سوالاتی درباره هیپوکلریت سدیم یا آب ژاول

آیا هیپوکلریت سدیم یا آب ژاول بهترین ضدعفونی کننده محسوب می شود؟

تحقیقات نشان داده است که هیپوکلریت سدیم یا آب ژاول یک ماده ضد عفونی کننده موثر با کاربردهای گسترده است. اگرچه تعدادی دیگر از مواد ضد عفونی کننده (هیپوکلریت کلسیم، ازن، اشعه ماوراء بنفش، ضد عفونی کننده خورشیدی) و فرآیندهای تصفیه ای (فیلترها، تصفیه شن) مورد بررسی قرار گرفته اند، اما به نظر می رسد هیپوکلریت سدیم بهترین ترکیب از نظر کم هزینه بودن، سهولت در استفاده، ایمنی و اثربخشی در مناطقی که آب کافی برای آشامیدن وجود دارد و آب بیش از حد کدورت ندارد، می باشد. این خصوصیات دلایلی است که اکثر سیستم های تصفیه آب در ایالات متحده و اروپا از نزدیک به 100 سال است که از کلر ضدعفونی کننده آب آشامیدنی استفاده می کنند. سایر روش های ضد عفونی کننده ذکر شده در بالا همچنین به طور موثری ضد عفونی کننده آب هستند و در تعدادی از تنظیمات مفید هستند.

آیا می توان از هیپوکلریت کلسیم و قرص های کلر بجای آب ژاول استفاده نمود؟

قرص های کلر و / یا HTH (همچنین به آن هیپوکلریت کلسیم گفته می شود) در برخی مناطق به طور گسترده ای موجود است. تعدادی از کاربران بالقوه SWS (safe water system) می دانند که از این قرص ها برای ضد عفونی کردن آب استفاده می شود. متأسفانه، بسیاری از افراد نسبت به دستورالعمل دوز مناسب، دانش متفاوتی دارند و این یک نگرانی است زیرا قرص ها از نظر قدرت به میزان قابل توجهی متفاوت هستند. در هائیتی، یک کیسه کوچک بسته بندی با تقریبا 100 گلوله HTH به طور گسترده در دسترس و ارزان است. با این حال، قرص ها از نظر اندازه متفاوت هستند، کیفیت قرص ها ناشناخته است و با توجه به ناخالصی های موجود در فرآیند تولید، می توانند به سرعت تخریب شوند. در سایر کشورها، قرص های با استحکام بسیار بالا قابل فروش هستند که وقتی برای ضد عفونی شدن به آب اضافه شوند، طعم و مزه ای قوی و ناخوشایند به جای می گذارند. برای کاربران بسیار مهم است که از کیفیت و استحکام قرص های HTH و / یا کلر آگاهی داشته باشند و قبل از تلاش برای استفاده از آنها برای تصفیه آب آشامیدنی، روش دوز مناسب را درک کنند. در اکثر موارد، این کار برای کاربران غیرممکن است. به همین دلایل احتمالاً محلول هیپوکلریت سدیم گزینه بهتری است.

هیپوکلریت سدیم (آب ژاول) چه ویژگی هایی دارد؟

اول، مهم است که غلظت محلول آب ژاول تولید شده صحیح باشد (معمولاً0.5- 1 % ). غلظت بسیار کم، به حجم زیادی از آب نیاز دارد تا آب کافی را برای استفاده مناسب برای تصفیه مناسب داشته باشد. غلظت بسیار زیاد، ایجاد دوز دقیق را مشکل می کند، و ممکن است افزایش دوز بیش از حد که خطرناک است، یا یک دوز خیلی کم (که ممکن است به طور مؤثر ضد عفونی کننده آب نباشد) ایجاد شود. دوم، مهم است که سطح pH محلول حداقل 11 باشد. این باعث افزایش ماندگاری محلول می شود.

فروش آب ژاول


بشکه 300 کیلویی / گالن 20 کیلویی
فروش آب ژاول، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

چگونه غلظت محلول هیپوکلریت سدیم را تعیین کنیم؟

غلظت هیپوکلریت به خصوصیات آب محلی بستگی دارد. معمولاً مقداری در محدوده 5 تا 10 میلی لیتر اضافه شده به 20 لیتر آب برای غیرفعال کردن ارگانیسم های ایجاد کننده بیماری کافی است، اما طعم ناخوشایندی باقی نمی گذارد. پس از مشخص شدن اندازه درپوش برای پروژه شما، می توان از آزمایش های ساده ای برای تعیین غلظت مناسب استفاده کرد. برای انجام آزمایشات، به هیپوکلریت سدیم در دسترس، آب منبعی در منطقه خود و کیت نیاز دارید که میزان کلر آزاد و ترکیبی را اندازه گیری می کند.

