سیلیکون امولشن ، از روغن سیلیکون تا صنعت

سیلیکون امولشن یک سوسپانسیون کلوئیدی پایدار است که از روغن سیلیکون پراکنده شده و توسط یک امولسیفایر در آب نگهداری می شود. سیلیکون امولشن مقرون به صرفه، آسان برای استفاده و آزاد کننده عالی برای کالاهای مکانیکی، لاستیک، سیم و کابل هستند. سیلیکون امولشن ها همچنین به عنوان عوامل آزاد کننده همه منظوره استفاده می شوند. در کاربردهای لاستیک خودرو، سیلیکون امولشن ها به عنوان مواد آزاد کننده در قالب گیری کفپوش های خودرو، پایه های ضربه ای، تسمه های فن و حلقه های O استفاده می شود. در کالاهای مصرفی، سیلیکون امولشن ها به عنوان عامل رهاسازی در کاربردهایی مانند کف و پاشنه کفش و محصولات خانگی مانند کاشی های کف عمل می کنند.. سیلیکون امولشن در صنایع مختلفی مانند ساخت و ساز، نساجی، آرایشی و بهداشتی، خودروسازی، الکترونیک. ضد کف، چسب، آزاد کننده ، عایق الکتریکی و غیره استفاده می شود. سیلیکون امولشن ها می توانند به عنوان مواد خام یا افزودنی برای سیستم های مختلف برای دستیابی به عملکرد هم افزایی استفاده شوند.

روغن سیلیکون نوعی پلی سیلوکسان خطی روغنی است که از هیدرولیز و چند تراکم کلروتری متیل سیلان، اتیل کلروسیلان و فنیل کلروسیلان حاوی گروه تک عاملی و گروه دو عاملی تولید می شود. روغن سیلیکون معمولاً به معنای پلی دی متیل سیلوکسان و پلی متیل فنیل سیلوکسان است. روغن سیلیکون نوعی مایع بی رنگ، بی بو، غیر سمی، شفاف، غیر فرار با اثر غیر خورنده بر روی فلز، نقطه انجماد پایین و خاصیت ضد آب و مقاومت در برابر رطوبت، کشش سطحی کم و قابلیت مقاوم بودن است. برای رقیق کردن اسیدها و بازها و کاربرد گسترده ای در بخش های مختلف اقتصاد ملی دارد.

ویسکوزیته روغن سیلیکون با دما تغییرات کمی دارد. در دمای 60 تا 250 درجه سانتیگراد، می توان از روغن سیلیکون به عنوان یک عامل روان کننده برای سیستانت، الکتروموتور، سیستم هدف گیری پوسته و دستگاه های رادار کشتی استفاده کرد. هنگامی که با غلیظ کننده مانند کربن بلک و لیتیوم استئارات مخلوط می شود، می توان از روغن سیلیکون برای تهیه گریس چسبناک برای استفاده در سیستم های آب بندی خلاء یا دمای بالا و آب بندی خروس های خلاء، بوشینگ ها و شیر استفاده کرد. روغن سیلیکون با فشردگی بالا با تراکم پذیری نسبی بالا پخته نمی شود و می توان از روغن سیلیکون به عنوان فنر مایع هواپیما استفاده کرد و برای از بین بردن فلاتر در بافر، سیستم جذب شوک برای حفظ پایداری نشانگر گیج در کابین هواپیما و میرایی دستگاه دمپر استفاده شود. . به دلیل عدم خورندگی بر روی فلز و طول عمر طولانی، به طور گسترده ای به عنوان مایع فشار هیدرولیک در انواع مختلف سیستم های تحویل مانند سیال فشار هیدرولیک ارابه فرود هواپیما، فلپ ها، درها و ترمزهای سرعت استفاده می شود. به دلیل چگالی کم و ویسکوزیته کم، می تواند وزن سیستم های فشار هیدرولیک سیستم هواپیما را تا 45 درصد در مقایسه با سیستم روغن معدنی کاهش دهد.

روغن سیلیکون در برابر حرارت مقاوم است و می توان از آن به عنوان واسطه انتقال حرارت 50 ~ 250 ℃ استفاده کرد. روغن سیلیکون رطوبت را جذب نمی کند و دارای عایق الکتریکی عالی است و می تواند در برابر دمای بالا مقاومت کند تا به عنوان مایع دی الکتریک برای اعمال روی خازن ها و ترانسفورماتور مینیاتوری کپسوله و اشباع کننده استفاده شود. روغن سیلیکون نسبت به نور مرئی قابل نفوذ است و می تواند به لنز و شیشه نوری پوشانده شود تا خواص انتقال نور را بهبود بخشد. پوششی از روغن سیلیکون به فیلم سینمایی می تواند اصطکاک را کاهش دهد و طول عمر فیلم را افزایش دهد. روغن سیلیکون از مقاومت خوبی در برابر آب برخوردار است و می توان از آن برای پردازش پشم، ابریشم مصنوعی، نایلون، پارچه پنبه ای استفاده کرد و می توان از آن برای ساخت پارچه ضد آب استفاده کرد. روغن سیلیکون کشش سطحی پایینی دارد و می توان از آن برای مواد آزاد کننده قالب پلاستیکی و لاستیکی استفاده کرد. در صنایع غذایی و نساجی می توان از آروغن سیلیکون در ضدکف استفاده کرد. دی متیل سیلیکون با اینرسی فیزیولوژیکی غیر سمی است و می تواند برای درمان نفخ شکم استفاده شود و همچنین در صورت افزودن به لوازم آرایشی می تواند نقش مراقبت از پوست را ایفا کند.

