بایوساید در صنایع فلزی و فولاد

سیالات فلز نقش اساسی در فرآیندهای بسیاری از صنایع تولیدی دارند.. انواع صنایع فلزی شامل فولاد ، ساخت فلز ، ساخت تجهیزات حمل و نقل ، کالاها و ماشین آلات فلزی می باشند.

تقریباً 40٪ از کل بازار جهانی سیالات فلزی مربوط به روان کننده های صنعتی می شود. به طور کلی ، سیالات فلزی سه ویژگی دارند. آنها برای روانکاری ، کاهش اصطکاک به وسیله ابزار و قطعه کار ، برای افزایش دقت در عملیات ماشینکاری و حذف تراشه تولید شده توسط عملیات برش استفاده می شوند.

سیالات فلزی شامل روغن های پایه ، سورفاکتانت ، ضد خوردگی ها ، مواد افزودنی فشار بالا ، بایوساید ها ، محافظت کننده فلز  می شوند.

سیالات یا مایعات قابل استفاده در فلزات حلال در آب در معرض آلودگی میکروارگانیسم ها هستند ، به خصوص خنک کننده های استفاده شده می توانند خیلی راحت آلوده به میکروارگانیسم ها شوند. سیستم های فلزکاریدر  هوای آزاد هستند و به طور مداوم با موجودات ریز تلقیح می شوند که عبارتند از:

الف) هوای اطراف ما

ب) پوست و موی اپراتورهای دستگاه

ج) آب خوراک که برای آماده سازی امولسیون استفاده می شود

د) مواد آلی اضافی مانند غذا ، انتهای سیگار و غیره

ه) لجن باقیمانده میکروبی در ماشین آلات که به طور نامناسب تمیز شده است

پس از آلودگی ، رشد میکروارگانیسم ها در ماده خنک کننده می تواند بسیار سریع باشد. رشد سریع میکروبی ممکن است توسط اجزای خنک کننده مانند آلکانول آمین ها ، صابون ها و اسید اولئیک آمید توسعه یابد. علاوه بر این ، طراحی ضعیف سیستم ، اجازه می دهد تا مایع خنک کننده راکد بماند و عدم رعایت دستورالعمل های سازندگان می تواند منجر به توسعه سریع عفونت های میکروبی شود. باکتری ها و قارچ ها موجودات اصلی آلودگی هستند که در سیالات فلزی وجود دارند. با این حال ، در برخی موارد ، ممکن است مخمر نیز پیدا شود.

رشد کنترل نشده میکروارگانیسم ها در سیالات فلزات باعث ایجاد طیف وسیعی از مشکلات می شود. این مشکلات می تواند شامل موارد زیر باشد:

الف) تولید بوی نامطبوع ، اغلب درصورتی که اجازه داده شود تا مایع خنک کننده راکد بماند. بوی فراگیر نامطبوع، خاموش شدن سیستم بعد از پایان هفته ، شاخص خوبی برای یک مشکل آلودگی میکروبی است.

ب) تغییر رنگ نامناسب محصول ممکن است رخ دهد.

پ) ممکن است افت در pH مشاهده شود. این می تواند منجر به خوردگی و لکه دار شدن قطعه کار و خود دستگاه شود.

میکروارگانیسم های موجود در سیستم های آبی فولاد و سیالات فلزی دیگر

مخمرهاقارچ هاباکتری ها
Candida sp.Cephalosprium sp.Citrobacter Feundi
Fusarium oxysporumDesulphovibrio sp.
Fusarium solaniEnterobacter cloacae
Escherichia coli
Klebsiella pneumoniae
Proteus mirabli
Pseudomonas aeruginosa
Alcaligenes xyloxidans
Burkholderia pickttii
Clavibacter michiganese
Enterococcus faecium
Gordona rubropertinctus
Methylobacterium mesophilicum
Methylobacterium radiotolerans
Nocardia globerula
Phyllobacterium rubiacearium
Pseudomonas saccharophilia
Rhodococcus erythropolis

ت) در محصولات امولسیون پذیر ، بی ثباتی امولسیون ممکن است در نتیجه تغییر pH یا حمله مستقیم میکروبی به سورفاکتانت های موجود در محصول رخ دهد. بی ثباتی امولسیون ممکن است منجر به جمع شدن روغن و از بین رفتن کارایی روغن کاری شود.

ث) میکروارگانیسم ها ، به ویژه قارچ ها ، ممکن است تشک های الیافی یا لجن ایجاد کنند که ممکن است لوله ها و فیلتر ها را مسدود کنند.

ر) آلودگی میکروبی ممکن است باعث کاهش عمر مایع خنک کننده شود که تأثیر مستقیم اقتصادی بر صاحب کارخانه دارد که باعث افزایش هزینه های نگهداری ، نظافت و مانع زدایی می شود.

ز) همچنین ممکن است اثرات احتمالی مایعات فلزکاری که به مدت طولانی در سیستم ها گردش می کنند ، بر روی سلامتی انسان تأثیر بگذارد.

س) در روغن های شسته همراه با آب ، ممکن است آلودگی میکروبی باعث ایجاد امولسیون های پایدار و در نتیجه خوردگی دستگاه و از بین رفتن عملکرد روانکار شود.

