تری سدیم سیترات (سدیم سیترات)

تری سدیم سیترات فرمول شیمیایی Na3C6H5O7 دارد. گاهی اوقات به سادگی “سدیم سیترات” نامیده می شود ، اگرچه سیترات سدیم می تواند به هر یک از سه نمک سدیم اسید سیتریک اشاره کند. تری سدیم سیترات دارای یک نمک ، طعم ملایم ترش ، و یک ماده قلیایی ملایم است. تری سدیم سیترات نمک سدیم اسید سیتریک است. تری سدیم سیترات به شکل پودر سفید ، کریستالی یا بلورهای سفید و دانه ای است ، در هوای مرطوب کمی ملایم ، براحتی در آب حل می شود ، عملا در الکل حل نمی شود. مانند اسید سیتریک طعم ترش دارد. تری سدیم سیترات از نظر پزشکی ، به عنوان ماده قلیایی کننده استفاده می شود.

تری سدیم سیترات در صنایع مواد غذایی

تری سدیم سیترات عمدتا به عنوان یک افزودنی غذایی معمولاً برای عطر و طعم یا ماده نگهدارنده استفاده می شود. تری سدیم سیترات به عنوان یک ماده طعم دهنده در انواع خاصی از نوشیدنی ها استفاده می شود. تری سدیم سیترات به عنوان یک ماده موثر در نوشیدنی های آماده برای نوشیدنی تجاری و مخلوط های نوشیدنی استفاده می شود و باعث ایجاد طعم ترش می شود. تری سدیم سیترات در ترکیبات ژلاتین ، بستنی ، ماست ، مربا ، شیرینی ها ، پودر شیر ، پنیرهای فرآوری شده ، نوشیدنی های گازدار و شراب یافت می شود.

تری سدیم سیترات می تواند به عنوان تثبیت کننده امولسیون هنگام تهیه پنیر استفاده شود. با جلوگیری از جدا شدن چربی ها ، پنیر را ذوب می کند بدون اینکه چرب شود.

تری سدیم سیترات به عنوان یک پایه مزدوج از یک اسید ضعیف می تواند به عنوان یک عامل بافر یا تنظیم کننده اسیدیته عمل کند و در برابر تغییرات pH مقاومت کند. تری سدیم سیترات برای کنترل اسیدیته در برخی مواد مانند دسرهای ژلاتینی استفاده می شود. تری سدیم سیترات را می توان در ظروف کوچک شیر مورد استفاده در دستگاه های قهوه یافت. pH محلول 5 گرم در 100 میلی لیتر آب تری سدیم سیترات در دمای 25 درجه سانتیگراد 5/7 تا 9/9 است. تری سدیم سیترات به بسیاری از محصولات لبنی بسته بندی شده تجاری برای کنترل تأثیر PH سیستم گوارشی انسان ، به طور عمده در محصولات فرآوری شده مانند پنیر و ماست ، اضافه می شود.

تری سدیم سیترات یا سدیم سیترات بیشترین استفاده از نمک امولسیون کننده در محصولات پنیر فرآوری شده برش خورده است. این ماده معمولاً به عنوان یک عامل بافر کننده در ترکیب با اسید سیتریک برای تأمین کنترل دقیق pH مورد نیاز در بسیاری از کاربردهای غذایی و آشامیدنی استفاده می شود.

پاستوریزه کردن پنیر با پنیر طبیعی آب و نمک امولسیون کننده انجام می شود. نمک امولسیون کننده که معمولاً استفاده می شود شامل چندین نوع فسفات سدیم و تری سدیم سیترات (سدیم سیترات) است. در تولید پنیر فرآوری شده ، پنیر رنده شده با تری سدیم سیترات و آب مخلوط می شود و مخلوط در دمای بالا با برش مکانیکی گرم می شود.

تری سدیم سیترات یک ماده مهم در ساخت پنیر در فرآیند است زیرا عملیات حرارتی پنیر طبیعی باعث “روغن زدایی” می شود ، یعنی جداسازی چربی از توده پنیر. تری سدیم سیترات باعث می شود پنیر ذوب شود بدون اینکه چرب شود. از نظر تاریخی ، از سدیم فسفات برای مخلوط نگه داشتن قطرات آب و چربی هنگام ذوب پنیر استفاده می شد.

