تولیل تری آزول ، مکانیسم عملکرد و کاربردها

تولیل تری آزول یک ماده شیمیایی تثبیت کننده آب است که با چسبیدن به قطعات فلزی و سطوح ماشین آلات از خوردگی جلوگیری می کند تا از بی ثباتی ساختار مولکولی فلز توسط آب جلوگیری کند. تولیل تری آزول یک سد الکتروشیمیایی ایجاد می کند که به اندازه کافی ضخیم است تا از مواد شیمیایی خورنده جلوگیری کند. این سد بسیار بادوام است و از پایداری اکسیداتیو و حرارتی مطلوبی برخوردار است.

سد محافظ طولانی مدت ایجاد شده توسط تولیل تری آزول ، مایعات فرآیند یا مواد فلزی سیستم های لوله کشی را آلوده نمی کند. اگرچه تولیل تری آزول شبیه بنزوتری آزول، یکی دیگر از بازدارنده‌های خوردگی است، اما حاوی یک گروه متیل اضافی است که آن را در برخی از حلال‌های آلی محلول می‌کند.

تولیل تری آزول به ویژه برای مس خالص و آلیاژهای مس مناسب است زیرا در تماس با فلزات دیگر از مس در برابر خوردگی گالوانیکی محافظت می کند. تولیل تری آزول همچنین از کبالت، نقره و روی محافظت می کند. همچنین تولیل تری آزول ممکن است برای محافظت از آلومینیوم و فولاد در برابر خوردگی در صورت ترکیب با سایر مواد شیمیایی بازدارنده خوردگی استفاده شود. مس، برنج و اجزای آلیاژ مس معمولاً در سیستم‌های آب صنعتی استفاده می‌شوند. برج های خنک کننده و غیره. تولیل تری آزول معمولاً به سیستم های آب صنعتی اضافه می شوند تا از انحلال مس در سطوح سیستم جلوگیری کنند.. تولیل تری آزول  برای ایجاد یک فیلم بازدارنده خوردگی محافظ روی سطح فلز در حضور بایوسایدهای اکسید کننده استفاده می شود. برای سیستم های خنک کننده که در آن بایوسایدهای اکسید کننده مانند کلر، هیپوکلریت و هیپوبرومیت برای کنترل فعالیت میکروبیولوژیکی استفاده می شود، تولیل تری آزول بهترین انتخاب برای کنترل خوردگی است.

تولیل تری آزول دارای نقطه ذوب نسبتاً بالایی 83 درجه سانتیگراد و نقطه جوش 317 درجه سانتیگراد است که آن را برای کاربردهای دمای اتاق و کاربردهایی با دمای کمی بالا ایده آل می کند.

تولیل تری آزول مشتق شده از بنزوتری آزول (BTA)، دارای یک گروه متیل اضافی است که به حلقه بنزن متصل است. بنابراین، تولیل تری آزول مخلوطی از 4- و 5-methyl-1H-benzotriazole است. خواص هیدروفوبیک شاخه متیل تولیل تری آزول که به حلقه بنزن متصل است، منجر به عملکرد بهتر تولیل تری آزول در مهار خوردگی مس و آلیاژهای مس می شود. اگرچه رفتار بازدارندگی خوردگی تولیل تری آزول ظاهراً مشابه بنزوتری آزول است، اما اطلاعات کمی در مورد عملکرد دقیق آن در مهار خوردگی وجود دارد. این گروه متیل اضافی، خواص رنگ یا بوی بنزوتری آزول را به طور قابل توجهی تغییر نمی دهد و بنابراین، تولیل تری آزول باید همان رنگ و بو یا به عبارت دیگر عدم وجود رنگ و بو مشابه بنزوتری آزول که سفید و بی بو را داشته باشد. در واقع، بر اساس فراریت بالاتر، بنزوتری آزول باید بوی بیشتری نسبت به تولیل تری آزول نشان دهد. تنها تفاوت این واقعیت است که بنزوتری آزول از ارتوفنیلن دی آمین (OPD)، یک ماده اولیه سنتز شده نسبتا خالص بدون هیچ ایزومر دیگر و ناخالصی قابل توجهی ساخته شده است، در حالیکه تولیل تری آزول از ارتو تولوئن دی آمین (o-TDA)، یک ناخالصی در صنعت پلی اورتان ساخته شده است. که حاوی ناخالصی های واکنشی مانند ایزومرهای تولویدین (ارتو، متا و پاراتولوئیدین) و ایزومرهای متا تولوئن دی آمین است که نمی توانند با نیتریت حلقه تری آزول تشکیل دهند.

علاوه بر این، تغییرات در شرایط واکنش می تواند منجر به سایر محصولات جانبی ناخواسته شود. اگر اسیدیته در واکنش خیلی زیاد باشد، واکنش دیازوتاسیون منجر به تشکیل ترکیبات آزو رنگی می شود. واکنش‌های ناقص منجر به ترکیبات آمینه معطر بدون واکنش یا محصولات اکسیداسیون آنها می‌شود و فرآیند تقطیر در دمای بالا نیز می‌تواند منجر به انحطاط بسیاری از ناخالصی‌های مولکولی بالا و ترکیبات افزایشی شود و در صورت عدم انجام صحیح ناخالصی‌های جدید تولید شود. برخلاف بنزوتری آزول، تولیل تری آزول را نمی توان به آسانی با تبلور از یک حلال خالص کرد و باید از تقطیر خلاء در دمای بالا یا روش های دیگر استفاده کرد. رنگ و بو عموماً باور و پذیرفته شده بود که تولیل تری آزول بدون بررسی و تفکر بیشتر بوی سوختگی دارد. این بوها بسیار نافذ بوده و میل زیادی به پوست و لباس انسان دارند و تا روزها باقی می مانند. رنگ و بو در تولیل تری آزول از ناخالصی های موجود در محصول ناشی می شود که از ایزومرهای تولویدین و متادی آمینو تولوئن هنوز در ماده اولیه o-TDA باقی مانده است. برخی از تولیدکنندگان نمی خواهند زمان و تلاش بیشتری را صرف تغییر فرآیندهای موجود خود کنند. اگر تولیل تری آزول از آب یا هر حلال مناسب دیگری تبلور مجدد یابد، تولیل تری آزول را می توان در واقع به شکل کریستال های سفید برفی که بو ندارند جدا کرد.تولیل تری آزول خالص و تمیز را می توان به صورت محلول نمک سدیم که شفاف و بی رنگ است مانند آب فرموله کرد.

تولیل تری آزول علاوه بر عدم وجود بو، اغلب بهبودهایی در کاهش خوردگی نشان می دهد. خواص بیشتر تولیل تری آزول که امروزه به صورت تجاری در دسترس است یا یک جامد سفید تا زرد کم رنگ است یا به شکل محلول نمک سدیم زرد کم رنگ تا کهربایی است. هر دو محصول فاقد بو هستند یا فقط بوی ضعیفی دارند. با این حال، تحت فشار قیمت، مقادیر زیادی همچنان به فروش می رسد که رنگ تیره و بوی بدی قوی دارند. در حالیکه لایه محافظ تولیل تری آزول می تواند توسط کلرید و سایر گونه های خورنده نفوذ کند، خود تولیل تری آزول در برابر اسیدها و قلیایی ها و در برابر بایوسایدهای اکسید کننده (مانند NaOCl) بسیار پایدار است و از بین بردن خود ماده شیمیایی بسیار دشوار است. تولیل تری آزول در آب تا 200 درجه سانتیگراد پایدار است و فقط با پرمنگنات پتاسیم می توان گروه متیل را به گروه کربوکسیل اکسید کرد. با این حال، بسیاری از بایوسایدهای اکسید کننده مانند کلریت ها و ناخالصی های موجود در تولیل تری آزول می توانند بدون تخریب تولیل تری آزول به لایه محافظ تولیل تری آزول نفوذ کنند و سطح مس و اکسید مس بیشتری را در معرض دید قرار دهند که سپس برای اتصال و محافظت از سطوح جدید به تولیل تری آزول بیشتری نیاز دارد. علاوه بر این، ناخالصی های تولیل تری آزول به راحتی با بسیاری از مواد شیمیایی اکسید کننده و با هیپوکلریت واکنش می دهند، این ترکیبات آمین معطر کلرامین هایی با بوی بسیار قوی تر تشکیل می دهند.

تشکیل یک لایه پلیمری محافظ، مس- تولیل تری آزول توسط جذب شیمیایی تولیل تری آزول روی سطح مس به عنوان مکانیسم مهار خوردگی تولیل تری آزول در نظر گرفته می شود. گروه های تری آزول از طریق جذب شیمیایی الکترون های غیر پیوندی اتم های نیتروژن به اتم های مس پیوند می خورند. نسبت مولی 1:1 برای تولیل تری آزول به مس در لایه جذب شده پذیرفته شده است.

تولیل تری آزول  کارایی بالایی برای مهار خوردگی نشان می دهد که حدود 91٪ برای فولاد ملایم با غلظت 0.07 M در 0.5 M HCl در دمای اتاق است. همچنین مشخص شده است که خواص بازدارندگی تولیل تری آزول تا دمای خاصی حفظ می شود که نشان می دهد می تواند سطح معینی از افزایش دما را تحمل کند. تجزیه و تحلیل سطح نشان دهنده تشکیل یک لایه آلی یکنواخت و پایدار بر روی سطح فلز در نتیجه جذب فیزیکی مولکول های تولیل تری آزول است که از سطح در برابر خوردگی توسط محلول HClمحافظت می کند. 

تولیل تری آزول برای استفاده به عنوان یک عنصر بی اثر در محصولات آفت کش های غیر غذایی مجاز می باشد. [EPA] بنزوتری آزول ها به عنوان واسطه های شیمیایی، بازدارنده های خوردگی مس و تثبیت کننده های فرابنفش استفاده می شوند. همچنین در کاربردهای عکاسی و در مایعات یخ زدایی هواپیما استفاده می شود.

مس و آلیاژهای مس به دلیل خواص عالی انتقال حرارت، به طور گسترده در سیستم های آب خنک کننده مدار باز و بسته استفاده می شوند. برای کنترل و کاهش خوردگی مس در این سیستم ها، صنعت تصفیه آب از بنزوتریازول (BTA) و تولیل تری آزول (TTA) به همراه مرکاپتوبنزو تیازول (MBT) به عنوان محصولات اصلی خود استفاده کرده است. با توجه به هزینه و عملکرد پایین تر، تولیل تری آزول در طول سال ها تبدیل به محصول اصلی شده است. با این کار، صنعت «بوی معمولی تولیل تری آزول» و «رنگ» آن را با وجود شکایات فراوان به عنوان یک واقعیت پذیرفته است. در حقیقت، تولیل تری آزول یک ترکیب سفید خالص است که هیچ بویی ندارد. بهبود فرآیند در سال های اخیر اکنون امکان تهیه تولیل تری آزول با کیفیت بالا را بدون “بوی معمولی” و “رنگ معمولی” با خواص محافظتی بهبود یافته در برابر خوردگی فراهم کرده است. این بو ناشی از ناخالصی هایی است که نه تنها نرخ خوردگی را افزایش می دهد، بلکه با اکسید کننده خاصی نیز واکنش نشان می دهد.

کاربرد تولیل تری آزول به عنوان ضدخوردگی

تولیل تری آزول معمولاً به عنوان یک بازدارنده خوردگی برای موارد زیر استفاده می شود:

 • خنک کننده های خودرو
 • مایعات ترمز
 • سیستم های خنک کننده آب در گردش
 • برج های خنک کننده
 • سیالات هیدرولیک
 • سیالات فلزکاری
 • خنک کننده های باند
 • روان کننده های تخصصی

تولیل تری آزول یک بازدارنده خوردگی پایدار است که یک لایه الکتروشیمیایی محافظ روی سطوح فلزی تولید می کند تا سرعت خوردگی را کاهش دهد. تولیل تری آزول می تواند انواع مختلفی از فلزات را در برابر خوردگی محافظت کند، اگرچه معمولاً از مس و آلیاژهای مس استفاده می شود.

شرکت دکتر کمیکال انواع مواد بازدارنده خوردگی از جمله تولیل تری آزول و بنزو تری آزول را به صنایع زیر ارائه می دهد:

 • کشاورزی
 • ساخت و ساز
 • لوازم آرایشی / مراقبت شخصی
 • خوردنیها و آشامیدنیها
 • جوهر / پوشش
 • روان کننده ها و گریس ها
 • کاغذ
 • داروسازی
 • پلاستیک ها
 • تصفیه آب

فروش تولیل تری آزول

تولیل تری آزول Tolyl triazole


کیسه 25 کیلویی
فروش انواع ضدخوردگی مورد نیاز صنایع مختلف، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

شرکت دکتر کمیکال تامین کننده مواد شیمیایی ضدخوردگی مورد نیاز صنعت می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید مواد شیمیایی و قیمت با کارشناسان بخش فروش در تماس باشید.

اکنون تماس بگیرید

مقالات مرتبط

خوردگی چیست

خوردگی چیست – عوامل موثر بر خوردگی

خوردگی چیست؟ خوردگی فرایندی کاملاً طبیعی است که از واکنش های فیزیکی شیمیایی ماین فلز و محیط اطراف به وجود می آید... شرکت دکتر کمیکال تامین کننده مواد شیمیایی ضد خوردگی مورد نیاز صنعت می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید مواد…
خوردگی فلزات

بررسی مکانیسم خوردگی فلزات

شرکت مواد شیمیایی دکتر کمیکال تامین کننده مواد شیمیایی ضدخوردگی مورد نیاز صنعت می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید مواد شیمیایی و قیمت با کارشناسان بخش فروش در تماس باشید. 02166568403 تماس فروش تولیل تری آزول فروش بنزو تری آزول…
hedp

اتیدرونیک اسید یا HEDP ماده ای موثر در تصفیه آب

, ,
برای خرید مواد شیمیایی و هیدروکسی اتیل دی فسفونیک اسید در صنایع متعدد می‌توانید با شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیکال در ارتباط باشید. 02166568403 تماس اتیدرونیک اسید چیست؟ فسفونات‌ها ترکیبات شناخته شده‌ای هستند که دارای پیوند اسید لویی…
برج خنک کننده

برج خنک کننده و عیب یابی برج خنک کن

,
خرید انواع ماده‌های شیمیایی برای کنترل قارچ، باکتری، جلبک‌های تشکیل‌دهنده لجن در سیستم خنک کننده، فاضلاب، سیستم استخراج نفت و گاز و دیگر صنایع: خرید ایزوتیازولینون خرید dbnpa فروش hedp برای فروش مواد شیمیایی در صنایع متعدد می‌توانی…
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]