حلال 402

حلال ۴۰۲ یا وایت اسپریت، همچنین به‌عنوان ترپنتین (turpentine) معدنی، جانشین ترپتین نفتی شناخته می‌شود، یک مایع معمول حاصل از نفت است که به‌عنوان حلال آلی رایج در صنایع رنگ، نقاشی و ساختمانی استفاده می‌شود. همچنین انواع خاصی از مواد معدنی از جمله حلال استودارد و نفتا حلال (نفت) نیز وجود دارد. از مواد معدنی غالباً به‌عنوان تینر رنگ و یا به‌عنوان مؤلفه‌ای از آن استفاده می‌شود، هرچند که تینر رنگ دسته گسترده‌تری از حلال است.

حلال ۴۰۲ چیست؟

حلال ۴۰۲ ترکیبی از هیدروکربن‌های آلیفاتیک، زنجیره باز یا حاوی اشباع C7 تا C12 است، وایت اسپریت در آب نامحلول است و به‌عنوان یک حلال استخراج، به‌عنوان یک حلال تمیزکننده، به‌عنوان حلال دفع‌کننده و به‌عنوان حلال در آئروسل‌ها، رنگ‌ها، مواد نگهدارنده چوب، لاک و محصولات آسفالت استفاده می‌شود.

در اروپای غربی حدود ۶۰ % از کل مصرف حلال ۴۰۲ در رنگ‌ها، لاک‌ها و استفاده می‌شود. وایت اسپریت پرمصرف‌ترین حلال در صنعت رنگ است. در مصارف خانگی نیز معمولاً برای تمیزکردن برس‌های رنگی پس از استفاده، تمیزکردن قطعات و ابزار خودکار، به‌عنوان مایع استارت برای کوره‌های زغال‌سنگ، برای ازبین‌بردن باقی‌مانده چسب از سطوح غیر متخلخل و بسیاری کارهای دیگر معمول استفاده می‌شود.

گریدها و انواع وایت اسپریت

سه نوع مختلف و سه گرید مختلف وایت اسپریت وجود دارد. نوع حلال اشاره به این دارد که آیا حلال به‌تنهایی در معرض هیدرو سولفورزدایی (حذف گوگرد) قرار گرفته است (نوع ۱)، یا استخراج حلال (نوع ۲) یا هیدروژناسیون (نوع ۳) انجام شده است.

هر نوع شامل سه درجه است: درجه فلش پایین، درجه معمولی و درجه فلش بالا (فلش به نقطه اشتعال اشاره دارد). درجه توسط نفت خام مورداستفاده به‌عنوان ماده شروع و شرایط تقطیر تعیین می‌شود.

علاوه بر این نوع ۰ وجود دارد که به‌عنوان کسری از تقطیر بدون تصفیه بیشتر تعریف شده است که عمدتاً از هیدروکربنه‌ای C9 تا C12 اشباع با دامنه جوش ۱۴۰-۲۰۰ درجه سانتیگراد (۲۸۴-۳۹۲ درجه فارنهایت) تشکیل شده است.

حلال استودارد مخلوط خاصی از هیدروکربن‌ها است، به طور معمول بیش از ۶۵ % هیدروکربن‌های C10 یا بالاتر که در سال ۱۹۲۴ توسط پاک‌کننده خشک آتلانتا WJ Stoddard و Lloyd E. Jackson از انستیتوی تحقیقات صنعتی ملون به‌عنوان یک ماده با اشتعال‌پذیری کمتر، تولید شد.

در استرالیا، وایت اسپریت معمولاً تحت عنوان عمومی شلیت فروخته می‌شود و از آلکان‌های C6 تا C10 راست زنجیر تشکیل شده و آن را به‌عنوان نفتا خالص طبقه‌بندی می‌کنند. برای سوخت و تمیزکردن استفاده می‌شود.

