سدیم لوریل سولفات

سدیم لوریل سولفات (SLS) یک سورفاکتانت آنیونی است که معمولاً در شوینده ها و محصولات پاک کننده استفاده می شود. در حالیکه به طور گسترده در فرمولاسیون سموم دفع آفات به عنوان سورفاکتانت و پراکنده ساز  استفاده می شود ، سدیم لوریل سولفات (SLS)معمولاً یک ماده شیمیایی بی اثر است و یا در ترکیب با سایر مواد موثر استفاده می شود ، که بیشتر آنها برای استفاده در سموم دفع آفات با حداقل خطر واجد شرایط نیستند. سدیم لوریل سولفات (SLS) فعالیت ضد میکروبی دارد اما بیشتر اوقات یک ماده افزودنی است که با سایر مواد فعال ضد میکروبی استفاده می شود. هنگامی که دستورالعمل های لازم برای برچسب محصولات حاوی سدیم لوریل سولفات (SLS) در حال حاضر دنبال می شود ، سازمان حفاظت محیط زیست هیچ عوارض جانبی نامعقولی را برای استفاده از سدیم لوریل سولفات پیدا نکرده است.

موارد استفاده سدیم لوریل سولفات در سموم دفع آفات: معمولاً به عنوان کمکی یا هم افزایی با داروهای ضد میکروب و حشره کش ، با برخی فعالیت ها استفاده می شود.

سدیم لوریل سولفات در فرمولاسیون ها و ترکیبات: سدیم لوریل سولفات معمولاً به عنوان سورفاکتانت و امولسیون کننده در بسیاری از محصولات فرموله شده استفاده می شود. سدیم لوریل سولفات به عنوان یک ماده فعال در محصولات سموم دفع آفات استفاده می شود همچنین ممکن است به عنوان ویروس کش همراه با اسید سیتریک و اسید مالیک استفاده شود.

سدیم لوریل سولفات با اتوکسیلاسیون الکل دودسیل تهیه می شود که به صورت صنعتی از روغن هسته خرما یا روغن نارگیل تولید می شود. اتوکسیلات حاصل به نیم استر اسید سولفوریک تبدیل می شود که با تبدیل به نمک سدیم خنثی می شود. سورفکتانت مربوط به سدیم لوریل سولفات (همچنین به عنوان سدیم دودسیل سولفات یا SDS شناخته می شود)، اما بدون مرحله اتوکسیلاسیون تولید می شود.

از سدیم لوریل سولفات در طیف گسترده ای از  مواد به عنوان عامل مرطوب کننده استفاده می شود ، به عنوان مثال به عنوان یک ماده مرطوب کننده در مایعات خوراکی و خمیر دندان ها و به عنوان یک ماده امولسیون کننده در دوزهای موضعی مانند کرم ها ، پماد ها و شامپوهای دارویی استفاده می شود.. اکثریت قریب به اتفاق اشکال دوز با استفاده از سدیم لوریل سولفات به عنوان ماده کمکی قرص و کپسول است که در آن به عنوان روان کننده و / یا ماده آزاد کننده استفاده می شود. از آنجا که هیچگونه عوارض جانبی گزارش شده در مورد سدیم لوریل سولفات هنگام استفاده به عنوان ماده جانبی در قرص ها و کپسول ها وجود ندارد ، دامنه ارزیابی ایمنی به محصولات دارویی اعمال شده بر روی پوست یا پوست سر مانند کرم ها ، پمادها ، ژل ها و شامپوها که حاوی سدیم لوریل سولفات هستند محدود می شود.

در محصولات دارویی ، سدیم لوریل سولفات دارای تعدادی کاربرد به عنوان یک ماده امولسیون کننده ، عامل رها ساز ، تقویت کننده نفوذ، ماده حل کننده ، روان کننده قرص و کپسول است. این ماده برای روش تزریقی توصیه نمی شود. محصولات پزشکی مجاز حاوی سدیم لوریل سولفات از 0.15٪ (به عنوان مثال کرم) تا 25٪ (شامپوهای دارویی) است.

سدیم لوریل سولفات یک سورفاکتانت است که به طور گسترده ای در مواد آرایشی استفاده می شود. بیشتر از روغن پالم تولید می شود. این ماده از کف و مواد شوینده بسیار قوی برخوردار است ، اما به دلیل اثر بسیار تحریک کننده و خشک کنندگی آن بر روی پوست مورد انتقاد قرار می گیرد ، به طوری که کمتر در ژل های دوش و محصولات حمام یافت می شود. تولید کنندگان ترجیح می دهند از نسخه اتوکسیله (SLES = سولفات سدیم لوریت) با مواد ساینده کمتر یا مواد نرم کننده دیگر استفاده کنند. با این حال ، در خمیر دندان ها برای بزرگسالان (57٪ حاوی آن) و کودکان (42٪) بسیار وجود دارد. سدیم لوریل سولفات در صورت استفاده عادی برای پوست فرد خورنده نیست و هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد سدیم لوریل سولفات باعث ریزش مو می شود.

