بایوساید ایزوتیازولین

,
بایوساید ایزوتیازولین چیست

بایوساید ایزوتیازولین چیست؟ ایزوتیازولین‌ها دسته‌ای از بایوسایدهای وسیع هستند که برای کنترل رشد میکروارگانیسم‌هایی مانند باکتری‌ها، قارچ‌ها و مخمرها استفاده می‌شوند و عموماً برای حفظ فرمولاسیون‌های مختلف صنعتی استفاده می‌شوند.

شرکت مواد شیمیایی دکتر کمیکال تامین‌کننده انواع مواد شیمیایی می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید ایزوتیازولین و قیمت با کارشناسان بخش فروش در تماس باشید.

 

02166568403

بایوساید ایزوتیازولین چیست؟

ایزوتیازولینون در مقایسه با سایر بایوسایدها، ترکیبات بسیار مؤثر و سریع الاثری برای مهار رشد میکروبی و متابولیسم هستند، علاوه بر اینکه قادر به کنترل توسعه بیوفیلم هستند. بایوسایدهای ایزوتیازولین اغلب برای کنترل رشد میکروبی در ترتیبات مختلف صنعتی مانند سیستم‌های آب خنک‌کننده، تصفیه آب صنعتی، سیستم‌های استخراج روغن، مخازن ذخیره‌سازی سوخت، کارخانه‌های خمیر و کاغذ، حفاظت چوب، عوامل ضد رسوب، صنعت پوشش، صنایع مراقبتی و آرایشی و غیره استفاده می‌شوند.

مطلب مکمل: ایزوتیازولین چیست

ایزوتیازولین یک نگهدارنده ضد میکروبی است که معمولاً برای کنترل باکتری‌ها، قارچ‌ها و جلبک‌ها استفاده می‌شود. این نگهدارنده بیشتر در محلول‌های حاوی آب استفاده می‌شود، زیرا این محلول‌ها محل رشد باکتری‌ها هستند.

امروزه تعدادی از محصولات مختلف در بازار وجود دارد که از ایزوتیازولینون مانند ضد آفتاب، ضد عفونی کننده دست، شامپو، لوازم آرایشی، لوسیون و بسیاری دیگر استفاده می‌کنند. هدف از گنجاندن این ماده در این محصولات، مهار فعالیت میکروبی است که به طور بالقوه می‌تواند محصول را قبل از تاریخ انقضای مورد انتظار آن فاسد کند.

فروش مواد اولیه آرایشی و بهداشتی

ایزوتیازولینون MCI

ایزوتیازولینون MCI در شرایط اسیدی پایدار است، اما سرعت ناپدید شدن با یک ضریب در حدود 2000 افزایش می یابد و وقتی PH از 4.5  به 11 می‌رسد، و دما از 7 به 40 درجه، سرعت تخریب 1-2 مرتبه بزرگی افزایش می‌یابد. علاوه‌براین، مشاهده شده که میزان تخریب MCI توسط مکانیسم‌های بیولوژیکی وابسته به غلظت است و با افزایش غلظت کاهش می‌یابد.

ایزوتیازولین MI

ایزوتیازولین MI

ایزوتیازولین MI

ایزوتیازولین MI که قدرت کمتری نسبت به MCI دارد، از نظر بیولوژیکی در آب رودخانه یا یک تصفیه‌خانه فاضلاب شبیه‌سازی شده سریع‌تر از MCI تخریب می‌شود. هر دو این نگهدارنده‌هادر اثر اشعه ماورای‌بنفش تجزیه می‌شوند و جذب کمی توسط گل و لای رودخانه نشان می‌دهند، اما به آسانی توسط سرخس‌های آبزی جذب و متابولیزه می‌شوند.

به گفته نویسندگان، تجزیه هر دو آن‌ها توسط چندین مکانیسم شیمیایی و بیولوژیکی تضمین می‌کند که این ترکیبات در محیط باقی نمی‌مانند و بنابراین استفاده از این نوع ایزوتیازولین باعث ایجاد اختلال اکولوژیکی نامناسب در محیط نمی‌شود.