کاربرد وایت اسپریت

کاربرد وایت اسپریت

کاربرد حلال ۴۰۲

حلال ۴۰۲ نوعی از حلال به‌دست‌آمده از تقطیر نفتی است که به‌عنوان تینر رنگ و حلال ملایم استفاده می‌شود. در صنعت، از آن برای تمیزکردن و دفع قطعات و قطعات ماشین‌آلات همراه با روغن برش به‌عنوان نخ برش و استفاده مجدد از روغن استفاده می‌شود.

وایت اسپریت جایگزینی ارزان‌قیمت بر پایه روغن برای ترپنتین‌های گیاهی است. معمولاً به‌عنوان تینر رنگ برای برس‌های پاک‌کننده روغنی و تمیزکننده روغن و به‌عنوان یک حلال آلی در کاربردهای دیگر مورداستفاده قرار می‌گیرد. ترپنتین معدنی از نظر شیمیایی بسیار متفاوت از ترپنتین است که عمدتاً از پینن تشکیل شده است و دارای خواص حلالی نامطلوبی است.

هنرمندان از وایت اسپریت به‌عنوان جایگزینی برای ترپنتین استفاده می‌کنند، زیرا این ماده اشتعال‌پذیری و سمیت کمتری دارد. به دلیل تعامل با رنگ‌دانه‌های موجود در رنگ‌های روغنی، هنرمندان به گرید بالاتری از حلال ۴۰۲ نسبت به بسیاری از کاربران صنعتی، از جمله عدم وجود کامل گوگرد باقیمانده، احتیاج دارند.

اسپریت معدنی دارای بوی نامطبوع نفت سفید است. تولیدکنندگان مواد شیمیایی نسخه‌ای زاسپریت معدنی کم بو تولید کرده‌اند که حاوی مقدار کمتری از هیدروکربن‌های کوتاه زنجیر بسیار فرار است. اسپریت معدنی بی بو بیشتر برای ازبین‌بردن ترکیبات معطر سمی‌تر تصفیه شده است و برای کاربردهایی مانند رنگ روغنی توصیه می‌شود، در جایی که انسان ارتباط نزدیکی با حلال دارد.

در چاپ صفحه از اسپریت معدنی اغلب برای تمیزکردن پس از چاپ با جوهرهای روغنی و پلاستیکول استفاده می‌شود. از آنها همچنین برای تینرجوهرهایی که در ساخت تک‌رنگ استفاده می‌شود، استفاده می‌شود.

اگرچه از حلال ۴۰۲ به طور معمول به‌عنوان سوخت به بازار عرضه نمی‌شود، می‌توان به‌عنوان جایگزینی برای نفت سفید در اجاق‌های قابل‌حمل استفاده کرد، زیرا این ماده صرفاً یک درجه سبک‌تر از نفت سفید است. نمی‌توان از آن به‌عنوان جایگزینی برای گاز سفید استفاده کرد. سوخت بنزین بسیار فرارتر است.

وایت اسپریت یک عنصر اصلی در برخی از افزودنی‌های سوخت / روغن محبوب خودرو، مانند روغن است، زیرا آنها قادر به حل کردن لاک و لجن هستند.

فروش مواد اولیه رنگ و رزین با کیفیت مرغوب از شرکت دکتر کمیکال

وایت اسپریت در سیالات آنتی‌ باکتریال برای چوب

ضدعفونی‌کننده چوب – ضدعفونی‌کننده چوب در آب یا وایت اسپریت حل می‌شود که با موفقیت، میکروارگانیسم‌هایی را که باعث پوسیدگی و سایر فرایندهای منفی چوب می‌شوند، از بین می‌برد و در شرایط عملیاتی مختلف از آن محافظت می‌کند. ضدعفونی‌کننده‌ها به دو گروه اصلی تقسیم می‌شوند: ضدعفونی‌کننده‌های پیشگیرانه و برنامه راه‌حل‌های ضدعفونی‌کننده.