چگونه در رابطه با ماندگاری هیپوکلریت سدیم مطمئن شویم؟

هیپوکلریت سدیم بسیار واکنش پذیر و فرار است. در pH طبیعی (8-6)، هیپوکلریت سدیم می تواند طی 2-3 هفته به میزان قابل توجهی کاهش یابد. این ماندگاری برای استفاده در SWS (سیستم آبی ایمن) کافی نیست، به همین دلیل هیپوکلریت سدیم در غلظت کافی برای غیر فعال کردن ارگانیسم های ایجاد کننده بیماری باقی می ماند. با بالا بردن pH محلول هیپوکلریت سدیم، محلول را تثبیت می کنید. pH را می توان با افزودن هیدروکسید سدیم، که به طور گسترده در دسترس است، افزایش داد. برای تعیین مقدار هیدروکسید سدیم برای افزودن به محلول هیپوکلریت سدیم، باید آزمون و خطا را انجام دهید. یک مقدار مشخص هیدروکسید سدیم را به میزان مشخصی از هیپوکلریت سدیم اضافه کنید، و سپس pH را با یک pH متر یا کیت اندازه بگیرید. از آنجا که کیفیت آب منبع در هر مکان متفاوت است، یک مقدار استاندارد هیدروکسید سدیم برای افزودن pH وجود ندارد. باید مطمئن شوید که pH بالاتر از 11 استpH دقیق در این زمینه مهم نیست شما فقط باید اطمینان حاصل کنید که سطح pH بالاتر از 11 است.

آیا افزودن سود یا سدیم هیدروکسید اثر هیپوکلریت سدیم را تغییر می دهد؟

خیر، زیرا وقتی محلول هیپوکلریت سدیم به آب اضافه می شود، pH آب را کاهش می دهد و هیپوکلریت سدیم فعال تر می شود. شیمی پشت این قضیه است: گستره pH از 0 تا 14 است. اسیدها pH زیر 7 دارند، بازها بالای 7 و 7 خنثی است. بیشتر آب طبیعی در حدود pH 6-7 است. هنگامی که هیپوکلریت سدیم در آب باشد، ترکیبی از دو ترکیب است که غلظت هر ترکیب وابسته به pH است. یکی از این ترکیبات به طور قابل توجهی واکنش پذیرتر، بی ثبات و مؤثرتر در غیرفعال کردن باکتری ها نسبت به دیگر است. در pH بالا (بالاتر از 11) بیشتر هیپوکلریت سدیم به صورت ترکیب کم واکنش است. بنابراین، هنگامی که هیدروکسید سدیم را به هیپوکلریت سدیم اضافه می کنید، آن را به فرم کم واکنش تبدیل می کند. با این حال، آب در حدود pH 6-7 است. هنگامی که مقدار کمی (5 میلی لیتر) محلول در pH= 11 را به مقدار زیادی (20 لیتر) آب در pH= 6-7 اضافه می کنید، مخلوط به pH= 6-7 تبدیل می شود. بنابراین، هنگامی که هیپوکلریت را در pH= 11 به آب خود در SWS اضافه می کنید، هیپوکلریت را به شکل واکنشی تبدیل می کنید و سپس ارگانیسم های ایجاد کننده بیماری را غیرفعال می کنید.

وقتی هیپوکلریت سدیم را به آب شهری که از سیستم تصفیه آب عبور کرده اضافه کنیم آیا ریسک اوور دوز (غلظت بیش از حد) کلر را داریم؟

این بسیار بعید است. اگر هیپوکلریت سدیم به آب تصفیه شده اضافه شود، احتمالاً آب همچنان در محدوده قابل قبول باقیمانده کلر قرار دارد. به طور معمول، سیستم های آب شهری کلر دار دارای کلر آزاد حدود 1/0 تا 0/5 قسمت در میلیون هستند. ما مقدار محلول هیپوکلریت سدیم را محاسبه می کنیم تا مقدار کلر آزاد حدود 1 قسمت در میلیون به آب تصفیه نشده برسد. بنابراین اگر راه حل ما را (برای دستیابی به 1 قسمت در هر میلیون) برای تصفیه آب شهری (0/0 تا 0/5 قسمت در میلیون) اضافه کنید، سطح کلر آب «بیش از حد» هنوز در محدوده قابل قبول از 0/5 تا 2 قسمت در میلیون باشد ( محدوده ای است که اثر ضد عفونی و طعم معقول را متعادل می کند).

