توصیه های نظافت و ضد عفونی محیط زندگی جهت مقابله با ویروس کرونا

در مورد ویروس کرونای جدید، موارد زیادی وجود دارد که باعث بیماری کرونا ویروس ۲۰۱۹ (COVID-19) می شود. بر اساس آنچه در حال حاضر در مورد ویروس کرونا و ویروس های مشابه آن که SARS و MERS هستند، می دانیم که از فرد مبتلا به فرد دیگری گسترش می یابد و اغلب در تماس های نزدیک (در حدود ۶ پا یا ۱٫۸ متر) اتفاق می افتد. این نوع انتقال از طریق قطرات تنفسی اتفاق می افتد. انتقال ویروس کرونا بیشتر از طریق قطرات تنفسی از طریق ذرات مایع تنفسی اتفاق می افتد. شواهد موجود نشان می دهد كه كروناویروس ممكن است برای ساعت ها تا روزها روی سطوح مختلف زنده بماند. تمیز کردن سطوح به وضوح کثیف و به دنبال آن ضد عفونی کردن بهترین اقدامات برای پیشگیری از COVID-19 و سایر بیماری های تنفسی ویروسی در خانوارها و اجتماع است.
این نوشته توصیه هایی راجع به تمیز کردن و ضد عفونی برای خانوارهایی که افراد تحت بررسی (PUI) هستند یا افراد دارای COVID-19 تأیید شده و یا افراد در قرنطینه ارائه می دهد که با هدف محدود کردن بقای ویروس در محیط ها انجام می شود. اگر اطلاعات اضافی در دسترس باشد، این توصیه ها به روز می شوند.
این دستورالعمل ها جهت ضدعفونی منازل متمرکز شده و برای عموم مردم در نظر گرفته شده است.
نظافت به از بین بردن میکروب ها، خاک و ناخالصی ها از سطوح اشاره دارد. نظافت یا تمیز کردن میکروب ها را از بین نمی برد، اما با از بین بردن آنها، تعداد آنها و خطر شیوع عفونت را کاهش می دهد.
ضد عفونی کردن به استفاده از مواد شیمیایی برای از بین بردن میکروب روی سطوح اشاره دارد. این فرآیند لزوماً سطوح کثیف را تمیز نمی کند یا میکروب ها را از بین نمی برد، بلکه با از بین بردن میکروب های روی یک سطح پس از تمیز کردن، می تواند خطر انتشار عفونت را بیشتر کاهش دهد.

توصیه های کلی برای تمیز کردن معمول و ضد عفونی منازل

اعضای جامعه می توانند تمیز کردن معمول سطوح مضر را مرتباً انجام دهند (به عنوان مثال: میزها، میز کار، سوئیچ های سبک، دسته، میزهای مطالعه، توالت، سینک) با پاک کننده های خانگی و ضد عفونی کننده های ثبت شده توسط EPA که مناسب سطح هستند با پیروی از دستورالعمل های برچسب روی مواد ضدعفونی کننده. برچسب ها حاوی دستورالعمل هایی برای استفاده ایمن و موثر از محصول تمیز کننده از جمله موارد احتیاطی هستند که هنگام استفاده از محصول باید از جمله مواردی مانند پوشیدن دستکش و اطمینان از تهویه مناسب هنگام استفاده از محصول استفاده کنید.

توصیه‌های عمومی برای تمیز کردن و ضد عفونی منازل با افرادی که در قرنطینه هستند (مشکوک / تأیید داشتن COVID-19)

اعضای خانواده باید خود را در مورد علائم COVID-19 و جلوگیری از شیوع COVID-19 در خانه ها آموزش دهند.

سطوحی که زیاد لمس می شوند را به طور روزانه در مناطق مشترک خانگی تمیز و ضد عفونی کنید (به عنوان مثال میزها، صندلی های دارای پشتی سخت، کلیدها، ریموت ها، دستگیره ها، توالت، سینک)
در اتاق خواب اختصاص داده شده برای یک بیمار: برای جلوگیری از تماس غیر ضروری با فرد بیمار، تعداد دفعات تمیز کردن را در حد نیاز (به عنوان مثال ، موارد آلوده و سطوح) در نظر بگیرید.
تا آنجا که ممکن است، یک بیمار باید در یک اتاق خاص و به دور از افراد دیگر در خانه خود، بر اساس توصیه های مراقبتی، بماند.
سرپرست می تواند وسایل تمیز کردن شخصی را برای اتاق و حمام یک بیمار فراهم کند، که این وسایل شامل دستمال ها، حوله های کاغذی، پاک کننده ها و ضد عفونی کننده های ثبت شده در EPA است
اگر یک حمام جداگانه در دسترس نباشد، حمام باید بعد از هر بار استفاده توسط یک بیمار تمیز و ضد عفونی شود. اگر این امکان پذیر نباشد، فرد مراقب باید تا مدت زمانی پس از استفاده شخص بیمار صبر کند و سپس سطوح لمسی را تمیز و ضد عفونی کند

نحوه تمیز کردن و ضد عفونی کردن

ضدعفونی سطوح

هنگام تمیز کردن و ضد عفونی کردن سطوح، دستکش یکبار مصرف بپوشید. دستکش ها را باید بعد از هر تمیز کردن دور ریخت. در صورت استفاده از دستکش قابل استفاده مجدد، آن دسته از دستکش ها باید برای تمیز کردن و ضد عفونی سطوح COVID- 19 اختصاص داده شده و نباید از آنها برای اهداف دیگر استفاده شود. از دستورالعمل های سازنده در مورد تمیز کردن و ضد عفونی کردن محصولات مورد استفاده پیروی کنید و دستها را بلافاصله پس از برداشتن دستکش تمیز کنید.
اگر سطوح کثیف هستند، باید قبل از ضد عفونی، آنها را با استفاده از مواد شوینده یا صابون و آب تمیز کنید.
برای ضدعفونی کردن، محلولهای سفیدکننده رقیق شده خانگی (آب ژاول)، محلول های الکلی با حداقل ۷۰٪ الکل و رایج ترین مواد ضد عفونی کننده خانگی ثبت شده در EPA ب مؤثر هستند.
در صورت مناسب برای سطح، می توان از محلول های سفید کننده رقیق شده خانگی استفاده کرد. دستورالعمل های سازنده را برای استفاده و تهویه مناسب دنبال کنید. بررسی کنید تا مطمئن شوید کالا دارای تاریخ انقضا است.
هرگز سفید کننده خانگی را با آمونیاک یا هیچ ماده پاک کننده دیگری مخلوط نکنید. سفیدکننده خانگی ارزان قیمت هنگام رقیق شدن در برابر کرونا ویروسها مؤثر است.
با مخلوط کردن محلول سفید کننده را تهیه کنید:
۵ قاشق غذاخوری (۱/۳ لیوان) سفید کننده در هر گالن آب یا
۴ قاشق چایخوری سفید کننده در یک لیتر آب

برای سطوح نرم (متخلخل) مانند کف فرش ، فرش ، و پارچه ، آلودگی قابل مشاهده را در صورت وجود پاک کنید و با پاک کننده های مناسب که برای استفاده در این سطوح ذکر شده است را تمیز کنید. بعد از تمیز کردن:
مطابق دستورالعمل شوینده ها، موارد شستشو را در حد مناسب انجام دهید. در صورت امكان، مواد را با استفاده از گرمترين آب قابل تنظیم و مناسب براي اجناس و اقلام خشك، به طور كامل شستشو دهيد.

ضدعفونی لباس ، حوله ، ملافه و سایر مواردی که در لباسشویی ها می رود

هنگام دست زدن به لباس های کثیف از یک بیمار، دستکش یکبار مصرف بپوشید و بعد از هر بار استفاده از آن را دور بیندازید. در صورت استفاده از دستکش قابل استفاده مجدد، آن دسته از دستکش ها باید برای تمیز کردن و ضد عفونی سطوح COVID-19 اختصاص داده شده و نباید از آنها برای مصارف خانگی استفاده شود. دستها را بلافاصله پس از برداشتن دستکش با آب و صابون بشویید.
اگر هنگام استفاده از لباسشویی های کثیف از دستکش استفاده نشده است، حتماً دست ها را بعد از آن بشویید.
در صورت امکان لباسشویی های کثیف را تکان ندهید. این امر احتمال پراکندگی ویروس از طریق هوا را به حداقل می رساند.
مطابق دستورالعمل سازنده، موارد شستشو را در حد مناسب انجام دهید. در صورت امکان، مواد را با استفاده از گرمترین آب قابل تنظیم بشوییدو موارد خشک شده را کاملاً بشویید. لباس های شسته شده از شخص بیمار را می توان با وسایل دیگر افراد شستشو داد.
تمیز کردن و ضد عفونی کردن لباس ها طبق دستورالعمل فوق برای سطوح، مناسب نیست. در صورت امکان، یک بند کیسه ای تهیه کنید که یکبار مصرف باشد (می تواند دور ریخته شود) یا قابل شستشو باشد.

