاضلاب می رسد. با وجود این مشکلات، سییکون امولشن ها در بسیاری از کاربردهای صنعتی استفاده می شوند. موارد استفاده از سیلیکون امولشن عبارتند از روان کننده های نخ و نساجی، عوامل آزاد کننده قالب برای لاستیک و بسیاری دیگر. امولسیون‌ها معمولاً به صورت تخصصی فرموله می شوند تا به تنهایی در فرآیند استفاده شوند. به حداقل رساندن افزودنی ها، به غیر از آب، امکان فرمولاسیون پایدارترین محصولات را فراهم می کند.

سیلیکون امولشن ها و پراکنده ساز ها به یکی از مهم ترین خانواده ها تبدیل شده اند. سیلیکون امولشن ها اغلب برای حل مشکلات خاص، با درجه تخصصی بالا، اغلب با همکاری نزدیک با مشتریان توسعه یافته اند و با بخش های مختلف شیمیایی و صنعتی سازگار شده اند.

سیلیکون امولشن ها محصولاتی هستند که معمولاً حاوی مایع نامحلول در آب، آب و امولسیفایرها هستند، به طوریکه یک محصول مایع پایدار به دست می آید.

استفاده از آب به عنوان حامل سیلیکون امولشن فعال نامحلول مزایای آشکاری نسبت به سایر حامل ها مانند حلال ها دارد. سمی نبودن، عدم انتشار آلاینده های فرار (VOC)، مضر نبودن برای محیط زیست، هزینه پایین آن و ایمنی در کار با آن با اجتناب از استفاده از حلال های قابل اشتعال است.

ساختار شیمیایی سیلیکون امولشن

ویسکوزیته بالای برخی از روغن های سیلیکونی را می توان به طور موثر با امولسیون کردن آنها کاهش داد. هدف از فرمولاسیون سیلیکون امولشن بهبود و تسهیل ارائه، پردازش و کارایی سیلکون است. اجزای مختلف در امولسیون ها (حامل، معمولاً آب، سیلیکون و امولسیفایرهای آن) با یکدیگر واکنش نشان نمی دهند و با سطوحی که روی آنها اعمال می شود واکنش نشان نمی دهند. بنابراین سیلیکون امولشن ها برای کاربردهای تصفیه سطح ایده آل هستند زیرا چسبناک تر از روغن هایی هستند که تحویل می دهند. مزیت دیگر سیلیکون امولشن ها این است که تهیه آن ها ساده است: روغن های پلی دی متیل سیلوکسان (PDMS) در یک سیستم آبی پراکنده (امولسیون شده) می شوند (و به ویژه کاربردی هستند زیرا حمل، استفاده و رقیق شدن برای کاربر نهایی آسان و ایمن هستند.

سیلیکون امولشن ها  معمولاً حاوی یک جزء سیلیکونی (معمولاً یک روغن سیلیکون، پلی دی متیل سیلوکسان)، آب و امولسیفایرهای مناسب هستند. از دیدگاه شیمیایی، روغن سیلیکون یک زنجیره محدود از اتم های سیلیکون و اکسیژن است که به یکدیگر پیوند دارند. سیلیکون خود دارای دو اتحاد به گروه های آلی است که در بسیاری از موارد گروه های متیل (CH3) هستند که ویژگی های نیمه آلی خود را به زنجیره سیلیکونی می دهند.

در خانواده امولسیون ها، آنهایی که بر اساس شیمی سیلیکون ها ساخته شده اند بسیار مهم شده اند. شیمی سیلیکون ها در حال حاضر در بسیاری از زمینه ها، از کنترل تشکیل ناخواسته فوم گرفته تا بهبود خیس شدن و تسطیح چندین پوشش، بهبود مقاومت در برابر آب، سایش، خراش، بهبود در سر خوردن، افزایش درخشندگی، اثرات نچسب می باشد. و اثرات دیگری که در بسیاری از موارد با دوز بسیار کم حاصل می شود.

بسته به اندازه ذره، سیلیکون امولشن ها به دو زیر خانواده ماکرو و میکرو امولشن طبقه بندی می شوند.

ویژگی های ماکرو امولشن های سیلیکونی

 • ظاهر سفید، امولسیون های پایدار با درصد سیلیکون متفاوت
 • اندازه متوسط ذرات معمولی = 0.1 تا 1 میکرون
 • آنها را می توان با استفاده از روغن سیلیکون با ویسکوزیته های مختلف، که رایج ترین 350 cps و 1000 cps هستند، فرموله کرد.
 • پس از اعمال، هنگامی که بخار تبخیر می شود، سیلیکون روی سطوح خارجی باقی می ماند، جایی که آنها مزایایی مانند کاهش ضریب اصطکاک دینامیکی را ارائه می دهند که یک اثر روان کننده را ایجاد می کند.

فروش ضد کف سیلیکونی AS 1500 - خرید آنتی فوم سیلیکونی


بشکه 200 کیلویی / گالن 20 کیلویی / گالن 5 کیلویی
فروش انتی فوم (ضدکف) مورد نیاز صنایع مختلف، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

ویژگی های میکرو امولشن های سیلیکونی

 • ظاهر شفاف، بسیار پایدار در شرایط شدید
 • اندازه متوسط بسیار کوچک ذرات (<0.4 میکرون)
 • روغن سیلیکون معمولاً دارای ویسکوزیته بسیار بالایی است (> 100000 cps)

میکرو امولشن های سیلیکونی آنهایی هستند که پایداری بیشتری در برابر رقیق شدن در آب دارند و به هر نسبت و در طول زمان پایدار هستند. آنها همچنین برای استفاده به عنوان یک افزودنی در فرمولاسیون های پیچیده مناسب ترین هستند زیرا تمایل بسیار محدودی به تعامل منفی با سایر اجزا دارند.

خواص سیلیکون امولشن

سیلیکون امولشن ها ، سیلیکون های نامحلول هستند که به طور مساوی در آب با کمک یک سورفکتانت امولسیون کننده دیسپرس می شوند. بسته به نوع سیستم امولسیفایر مورد استفاده، می توان سیلیکون امولشن ها را به سه گروه تقسیم کرد، یعنی می توانند آنیونی، کاتیونی و غیر یونی باشند. اکثر امولسیون ها غیر یونی هستند، که آنها را با هر یک از دو سیستم دیگر سازگار می کند، اما بسته به کاربرد، امولسیون های کاتیونی یا آنیونی ممکن است ترجیح داده شوند.

ویژگی های فیزیکی این سیلیکون امولشن هارا می توان با استفاده از پلیمرهای مختلف تغییر داد تا در صورت نیاز ویسکوزیته آنها را اصلاح کند. نسخه های جامد با درصد بالا که به صورت کنسانتره برای رقیق شدن با آب قبل از استفاده عرضه می شوند، هزینه های حمل و نقل و فضای مورد نیاز برای ذخیره سازی آنها را کاهش می دهند.

مایعات سیلیکونی معمولاً به شکل امولسیون های آبی استفاده می شوند که ممکن است بیشتر با آب رقیق شوند. بین ماکرو امولسیون های مات (به عنوان مثال شیری) با اندازه ذرات از 100 نانومتر تا چند میکرومتر و میکرو امولسیون های شفاف ، با اندازه ذرات زیر 100 نانومتر، تمایز قائل می شوند.

چرا از سیلیکون امولشن استفاده کنیم؟

سیلیکون امولشن ها به راحتی قابل استفاده هستند، نسبت به سیستم های مبتنی بر حلال سازگارتر با محیط زیست هستند و به دلیل اینکه مبتنی بر آب هستند، خطرات بهداشتی اضافی در محل کار ایجاد نمی کنند. به عنوان مثال، تولید کنندگان کاغذ پخت و پز از سیلیکون های امولسیونی برای پوشش ها برای جایگزینی انواع پوشش ها از جمله فرمول های حاوی حلال استفاده می کنند. توزیع یکنواخت یک لایه نازک سیلیکون بر روی بسترها عملکرد نچسب کارآمدی را ارائه می دهد که باعث بهبود بهداشت، کاهش ضایعات مواد غذایی و کمک به کارایی در کاربردهای صنعتی و خانگی می شود. کاغذهای مواد غذایی بر پایه سیلیکون امولشن را می توان در انواع پخت و پز از جمله پخت، سرخ کردن در ماهیتابه و بخار پز استفاده کرد.

کاربرد های سیلیکون امولشن

 • لاستیک و پلاستیک به عنوان مواد رها کننده و روان کننده
 • سینی های غذا و ظروف سرو پلاستیکی به عنوان عامل رهاسازی
 • پولیش خودرو و پاک کننده های خانگی برای بهبود محافظت، مقاومت، براقیت و قابلیت پخش شدن
 • پرداخت نساجی برای افزایش حس، آب گریزی و کاهش نیاز به اتو
 • پرلیت، ورمیکولیت و خاک رس و سایر مصالح ساختمانی برای بهبود آبگریزی و محافظت در برابر رطوبت
 • چاپ و کاغذ سازی برای روانکاری و به عنوان یک عامل آنتی استاتیک.

مقالات مرتبط

ضد کف سیلیکونی چیست

ضد کف سیلیکونی چیست و چگونه کار می‌ کند؟

, , ,
ضد کف سیلیکونی چیست؟ دکتر کمیکال آنتی فوم‌های سیلیکونی را به صورت امولسیون عرضه می‌کند و همچنین این مواد از نوع روغن در آب بوده و بنابراین برای پراکندگی ساده در یک محیط آبی مناسب است و به دلیل ویسکوزیته نسبتاً کم، به راحتی توسط پمپ ها پمپ می‌شوند. فروش …
ضد کف چیست

ضد کف و انواع آنتی فوم ها

ضد کف یا ماده آنتی فوم یک ماده افزودنی شیمیایی است که باعث جلوگیری از تشکیل فوم و کف در مایعات در فرآیندهای صنعتی می‌شود. در ادامه به کلیات این ماده می‌پردازیم... برای خرید و فروش مواد شیمیایی می‌توانید از طریق شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر ک…
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]