چرا کلر اضافه شده به آب طی مدت زمانی کاهش می یابد؟

کلر یک ماده شیمیایی بسیار واکنش پذیر است. درست پس از افزودن هیپوکلریت سدیم به آب، سطح کلر کاهش می یابد زیرا کلر در واکنش به مواد معدنی و آلی و میکروب ها است. پس از اتمام این واکنش ها، کلر موجود در آب به آرامی به عنوان گاز از هوا خارج می شود. به همین دلیل سطح کلر آزاد و کل به آهستگی با گذشت زمان در یک ظرف تحت پوشش کاهش می یابد و همچنین به همین دلیل توصیه می شود که سطح pH محلول هیپوکلریت به بیش از 11 افزایش یابد تا عمر مفید آن افزایش یابد.

در صورتیکه کودک هیپوکلریت سدیم یا آب ژاول را بنوشد چه اتفاقی می افتد؟

یادآوری این نکته حائز اهمیت است که غلظت آب ژاول مورد استفاده در سیستم آب سالم (SWS) تقریباً 0.5- 1 % است. مروری بر تأثیرات بهداشتی ناشی از بلع تصادفی و عمدی از سفید کننده کامل (هیپوکلریت سدیم) که 5-6 % است، در مراکز کنترل سم در اروپا نشان داد که “قرار گرفتن در معرض حاد تصادفی در برابر سفید کننده خانگی در هنگام استفاده از آب ژاول اکثریت قریب به اتفاق موارد، در اثرات جانبی ناچیز و جزئی بر سلامتی رخ می دهد. نویسندگان همچنین دو مطالعه را بطور ویژه در مورد کودکان ذکر کردند: 1) یک مطالعه در شیکاگو نشان داد که از 26 کودک بستری در اثر بلع تصادفی آب ژاول، فقط یک نفر دارای اثر سلامتی متوسط ​​(سوزش مری، که به خودی خود بدون مداخله بهبود یافته است) بود. کودکان باقیمانده فقط “اثرات تحریک خیلی جزئی ” دارند، و 2) بررسی 23 مورد در سنین 1 تا 3 سال که تنها یک مورد “سوختگی سطحی در مری” وجود داشت، که دو هفته بعد ناپدید شد. تلاش های خودکشی در بزرگسالان نشان داده است که یک دوز کشنده هیپوکلریت سدیم به طور گسترده ای متفاوت است، با نتایج کشنده در 200-500 میلی لیتر از قدرت 3-12. همانطور که در بالا ذکر شد، هیپوکلریت که در اکثر موارد مورد بررسی قرار گرفته بود، آب ژاول (سفید کننده) خانگی با قدرت بال بود: 5- 6 %. عوامل مختلف بعید می دانند که محلول های هیپوکلریت توصیه شده در سیستم آب سالم می تواند باعث آسیب شود.  به خاطر داشته باشید که در اکثر کشورها، آب ژاول سیستم آب ایمن در بطری های 250 میلی لیتری فروخته می شود. در بعضی از کشورها از بطری های 500 میلی لیتری استفاده می شود. بعید است که کودک به طور تصادفی 250 یا 500 میلی لیتر از چیزی بنوشاند که به اندازه هیپوکلریت سدیم مضر باشد.. علیرغم این داده های ایمنی، توصیه می شود بخشی از مواد آموزشی بر لزوم نگهداری محلول هیپوکلریت سدیم در مکانی ایمن (خارج از نور خورشید، بسته شده، دور از دسترس کودکان) به دلایل بهداشتی تأکید شود.