مشتقات این ماده نگهدارند‌ه‌های مصنوعی هستند که برای دهه‌ها در طیف گسترده‌ای از محصولات مانند شوینده‌های خانگی، رنگ‌ها و چسب‌های مبتنی بر آب، بیوسیدهای صنعتی و در لوازم آرایشی استفاده می‌شود.

امروزه ایزوتیازولین‌ها به میزان کم یا زیاد نشان دهنده خطرات بالقوه مهم سلامتی، هم برای مصرف کنندگان و هم برای کارگران در صنایع متعدد هستند. در اتحادیه اروپا، اقداماتی برای محدود کردن استفاده از برخی از ترکیبات این ماده در محصولات مصرفی آغاز شده است و معیارهای سختگیرانه‌تری برای برچسب‌گذاری و هشدار در محصولات شیمیایی تصویب شده است.

تلاش‌های قابل توجهی به توسعه روش های کارامد برای تهیه ایزوتیازولین‌ها اختصاص یافته است. با این حال، اغلب فرایندها اغلب نیاز به استفاده از معرف‌های سمی و یا خورنده دارند. بنابراین؛ توسعه روش‌های مصنوعی آسان، کارآمد و سبز برای تهیه ایزوتیازولین‌ها به منظور به حداکثر رساندن محصولات مورد نظر و به حداقل رساندن محصولات جانبی که از نظر زیست‌‌محیطی خوش‌خیم‌تر هستند، از ارزش بالایی برخوردار است.

یکی از پارامترهای کلیدی در کاربرد بایوسایدها، پایداری آن‌هاست. مطالعات شیمیایی و پایداری جدایی‌ناپذیر از فرایند توسعه محصول به منظور اطمینان از کیفیت، کارایی و ایمنی محصولات فرموله شده در طول ساخت، ذخیره‌سازی و استفاده و درک سرنوشت زیست‌محیطی بایوسایدها است. داد‌ه‌های مربوط به پایداری ایزوتیازولینون هنوز محدود است. بنابراین؛ مطالعات بیشتری باید برای ارزیابی و درک حساسیت آن‌ها انجام شود.

فرآیندهای مختلف تبدیل و تخریب شیمیایی و بیولوژیکی، اهمیت حداقل مقدار بایوساید مناسب برای حفظ کیفیت میکروبیولوژیکی دراز مدت و همچنین هزینه بالای بایوسایدها، تعیین کمیت دقیق بایوساید در محصول نهایی ضروری است.

ایزوتیازولین CMIT/MIT

ایزوتیازولین CMIT/MIT

کاربردهای ایزوتیازولین CMIT/MIT

محصولات ضد میکروبی مبتنی بر ایزوتیازولین CMIT/MIT به عنوان نگهدارنده در کنسرو یا فرایند در چندین محصول مبتنی بر آب از جمله موارد زیر استفاده می‌شود:

 • رنگ و پوشش
 • محصولات خانگی – شوینده‌ها، نرم کننده‌ها، مایعات ظرفشویی، محلول‌های پاک کننده، پولیش‌ها و واکس‌ها
 • مصالح ساختمانی – ترکیبات چسب نواری و مواد مبتنی بر گچ
 • امولسیون‌های پلیمری – لاتکس‌های مبتنی بر آکریلات، لاستیک بوتادین، پلی وینیل الکل (PVA) و استایرن
 • محصولات مراقبت شخصی – لوازم آرایشی، شامپو، نرم کننده، شوینده‌های بدن و دستمال مرطوب یکبار مصرف
 • دستگاه‌های پزشکی – معرف‌های تشخیصی
 • مواد پوشش دهنده کاغذ – پوشش‌های مبتنی بر نشاسته و کازئین و پراکندگی‌های رزین
 • دوغاب‌های معدنی
 • پردازش مایعات
 • جوهرهای چاپ
 • تصفیه آب صنعتی
 • سیستم‌های تهویه مطبوع و شستشوی هوا
 • سیالات فلزکاری
 • سیالات نفت و گاز

اهمیت بایوساید ایزوتیازولین

اهمیت بایوساید ایزوتیازولین و ترکیبات حاوی آن در چند سال اخیر رو به افزایش بوده است. این نوع نگهدارنده در لوازم آرایشی و به عنوان افزودنی‌های شیمیایی استفاده می‌شوند. برای مصارف شغلی و صنعتی به دلیل فعالیت باکتریواستاتیک و قارچی. ایزوتیازولینون علیرغم اثربخشی به عنوان بایوسیدها، حساس کننده‌های قوی هستند و تحریکات و آلرژی‌های پوستی ایجاد می‌کنند و ممکن است خطرات اکوتوکسیکولوژیکی ایجاد کنند.

بنابراین؛ استفاده از این ماده نگهدانده توسط قوانین اتحادیه اروپا محدود شده است. با توجه به افزایش شیوع و تأثیر ایزوتیازولین‌ها در سلامت مصرف کننده، روش‌های تحلیلی برای شناسایی و تعیین این نوع بایوسایدها نیز مورد بحث قرار گرفت.

ترکیبات آلی حاوی حلقه‌های هتروسیکلیک پنج عضوی نقش مهمی در بسیاری از بخش‌های صنعتی ایفا می‌کنند. در این میان، ایزوتیازولین و مشتقات آن در زمینه‌های مختلف کاربرد پیدا کرده‌اند؛ زیرا خواص بیولوژیکی مفیدی از جمله فعالیت‌های ضد میکروبی، ضد باکتریایی، ضد قارچی، ضد ویروسی، ضد سرطانی و ضد التهابی دارند.

علاوه‌براین، ایزوتیازولینون‌ها به عنوان مهار کننده پروتئازها برای درمان اضطراب و افسردگی، به عنوان مهارکننده آلدوز ردوکتاز، و به عنوان آنتاگونیست گیرنده 5-هیدروکسی تریپتامین توصیف شده‌اند. از نظر شیمیایی، این ماده یک هتروآروماتیک پنج عضوی است که در نظر گرفته می‌شود که از تیوفن مشتق شده است، که در آن موقعیت دوم توسط یک اتم نیتروژن اشغال شده است.

اثرات بیولوژیکی مشاهده شده برای ترکیبات حاوی ایزوتیازولینون، علاقه زیادی برای برنامه‌های کشف و توسعه دارو ایجاد کرده است که منجر به افزایش مداوم تعداد درخواست‌های ثبت اختراع مرتبط و همچنین معرفی موفقیت آمیز مشتقات مبتنی بر ایزوتیازولین شده است. بیشترین استفاده برای کاربردهای صنعتی و واسطه‌های واکنشی، برای سنتز مواد آلی مختلف از جمله داروها و مواد شیمیایی کشاورزی، آن‌هایی هستند که بر پایه این ماده نگهدارنده هستند.

کاربرد بیوساید ایزوتیازولینون

کاربرد بیوساید ایزوتیازولینون

کاربردهای وسیع بیوساید ایزوتیازولینون

Isothiazoline به دلیل خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی قابل توجه خود شناخته شده‌اند و به طور گسترده به عنوان بایوساید در انواع کاربردهای تصفیه آب صنعتی برای کنترل رشد میکروبی و رسوب زیستی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین به عنوان نگهدارنده برای جلوگیری از رشد قارچ در طیف گسترده‌ای از کالاهای تولیدی مانند رنگ‌های امولسیونی، لاک‌های چوبی، چسب‌ها و چرم طبیعی و مصنوعی توصیه شده است.