ویژگی های فیزیکی و شیمیایی لوریل سولفات

ویژگی های فیزیکی و شیمیایی لوریل سولفات
ویژگی هامقدار/ اندازه
فرمول مولکولیC12H25NaO4S
وزن مولکولی288.38
درصد ترکیباتC: 49.98%; H: 8.74%; Na: 7.97%;
O:22.19%; S: 11.12%
حالت فیزیکی در دمای اتاقکریستال یا پرک
رنگسفید یا کرمی
بوبوی ضعیف مواد چرب
دانسیته0.6 g/cm3
نقطه ذوب204°-207°C
نقطه جوش588°C
حلالیت1g/10 ml water
فشار بخار1.1 x 10-12 mm Hg at 25°C
pHخنثی تا قلیایی (8.5-11.0 in a 1%
aqueous solution)
ضریب اکتانول آب1.6
ویسکوزیتهمشخص نشده اما انتظار می رود نزدیک به ویسکوزیته آب باشد
امتزاج پذیریموردی مشاهده نشده
اشتعالغیر قابل احتراق
پایداری در انبارپایدار بالای یک سال
خوردگیموردی مشاهده نشده

سدیم لوریل سولفات (SLS) کشش سطحی آب را کاهش می دهد. هنگامی که گرم می شود تا تجزیه شود ، اکسیدهای گوگرد سمی آزاد می شود. سولفات لوریل در انجام واکنش های کاتالیزوری بر روی ساختارهای شیمیایی پیچیده با سدیم لوریل سولفات مقایسه می شود. هر دو سرعت واکنش را افزایش می دهند، تاثیری که در حضور الکل های مختلف کاهش می یابد. سدیم لوریل سولفات به طور مداوم نسبت به لوریل سولفات دارای درجه تفکیک بالاتری است.

سدیم لوریل سولفات به دلیل رهاسازی در استفاده روزمره از شوینده ها و شامپوها در خانه ، و آزاد شدن حاصل از فرآوری های صنعتی مانند تولید منسوجات ، معمولاً در فاضلاب و پساب یافت می شود. سدیم لورسل سولفات (SLS) با توجه به اینکه متداول ترین سورفاکتانت موجود در سیستم های تصفیه فاضلاب است ، تجزیه بیولوژیکی و تاثیری که بر تخریب زیستی سایر مواد دارد ، به طور گسترده مورد بررسی قرار گرفته است.

سدیم لوریل سولفات به سرعت در محیط زیست و در شرایط آزمایشگاهی به راحتی قابل تجزیه است. با این حال ، شرایطی که به راحتی در محیط زیست قابل تجزیه است ، تحت عوامل مختلفی مانند دما ، نور خورشید ، pH ، هوادهی و فعالیت بیولوژیکی قرار دارد. علاوه بر این ، سدیم لوریل سولفات (SLS) و سایر سورفاکتانت ها می توانند از تجزیه بیولوژیکی مواد زیست تخریب پذیر به راحتی در محیط ، به ویژه نشاسته جلوگیری کنند. به دلیل کاربرد گسترده و خواص تخریب قابل درک ، از آن به عنوان معیاری برای مقایسه تجزیه بیولوژیکی سایر سورفکتانت ها استفاده می شود.

کارایی سدیم لوریل سولفات

سدیم لوریل سولفات  به عنوان یک سورفاکتانت ، ماده پراکنده ساز (دیسپرسنت) و هم افزایی با سایر ترکیبات فرمولاسیون در آفت کش ها استفاده می شود. بیشتر این کاربردها شامل حشره کش ها ، علف کش ها و قارچ کش های ثبت شده ای است که از شرط ثبت معاف نیستند. سدیم لوریل سولفات در این زمینه در بین سموم کم خطر استثنایی است. سدیم لوریل سولفات در تهیه داروها به عنوان یک امولسیون کننده در ساخت لاستیک های مصنوعی ، رزین ها و پلاستیک ها ، محصولات دوش با کیفیت بالا ، شامپوها ، ضدعفونی کننده های دست و ضد عفونی کننده ها استفاده می شود.

سدیم لوریل سولفات (SLS) دارای خواص ضد باکتری و ضد میکروبی است که این ویژگی در جلوگیری از رشد پاتوژن های مضر و بیماری زا موثر است. سدیم لوریل سولفات در از بین بردن عوامل میکروبی (تک یاخته ها ، قارچ ها ، باکتری ها و ویروس ها) دهانشویه ها ، صابون های دست و سایر محصولات مراقبت از دهان استفاده می شود. سدیم لوریل سولفات (SLS) معمولاً در دسترس است و عنصری است که در مواد تمیز کننده با کیفیت، در ظرفیت های مختلف استفاده می شود.

سدیم لوریل سولفات به خاصیت کف محصولات مانند شامپو حمام و حباب کمک می کند. طبق پانل علمی استفاده از سدیم لوریل سولفات در به طور نرمال در محصولات مراقبت شخصی ایمن است. EPA همچنین سدیم لوریل سولفات را به عنوان یک ماده ایمن در محصولات بهداشتی با استفاده روزمره ذکر کرده است.

سدیم لوریل سولفات یک ماده رایج در خمیردندان است زیرا به کف خمیر دندان کمک می کند و به دفع مواد غذایی از دندان کمک می کند. انجمن دندانپزشکی آمریکا سدیم لوریل سولفات را به عنوان ماده ای که می تواند به بهبود سلامت دهان و دندان کمک کند ، ذکر کرده است.

فروش سدیم لوریل سولفات

شرکت دکتر کمیکال تامین کننده مواد شیمیایی مورد نیاز صنایع مختلف می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید مواد شیمیایی و قیمت با کارشناسان بخش فروش در تماس باشید.

اکنون تماس بگیرید

مقالات مرتبط

مروری بر بازار متا بی سولفیت سدیم

, , , , , ,
متابی سولفیت سدیم یک جامد سفید و دانه ای است. در صنعت خمیر و کاغذ، صنعت عکاسی ، صنعت تصفیه آب و فاضلاب و در صنایع مختلف دیگر به عنوان سفید کننده یا دکلره استفاده می شود. متابی سولفیت سدیم (Na2S2O5) به صورت پودر سفید تولید و به فروش می رسد. متابی…
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]