تری سدیم سیترات در فرآیندهای صنعتی زیر کاربرد دارد:

 • محصولات سویا طعم نانوایی
 • شیرینی پزی لبنیات محصول برتر
 • میوه ها ، گوشت سبزیجات ، غذاهای دریایی ، غلات ، دسرهای میان وعده ، غذاهای آماده بستنی ، غذای فوری
 • آماده سازی میوه ها ، شیرینی های شیرین غذای کودک ، شیر خشک
 • سس ها و چاشنی ها

عملکردهای اصلی تری سدیم سیترات در غذاها و نوشیدنی ها را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:

 • تری سدیم سیترات به عنوان یک مکمل طعم دهنده ، برای بهبود طعم و مزه
 • به عنوان یک عامل کنترل pH ، به عنوان مثال ، برای کنترل ژل ، بافر و افزایش مواد نگهدارنده
 • به عنوان یک ماده شیمیایی برای بهبود عملکرد آنتی اکسیدان ها و جلوگیری از فساد مواد غذایی مانند غذاهای دریایی
 • نوشیدنی های گازدار
 • نوشیدنی های فوری ، شربت ها ، نوشیدنی های آبدار
 • چای و قهوه ، نوشیدنی های ورزشی و انرژی زا و آب

در بازار مواد غذایی ، اسید سیتریک و تری سدیم سیترات آن عملکردهای مختلفی را انجام می دهند. کاربرد غالب برای افزایش عطر و طعم است. بسیاری از نوشابه های لیمو ، لیموترش یا مرکبات که امروزه در دسترس هستند ، از اسید سیتریک به عنوان راهی برای افزایش مصرف عطر و طعم مصرف کنندگان با این طعم های میوه های گرمسیری استفاده می کنند. علاوه بر این ، اسید سیتریک یا نمک تری سدیم سیترات می تواند به ایجاد ثبات در اسیدیته و عطر و طعم آب میوه یا مواد مغذی میوه کمک کند. اگر همراه با تری سدیم سیترات استفاده شود ، ممکن است اسید سیتریک به شما کمک کند تا عطر و طعم انواع دیگر نوشابه ها را بدون افزودن به مات شدن حفظ کند. تری سدیم سیترات همچنین می تواند طعم شور خنک را ایجاد کند.

تری سدیم سیترات در صنایع دارویی

تری سدیم سیترات در تهیه قرص های جوشان: واکنش اسید سیتریک و بی کربنات باعث آزاد شدن دی اکسید کربن می شود که به انحلال مواد فعال کمک می کند و خوش طعم سازی را بهبود می بخشد. مواد جوشان به طور گسترده ای در محصولات تمیز کننده دندان مصنوعی و همچنین قرص های تسکین درد و ویتامین استفاده می شود.

مواد فعال دارویی: بسیاری از آنها به عنوان نمک سیترات تهیه می شوند.

کنترل pH: اسید سیتریک ، همراه با تری سدیم سیترات یا تری پتاسیم سیترات ، یک سیستم بافر کارآمد است که در انواع کاربردهای دارویی و آرایشی برای بهبود ثبات و (در صورت لزوم) افزایش فعالیت مواد نگهدارنده مورد استفاده قرار می گیرد.

طعم و مزه: طعم تیز و اسیدی تری سدیم سیترات (که اغلب برای افزایش طعم دهنده های میوه استفاده می شود) می تواند به ماسک طعم دارویی ناخوشایند و دارویی کمک کند.

آنتی اکسیدان: تری سدیم سیترات با آزادسازی یون سیترات یک ماده شیمیایی قوی برای ردیابی یون های فلزی است.

ضد انعقاد خون: یون سیترات کلسیم باعث ایجاد کی لیت می شود ، در نتیجه تمایل به لخته شدن خون کاهش می یابد.

ادرار آور: سیترات پتاسیم دارای خاصیت ادرار آور است. دیگر کاربردهای تری سدیم سیترات به شرح زیر است:

 • OTC ، مکمل های غذایی محصولات دارویی
 • دئودورانت های آرایشی رنگی
 • اسانس های مراقبت از مو
 • محصولات صابون و حمام مراقبت از پوست برای مراقبت از دهان

تری سدیم سیترات در پاک کننده ها و شوینده ها

تری سدیم سیترات از اجزای اصلی محصولات پاک کننده مواد فعال کننده و سازنده می باشد. سایر مواد برای تأمین عملکردهای مختلف ، به عنوان مثال ، جهت افزایش عملکرد تمیز کردن رسوب/ سطوح خاص ، اطمینان از ثبات محصول و تأمین هویت منحصر به فرد برای محصول، اضافه می شوند.

فسفات های کمپلکس و سدیم سیترات از اجزای متداول شوینده هستند. سازندگان ، کارایی تمیز کردن سورفاکتانت را افزایش یا حفظ می کنند. عملکرد اصلی آن ها کاهش سختی آب است. این کار یا با ترسیب یا کی لیت کردن (نگهداری مواد معدنی سختی در محلول) انجام می شود. سیترات ها همچنین می توانند قلیائیت را تأمین و حفظ کنند ، که به پاکسازی ، به ویژه خاک های اسیدی کمک می کند. به شما کمک می کند خاک در هنگام شستشو مجدداً رسوب داده نشود و رسوبات روغنی را امولسیون کنید.

 • تمیز کننده ظرفشویی ها
 • مراقبت از لباسشویی مراقبت از سطح

تری سدیم سیترات در صنعت

تری سدیم سیترات به عنوان پاک کننده صنعتی برای پاکسازی بلوک های بخار و سیستم های آب گرم از لایه های کلسیم و زنگ استفاده می شود. به عنوان لاک شیمیایی ، از اسید سیتریک برای تصفیه آلومینیوم ، مس و سایر سطوح فلزی استفاده می شود. از اسید سیتریک و تری سدیم سیترات به عنوان عوامل بافر کننده و کمپلکس کننده در حمام های آبکاری استفاده می شود. صنایع ساختمان و منسوجات همچنین از قابلیت کی لیت زدایی اسید سیتریک و همچنین غیر سمی بودن آن بهره می برند. کاربردهای صنعتی بیشتر اسید سیتریک و تری سدیم سیترات شامل گوگرد زدایی گاز دودکش و بازیافت روغن است.

کاربردهای صنعتی اسید سیتریک و تری سدیم سیترات

 • چسب ، درزگیرها، مواد شیمیایی کشاورزی ، کودها
 • ساخت و ساز ، مواد شیمیایی
 • جوهر ، رنگ ، پوشش ، کنترل سطح فلز
 • استخراج و تصفیه سنگ معدن حفاری نفت
 • کاغذ ، پلاستیک ، پلیمرها
 • پارچه ، چرم

مقالات مرتبط

ایزوله سویا چیست

ایزوله سویا – کاربرد و خواص پروتئین سویا

ایزوله سویا چیست؟ از دانه های سویای فاقد چربی و پوست آن ها گرفته شده است. در واقع پروتئینی است که از دانه های سویا به دست آمده و برای کاهش وزن، عضله‌سازی، افزایش انرژی استفاده می شود. فروش مواد اولیه صنایع غذایی با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیم…
ساخارین چیست

ساخارین – ماده شیرین کننده مصنوعی

ساخارین نوعی قند مصنوعی یا شیرین کننده مصنوعی با فرمول شمیایی C7H5N3S است که عده‌ای به آن شکر مصنوعی هم می‌گویند. در ادامه راجع به آن توضیحات بیشتری داده‌ایم تا با این ماده آشناییت بیشتری پیدا کنید... برای خرید مواد شیمیایی و فروش مواد اولیه صنایع غ…
نیتریت سدیم

نیتریت سدیم چیست – کاربرد نیترات سدیم در صنعت

نیتریت سدیم یک پودر کریستالی سفید تا کمی زرد رنگ است که در آب بسیار محلول است. برای خرید و فروش مواد شیمیایی می‌توانید از طریق شماره زیر با کارشناسان بخش فروش دکتر کمیکال ارتباط برقرار کنید. 02166568403 تماس نیتریت سدیم چیست؟ Sodium n…

مروری بر بازار متا بی سولفیت سدیم

, , , , , ,
متابی سولفیت سدیم یک جامد سفید و دانه ای است. در صنعت خمیر و کاغذ، صنعت عکاسی ، صنعت تصفیه آب و فاضلاب و در صنایع مختلف دیگر به عنوان سفید کننده یا دکلره استفاده می شود. متابی سولفیت سدیم (Na2S2O5) به صورت پودر سفید تولید و به فروش می رسد. متابی…
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]