ایزوتیازولین‌هایی که بیشتر در کاربردهای تجاری یافت می‌شوند، به تنهایی یا به صورت ترکیبی، متیل ایزوتیازولینون (MI)، متیل کلرو ایزوتیازولین (MCI)، بنزو ایزوتیازولین (BIT)، اکتیل ایزوتیازولین (OIT) و دی کلروکتیل ایزوتیازولین (DCOIT) هستند. متیل Isothiazoline معمولاً در فرایندهای تصفیه فاضلاب، لوازم آرایشی، رنگ‌ها و شوینده‌ها و در ترکیب با MCI (به نسبت 3:1) به عنوان یک ماده فعال استفاده می‌شود.

اگرچه استفاده از آن‌ در سال‌های گذشته افزایش یافته است، نگرانی‌های مربوط به پتانسیل حساسیت ذاتی آن‌ها و درماتیت تماسی آلرژیک، که اغلب هم در مصرف‌کنندگان و هم در کارگران صنایع مختلف مشاهده می‌شود، گزارش شده است. علاوه بر این، واکنش متقاطع بین ایزوتیازولین های مختلف در آزمایش‌های حیوانی نشان داده شده است و پیامدهای بالقوه حساس شدن به این نوع ترکیب را گسترش می‌دهد.

ایزوتیازولین‌ها بایوسایدهای معروفی هستند که به عنوان افزودنی در طیف وسیعی از محصولات صنعتی استفاده می‌شوند. از زمان به دست آوردن اولین مشتقات در پایان قرن نوزدهم، صدها پروتکل برای توصیف سنتز ایزوتیازولین در شیمی ظاهر شد.

مشتقات ایزوتیازولین MI، MCI بایوسایدهای قدرتمندی هستند که به عنوان نگهدارنده در طیف گسترده‌ای از محصولات زندگی روزمره مانند شوینده‌ها، رنگ‌ها و محصولات آرایشی استفاده می‌شوند. بایوسایدهای ایزوتیازولین می‌توانند در غشای سلولی باکتری و دیواره سلولی قارچ‌ها پخش شوند.

فروش مواد شیمیایی شوینده

در محیط درون سلولی، گوگرد کمبود الکترون پیوند N-S این ترکیبات می‌تواند با گروه‌های هسته دوست اجزای سلولی، مانند تیول‌های سیستئین‌های محل‌های فعال پروتئین، فعالیت آنزیمی آن‌ها را مسدود کرده و در نهایت باعث مرگ سلولی شود. در واقع، بیوسایدهای ایزوتیازولین می‌توانند به آسانی با ترکیبات حاوی تیول، مانند گلوتاتیون (GSH) و سیستئین، واکنش دهند تا مشتقات دی سولفید را تشکیل دهند و مجموعه‌ای از واکنش‌ها را تحریک کنند که عملکردهای کلیدی سلولی را مختل می‌کند. Isothiazoline باعث مهار رشد سلولی در چند دقیقه و مرگ سلولی در چند ساعت می‌شود.

فعالیت های ایزوتیازولینون

فعالیت ضد باکتریایی و ضد قارچی ایزوتیازولین‌ها توسط تعدادی از صنایع بسیار ارزشمند است. بنابراین، در طول سال‌ها، گزارش‌های متعددی تهیه شده است که فعالیت بایوسایدی آن‌ها را در برابر طیف وسیعی از آلاینده‌های بیولوژیکی صنعتی نشان می‌دهد.

تخریب ایزوتیازولین MCI/MI در سطوح نزدیک به ppm 1 مشاهده شده که به آسانی توسط اثر هیدرولیتیک، فتوشیمیایی و بیولوژیکی در محیط‌های آبی و خشکی رخ می‌دهد. از داده‌های یافت شده، این نتیجه حاصل شد که سرعت هیدرولیز برای MCI با افزایش PH و دما، و تنها به میزان محدود، با افزایش قدرت یونی بافر بیشتر می شود.

[کل: 2 میانگین: 5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *