تصفیه فاضلاب صنعتی

شرکت مواد شیمیایی دکتر کمیکال با تامین و فروش انواع پلی الکترولیت‌های آنیونی و کاتیونی با وزن‌های مولکولی مختص به هر فرآیند و با توجه به صنعت موردنظر پیشنهاد خود را جهت استفاده از این مواد شیمیایی برای تصفیه‌خانه، ارائه می‌دهد. مواد شیمیایی دیگر که نقش اساسی در تصفیه آب و فاضلاب دارند آلومینیم سولفات و پلی آلومینیم کلراید یا پک فاضلابی (صنعتی) می‌باشند که این مواد شیمیایی نیز توسط شرکت دکتر کمیکال تامین و ارائه می‌گردد.

همچنین شرکت دکتر کمیکال محلول‌های شستشوی اسیدی و قلیایی را با درصدهای مختلف برحسب کاربرد سیستم در اختیار صنایع قرار می‌دهد. از جمله محلول‌های اسیدی جهت شستشوی فیلترهای صنعتی در تصفیه‌خانه‌ها، محلول‌های کلر جهت ضدعفونی و شستشوی لوله‌ای صنعتی و محلول‌های اسیدی جهت شستشوی تأسیسات بویلر براساس درخواست صنایع توسط شرکت آماده‌سازی و ارائه می‌گردد.

فروش مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب

خرید پلی الکترولیت

 

02166568403

 

دلایل تصفیه فاضلاب صنعتی

عمده‌ترین دلایل تصفیه فاضلاب صنعتی شامل موارد زیر است:

  • کاهش آلودگی جریان موجود
  • گسترش یا افزایش تولید کارخانه‌های صنعتی
  • استفاده مجدد از آب
  • بازیابی و استفاده مجدد از محصول
  • کاهش تخلیه شوک
  • کاهش تخلیه زباله‌های سمی و خطرناک

مواد تشکیل‌دهنده زباله زیر بسته به ماهیت صنعت و پسماندهای آن ممکن است در کنترل آلودگی صنعتی و تصفیه پسماند نگران‌کننده باشند.

اسیدیته یا قلیایی بودن بیش از حد پساب صنعتی

PH کم و زیاد برای آبزیان مضر است. اسید معدنی و تخلیه قلیایی ممکن است بر ظرفیت بافر قلیایی بودن آب طبیعی تاثیر بگذارد.

مواد جامد معلق

مواد جامد معلق باعث کدورت، مواد قابل‌حل و شرایط آزاردهنده به آب‌ها می‌شوند. اگر مواد جامد آلی باشند، به فشار اکسیژن بیوشیمیایی (BOD) جریان کمک می‌کند.

مواد آلی محلول

به طور معمول با افزایش رشد سلول‌های میکروبی و تنفس باعث کاهش اکسیژن محلول در دریافت آب می‌شود. اغلب به صورت تقاضای بیوشیمیایی اکسیژن (BOD) یا تقاضای شیمیایی اکسیژن (COD) بیان می‌شود.

مقادیر کم آلاینده های آلی

 ممکن است طعم و بوی نامطبوعی در دریافت آب مورد استفاده برای تامین آب آشامیدنی ایجاد کند. ممکن است برای آبزیان یا تامین آب سمی باشد.

سیستم تصفیه فاضلاب صنعتی

سیستم تصفیه فاضلاب صنعتی

فلزات سنگین و سیانورها

گاهی اوقات در پساب‌های فرآوری صنعتی وجود دارد، که نشان دهنده سمیت برای آبزیان و دریافت کنندگان منابع تامین آب است.

رنگ و کدورت

مواد تشکیل‌دهنده موجود در برخی از پسماندهای صنعتی در غلظت‌های کم می‌توانند کیفیت آب دریافتی را کاهش دهند.

نیتروژن و فسفر

 آمونیاک موجود در آب برای ماهی‌ها بسیار سمی است. نیتروژن و فسفر رشد جلبک‌ها را تحریک می‌کنند، که می‌تواند کیفیت آب حوضچه، دریاچه و آب را از بین ببرند.

مواد آلی نسوز

ممکن است در اثر آلودگی کف، سمیت و مقاومت در برابر تجزیه بیولوژیکی به آلودگی جریان کمک کنند.

روغن و مواد شناور

 می‌توانند حیات آبزیان را به مقدار کم تخریب کنند و باعث ایجاد مشکلات زیبایی، طعم و بو در منابع تامین آب شوند.

اکسید یا کاهش مواد

 فعالیت شیمیایی در پساب‌های صنعتی می‌تواند برای زندگی آبزیان بسیار سمی باشد.

مواد فرار

سولفید هیدروژن گازی سمی است و سایر گازهای فرار موجود در پساب ممکن است باعث آلودگی هوا شوند.

دما

 آب گرم یا سردتر از دمای محیط می‌تواند به زندگی آبزیان آسیب برساند.

مطلب مکمل: روش های تصفیه پیشرفته فاضلاب 

پارامتر مهم فاضلاب

پارامتر مهم فاضلاب

پارامترهای فاضلاب صنعتی

قدرت یا غلظت فاضلاب معمولاً توسط شاخص تعیین‌شده تجربی پتانسیل آلودگی آلی شناخته می‌شود که به عنوان تقاضای بیوشیمیایی اکسیژن (BOD) شناخته می‌شود. مقدار BOD میزان اکسیژن محلول موردنیاز باکتری‌ها را برای تجزیه هوازی مقدار مشخصی از مواد آلی موجود در فاضلاب، در 5 روز و در دمای مشخص اندازه‌گیری می‌کند. جزئیات روش مورد استفاده برای تعیین BOD در روش‌های استاندارد بررسی آب و فاضلاب آورده شده است.

آزمایش BOD پتانسیل آلودگی فاضلاب را نشان می‌دهد. این آزمایش نرخ بیولوژیکی نسبی تجزیه و اکسیداسیون مواد تشکیل‌دهنده فاضلاب را برای مدت طولانی نشان می‌دهد. آزمایش استاندارد 5 روزه میزان اکسیژن یا قدرت فاضلاب را نشان می‌دهد. از پارامترهای دیگری مانند جامدات شناور و جامدات معلق برای توصیف فاضلاب استفاده می‌شود.

مواد جامد شناور، مانند کفگیر یا روغن، سطح آب را محدود کرده و در نتیجه انتقال اکسیژن هوا از آب را کاهش می‌دهند. رسوبات نفتی می‌تواند مواد سمی محلول در آب را حل کند و با پوشاندن ارگانیسم‌ها و سطوح، باعث گسترش پتانسیل آلودگی می‌شود.

مواد جامد معلق در کف قرار می‌گیرند یا در حاشیه می‌شسته و تجزیه می‌شوند و باعث بو می‌شوند و اکسیژن موجود در آب رودخانه را تخلیه می‌کنند. ماهی‌ها می‌توانند به‌دلیل کاهش ناگهانی محتوای اکسیژن یک جریان از بین بروند و مواد جامد که به ته می‌رسند ممکن است زمینه تخم‌ریزی ماهی را کاهش داده و تولید مثل آبزیان را محدود کنند.

لجن قابل مشاهده شرایط ناخوشایندی را ایجاد می‌کند و استفاده از رودخانه را برای اهداف تفریحی از بین می‌برد. این مواد جامد همچنین کدورت آب را افزایش می‌دهند. اگرچه هر جریان در مقدار مواد جامد معلق متفاوت است؛ اما بیشتر مقامات کنترل‌کننده آلودگی تصریح می‌کنند که مواد معلق ممکن است فقط در مقادیری که بهترین استفاده از جریان را مختل نکند، به یک جریان تخلیه شوند.

تصفیه فاضلاب روغنی

آب و روغن در طی فرآیندهای صنعتی گاهی ترکیب می‌شوند (امولسیون می‌شوند). امولسیون‌های حاصل یا بسته به نوع مواد پخش شده در ماده دیگر، روغن در آب (o / w) یا آب در روغن (w / o) هستند. یک روغن در امولسیون دارای آب به عنوان فاز پیوسته است در حالی که آب موجود در امولسیون دارای روغن یه عنوان فاز پیوسته است. هر دو نوع امولسیون ممکن است حاوی مواد آلوده‌کننده دیگری (جامدات، خاک، ذرات فلز، امولسیفایرها، پاک‌کننده‌ها ، صابون‌ها، انواع حلال‌ های شیمیایی و غیره) باشد. هر بخار زائد روغنی به طور معمول یک امولسیون است که نیاز به تصفیه دارد.

یک امولسیون پسماند روغنی (روغن در آب) معمولاً مانند آب خاکستری، روغنی و کثیف ظاهر می‌شود. امولسیون روغن زائد (آب موجود در روغن) معمولاً سیاه، ضخیم و چسبناک است. امولسیون‌ها به‌طور کلی توسط عوامل تثبیت کننده امولسیون، مانند یونیزاسیون، جذب، تماس اصطکاکی یا ترکیبی از این مکانیسم‌ها حفظ می‌شوند. فاکتورهای تثبیت‌کننده باید از بین برود یا خنثی شود تا قطرات امولسیون جمع شوند و امولسیون شکسته شود.