اقدامات زیادی وجود دارد که می توان برای کاهش احتمال آلودگی میکروبی در سیالات فلزی استفاده کرد که شامل موارد زیر است:

الف) از تجمع تراشه یا براده در سیستم جلوگیری کنید. تجمع براده ها می تواند سطح وسیعی را برای استعمار میکرو ارگانیسم ها فراهم کند و می تواند به عنوان یک ماده آلی در سیستم عمل کند و مواد قابل تجزیه را متمرکز کند.

ب) از جمع شدن روغن سرگردان جلوگیری کنید ، احتمالاً با نصب یک دستگاه اسکیمر روغن. روغن می تواند یک لایه غیر قابل نفوذ اکسیژن در بالای خنک کننده ایجاد کند. این می تواند منجر به کاهش اکسیژن خنک کننده شود که باعث رشد باکتری های بی هوازی ، به ویژه سولفات می شود.

ج) اطمینان حاصل کنید که از قدرت امولسیون صحیح استفاده شده است. این اطمینان می دهد که ظرفیت بافر محصول خوب است و غلظت مناسب ماده نگهدارنده در محصول وجود دارد.

د) نگهداری در کنترل pH خوب کلیدی است. افزایش pH باعث از بین رفتن تکثیر ارگانیسم ها ، به ویژه قارچ های رشته ای می شود.

ه) اجازه ندهید که مایع خنک کننده راکد شود. رکود خنک کننده باعث رشد باکتری های بی هوازی می شود.

و) نظارت و نگهداری منظم سیالات فلزی می تواند منجر به افزایش طول عمر و ایجاد مشکلات اولیه در این زمینه شود.

ز) از محصولاتی استفاده کنید که از قبل با یک باکتری کش و / یا یک قارچ کش ( بایوساید ) تهیه شده اند.

فرمولاتورها فاکتورهای زیادی را برای انتخاب سیستم نگهداری مناسب برای یک سیال فلزی کاندیدا در نظر دارند.

فروش بایوساید

بایوساید CHEMICIDE FS 50


بشکه 200 کیلویی
فروش بایوساید مورد نیاز صنایع مختلف، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

بایوساید تولیدی شرکت دکتر کمیکال با کد  CHEMICIDE GH 21  بایوسایدی اختصاصی جهت کنترل میکروارگانیسم های صنایع فولاد و فلزی است. جهت اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 02188225745 تماس حاصل فرمایید.

در انتخاب بایوساید جهت کنترل میکروبی صنایع فولاد و فلزی باید موارد زیر را در نظر گرفت:

یکی از اولین مواردی که باید در نظر گرفته شود این است که آیا داشتن فعالیت ضد باکتری و / یا ضد قارچ در داخل محصول مطلوب است. در عمل ، سیالات فلزی در معرض حمله هر دو باکتری و قارچ قرار دارند. در نتیجه ، معمولاً وجود هر دو فعالیت در فرمولاسیون مطلوب است. برای دستیابی به این سطح محافظت مطلوب ، گزینه های زیادی وجود دارد. استفاده از مخلوطی از باکتری کش و قارچ کش برای ایجاد طیف وسیعی از فعالیت ضد میکروبی. یا ، از یک بایوساید طیف گسترده استفاده کنید که هم علیه باکتری ها و هم قارچ ها کارآمد باشد. CHEMICIDE FS 50 و CHEMICIDE GH 21 شرکت دکتر کمیکال

همچنین مهم است که دوز بایوساید را برای استفاده از طول عمر مورد نظر، در نظر بگیرید و این را با هزینه نگهدارنده مقایسه کنید. در بسیاری از سیالات فلزی ، سیستم نگهدارنده می تواند گرانترین ترکیب در فرمولاسیون باشد. برقراری تعادل بین هزینه و کارایی کلیدی است.

بایوساید CHEMICIDE FG 30


بشکه 200 کیلویی
فروش بایوساید مورد نیاز صنایع مختلف، جهت کسب اطلاعات بیشتر با دکتر کمیکال تماس بگیرید.

بایوساید ها در کنسانتره های محصولات در هر جایی بین 20 تا 25 برابر غلظت مصرف نهایی فرموله می شوند. سیستم نگهدارنده باید در کنسانتره محلول باشد که ممکن است مخلوطی از روغن و آب باشد. کنسانتره ممکن است در هر مکانی بین سه ماه تا یک سال ذخیره شود. در طی این مدت زمان ، اگر قرار باشد هنگام استفاده از محصول کارآمد باشد ، بایوساید باید فعال باقی بماند. اجزای زیادی در فرمولاسیون سیال فلزی وجود دارد که می تواند انواع خاصی از بایوسایدها را غیرفعال کند. بیشتر سیالات استفاده شده در صنایع فولاد و فلزی در حدود pH 9.0-9.5 بافر می شوند. هر گونه بایوساید مورد استفاده باید دارای پایداری طولانی مدت باشد و در این محدوده های pH موثر باشد. علاوه بر این ، درجه ای از ثبات حرارتی مطلوب است. بدنه اصلی سیال فلزی رقیق شده در دمای نسبتاً ثابت ، معمولاً در حدود دمای محیط ، حفظ خواهد شد. کنسانتره محصول ممکن است بسته به نحوه ذخیره سازی و بخشی از سیستم که مقصد آن است ، در معرض تغییر دما باشد.