پلیمرهای سیلیکونی دسته‌ای از پلیمرهای ترکیبی/غیرآلی هستند که ویژگی‌های سطحی مطلوبی مانند انرژی سطحی کم و انعطاف‌پذیری بالا را نشان می‌دهند که حتی زنجیره‌ای با وزن مولکولی بسیار بالا را برای دستیابی به جهت‌گیری بهینه در سطح مشترک ممکن می‌سازد. پلیمرهای سیلیکون دارای ویژگی های دوگانه هستند، به همین دلیل می توان از آنها به عنوان امولسیفایر استفاده کرد یا به عنوان فاز پیوسته/پراکنده امولسیون در حضور عوامل فعال سطحی عمل کرد.  سیلیکون ها پلیمرهای مصنوعی هستند که دارای یک اسکلت معدنی از اتم های سیلیکون و اکسیژن متناوب هستند، ظرفیت های سیلیکونی که توسط اکسیژن اشباع شده با گروه های آلی و گروه های دیگر جذب نمی شود. آنها یک موقعیت میانی بین ترکیبات معدنی و آلی را اشغال می کنند. به دلیل ماهیت دوگانه آنها دارای خواص زیادی هستند که آنها را در بسیاری از کاربردها بسیار مفید کرده است. سیلیکون ها به اشکال مختلفی از جمله سیال، لاستیک و رزین تولید می شوند. سیلیکون امولشن از سیالات سیلیکونی و آب با کمک یک امولسیفایر مناسب تشکیل می شوند و کاربردهای مختلفی پیدا می کنند.

اصطلاح سیلیکون  پلیمری شامل یک زنجیره اکسیژن سیلیکونی تکرار شونده با گروه های آلی R است که توسط پیوندهای کربن سیلیکونی به بخش قابل توجهی از اتم سیلیکون متصل شده است. در سیلیکون های تجاری بیشتر گروه های R متیل، آلکیل بلندتر، فلورو آلکی، فنیل، وینیل و چند گروه دیگر هستند.

سیلیکون امولشن ها به طور کلی دی متیل پلی سیلوکسان، متیل هیدروژن پلی سیلوکسان یا سیلیکون های متشکل از کوپلیمرهای دی متیل سیلوکسان با متیل فنیل، متیل هیدروژن، دی فنیل، متیل آلکیل و سایر سیلوکسان ها هستند. پلی دی متیل سیلوکسان های خطی یا دی متیل پلی سیلوکسان ها مهمترین سیلیکون ها هستند. این مایعات با هگزامتیل دی سیلوکسان برای ارتباط سیالات با ویسکوزیته پایین که با واکنش سیالات دی متیل سیلیکون تولید می شوند، این فرآیند برای چند ساعت در دمای 180 درجه سانتیگراد در راکتورهای شیشه ای با کاتالیزورهای کلرید اسید یا در دمای پایین تر با اسید سولفوریک اجرا می شود. کاتالیزورهای قلیایی برای تولید مایعات یا رزین با ویسکوزیته بالا استفاده می شوند. سیلیکون امولشن ها دارای وزن مولکولی از 2000 تا 15000 و ویسکوزیته از 10 تا 10000 cps هستند.

ویژگی های سیلیکون امولشن

 • رقت پایدار را فراهم می کند
 • پایداری فوق العاده در فرآیندها را فراهم می کند
 • سازگاری خوبی با سایر مواد تکمیل کننده فراهم می کند
 • ظاهری براق و روشن به محصول نهایی می دهد
 • در برابر سوختگی، زردی، لکه بینی و آسیب کلر مقاومت می کند
 • ایجاد حداقل تورم روی فیبر و لاستیک
 • چسبندگی محصول نهایی را کاهش می دهد
 • به عنوان یک روان کننده / عامل آزاد کننده قالب برای جداسازی آسان عمل می کند
 • به فرآیند بسته بندی مواد غذایی کمک می کند و عوامل رهاسازی می کند
 • مواد آزاد کننده دستکش لاتکس و روان کننده
 • نرم کننده های نساجی، تقویت کننده ها و روان کننده های فیبر پرکننده و روان کننده های نخ
 • امولسیون های انتشار چاپ افست
 • افزودنی های پولیش و فرمولاسیون رنگ
 • عوامل رهاسازی قالب برای ریخته گری لاستیک (لاستیک) و فلز در کاربردهای ریخته گری
 • روان کننده برای سیم و کابل

ضدکف سیلیکونی AS 1500


بشکه 200 کیلویی / گالن 20 کیلویی / گالن 5 کیلویی
فروش انتی فوم (ضدکف) مورد نیاز صنایع مختلف، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

مقالات مرتبط