بهداشت دست و سایر اقدامات پیشگیرانه

اعضای خانواده باید دستها را تمیز کنند، از جمله بلافاصله پس از برداشتن دستکش و پس از تماس با شخص بیمار، با شستن دست ها با صابون و آب به مدت ۲۰ ثانیه. اگر صابون و آب در دسترس نباشد و دستها خیلی کثیف نشوند، می توان از یک ضدعفونی کننده دستی مبتنی بر الکل که حداقل ۷۰٪ الکل دارد استفاده کرد. با این حال، اگر دستها خیلی کثیف هستند، همیشه دست ها را با آب و صابون بشویید.
اعضای خانواده باید از اقدامات پیشگیرانه عادی هنگام کار و خانه، از جمله بهداشت دست توصیه شده و جلوگیری از لمس کردن چشم، بینی یا دهان با دست های شسته نشده، استفاده کنند.

موارد اساسی جهت تمیز کردن یا شست وشوی دست ها عبارتند از

• بعد از دمیدن بینی، سرفه یا عطسه
• بعد از استفاده از دستشویی
• قبل از غذا یا تهیه غذا
• بعد از تماس با حیوانات یا حیوانات خانگی
• قبل و بعد از مراقبت معمول از شخص دیگری که به کمک نیاز دارد (به عنوان مثال کودک)

ملاحظات دیگر
فرد بیمار در صورت امکان باید در اتاق خود غذا بخورد/ تغذیه کند. وسایل سرویس غذای غیر یکبار مصرف مورد استفاده باید با دستکش برداشته شده و با آب داغ یا در ماشین ظرفشویی شسته شود. دست ها را پس از دست زدن به وسایل مورد استفاده در مواد غذایی تمیز کنید.
در صورت امکان، یک سطل زباله اندود شده را برای بیمار اختصاص دهید. در هنگام پاک کردن کیسه های زباله، دست زدن و دور ریختن زباله از دستکش استفاده کنید. دست ها را بعد از استفاده یا دور ریختن زباله بشویید.
در صورت امکان با بخش بهداشت محلی خود در مورد راهنمای دفع زباله مشورت کنید.

مقالات مرتبط

درباره هیپوکلریت سدیم

جواب به سوالاتی درباره هیپوکلریت سدیم

, , ,
درباره هیپوکلریت سدیم سوالاتی وجود دارد که سعی داریم در این مقاله به این سوالات پاسخ کامل دهیم. پس تا آخر ما را همراهی کنید... برای خرید مواد شیمیایی در صنایع متعدد و همچنین خرید هیپوکلریت کلسیم می‌توانید با شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دک…
هیپوکلریت چیست

هیپوکلریت سدیم چیست (ماده‌ای موثر در تصفیه آب)

, , ,
هیپوکلریت سدیم چیست؟ ترکیبی است که می‌تواند به طور موثری برای تصفیه آب (فروش مواد شیمیایی تصفیه آب) مورد استفاده قرار‌ گیرد. آب ژاول در مقیاس گسترده‌ای برای تمیزی سطوح و به‌عنوان سفید کننده، از بین بردن بو و ضد عفونی کننده آب استفاده می‌شود…
ایزوپروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل یا ایزوپروپانول

در این مطلب قصد داریم درباره ایزوپروپانول و 6 نکته مهم و کلیدی برای استفاده ایزوپروپیل الکل را به شما بگوییم تا بیشتر با این محلول کاربردی آشنا شوید. برای خرید مواد شیمیایی مختلف در صنایع متعدد یا خرید ایزوپروپیل الکل می‌توانید با شماره زیر با کارش…
قرص کلر چیست

آشنایی با قرص کلر و کاربردهای آن

,
قرص کلر یک ضدعفونی‌کننده آب است که به طور گسترده استفاده می‌شود و بیشتر ویروس‌ها و باکتری‌های موجود در آب را از بین می‌برد. در ادامه ما را همراهی کنید تا درباره این قرص ضد عفونی کننده اطلاعات بیشتری کسب کنید... برای خرید و فروش مواد شیمیایی د…
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]