فروش آب ژاول


بشکه 300 کیلویی / گالن 20 کیلویی
فروش آب ژاول، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

وقتی منبع آبی کدر است چه کنیم؟

آب که کدر یا ابری به نظر می رسد، آب کدر نام دارد. کدورت اندازه گیری از میزان نوری است که هنگام عبور از نمونه آب پراکنده می شود. اگر ذرات بیشتری در آب باشند، نور بیشتری پراکنده می شود و کدورت نیز از این رو بیشتر است. آبی که “کثیف” به نظر می رسد، نسبت به آبی که شفاف به نظر می رسد، کدورت بیشتری دارد. از کدورت اغلب برای نشان دادن مقدار کل مواد جامد معلق و مقدار مواد آلی موجود در آب استفاده می شود. باکتریها و سایر عوامل بیماری زا نیز ممکن است به ذرات موجود در آب بچسبند بنابراین کدورت زیاد احتمال وجود عوامل بیماری زا در آب را افزایش می دهد. دو مسئله در رابطه با افزودن کلر به آب وجود دارد که دارای کدورت بالایی است: 1) کلر با تمام مواد آلی موجود در آب و همچنین باکتری ها و سایر عوامل بیماری زا به طور مساوی واکنش نشان می دهد. اگر مقدار زیادی مواد آلی وجود داشته باشد، برای واکنش کامل با کلیه مواد جامد محلول و مواد آلی و همچنین غیرفعال کردن باکتری ها و سایر عوامل بیماری زا، کلر بیشتری لازم خواهد بود، در صورتی که غلظت بیشتری از مواد آلی در آب منبع وجود دارد. سه راهکار وجود دارد که می توان از آنها برای تصفیه آب گل آلود استفاده کرد: 1) آب را از طریق یک پارچه فیلتر کنید تا مقداری از مواد آلی خارج شود و سپس کلرینه شود. 2) بگذارید آب به مدت 12-24 ساعت ثابت بماند بنابراین مواد آلی و جامدات به پایین آمده و ته نشین می شوند و سپس آب شفاف تر را درون یک ظرف جداگانه ریخته و در آنجا کلرینه می کنند. یا 3) مقدار غلظت محلول هیپوکلریت سدیم را که به آب گل آلود اضافه شده است افزایش دهید تا مطمئن شوید کلر کافی برای غیرفعال کردن ارگانیسم های ایجاد کننده بیماری وجود دارد. 

مواد جانبی ضد عفونی کننده ها کدامند؟ و آیا مشکلی برای سیستم آب سالم ایجاد می کنند؟

فرآورده های ضد عفونی کننده (DBPs) ترکیبات شیمیایی هستند که با افزودن کلر به آب با مواد آلی موجود در آن، تشکیل می شوند. تمام آبهای طبیعی مقداری مواد آلی در آنها وجود دارد و به طور کلی آبهایی که دارای کدورت بیشتری هستند (کثیف) دارای مواد ارگانیک بیشتری هستند. DBPs هر زمان که کلر به آب آشامیدنی اضافه شود، خواه در سیستم آب سالم یا در یک تصفیه خانه در مقیاس بزرگ، نگرانی دارد با این حال، این خطر بسیار اندک است. در مناطقی که بسیاری از افراد و بسیاری از کودکان مبتلا به بیماری اسهال ناشی از آب آشامیدنی ناخوشایند هستند، خطر ابتلا به سرطان از DBP در مقایسه با خطر مرگ یا لکنت زبان در اثر بیماری های اسهالی بسیار اندک است. سازمان بهداشت جهانی در دستورالعمل های مربوط به کیفیت آب آشامیدنی اظهار می دارد: “در شرایطی که شرایط محلی مستلزم انتخاب بین رعایت دستورالعمل های میکروبیولوژیکی یا دستورالعمل های ضد عفونی کننده یا فرآورده های ضد عفونی کننده است، باید کیفیت میکروبیولوژیکی همیشه اولویت داشته باشد، و در صورت لزوم، یک دستورالعمل شیمیایی می تواند مطابق با سطح بالاتری از ریسک باشد.

هزینه تولید هیپوکلریت سدیم چقدر است؟

در سال اول پروژه کشور در زامبیا، برای تولید 400000 بطری 78000 دلار هزینه شده است. هزینه کار 23000 دلار و هزینه مواد (نمک ، سرکه ، بطری و لیبل) 55000 دلار بود. بنابراین کل هزینه تولید برای هر بطری 0.20 دلار آمریکا بود. با فرض استفاده خانواده از هر بطری در هر ماه، هزینه تولید برای یک سال خانواده برای هر خانواده حدود 2.40 دلار آمریکا است. بعد از سال اول معمولاً هزینه ها کاهش می یابد. بسته به نوع کار، مواد و مالیات بر ارزش افزوده، هزینه ها در کشور متفاوت است. در پروژه های در مقیاس کوچک با استفاده از یک ژنراتور هیپوکلریت محلی و بطری های قابل استفاده مجدد، هزینه تولید هیپوکلریت فقط هزینه نمک، آب، نیروی کار و برق است.

مقالات مرتبط