بیشتر بخوانید: ضد عفونی کننده های شیمیایی

وایت اسپریت در صنعت رنگ

وایت اسپریت در صنعت رنگ

وایت اسپریت در صنعت رنگ

حلال ۴۰۲ به‌عنوان یک حلال در صنعت رنگ استفاده می‌شود. این ماده به‌عنوان حلال بعضی از لاستیک‌ها، آلكیدهای چرب اپوکسی استفاده می‌شود که غالباً در تولید و دریافت لاک‌های روغنی رقیق شده استفاده می‌شود. اگرچه اثربخشی استفاده از آن تا حدودی کاهش‌یافته است، اما جایگزینی جزئی از این حلال معمولی یا استفاده از آنها در مواد رنگ باعث افزایش خاصیت بهداشتی پوشش‌ها می‌شود.

استفاده از وایت اسپریت اجازه می‌دهد تا به میزان قابل‌توجهی مصرف رنگ‌ها را کاهش داده و این حلال نفتی هیچ‌گونه تأثیری بر پوشش رنگ ندارد. مواد رنگ و لاک عمدتاً برای پوشش فلز، چوب، پلاستیک استفاده می‌شود و به آنها پایداری، استحکام و چسبندگی خوبی می‌بخشد. اساس تولید رنگ و لاک‌ها، وایت اسپریت (تینر رنگ مصنوعی) است.

قیمت مطلوب حلال ۴۰۲ و اطلاعات ایمنی به نوبه خود، تقاضای زیادی برای این محصول ایجاد می‌کند. برای اطمینان از وجود محصولات موردنیاز در بازار، باید به‌عنوان ماده اولیه (MSDS حلال ۴۰۲ بی بو) توجه شود. برای تولید رنگ‌ها از روغن‌های گیاهی، حلال‌ها، وایت اسپریت، رزین‌های نازک مصنوعی، رزین‌های طبیعی و مصنوعی، رقیق‌کننده‌ها، پلاستیک‌سازها و سایر مواد تشکیل‌دهنده استفاده می‌شود.

وایت اسپریت به‌ عنوان پاک کننده گریس از سطوح فلزی

قبل از رنگ‌آمیزی سازه‌های فلزی، اتصالات، تجهیزات صنعت و سایر موارد از حلال ۴۰۲ برای خردکردن / تمیزکردن استفاده می‌کنند. همچنین این حلال سطح گریس را تمیز می‌کند، اما فیلمی را به جا می‌گذارد که خواص چسب سطح را تخریب می‌کند.

کاربرد حلال ۴۰۲ در آماده‌ سازی قیر، شیل و مستر بام‌ های لاستیک اتومبیل

روشی برای تهیه ماستیک قیر شامل مخلوط کردن در میکسر قیر گرم، تالک، چسب‌های لاستیکی بر اساس نسبت لاستیک طبیعی و حلال ۴۰۲ در یک محدوده از پیش تعیین شده. حلال ۴۰۲ همچنین روغن‌های معدنی، قیر، و رزین را به‌خوبی حل می‌کند و قیمت محصول نهایی را در مقایسه با سایر حلال‌ها بالا نمی‌برد.

کاربرد وایت اسپریت برای انحلال خمیرهای صیقل دهنده و آسیاب

تکه‌ای از خمیر جامد به مقدار کمی در حلال ۴۰۲ محلول است و بر روی دیسک اعمال می‌شود که می‌توانید جزئیات جلا را شروع کنید. برگه اطلاعات ایمنی آن به دلایل سازگاری شیمیایی حلال و مواد صیقلی جداگانه انتخاب می‌شود. از خمیرهای پرداخت نه‌تنها در مباحث فنی، بلکه در هنر و سرگرمی نیز استفاده می‌شود و ازآنجاکه توجه خاصی به کیفیت فرایند تولیدکننده می‌شود، در این حالت باید از وایت اسپریت معطر کم‌رنگ یا وایت اسپریت بی بو استفاده کرد.

مشخصات فنی حلال 402

آنالیز حلال 402

آنالیز حلال 402

برای خرید مواد شیمیایی صنعتی و فروش حلال ۴۰۲ در صنایع متعدد می‌توانید با شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیکال در ارتباط باشید و از شماوره تخصصی بهترین بهره را ببرید.

[کل: 1 میانگین: 5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *