جلوگیری از خوردگی با اصلاح محیط خورنده

حذف عوامل خورنده از محیط

به منظور حذف عوامل خورنده از محیط می توان از روش های زیر بهره برد:

  • حذف اکسیژن از آب و هوا، از طریق تقلیل فشار محیط یا با عبور گاز ازت و یا افزودن مواد شیمیایی مانند سولفیت یا هیدرازین. البته در این مورد غلظت مناسب با توجه به شرایط محیط عامل مهمی است که در حذف اکسیژن تاثیر دارد.
  • حذف اسیدها از محیط، با خنثی کردن آن از طریق افزودن مواد شیمیایی مانند اکسید کلسیم.
  • حذف املاح موجود در آب، به کمک تعویض کننده های یونی یا اسمز معکوس به منظور تقلیل قابلیت هدایت الکتریکی.
  • حذف نسبی بخار آب از محیط، با استفاده از خشک کننده ها از جمله سیلیکاژل.
  • کاهش درجه حرارت محیط، حدود 6الی7 درجه پایین تر از سایر نقاط به منظور کاهش رطوبت نسبی محیط.
  • حذف ذرات جامد معلق در آب و هوا، توسط صافی های تصفیه و فیلتر های گاز و دوده.

افزودن مواد شیمیایی ضدخوردگی

ضدخوردگی ماده ای است که افزودن آن به محیط خورنده باعث کاهش سرعت خوردگی می شود. این تاثیر می تواند با کاهش سرعت هریک از واکنش های کاتدی یا آندی خوردگی باشد. ضدخوردگی آندی پلاریزاسیون واکنش های آندی را افزایش می دهد و لذا پتانسیل خوردگی به سمت مقادیر مثبت جابجا می شود. و ضدخوردگی کاتدی ، خوردگی را در پتانسیل های منفی تر امکان پذیر می سازد. از جمله بازدارنده های آندی می توان به کرومات، نیتریت، مولیبدات، تنگستات، ارتوفسفات، سیلیکات و بنزوات اشاره کرد. و از جمله بازدارنده های کاتدی می توان از جیوه، پلی فسفات، آمینو اتیلن فسفات و … نام برد. 

انواع ضدخوردگی

ضدخوردگی آندی

ضدخوردگی های آندی، آنیون هایی هستند که به سمت آند مهاجرت می کنند تا شرایط لازم جهت ایجاد رکود در سطح آند فراهم کنند و غالبا این تاثیر را از طریق اکسیژن حل شده انجام می گذارند. ضدخوردگی آندی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد اما برخی ویژگی های آن نامطلوب است. به طور مثال هرگاه مقدار ضدخوردگی در محیط، به اندازه کافی برای پوشش سراسر سطح آند نباشد، احتمال تشکیل یک آند با سطح کوچک و کاتد با سطحی بزرگ و در نتیجه وقوع خوردگی حفره ای افزایش می یابد.

تولیل تری آزول Tolyl triazole


کیسه 25 کیلویی
فروش انواع ضدخوردگی مورد نیاز صنایع مختلف، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

ضدخوردگی ارتوفسفات

ضدخوردگی ارتوفسفات باعث افزایش خاصیت قلیایی آب می شود. و در صورتی که آب به لحاظ دارا بودن کلسیم سخت باشد، وجود ضدخوردگی ارتوفسفات به تشکیل لایه های محافظ نیز کمک می کند. این لایه های محافظ عموما شامل کربنات کلسیم، اکسیدهای آهن و مقادیری فسفات می باشد.

ضدخوردگی سیلیکات

ضدخوردگی سیلیکات هم به عنوان قلیایی کننده محیط و هم به عنوان ضدخوردگی آندی عمل می کند. ضدخوردگی سیلیکات در آب های سخت نسبت به ضدخوردگی فسفات کارکرد موثرتری دارد.

بنزو تری آزول Benzotriazole


کیسه 25 کیلویی
فروش انواع ضدخوردگی مورد نیاز صنایع مختلف، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

ضدخوردگی نیترات

ضدخوردگی نیترات بر خلاف ضدخوردگی سیلیکات و ضدخوردگی ارتوفسفات علاوه بر تاثیر روی آب های سخت برای جلوگیری از خوردگی در آب های نرم هم موثر خواهد بود. ضدخوردگی نیترات نوعی بازدارنده اکسیدکننده است که محصولات خوردگی را اکسید می کند. همچنین از نیتریت ها به صورت امولسیون های روغن در آب جهت جلوگیری از زنگ زدن قطعات پس از نظافت، استفاده می شود.

ضدخوردگی کرومات

ضدخوردگی کرومات نیز نوعی از ضدخوردگی های اکسیدکننده به شمار می آید که علاوه بر اکسیداسیون محصولات خوردگی و تبدیل آن ها به اجسام نامحلول، نوعی ورقه های محافظ نیز تشکیل می دهد. ضدخوردگی کرومات در محیط های آبی به خوبی از ایجاد خوردگی جلوگیری می کند.


بشکه 200 کیلویی / گالن 20 کیلویی
فروش ضدخوردگی HEDP مورد نیاز صنایع مختلف، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

ضدخوردگی بنزوات

بسیاری از آنیون های آلی خاصیت ضدخوردگی دارند. و از بین آن ها اسید بنزوئیک یکی از موثر ترین ضدخوردگی ها می باشد. ضدخوردگی بنزوات، اکسیدکننده نیست و جز ضدخوردگی های آنیونی می باشد.

ضدخوردگی کاتدی

ضدخوردگی کاتدی، کاتیونی است که به سمت کاتد مهاجرت کرده در آنجا کاهش پیدا کرده و در سطح کاتد رسوب می کند. و از این طریق انجام واکنش در سطح کاتد را با مشکل مواجه کرده و مانع خوردگی می شود. پلی فسفات هایی که به عنوان ضدخوردگی لوله های حاوی آب جوش به فروش می رسند نوعی ضدخوردگی کاتدی محسوب می شوند.

ضدخوردگی آلی (بازدارنده های جاذب)

ضدخوردگی های آلی که برای مقابله با خوردگی فلزات استفاده می شوند از همان نوع موادی هستند که در آبکاری به عنوان مواد براقی کاربرد دارند. این نوع مواد اکثرا دارای ازت یا گوگرد هستند. این مواد در پتانسیل خوردگی فلز جذب سطح فلز شده و مکان های فعال را اشغال می کنند. و بدین ترتیب مانع اجرای واکنش در سطح آند و کاتد می شوند.

ضدخوردگی مخلوط

مخلوط های ضدخوردگی غالبا حاوی یک ضدخوردگی اکسیدکننده و یک بازدارنده غیراکسیدکننده کم محلول هستند. افزایش همزمان دو نوع ماده ضدخوردگی، خاصیت بازدارندگی را به طور قابل ملاحظه ای افزایش می دهد. به علاوه احتمال خوردگی حفره ای را در اثر کمبود غلظت یک نوع ضدخوردگی، از بین می برد.

ضدخوردگی گازی

ضدخوردگی گازی به منظور جلوگیری از اثرات خوردگی در محیط های بسته نظیر انبارهای نگهداری قطعات استفاده می شوند. این نوع ضدخوردگی ها شامل نیتریت ها، آمین های حلقوی یا آلیفاتیک نسبتا فرار می شود. از ضدخوردگی های فرار، نظیر مورفولین در کندانسورها و کمپرسورها استفاده می شود.

ضدخوردگی محلول در روغن

قطعات و تاسیسات فلزی که روغن کاری و گریس کاری می شوند برای مقابله بهتر با خوردگی به مواد موثرتری نیازدارند. به همین دلیل ضدخوردگی را به روغن یا گریس می افزایند. ضدخوردگی هایی که به صورت محلول در روغن استفاده می شوند می تواند از نوع ضدخوردگی اکسیدکننده یا از نوع ضدخوردگی جاذب و یا مخلوطی از هردو باشد.

قبل از انتخاب ضدخوردگی مناسب باید به چه نکاتی توجه کرد؟

بازدارند هایی که به طور عمده مصرف فراوان دارندمعمولا مخلوط هایی شامل چندین نوع ضدخوردگی هستند که هر ترکیب را به دلیل خاصیتی که شدیدتر اعمال می کند و مورد نیاز یک شاخه از صنعت می باشد، انتخاب می شود. در ادامه برخی از نکات کلی که قبل از انتخاب ترکیب ضدخوردگی مناسب برای یک محیط خاص، باید به ان توجه کرد بررسی شده است:

  • با توجه به اینکه مواد ضدخوردگی ابتدا ذخیره و سپس مصرف می شوند، لذا ترکیب ضدخوردگی بایدبتواند تا دمای پایین (-30 درجه سانتیگراد) به صورت مایع باقی بماند.
  • چون قابلیت انحلال ضدخوردگی به ماهیت محیط بستگی دارد لذا بر حسب اینکه مصرف کننده ضدخوردگی را در محیط آبی یا آلی استفاده می کند باید ضدخوردگی مناسب به او پیشنهاد گردد.
  • استفاده از ضدخورگی نباید باعث بروز مشکلات بعدی شود. یکی از این مشکلات احتمال ایجاد امولسیون آب و ترکیب هیدروکربنه است که باید آن را در نظر گرفت. طبیعی است که به دلیل ماهیت متفاوت مواد نفتی و یا گازهای طبیعی موجود در چاه ها  و مخازن ذخیره طبیعی، ماهیت مواد ضدخوردگی بکار گرفته شده نیز تغییر پیدا می کند. از جمله عواملی که باید مورد توجه قرار گیرند می توان به نوع سیستم اعم از چاه نفتی یا چاه گاز، سیستم تزریق آب، حضور یا عدم حضور H2S در نفت یا گاز و … اشاره کرد.

فرمولاسیون و مشاوره در زمینه مواد شیمیایی ضدخوردگی

شرکت دکتر کمیکال تامین کننده مواد شیمیایی ضدخوردگی مورد نیاز صنعت می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید مواد شیمیایی و قیمت با کارشناسان بخش فروش در تماس باشید.

اکنون تماس بگیرید

مقالات مرتبط

خوردگی چیست

خوردگی چیست – عوامل موثر بر خوردگی

خوردگی چیست؟ خوردگی فرایندی کاملاً طبیعی است که از واکنش های فیزیکی شیمیایی ماین فلز و محیط اطراف به وجود می آید... شرکت دکتر کمیکال تامین کننده مواد شیمیایی ضد خوردگی مورد نیاز صنعت می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید مواد…
خوردگی فلزات

بررسی مکانیسم خوردگی فلزات

شرکت مواد شیمیایی دکتر کمیکال تامین کننده مواد شیمیایی ضدخوردگی مورد نیاز صنعت می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید مواد شیمیایی و قیمت با کارشناسان بخش فروش در تماس باشید. 02166568403 تماس فروش تولیل تری آزول فروش بنزو تری آزول…
hedp

اتیدرونیک اسید یا HEDP ماده ای موثر در تصفیه آب

, ,
برای خرید مواد شیمیایی و هیدروکسی اتیل دی فسفونیک اسید در صنایع متعدد می‌توانید با شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیکال در ارتباط باشید. 02166568403 تماس اتیدرونیک اسید چیست؟ فسفونات‌ها ترکیبات شناخته شده‌ای هستند که دارای پیوند اسید لویی…
برج خنک کننده

برج خنک کننده و عیب یابی برج خنک کن

,
خرید انواع ماده‌های شیمیایی برای کنترل قارچ، باکتری، جلبک‌های تشکیل‌دهنده لجن در سیستم خنک کننده، فاضلاب، سیستم استخراج نفت و گاز و دیگر صنایع: خرید ایزوتیازولینون خرید dbnpa فروش hedp برای فروش مواد شیمیایی در صنایع متعدد می‌توانی…
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]