تصفیه پسماندهای روغنی (o / w) معمولاً از تفکیک جاذبه روغن غیر امولسیون شده (آزاد) و تصفیه شیمیایی و جداسازی روغن امولسیون شده توسط فرایندهای شناورسازی هوا استفاده می‌کند. با این حال، روش‌های پیچیده‌تری (اسمز معکوس، اولترافیلتراسیون و جذب کربن فعال) در دسترس هستند که می‌توانند مؤثر باشند.

جداکننده‌های جاذبه از طریق ته‌نشینی، مقدار ذرات معلق را کاهش می‌دهند و باعث می‌شوند روغن غیر امولسیون شده به سطح بالا برود. شناورسازی هوا، یا با استفاده از روش محلول یا القایی برای ورود حباب‌های هوا به مایع، به روغن و مواد جامد کمک می‌کند تا به عنوان لجن روی سطح شناور شوند، جایی که برای تصفیه بیشتر از آنها استفاده می‌شود.

تصفیه پساب روغنی

تصفیه پساب روغنی

تصفیه پساب روغنی (w / o) شامل بازیابی روغن از امولسیون با استفاده از یک یا چند روش از چهار روش معمول درمان است:

  1. تصفیه با انتقال
  2. تنظیم PH
  3. اختلاط داخلی
  4. استفاده از مواد شیمیایی

پردازش دسته‌ای امولسیون در هر چهار روش مشترک است. استفاده از گرما و مواد شیمیایی در حین فراوری در سه روش اول تصفیه مشترک است. روش چهارم ممکن است به صورت جداگانه استفاده شود؛ اما اغلب در ترکیب با سه روش اول استفاده می‌شود. ماده شیمیایی بی‌ثبات‌کننده امولسیون، نقش اساسی در جداسازی روغن از آب دارد.

کنترل کف

ضد کف ها در مرحله تصفیه ثانویه یا پساب‌های نهایی تصفیه‌خانه پساب، کف را کنترل یا از بین می‌برند. فوم گازی است (معمولاً هوا) که در مایع پراکنده می‌شود و حاوی مقداری ناخالصی است و باعث ایجاد حباب می‌شود. در سیستم‌های تصفیه ثانویه، فعالیت باکتریایی عامل اصلی ایجاد کف است، اگرچه عملکرد مکانیکی (جریان آبشار، پمپ‌ها، هم‌زدن شدید و غیره) و آلودگی شیمیایی نیز می‌تواند باعث کف شود. کاهش کف با استفاده از کفگیر یا آنتی فوم به دلایل ایمنی، سلامتی و زیبایی مطلوب است.

خرید ضد کف با کیفیتی مرغوب؛ همین حالا برای خرید اقدام کنید

کنترل بو

مشکلات بو برای جامعه آزاردهنده است و باعث نگرانی پرسنل کارخانه‌های پسماند می‌شود. بوی فاضلاب از بوی آلوده گرفته تا گازهای خطرناک متغیر است. بیشتر ترکیبات تولید بو در فاضلاب خانگی ناشی از تجزیه بیولوژیکی بی‌هوازی مواد آلی است. سیستم‌های تصفیه پساب‌های صنعتی منابع بوی خاصی دارند و در برخورد با بوها با مشکلات منحصر به فردی روبرو می‌شوند. شناخت منبع و ماهیت بوی فاضلاب گام اصلی در جهت کنترل مشکلات است.

مواد شیمیایی تمیز کننده صنعتی

پاک کننده‌های صنعتی به مواد شیمیایی گفته می‌شود که مواد ناخواسته را از تجهیزات پردازشی (مبدل‌های حرارتی، کمپرسورها و غیره) بدون خراش مکانیکی یا تغییر مکان، می‌زدایند. مواد ناخواسته اغلب به صورت رسوبات (مقیاس، زنگ‌زدگی، محصولات خوردگی، روغن و گریس، گل و لای، رشد میکروبیولوژیکی یا ترکیبی از اینها) است.

مواد شیمیایی تمیز کننده صنعتی فرمولاسیون اسیدی ، قلیایی یا حلال هستند. پاک کننده های شیمیایی برای انجام تمیز کردن از قدرت بازدارندگی ، قابلیت حلالیت یا واکنش شیمیایی استفاده می کنند. نوعی مکانیکی عمل اغلب با استفاده از پاک کننده های شیمیایی همراه است.

استفاده از پاک کننده‌های صنعتی می‌تواند به اشکال مختلف صورت گیرد. غوطه‌وری (خیساندن)، اسپری، گردش (در مبدل‌های حرارتی یا لوله‌های فرآیندی) و تمیز کردن بخار از روش‌های معمول استفاده هستند. اغلب، یک روش ساینده (مسواک زدن یا پاک کردن) همراه با یک پاک‌کننده صنعتی است.

[کل: 1 میانگین: 5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *